Dolar : Alış : 7.4952 / Satış : 7.5087
Euro : Alış : 9.0457 / Satış : 9.0620
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya1°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11088 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Artvin Bayramlaşma” töreni halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi

07 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»“Artvin Bayramlaşma” töreni halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi
“Artvin Bayramlaşma” töreni halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi

Artvin’de Ramazan Bayramı dolayısıyla “Artvin Bayramlaşma” töreni halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Atapark önünde düzenlenen bayramlaşma törenine Artvin Valisi Muhterem İnce, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Vali Yardımcısı Ali Doğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengün,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve bazı daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törene katılanların bayramlarını tek tek kutlayan Vali İnce ve beraberindeki protokol üyeleri, halkla bir süre sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Artvin Belediye Başkanlığınca kurulan çadırda Vali İnce ve Artvin Milletvekili Kışla ile Başkan Kocatepe vatandaşlara kavurma ve pilav dağıttı.

/userfiles/images/haber/byrm%20(4).JPG

byrm (3)

İnönü Caddesi üzerinde bulunan esnafların ve vatandaşların bayramlarını kutlayan Vali İnce ile beraberindekiler daha sonra Çarşı Mahallesi Polis Karakolu, 25. Mekanize Tugay Komutan Yardımcılığı ile İl Jandarma Komutanlığını ziyaret ederek burada görev yapan asker ve polislerin bayramlarını kutladı.

Daha sonra Artvin Devlet Hastanesini ziyaret eden Vali İnce,  burada tedavi gören hastalar ile yakınlarının bayramlarını kutlayarak acil şifalar diledi.

Vali İnce ve beraberindekiler, bayram ziyaretlerinin sonuncusunu Kolorta Mezarlığında bulunan Artvin Şehitliği’ne  gerçekleştirdi.

Burada İl Müftüsü Kemal Uçkun tarafından Kur-an’ı Kerim okunarak, dua edildi

BAYRAMDA HASTALAR UNUTULMADI

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Devlet Hastanesi’nde yatarak tedavi gören hastaları ziyaret etti.

Ramazan Bayramını Artvin Devlet Hastanesi’nde geçiren yatan hastaları bayramın ilk günü ziyaret eden AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla , Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve eşi Hacer Kocatepe ve AK Parti Artvin Merkez İlçe Başkanı Maksut Koçak, geçmiş olsun dileğinde bulunup Ramazan Bayramlarını kutladılar.

Hastalarla tek tek ilgilenerek Kolonya ve bayram çikolatası hediye eden Başkan Kocatepe, vatandaşın iyi gününde de kötü gününde de yanında olmaya çalıştıklarını ifade ede ederek, hasta ziyaretinin sünnet olduğunu belirtti. Kocatepe, ” Hastaları ziyaret ediniz. Dua etmelerini isteyiniz. Şüphesiz hastaların duası makbul, günahları da affedilmiştir. Peygamber Efendimizin hasta ziyaretleri ile ilgili hadis-i şerif-i böyledir. Bizde vatandaşlarımızdan kopmadan ve dinimizin gereği gibi yaşamak adına vatandaşlarımızın iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmaya özen gösteriyoruz. Bu amaçla rahatsızlık geçiren vatandaşlarımızı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulunup onlardan dua etmelerini istiyoruz. Allah hastalarımıza en kısa zamanda şifa vererek sevdikleriyle birlikte olmalarını nasip etsin” dedi.

Hastane ortamında hatırlandıkları için çok memnun olan hastalar ve hasta yakınları, böyle bir ziyaretin kendilerine moral verdiğini ifade ederek ziyarette bulunanlara teşekkürlerini ilettiler.

ARTVİN VALİSİ MUHTEREM İNCE’NİN RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Ülkemizin ve dünyanın birçok yerinde insanların eş, dost ve yakınları ile kaynaştığı; başta sevgi olmak üzere, milletimizin kültüründe ve tarihi derinliklerinde var olan bütün insani güzelliklerin bir bütün halinde milletçe paylaşıldığı bir Ramazan Bayramına daha erişmenin mutluluğunu yaşarken, son zamanlarda terör saldırılarında hayatlarını kaybetmiş olan vatandaşlarımızın ve tüm güvenlik kuvvetlerimizin acılarını da yaşamaktayız. Bu vesile ile şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına ve gazilerimize sabırlar dileyerek acılarını en içten duygularımızla paylaşıyoruz.

Kırılan gönüllerin onarıldığı, dargınlıkların unutulduğu, kaynaşma ve birlik olma duygularının perçinlendiği bayramlarımız, geçmişte olduğu gibi bugünde millet olarak bizler için müstesna bir yere sahiptir. Hepimiz için büyük anlamlar taşıyan, birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendiren, dostluk ve barış ortamı oluşturan bayramlar, taşıdıkları anlam ve öneme uygun olarak yaşanmalıdır.

Milletimizi güçlü kılan büyük medeniyet geleneğimizin, derin kültürel varlığımızın ve manevi değerlerimizin kazandırdığı dayanışma ruhu sayesinde başına gelen her türlü felaketi ve olumsuzluğu, hoşgörü ve kardeşliğe verdiği değer ile bertaraf eden aziz milletimizin gelecek nesillere bırakacağı en büyük armağan, özgürce ve kardeşçe kutlanmakta olan bayramlar olacaktır.

Birçok konuda bölgesine önder ve örnek olan Artvinli Hemşerilerimin, bu bayramda da şehit yakınları ve gazilerimizi, fakir ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızı, yaşlılarımızı ve yetiştirme yurtlarında kalan yavrularımızı yalnız bırakmayacaklarına yürekten inanıyorum. Çünkü onlara, bu hayatta yalnız olmadıklarını hissettirmek, sevgi, ilgi ve hoşgörü ortamını tekrar ve bayram sıcaklığında yaşatmak, hepimiz için bir insanlık görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Artvinli Hemşerilerimin Ramazan Bayramlarını en içten dileklerimle kutluyor, bayramın insanlık için barışa, sevgiye, kardeşliğe vesile olmasını temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Artvin Merkez

Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümünde, Doğu Karadeniz Dağları üzerinde yer alan Artvin’in doğusunda Ardahan, güneyinde Erzurum, batısında Rize, kuzeybatısında Karadeniz, kuzeyinde Gürcistan Cumhuriyeti bulunmaktadır.

Yüzölçümü 7.367,00 km2 , nüfusu 167.082 kişidir.

Artvin, arazi bakımından genel olarak dağlıktır. İlin Arhavi ve Hopa ilçeleri, Karadeniz ile denize paralel uzanan Doğu Karadeniz Dağları arasında kalan dar bir düzlük alan üzerine kuruludur.

İlin Karadeniz’e olan kıyı uzunluğu 34 kilometredir. Kıyıdan iç bölgelere doğru gidildiğinde arazinin birden yükseldiği görülür. İl sınırları içinde 30’a yakın akarsu vardır. Bunlardan Karadeniz’e dökülenler hariç diğerleri Çoruh Nehri’nin kollarıdır. İlin muhtelif yerlerinde çok sayıda doğal göl vardır. Bunlardan; Şavşat ve Borçka ilçelerinde bulunanları doğal güzellik ve turizm açısından en önemlileridir.

Artvin’in iklimi Karadeniz iklimidir. Kıyı kesimlerinde ılık ve yağışlı iklim tipi egemendir. Artvin merkezinin de ılık ve yağışlı bir iklim tipi vardır. İlin yüksek kesimleri diğer Karadeniz bölgesi illerinde de olduğu gibi kışları kar yağışlıdır.

En yakın havaalanı Gürcistan – Batum havaalanıdır. Artvin Merkez’den Sarp Sınır Kapısı’na kadar 88, Gürcistan tarafında ise 13 km. olmak üzere 101 kilometre uzaklıktadır. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına yapılan uçuşlara Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları nüfus cüzdanı ile binebilmektedir. Diğer havaalanları Erzurum (226 km.), Kars (215 km.) ve Trabzon (233 km.) illerinde bulunmaktadır.

Kafkasör Şenlik Yaylası

Artvin şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır ve “Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Merkezi” içerisinde yer almaktadır. Cennet’den bir köşeye benzetilebilecek kadar doğal bir güzelliğe sahip olan Kafkasör, ağaçların ortasında yer alır. Tertemiz havası, göz kamaştıran doğal güzelliğiyle dinlenmek için oldukça müsat bir yer olan Kafkasör Yaylası’nda konaklamak için ufak boyutlarda, bungalov olarak adlandırılan evler bulunmaktadır.

Kafkasöre; tatil yapmak, şehrin stresini üzerinizden atmak gibi amaçlar dışında eğlenmek içinde gidebilirsiniz. Kent ormanında  bir yürüyüş yapıp, alanda bulunan restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Her yıl Haziran ayının son haftasında düzenlenen festivale katılarak, yörenin kültürel ve sanatsal değerlerini öğrenmenin yanında oldukça eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Ulaşım:

Büyük otobüslerin haricinde küçük otobüs, minibüs ve otomobil ile ulaşım sağlanabilmektedir. Kafkasör Festivali’nin düzenlendiği tarihlerde Belediye Başkanlığına ait minibüsler (dolmuş) sefer yapmaktadır.

İrsa Yaylası

İl merkezine 35 km mesafede olan yayla; Merkez ilçeye bağlı Erenler Köyü (İrsa) halkı tarafından kullanılmaktadır.

Barhal Vadisi Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Barhal Vadisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, ayı, domuz  gibi yaban hayvanlarının ve kırmızı benekli Alabalığın habitatlarının yanı sıra  eşsiz doğal güzelliklere sahiptir.

Ulaşım : Vadi; Yusufeli ilçe merkezinden başlamaktadır.

Yaylalar Köyü

Yusufeli ilçesine 62 km mesafedeki kaçkarların eteklerinde kurulu köyde konaklama ve yeme içme imkanı bulunmaktadır.Yusufeli ilçesine 62 km. mesafede olup Altıparmak köyünden itibaren minibüs ve daha küçük araçlarla ulaşım sağlanmaktadır.

Barhal Vadisi Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Barhal Vadisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, ayı, domuz  gibi yaban hayvanlarının ve kırmızı benekli Alabalığın habitatlarının yanı sıra  eşsiz doğal güzelliklere sahiptir.

Ulaşım : Vadi; Yusufeli ilçe merkezinden başlamaktadır.

Camili Biyosfer Rezerv Alanı

Camili; Conservation International, Dünya Bankası ve Küresel Çevre Fonu tarafından belirlenen biyolojik açıdan zengin ve tehdit altında olan dünyadaki 25 karasal ekolojik bölgeden birinde yer alır. Ayrıca Camili Türkiye’de belirlenmiş olan 112 Önemli Bitki Alanından birisi olan “Karçal Dağları Önemli Bitki Alanı”nın da bir parçasıdır. Camili havzası, Kafkas Ekolojik Bölgesi içerisinde WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından uygulanan “Yüksek Koruma Değerli Ormanlar Projesi” kapsamında WWF tarafından izlenmektedir.

Camili, saf Kafkas arı ırkının varlığını sürdürdüğü bir alandır. Ayrıca, Camili Batı Palearktik bölgedeki en önemli süzülen kuş göç yollarından birisi üzerinde bulunduğu için küresel öneme sahiptir. Saha ayrıca, Doğu Karadeniz Dağları Önemli Kuş Alanı (ÖKA) ve Karçal Dağları Önemli Kuş Alanı içinde yer almaktadır. Alpin çayırlıklarda yaşayan ve aynı zamanda Kafkasya endemikleri olan ur keklik (Tetraogallus caucasicus) ve huş tavuğunun (Tetrao mlokosiewiczi) varlığı sağlıklı habitatların göstergesidir. Bölgede kaya kartalı (Aquila chrysaetus), kara akbaba (Aegypus monachus) ve gökdoğan (Falco peregrinus) gibi önemli yırtıcı türlerine de rastlanır. Bunlar, bölgenin Uluslararası Kuşları Koruma Konseyi (BirdLife International) tarafından, dünya üzerinde korunmada öncelikli 217 alandan biri olarak seçilmesindeki nedenlerden birkaçıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, alanın temel göç yollarından birinin üzerinde olması, ılıman kuşak orman biyomu türleri ve dağ alpin biyomu türleri barındırması nedeniyle başlı başına bir ÖKA olma potansiyeli olduğunu göstermektedir.

Biyosfer rezervinde bulunan Efeler ve Gorgit Tabiatı Koruma Alanları mutlak koruma zonu içerisinde yer almaktadır. Camili havzasında 6 köy bulunmaktadır ve bu altı köyde sürekli yaşayan insan sayısı, 1280 kişidir (300 hane). Yöre insanının başlıca geçim kaynakları fındık üretimi başta olmak üzere tarım ve hayvancılıktır. Bunlara son yıllarda gelişen turizm faaliyetleri ve ana arı ve bal üretimiyle şekillenen arıcılık da eklenebilir.

Türkiye’nin ilk ve öncü biyosfer rezervi olan Camili Biyosfer Rezervi’nde 2000 yılından bu yana Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ve hibe katkısıyla “Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi” Projesi yürütülmektedir.

.

Kamilet Doğu Kayını Tabiat Anıtı

Murgul İlçesi, Erenköy, Kamilet mevkiinde bulunan 300 yaşındaki Kayın  Ağacı, 42 m boyunda, 3.08 m çapında, 9.70 m çevre genişliğindedir.  06.09.2002 tarihinde tabiat varlığı olarak tescillenmiş ve çevresinde 1.000 m² ‘lik bir koruma alanı oluşturulmuştur.

Barhal Vadisi Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Barhal Vadisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, ayı, domuz  gibi yaban hayvanlarının ve kırmızı benekli Alabalığın habitatlarının yanı sıra  eşsiz doğal güzelliklere sahiptir.

Ulaşım : Vadi; Yusufeli ilçe merkezinden başlamaktadır.

Yaylalar Köyü

Yusufeli ilçesine 62 km mesafedeki kaçkarların eteklerinde kurulu köyde konaklama ve yeme içme imkanı bulunmaktadır.Yusufeli ilçesine 62 km. mesafede olup Altıparmak köyünden itibaren minibüs ve daha küçük araçlarla ulaşım sağlanmaktad

Çamburnu Tabiatı Koruma Alanı

Sarıçamın (Pinus silvestis ssp.koçhiana) sahile inebildiği nadir yerlerden biridir. Bu özelliği ile Çamburnu Sarıçam meşcereleri relikt karakter göstermektedir. Alan botanik bilimi açısından bir eğitim ve araştırma kaynağı olmakla birlikte turizm amaçlı olarak da  değerlendirilebilir. Hopa İlçesi Çamlıköy sınırları içerisindedir.

Yoldere Köyü Kemer Köprüsü

Kitabesi bulunmayan yapı, muhtemelen XVIII. y.y.’da inşa edilmiştir. Yapı, Hopa İlçesi, Yoldere Köyü’nde bulunmakta olup, tek gözlü ve yolunun eğimli olduğu köprüler grubundadır. Köprü gözü iki kademeli yuvarlak kemerle belirlenmiştir. Kemerinde, düzgün kesme taş, tempan duvarlarında moloz taş kullanılmıştır. Korkuluk duvarları yoktur. Günümüzde araç geçişini de sağlamaktadır.

Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

Avrupa ve Orta Asya’yı içine alan geniş coğrafyadaki en büyük doğal yaşlı orman ekosistemlerine burada rastlanmaktadır. Ortamdaki ağaçların her biri anıt anıt ağaç niteliğindedir.  Biyosfer Rezerv Alanına sahip olup, Biyolojik Çeşitlilik açısından zengindir. Saf Kafkas Arı Irkı için gen koruma havzasıdır.

Borçka İlçesine 45 km mesafeden başlar, minibüs ve daha küçük araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir.

Bilbilan Karagöl

İlçe merkezine 25 km uzaklıktadır. 3200 metre rakımda bulunan bu göle ancak yaz aylarında gidilebilir. Şavşat’dan sonra  Dalkırmaz, Çiftlik, Savaş, Çavdarlı köyleri üzerinden veya Hanlı ve Karaağaç köylerinin yaylalarını geçerek göle ulaşabilmektedir.

Çavdarlı, Savaş ve Hanlı köylerinin yaylalarının üstünde, Yalnızçam dağlarının zirvesinde, Bilbilan yaylasının arka tarafında yer almaktadır. Muhteşem bir doğa görüntüsüne sahip olan bu gölün çevresinde, yazın ortasında bile kar vardır. Gölde kırmızı benekli alabalıklar bulunmaktadır.

Ortacalar Çifte Köprüler

18.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ortacalar Kemer Köprüleri, Arhavi ilçesinin Ortacalar Köyü´ne 2,5 km kala, Küçükköy ve Arılı yol ayrımında birbirine dik olacak şekilde planlanmıştır.İki köprü de birbirine benzemektedir ve tek gözden oluşmaktadır.Yolları düz değil, eğimlidir. Köprü çevresindeki tesislerde hoşça vakit geçirilebilir.

Gevhernik Kalesi (I. Derece Arkeolojik Sit Alanı)

Bu kale Ardanuç Adakale Köyü´nün hemen yakınında bulunmaktadır.Hemen bu kalenin diğer bir isminin “Gevhernik” olmasının nedenini aşağıda açıklayalım. Bu kalenin çevresinde gümüş madenleri olduğundan,bu kale maden ve cevher anlamına gelen “Gevheri Nik” kalesi ismiyle de anılmaktadır.

5.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bu kale Gürcü krallarına ve Çıldır atabeylerine başkentlik yapmıştır.1551 yılında kaleyi Osmanlılar ele geçirmiş ve 1562 yılında da Kanuni Sultan Süleyman tarafından onarılmıştır.Hatta bu onarımı anlatan bir kitabesi bile bulunmaktadır.Gevhernik Kalesi,dışkale-içkale yapılaşmasının çevredeki tek örneğidir.Kale günümüze kadar çok hırpalanmıştır,dış kale harap durumda olsa da iç kale özelliğini hala korumaktadır.Şu anda harap durumda olan kale, yetkililerin desteğini beklemektedir. Oldukça harap bir şekilde günümüze ulaşmıştır.

Şavşat Karagöl (Sahara Milli Parkı)

Karagöl, Şavşat ilçesinin 25 km.kuzeyinde yer almaktadır. Genel olarak sahada Palaojen ve Neojen arazileri yer alır. Yöredeki kayaçların büyükçoğunluğu sedimanter kökenlidir. Ender bir topoğrafik karakter gösteren Karagöl ve çevresi yer yer vadilerle yarılmıştır. Bu yarılmalar yörede heyelan ve kütle hareketlerinin aktif olmasına neden olmuştur. Karagöl; rasyonel olarak kayan kütlenin gerisindeki çanakta biriken suların meydana getirdiği bir heyelan gölüdür. Göl çevresi yoğun ormanlarla kaplı olup, ormanı meydana getiren ağaç türleri genelde ladin ve çamlardan ibarettir.

Bu doğal öğelerin ördüğü Karagöl, ender manzara güzelliklerine sahiptir. Ayrıca gölün kuzeydoğusundaki Bagat mevkii ve çevresinde çim kayağı pisti niteliğine sahip alanlar mevcuttur. Ender manzara güzellikleri, kültürel, rekreaksyonel ve turistik potansiyeli olan sahada Bitki Türlerinden ; Ağaç olarak ; Ladin, Sarıçam, Ahlat, Ağaççık olarak; orman gülü, Kızılcık, Fındık, Çalı olarak ; Orman Çileği, Böğürtlen ve Otsu bitkiler olarak da; Eğrelti ve çayır otları bulunmaktadır. Hayvan Türlerinden: Memeli hayvanlardan; Ayı, Kurt, Tavşan, Domuz, Porsuk, Tilki, Sincap, Vaşak, Kuşlardan; Keklik Doğan Yabanı Güvercin, Karga, Saksağan, Sığırcık, Alakarga, Balıklardan; Alabalık ve Sazan, Sürüngenlerden ise Yılan, Kertenkele ve Kaplumbağa bulunmaktadır.

Karagöl bölümünde kır gazinosu olarak kullanılan ve 20 yataklı konaklama hizmeti veren bir tesis bulunmaktadır. Karagöl’ün doğu ve batısında bulunan ormanlık alanlar günübirlik ve kamping kullanımı için iyi nitelikler arz etmektedir. Sahara kesiminde ise; yayla özelliği gösteren yörede, Kocabey Yaylası kışlağı konaklama merkezi olarak sabit tesisli hizmet sunacak potansiyel arz etmektedir. Yukarıda bulunan yazlık Kocabey Yaylası ise önceki yıllarda olduğu gibi “Sahara Pancar Şenlikleri’nin” düzenlenmesine daha müsait biralan olarak değerlendirilmektedir.

SAHARA BÖLÜMÜ

Şavşat İlçesi sınırları içinde bulunan Karagöl-Sahara Milli Parkı iki ayrı sahadan oluşmaktadır. Orman örtüsü, ladin ve göknarlardan meydana gelmiş olup, oldukça seyrek dokuya sahiptir. Yörede antro-projen step karakterinde sahalar geniş alanlar kaplamaktadır. Kocabey yaylası ve çevresinde alpin zona ait bitki türlerine rastlanmaktadır. Yörenin genel olarak örtü bazaltlarından meydana gelen bir jeolojik yapısı vardır. Örtü bazaltlarının sıyrıldığı yerlerde Tersiyer formasyonlar ortaya çıkar. Yer yer derin vadilerle parçalanan yörede eğim değerleri oldukça yüksektir. Sahara, bu eğimli arazide 1700-1800 metrelerde kademeli olarak yer alan sınırlı düzlüklerden birisi olarak belirir. Alt zonlarda sarıçam bulunmaktadır. Kocabey Yaylası ve çevresinde Alpin Zon’a ait bitki türleri yer almaktadır.

Reşat Deresi kenarında 1700-1800 metrelerde kademeli olarak yer alan düzlükler aynı zamanda “Sahara Pancar Şenlikleri”ne sahne olmaktadır. Bu şenliklere bölge dışında oturan yöre insanları da katılarak bölgeye iç turizm açısından oldukça büyük ekonomik katkı sağlamaktadır. Ender manzara güzellikleri, kültürel rekreasyonel ve turistik potansiyeli yüksek, zengin flora ve fauna, ilginç jeolojik özellikleri ve doğal peyzaj güzelliğiyle korunmaya değer milli bir varlığımızdır.Karagöl, Şavşat ilçesinin 25 km.kuzeyinde yer almaktadır.

Cancır Yaylası

Şavşat ilçesi Maden köyünün yaylası olup ilginç ahşap mimari yapısıyla dikkat çekmektedir.

Dört tekerlekten çekişli  araçlarla ulaşılabilir.

Meydancık Taş Kemer Köprüsü

Kitabesi bulunmayan yapı muhtemelen Ortaçağ döneminde inşa edilmiştir. Köprü, Şavşat İlçesi, Meydancık beldesi, Taşköprü Mahallesinde Bocanat Deresi üzerinde bulunmaktadır. Tek gözlü ve yolu düz  köprüler grubundandır. Köprü gözü basık kemerli olup, korkulukları bulunmamaktadır. Köprü, tümüyle kaba yontu taşıyla yapılmıştır. Günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Balcıoğlu Camii

Cami, kayıtlardan öğrendiğimize göre, yıktırılan eski caminin yerine, Hasan Ağa tarafından Hicri:1340 (M:1921) tarihinde yeniden yaptırılmıştır. Halen ibadete açık olan yapı,  Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce 1994-1995 yıllarında restore  edilmiştir.

Balcıoğlu Mahallesinde bulunan cami, kuzeydoğu  köşesinde günümüzde kullanılmayan Kuran Kursu, doğu yönünde  şadırvan, batı yönünde ise hazire ile çevrilmiştir. Kare  planlı ana mekan, dört ahşap destek üzerine oturtulan etrafı  açık son cemaat yeri ve kuzeybatısındaki minareden  oluşmaktadır. Yapı süsleme açısından oldukça sadedir.
Günümüzde yapı, taş minare ve mihrabı dışında adeta yeni inşa edilmiş görünümü vermektedir.

Camili Efeler Tabiatı Koruma Alanı

Efeler Ormanı, sadece Türkiye’nin değil, neredeyse bütün Avrupada ki yegane insan eli değmemiş  orman ekosistemidir. Bilimsel olarak GEF-II projesi, sahada uygulanmıştır. Biyosfer Rezerv Alanlarına sahiptir olup, biyolojik çeşitlilik açısından zengindir. Saf Kafkas Arı ırkı için gen koruma havzasıdır. 3200mm. yıllık yağış ve sürekli yüksek bağıl nemin egemenliği altında derin vadiler boyunca yükselen bakir bitki örtüsü ile bir Yağmur Ormanı Ekosistemi özelliğine sahiptir. İlçeye 45 km mesafedeki Efeler köyü sınırları içerisindedir.

Meydancık Taş Kemer Köprüsü

Kitabesi bulunmayan yapı muhtemelen Ortaçağ döneminde inşa edilmiştir. Köprü, Şavşat İlçesi, Meydancık beldesi, Taşköprü Mahallesinde Bocanat Deresi üzerinde bulunmaktadır. Tek gözlü ve yolu düz  köprüler grubundandır. Köprü gözü basık kemerli olup, korkulukları bulunmamaktadır. Köprü, tümüyle kaba yontu taşıyla yapılmıştır. Günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar