- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11822 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası Projesi Temel Atma Töreni Yapıldı

05 Mart 2018 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası Projesi Temel Atma Töreni Yapıldı
Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası Projesi Temel Atma Töreni Yapıldı

Vali Balkanlıoğlu, Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası Projesi Temel Atma Törenine Katıldı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Valilik Kampüsü yanında bulunan Yenikent’te yapılacak “Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası Projesi” temel atma törenine katıldı.

Törene Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, SBB Başkanı Zeki Toçoğlu, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, İlçe Belediye Başkanları, daire müdürleri, ASKF Başkanı Yaşar Zımba, Yenikent Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği üyeleri, Muhtarlar ve Vatandaşlar katıldı.

Ayçiçeği Vadisi’nde çocuklar için oyun alanları, yetişkinler için fitness, koşu, yürüyüş alanları, kafeterya, gölet ile 150 araçlık otopark olacağını belirten Başkan Toçoğlu, ayrıca Ulusal ve Uluslararası bisiklet şampiyonalarına ev sahipliği yapacak olan Bisiklet Adasının da yer alacağını ifade etti.

Valilik Kampüsünün ve Vali Konağının Yenikent’te bulunması sebebiyle kendisinin de bir Yenikentli olduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “Dolayısıyla buraya yapılacak her türlü hizmet, yatırım öncelikle bizi de ilgilendiriyor. Hem Sakarya’nın Valisi olarak bu gelişmeleri görmekten onur ve gurur duyuyor, hem de bizzat faydalanacak olmaktan da mutlu oluyoruz. Çünkü bu bölge deprem döneminde yaşanan ağır ve acı travmadan sonra oluşturulmuş, gelişim süreci halen devam eden mahallelerden. Bundan dolayı buradaki insanlar sosyal faaliyetler anlamında kendilerini biraz mahrum ve buruk hissediyorlardı. Ne zaman mahalle sakinlerini ziyaret etsek, akşam olunca burada hayat durur, herkes evine çekilir, Cumartesi-Pazar etkinlik yapacağımız yerler son derece sınırlı olduğundan, neredeyse yarım saatlik yolculukla şehir merkezine gitmek icap ediyor diyorlardı. Buraya yapılan tesisin, yaz-kış insanların faydalanacağı, sosyal donatılarıyla bölgeye büyük bir çekim merkezi ve cazibe alanı oluşturacağı aşikar görünüyor. Ben de spora meraklı bir insan olarak, buradan faydalanmak için tamamlanmasını iple çekiyorum.

Sakarya hem ticari anlamda hem sanayi anlamında ekonomisiyle, tarımıyla, turizmiyle gittikçe gelişen, büyüyen önemli vilayetlerin başında geliyor. İhracat rakamları açısından en büyük vilayetler de dâhil Türkiye’de 7. sıradayız. 5 milyar doların üzerinde bir ihracatımız var ve tarımsal anlamda da büyük gelişmeler yaşanıyor. Ayvanın merkezi de burası. Ayrıca Sakaryamızın iki güzide ilçesi Geyve ve Pamukova arasında ayva gibi tatlı bir rekabet de var ama hepsinin ayvası birbirinden güzel, biz hepsini tattık ve gönderdiğimiz bütün tanıdıklarımız çok memnun kaldılar. Allahuteala sebze-meyve açısından buraya her türlü imkânı vermiş. Türkiye ekonomisi için önemli rakamlar olan 100 bin ton fındık, 350 bin ton mısır yetişiyor, son derece önemli şeker pancarı ve sanayi ürünleri var. Ayrıca dış mekân süs bitkileri, peyzaj anlamında Sapanca, Pamukova son derece geniş ve mükemmel bir konuma sahip, Türkiye’de bir numarayız. Bu alanda büyük bir bölümü yurtdışından ithal edilen bu tür ağaçlar, süs bitkileri artık burada üretiliyor. Sakaryamızın gelecekte çok daha iyi olması için Belediye Başkanlarımız üstün bir gayretli bir çalışma içerisindeler, birçok imkânsızlığa rağmen namuslu ve dürüst yürütülen bu sistemde, çok güzel hizmetleri de açmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Sakarya’da sanayi çok ileride derken, 78-80 saniyede 300 bin civarında sıfır araba üretilen ve ihracat yapan bir fabrikaya sahibiz. Bizim için iyi ama Belediyeler için bu durum biraz farklı, net vergiyi düşürdüğü için Belediyeler daha az pay alıyor. Vali, Milletvekili, Belediye Başkanı olarak herhangi bir yere gittiğimizde vatandaşlarımız bizden hep hizmet bekliyor. Mahallelerindeki birçok eksiklerini söylüyorlar ama bunların tamamlanması için finansman lazım, belediyenin gelirlerinin artması lazım ama bütün bunlara rağmen hizmet etmeye devam ediyorlar.

Çok güzel bir tesisin temel atma töreninde bulunmaktan dolayı mutluyum. Yani halkın gezip dinlenmesi için, yeşil alan ve peyzaj alanı büyük, uluslararası bisiklet turnuvalarında bundan sonra çok daha etkin bir faaliyet içinde olmamızı sağlayacak bu tesis bize de onur veriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde dünya bisiklet şampiyonası gibi önemli bir yarışmaya ev sahipliği yapacağız ve buna benzer birçok yarışma, amatör spor faaliyetlerinin de burada yapılacak olması çok önemli, ayrıca sosyal donatılarıyla, kafeleriyle, suni göletleriyle, yürüyüş, gezi parkurlarıyla ve spor alanlarıyla bu mahalleye ve bölgeye hayat verecek olan bu tesisin şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Balkanlıoğlu, protokol üyeleri ile birlikte temel atma töreni butonuna basarak, ilimize ve ilçemize hayırlı olmasını diledi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar