Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Asfalt çalışmaları tam gaz

25 Ağustos 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Asfalt çalışmaları tam gaz
Asfalt çalışmaları tam gaz

Erenler Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri kırsal bölgelerde başlattığı asfalt çalışmalarını tamamlayarak merkezde alt yapı sorunu olmayan mahallelerde asfalt serim işlerini hızlandırdı.

ASFALT HIZLANDI

Erenler Belediyesi, SASKİ’nin sürdürdüğü su ve kanalizasyon çalışmalarının dışındaki bölgelerde yol ve asfalt çalışmalarına hız verdi. Asfalt sezonu sonuna kadar Erenler Belediyesi olarak 60 Bin ton asfalt serileceğini ifade eden Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, “SASKİ’nin ilçemizde sürdürdüğü su ve kanalizasyon çalışmaları devam etmekte. Bu çalışmaların tamamlandığı bölgelerde yine SASKİ tarafından hızla asfalt veya parke çalışmaları gerçekleştirilecektir. İlçemizin daha sağlam ve sağlıklı bir alt yapıya kavuşması için vatandaşlarımızdan biraz daha sabır rica ediyoruz” dedi.

SORUNSUZ ERENLER İÇİN

Başkan Cavit Öztürk yaptığı açıklamanın devamında, “SASKİ tarafından İlçemizde içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon çalışmaları devam ediyor. Alt yapı çalışmaları esnasında toz ve çamur gibi sıkıntılar yaşanıyor. Vatandaşlarımız şikâyet ve taleplerini belediyemize aktarıyor. Sorunsuz bir alt yapı için SASKİ’nin bu çalışmaları yapması gerekiyor. SASKİ ekiplerinin çalışmasını tamamladığı bölgelerde hızlıca asfalt serimi veya parke çalışması gerçekleştirecek. Vatandaşımızın mağduriyetlerinin biran önce giderilmesi ve Erenleri altyapı bakımından sorunsuz bir hale getirmek adına yoğun bir gayret var. Hemşerilerimden duyarlı ve sabırlı davranmalarını rica ediyorum” diye seslendi.

İsen’den Erenler çıkarması

Erenler ilçesine ziyaret gerçekleştiren Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Belediye çalışmaları hakkında bilgiler alarak incelemelerde bulundu.

Başkan Öztürk, İl Jandarma Komutanı Yiğit’i makamında ağırladı.

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit’i, makamında ağırladı.

Erenler’de temizlik ihbar hattı hizmete girdi

Erenler Belediyesinin yeni uygulaması Whatsapp temizlik ihbar hattı hizmete girdi. Vatandaşlar bundan böyle 0534 642 93 00 numaralı hattın Whatsapp uygulamasına çevre ve temizlik konularında şikâyet ve taleplerini bildirebilecek.

Dönüşüme engel yok

Birçok özelliğiyle rol model olan Erenler Belediyesi Kentsel Dönüşümü için mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından Bakanlar Kurulu yeni bir karar daha aldı. Yeni kararla dönüşümün önünde ki engeller kaldırıldı.

Büyük Acı’nın 18. Yılı

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 18. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

İnşaat Sektörüne Örnek Olacak

Şehrin yeni vitrininde ikinci etap çalışmaları yıl sonunda tamamlanacak. 4 hektarlık alanda yükselen dubleks ve tripleks konutlar yüzde yüz akıllı ev teknolojisi ile donatılacak.

60 Bin Ton Asfalt Atılacak

Erenler Belediyesi dar yolları genişletmeye, bozuk yolları asfaltlamaya devam ediyor. Başkan Cavit Öztürk yılsonuna kadar 60 bin ton asfalt atacaklarını söyledi.

Başkan Öztürk’ten Alay Komutanı Yiğit’e Hayırlı Olsun Ziyareti

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Sakarya il Jandarma Alay Komutanlığından emekli olarak ayrılan Albay Emin Dursun’un yerine atanan Albay Cengiz Yiğit’i makamında ziyaret etti.

Erenler Belediye Meclisi Ağustos ayı Toplantısını gerçekleştirdi

Erenler Belediye Meclisi Ağustos ayı Toplantısını Belediye Başkanı Cavit Öztürk Başkanlığında Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirdi.

 

Başarı Tescillendi

Belediyeciliğin OSCAR’ı olarak adlandırılan ‘Marka Projeler Marka Belediyeler’ ödül töreni Ankara Meyra Palas Otel’de yapıldı. Türkiye genelinde 30 civarında proje ödüllendirilirken Erenler Belediyesi iki ödül birden aldı.

Erenler İlçesi Tarihçesi

Erenler’e, D-100 Devlet Karayolu TEM Anadolu Otoyolu ve Bilecik-Eskişehir yolu kullanılarak ulaşılmaktadır. Erenler ilçesinin kuzeyinde Adapazarı ilçesi, batısında Arifiye ilçesi, güneyinde Geyve ilçesi, doğusunda Akyazı ilçesi, güneydoğusunda Karapürçek ilçeleri yer almaktadır.

XIII. Asrın sonlarına doğru Osman Gazinin fütuhatı ile başlayan Osmanlı fetih akınlarından birinin kahramanı olan kumandan Konuralp henüz adı konmamış olan Sakarya nehrinin Uzunköprü (Tavuklar köprüsü) nün bulunduğu yerden ayrılan iki kolunun arasındaki kara parçası olan havzayı fethediyor. Böylece geçen zaman içerisinde Batı Türkistan ve Azerbeycan’ dan akın edip gelen ve Anadolunun muhtelif yerlerinde yaylaklar, kışlaklar edinmiş Türk boyları ve aşiretleri için yeni sahalar açılmış oluyordu. Göçebeliğe devam eden aşiretler, bu mümbit mıntıkada, hayvancılığa elverişli yerler arasında konup geçerken, bir kısmı da göçebeliği terk ederek köyler ve kentler kuruyorlardı.

Sakarya nehri  vaktile, Uzunköprü (Tavuklar köprüsü) nün bulunduğu yerden iki kola ayrılıyor, kolllardan biri bugünkü beşköprünün altından, diğeri  ise bugünkü yatağından geçmekte idi.  Bu iki kol daha sonra tekrar birleşerek tek kol halinde karadenize dökülmektedir. Nehrin bu iki kolu arasında meydana gelen kara parçası üzerinde ada nahiyesi adı ile bir yerleşim merkezi kurulduğuna  1646 yılına ait bir fermanda bahsedilmektedir. (Bkz)

Bugünkü Sakarya şehrinin nüvesini teşkil eden (Ada Nahiyesi) bir iktisadi ve içtimai merkezdir. Her hafta kurulan pazara civardan ve göçebe aşiretlerden halk gelir, mahsullerini satar, sosyal mübadele, insanlar arası sosyal ve kültürel alışveriş Nahiyeyi yavaş yavaş canlı bir merkez haline getirmiş, inkişafına zemin hazırlamış, bunun etrafında da aşiretler tarafından yeni yeni yerleşik köyler oluşmuştur. Ada Nahiyesinin fethi esnasında şehit düşenlerin gömüldüğü tepe ve bu tepede bir tekke bulunması ayrıca Sakarbaba adıyla bilinen türbenin de bu mevkide olmasından dolayı  Erenler ismiyle anılan bir yerleşik düzen oluşmuştur. Daha sonra 1911 yıllarında köy statüsünde olan Erenler ile Hacıoğlu ayrı birer mahalleye çevrilerek Adapazarı kazasına bağlanması şurayı devletçe kabul edilmişti. Ayrıca bunun yanında yine o zamanlarda ayrı ayrı birer köy olan Tepe ve Kum beldelerinin Tepekum adıyla bir mahalleye dönüştürülmesi ve bu mahallenin de kazaya bağlanması aynı Şurayı Devlet kararıyla kabul edilmişti. (Bkz)

14 Mart 1921 yılında Yunan işgali sonrası Erenler köyü halkı yöreyi terk ederek Uzunköprü (Tavuklar köprüsü) nü geçerek Hendek istikametinde Kargalı hanbaba mevkiine sığınmışlardır. Kurtuluş savaşında Kazım Kaptan ve Halit Molla komutasındaki milis güçleri karşısında tutunamayan yunanlılar 21 Haziran 1921 yılında Erenler Köyünü terk ederken evleri yağmalamışlar ve ateşe vermişlerdir.

XIX. Asır sonlarına doğru Kocaeli İzmit vilayetinin bir kazası haline gelen bölgemiz 1954 yılında il statüsüne kavuşturularak Adapazarı’nın merkez olduğu Sakarya ili olmuştur.

ERENLER’in BELEDİYE STATÜSÜNE KAVUŞMASI

Sakarya iline giriş güzergahında bulunması, ilin merkezine olan yakınlığı, ulaşım, sanayi ve eğitim öğretim alanındaki gelişmeler neticesinde büyüme ve hızlı bir gelişim gösteren Erenler, Danıştay Genel Kurulunca verilen 28.02.1963 tarih ve 1963/34-41 sayılı karar üzerine 1580 sayılı Kanunun 74 69 sayılı kanunla değişik  7. maddesine tevfikan Belediye teşkili kurulması uyun görülmüş, 20.04.1963 tarihli üçlü kararname ile 14.05.1963 tarih ve 11402 sayılı resmi gazetede yayınlanarak belediye kurulmuştur.  19.04.1964 tarihinde yapılan seçimle  belde Belediyesi olarak çalışmalarına başlamıştır. (Bkz)

Erenler köyü çok geniş bir alanı kapsayan ve tarım ağırlıklı arazilerin olduğu bir bölge idi. Erenler köyü bugünkü isimleriyle merkez mahalle, Hacıoğlu mahallesi, Tabakhane ve Küpçüler mahallelerinden oluşan tek muhtarlık altında idi. Beldenin belediye nüfus yapısı ikibin sayısını geçmesiyle belediye kurulması çalışmaları da hız kazanmıştır. Erenler Belediyesi hizmetine Erenler Merkez Camii yanında bulunan eski ilkokulda başlamıştır. Atıklar at arabasıyla toplanmakta, makam aracı da ilk Belediye Başkanı olan köy muhtarı Mustafa Fettahoğlu’nun kullandığı bisiklet idi. (Bkz)

Zaman içerisinde Erenler, Belediye olmasından sonra İmar haritalarının yapılması, yeni göçlerin gelmesi ile nüfus hızlı bir şekilde artmış, bunun yanında yapılaşma da hızla ilerlemiştir. O dönemlerde geniş bir hizmet yelpazesinin yanında elektrik işleri de Belediye uhdesinde yapılıyordu. 1974 yıllarında Sakarya Caddesi üzerinde yeni bir Belediye hizmet binası inşa edilmiş, daha sonra bu binaya ilaveten aynı cadde üzerinde Elektrik işlerine ait ilave bir bina daha yapılmıştır. Daha sonra elektrik işleri Belediyelerden alınarak Türkiye Elektrik Kurumuna devredilmiş, ilave binalar da değişik hizmetlerde kullanılmaya devam edilmiştir.

Sakarya Valiliğinin 08.03.1965 gün ve  5/68 sayılı yazıları ile İmar ve İskan Bakanlığınca Sakarya ili sanayi bölgesi olarak kabul ve tasdik edilmiştir. Bunun akabinde yeni İstanbul-Ankara (D-100) karayolunun Belediye mülkiyetindeki bir kısım yerlerin de kamulaştırılarak Erenler sınırları içinden geçmesi sonucunda özellikle sanayinin bölgemize kaymasıyla çok hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu gelişmeler neticesinde 2010 yılında Sakarbaba caddesi üzerinde yeni ve modern hizmet binasına geçilmiştir. Belediyenin kuruluşundan bugüne seçimle 7 Belediye Başkanı göreve gelmiştir.

06 Mart 2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı “ Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” un 22 Mart 2008 tarih ve 26824 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte Çaybaşı Yeniköy ve Bekirapaşa Belde Belediyelerinin tüzel kişilikleri sonlandırılarak  Erenler Belediyesine bağlanmak suretiyle ERENLER ilçe statüsüne kavuşturulmuştur.

Erenler İlçesine Bağlı Yerleşim Birimleri

Bekirpaşa Beldesi ve Çaybaşıyeniköy Beldesi 5747 Sayılı Yasa ile tüzel kişiliği kaldırıldı ve mahalleleri Erenler ilçesine bağlandı.

Mahalleler: Bağlar, Dilmen, Merkez, Hacıoğlu, Küpçüler, Tabakhane, Yenimahalle, Yeşiltepe, Kozluk, Köyiçi, Nakışlar, Pirahmetler, Epçeler, Büyükesence, Çaykışla, Emirler, Hasanbey, Kamışlı, Sarıcalar, Şeyhköy, Hürriyet, Merkez, Yeni, Şükriye, Yeşiltepe, Alancuma, Kadıköy, Değirmendere, Ekinli, Kayalarmemduhiye, Kayalarreşitbey, Küçükesence, Yazılı.

ERENLER İLÇESİ MAHALLE MUHTARLARI
S.NO MAHALLE ADI SOYADI TELEFON
1 ALANCUMA OSMAN YILMAZ 532 767 51 37
2 BAĞLAR KEMALETTİN KARALI  533 340 10 21
3 BÜYÜKESENCE İLHAN USLU 532 263 06 77
4 ÇAYBAŞIYENİKÖY OSMAN ÇAP 538 640 96 72
5 ÇAYKIŞLA ECEVİT TARHAN 532 460 09 21
6 DEĞİRMENDERE HASAN YAZICI 531 222 76 05
7 DİLMEN MÜNİR EYÜPOĞLU 532 521 88 85
8 EKİNLİ MEHMET CAN 532 455 46 74
9 EMİRLER TEMEL KESKİN 532 793 55 65
10 EPÇELLER İLHAN KARAGÖZ 537 832 73 17
11 HACIOĞLU HÜSNÜ KARPUZ 534 508 50 08
12 HASANBEY AYDIN ÇELİK 535 256 48 19
13 HOROZLAR EROL SEVİM 506 449 20 96
14 HÜRRİYET AHMET ŞİMŞEK 530 600 15 85
15 KAMIŞLI HALİL İBRAHİM KURU 532 570 77 94
16 KAYALAR MEMDUHİYE HALUK ÖZKAN 533 348 44 96
17 KAYALAR REŞİTBEY MEHMET AKTÜRK 536 516 16 03
18 KOZLUK ŞABAN BULAN 532 232 01 85
19 KÖYİÇİ ALATTİN AKBIYIK 532 475 05 49
20 KÜÇÜKESENCE LÜTFÜ TETİK 533 469 06 86
21 KÜPÇÜLER BAKIM SOY 532 432 81 77
22 MERKEZ BASRİ ÜÇCAN 535 630 58 70
23 NAKIŞLAR İBRAHİM CEYLAN 532 353 11 88
24 PİRAHMETLER ZEKERİYA ÇELİK 507 353 57 85
25 SARICALAR NECDET ALTINTAŞ 542 626 65 47
26 ŞEYHKÖY RIDVAN MUTLU 533 256 84 31
27 ŞÜKRİYE İRFAN KAŞ 537 332 80 41
28 TABAKHANE EROL ŞAHİN 538 367 82 65
29 TEPE MAHALLE YAŞAR ÇOLAK 533 523 40 80
30 TUAPSALAR OSMAN MADEN 535 944 77 53
31 YAZILI ŞABAN SÜLEYMAN 532 409 12 61
32 YENİ MAHALLE AHMET YILDIRIM 536 823 26 34
33 YEŞİLTEPE ALİ GÜL 542 595 55 84

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar