Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 36 Kategoride 12080 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ARABİSTAN’DAKİ BÜYÜK TÜRK ŞİRKETLERİ ÜLKESİNDEN GEREKEN DESTEĞİ ALAMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ….

03 Kasım 2020 - 601 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»ARABİSTAN’DAKİ BÜYÜK TÜRK ŞİRKETLERİ ÜLKESİNDEN GEREKEN DESTEĞİ ALAMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ….
ARABİSTAN’DAKİ BÜYÜK TÜRK ŞİRKETLERİ ÜLKESİNDEN GEREKEN DESTEĞİ ALAMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ….

ARABİSTAN’DAKİ BÜYÜK TÜRK ŞİRKETLERİ ÜLKESİNDEN GEREKEN DESTEĞİ ALAMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ….

Ülkemiz ve Suudi Arabistan Krallığı arasında yaşanan siyasi krizin boyutu her geçen gün artarken, Suudi Arabistan’da iş yapan Türk müteahhit firmalar olarak mevcut krizin işlerinizle ilgili çok büyük sorunlara yol açtığını biliyoruz.

Siyasi krizin başlamasıyla birlikte kendini belli etmeye başlayan, krizin artarak sürmesiyle de artık altından kalkılamayacak bir biçimde sizlere etki etmesi ile devam eden süreç siz müteahhit firmaların Suudi Arabistan hükümeti ve Suudi Arabistan özel şirketleri tarafından geri plana itilmesi ile sonuçlanmaktadır. Birçok ihaleye davet edilmeme durumu bir yana girdikleri ihalelerde birinci olarak işi almaya hak kazanan firmalarınız, Türk firması olduğu için geri plana itilerek, ihale edilen işler çeşitli bahanelerle ihale ikincisi olan diğer firmalara verilmeye devam etmektedir.

Suudi Arabistan inşaat pazarında önemli bir büyüklüğe sahip ve yıllık yaklaşık 4,3 milyar dolarlık bir pazarı elinde bulunduran ve bir çok projeyi başarıyla tamamlamış olan Tekfen Holding, Mapa İnşaat, İçtaş İnşaat, Kolin, Limak, Yüksel İnşaat, Yenigün İnşaat, GCG İnşaat, Doğuş İnşaat, Gama Holding, Tek Yapı, C24 İnşaat, Yapı Merkezi, Onur Taahhüt gibi Türk müteahhit firmalarının hali hazırda ülkenin çeşitli bölgelerinde yapımına başladığı veya başlayacağı havalimanları, alt yapı hatları, metro ve metrobüs hatları, yol – köprü – viyadükler, askeri üsler, hastane, otel, konut, avm vb. gibi bir çok projesi siyasi nedenlerden dolayı aksamaya devam etmektedir. Firmalarınızın devam eden işlerinde, yaptıkları işler için alacakları hakediş ödemeleri geciktirilerek firmalarınız zor duruma düşürülmeye çalışılmaktadır.

Ellerinde az da olsa iş kalmış olan firmalarınız, işlerine başlayabilmek ya da devam edebilmek adına ihtiyaç duyduğu Türk çalışan desteği konusunda da sadece Türk vatandaşlarına uygulanan vize engelleriyle karşılaşmaktadır. Cumhurbaşkanı’nın körfez ülkeleri ile ilgili son açıklamasına kadar alınabilen bir yıllık çoklu giriş ticari ziyaret vizeleri, son açıklamadan sonra sadece Türk vatandaşları için bir aya düşürülmüş, diğer bir seçenek olan ikame vize sistemi de aynı açıklamadan sonra sadece Türk vatandaşları için kapatılarak Türk vatandaşların Suudi Arabistan’a seyahat etmeleri engellenmiştir. Bu vize düzenlemeleri ile işleri başında yeterli çalışan bulunduramayan firmalarınız işlerine başlayamama ve devam edememe gibi durumlardan dolayı cezai şartlar ve sözleşme fesih tehditleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Elinizdeki mevcut işlerin devam edebilmesi, cezai şartlar ve sözleşme fesihleri ile karşı karşıya kalınmaması adına Türk vatandaşlarının Suudi Arabistan’a uzun süreli seyahat edebilmesinin önünün acil olarak açılması gerekmektedir.

Yaşanılan sorunlarla ilgili olarak yardım istediğiniz ülkemiz büyükelçiliği yetkilileri tarafımıza herhangi bir çözüm yolu sunamamış olup siyasi krizin zamanla düzeleceği ve bizlere beklememiz gerektiği konusunda telkinde bulunmaktan başka bir açıklama yapamamıştır.

Sizler Suudi Arabistan’da başarıdan başarıya koşup ülkemizi en iyi şekilde temsil ederken, kazançlarımızla birlikte ülkemiz adına önemli bir döviz girdisi ile mevcut ekonomik savaşın en önemli ayaklarından biriyken, yaşanılan siyasi kriz bizle birlikte ülkemize de büyük zararlar vermektedir.

Genç Anadolu Partisi olarak temennimiz bizlerin de desteği ile gerek Dışişleri Bakanlığı gerekse Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile istişare edilerek içinde bulunduğunuz duruma ivedi bir şekilde çözüm bulunmasıdır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar