Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11124 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

APEK – 66. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

18 Mayıs 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»APEK – 66. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.
APEK – 66. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.
APEK – 66. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

S. S. Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet AYA’

S. S. Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi 1951 yılında bundan 66 yıl önce kurulmuş, Bugün 19 satış mağazası, 60 personeli ile 6 ilde 53 bin ortağına hizmet eden önemli bir kurumdur.

Kooperatifimiz ortaklarının her türlü tarımsal girdilerini en kaliteli ve en hızlı şekilde temin etmekte ve otakların hizmetine sunmaktadır.

Örneğin; Kooperatifimiz, üretim yılı içerisinde ortaklarının ihtiyaçlarını temin etmeleri için birçok kampanyalar düzenlemektedir.

Hayvansal yemlerde Kurban bayramına ödeme kampanyası,

Suni Gübrede hasat sonuna ödeme kampanyası,

Sulama malzemelerinde peşin fiyatına yılsonuna ödeme kampanyası ve benzeri kampanyaları sıklıkla yapmaktadır.

Bu bağlamda kooperatifimizin ortaklarına sunduğu girdi teminleri her yıl artarak devam etmektedir.

Kooperatifimiz yaklaşık 3000 kalem tarımsal girdiyi ortaklarına en uygun şekilde temin etmekte ve ortaklarını mağdur etmeyecek şekilde, ortaklarının hizmetine sunmaktadır. Yıllara göre kooperatifimizin hizmetlerini siz değerli ortaklarımıza söyleyecek olursam;

-2013 yılında toplam 59 milyon 449 bin TL

-2014 yılında toplam 62 milyon 700 bin TL

-2015 yılında toplam 69 milyon 959 bin TL, yani son üç yıl içerisinde siz değerli ortaklarımıza Toplam:192 milyon 108 bin TL hizmet sunduk.

Kooperatifimiz bir taraftan ortaklarının girdilerini temin ederken aynı zamanda ortaklarının üretmiş olduğu dane mısırı, daneli mısır silajını almakta ve ortakları ile Bolu, Mudurnu, Kaynarca, Kandıra; Eskişehir bölgelerinde sözleşmeli buğday ve arpa tohumlukları da üretimini yapmaktadır.

Kooperatifimiz, 2014 yılında 9 bin 802 ton, 2015 yılında 13 bin 458 ton Dane mısırı ortaklarından satın almıştır. Ancak burada şunu da söylemeden geçmek istemiyorum; Bölgemizde yaklaşık 450 bin ton dane mısırı üretimi yapılmaktadır. Biz bu tesisi sizler için kurduk. Değerli ortaklar yapılan tüm yatırımlar sizler için yapılmakta sizler bu yatırımlara sahip çıkmalısınız. Ayrıca; 2014 yılında 5 bin 16 ton,  2015 yılında ise 3 bin 187 ton daneli mısır silajı almıştır. 2015 yılında ortakları ile sözleşmeli olarak 1.307 ton buğday ve 334 ton arpa tohumluğu üretilmiş, 2016 yılı içinde 4.510 da alanda sözleşmeli buğday ve arpa ekimi yaptırılmıştır.

Kooperatifimiz bir taraftan ortaklarının ihtiyaçlarını temin ederken, diğer taraftan hizmetlerini ve yatırımlarını da hızlı bir şekilde arttırmaktadır. Değerli ortaklar biz yönetim kurulu olarak göreve geldikten sonra yaklaşık 15 milyon TL yatırım gerçekleştirdik.

Kısaca bu yatırımları sizlere söylemek istiyorum;

1-2005 yılında Geyve Bölgesinde  466 m2 hizmet binası alımı

2-2009 yılında Bekirpaşa bölgesine 72 m2 mağaza, 540 m2 depo yapımı ayrıca aynı yerde Tohum selektör tesisi kurulumu

3-2010 yılında Bölgenin en önemli ihtiyaçlarından biri olan Toprak-Su-Yaprak analiz laboratuarını ortaklarının hizmetine sunmuştur.

4-2011 yılında Düzce bölgesinde 150 m2 satış mağazası ve 350 m2 depo yapımı.

5-2012 yılında Söğütlü’ de 91 m2 mağaza, 540 m2 depo yapımı.

6-2014 yılında hizmete giren 7500 ton depolama kapasiteli Mısır kurutma tesisi ve çökekler satış mağazası yapılması,

7-2015 yılında Akyazı da 75 metre kare mağaza 675 mkare depo yapımı.

8-2016 yılında Bilecik Yenipazar da açılışını bugünlerde yapacağımız inşaatı tamamlanan 137 mkare mağaza 400 mkare deposu olan mağazamızın yapımı.

9-2015 yılı mayıs ayında APEKSA şirketinin kurulumu ve bu şirkete Sakarya ticaret borsasını geçtikten hemen sonra 10 bin 400 mkare arsa ve akaryakıt tesisi alınması ve siz değerli ortaklarımızın hizmetine sunulması. Yine kurulan şirketimiz aracılığı ile siz değerli ortaklarımıza spot tarım alet ve makine satışlarımıza başlanması,

10-2016 yılına kadar siz değerli ortaklarımıza 15 farklı satış mağazasında akaryakıt teminini satışına başladık

b0

Değerli ortaklar Ayrıca biz göreve geldikten sonra da 178 bin metre kare arsa ve araziyi de kooperatif bünyesine kazandırdık.

Kooperatifimizin Değerli ortakları yönetim kurulu olarak sizlerden almış olduğumuz bu destek ve güç ile inşallah kooperatifimizi daha da üst noktalara taşıyacağız. Biz sizlerle varız ve sizlerinde vermiş olduğu bu destekle yolumuza en iyi şekilde devem edeceğiz. Kısa bir zamanda sizlere vermiş olduğumuz ve yapmış olduğumuz hizmetler ortadadır. Bu hizmetlerin hepsi sizlerin desteği sayesinde oldu. Bizler siz değerli ortaklarımızı çok önemsiyor ve çok seviyoruz.

Değerli ortaklar Bölgemizde nüfusumuzun % 30-35‘i tarımla uğraşmakta ve geçimini buradan sağlamaktadır. Bölgemizin en büyük sorunu arazilerimizin küçük ve dağınık halde olmasıdır. Bu da bölgesel anlamda verimliliği ve kaliteli üretimimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bizim isteğimiz en kısa zamanda dağınık olan bu arazilerin birleştirilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasıdır. Ayrıca yine tarımsal alanlarda sulama projelerinin de ağırlık kazanması hem verimlilik açısından hem de geleceğimiz olan su kaynaklarımızın doğru kullanılması açısından çok önemli olduğunu düşünmekteyim.

Tarım sektörünün sürdürülebilir modernizasyonuna katkı sağlamak, gıda güvenliği, hayvan sağlığı,  bitki sağlığı ve çevre ile ilgili AB standartlarına uyumu teşvik etmek amacı ile AB ve Uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakların da Sakarya, Bolu, Düzce, Bilecik, İzmit çiftçilerinin de yararlanmasını Bakanlığımızdan Bekliyoruz.

DEĞERLİ ORTAKLAR;

Biz göreve geldiğimiz günden beri ne yaptıysak siz değerli ortaklarımız ve Kooperatifimiz menfaatleri için yaptık. Sizin de bildiğiniz üzere 2012 yılına kadar iştirakimizolan Adapazarı Şeker Fabrikası A.Ş.’de bulunan kooperatif hisselerini, Asya Katılım Bankasına olan kredi borçlarının tasfiyesini sağlamak için, ulusal gazetelerde ilan vererek ihaleye çıktık, ancak sadece bir istekli, Bankaya olan borcun dörtte birini dahi karşılamayacak teklif verdi, başka da veren olmadı. Banka kredi borcunu geri çağırmak için bizi köşeye sıkıştırdığından eğer siz değerli ortaklarımız, Genel Kurulda borcun tasfiyesini sağlamak üzere hisselerin devrine onay vermeseydiniz, Kooperatifimiz bu günlere de gelemeyebilirdi. Çünkü, Asya Katılım Bankası bizi,   kredi borcumuz için temerrüde düşürüp Şirketin de Kooperatifin de tüm mal varlığını değerinin çok altında satışa çıkaracaktı. Tüm bu olumsuz günler içerisinde, Eylül 2012 yılında Şirket hisselerini Bank Asya ya devretmek zorunda bırakıldık.

Sevgili dostlar Fabrika için de sizler için de çok mücadele verdik, bu cezaların muhatabı Kooperatif değil, sizler değilsiniz Adapazarı Şeker Fabrikası Şirketi’dir. Ödenmesi gerekiyorsa onlardan isteyecekler, şimdi bu Fabrikanın ve Şirketin sahibi kim, Ülker grubu. Önce onlar ödeyecekler. Bizden Fabrika bir kumpasla alındı, sonrasında cezalar ortadan kalktı, kotalar arttı, kime yaradı? 28.03.2014 tarihli Sabah Gazetesinde bu konu haber yapılmıştı, ben demiyorum, bakın Gazeteye, ulusal bir Gazete diyor ki, “Paralel kumpas şekere karıştı” . Biz yaptığımız her eylemi yasaya uygun, kamu menfaati için yani Kooperatif ve ortaklarımızın menfaatine yaptık. 2011 yılında Şeker Kanunu 5. Maddeye eklenen cümle de bizi doğruluyor. Mahkemeler aksi kanaatte ise bizim söyleyecek bir sözümüz yok. Ancak bu güne kadar yöremizin AK Parti milletvekilleri, Sakarya halkı için, Kooperatifimiz için çözümler bulmuşsa, bundan sonra da hiç hak etmediğimiz idari para cezası ile muhatap olmamız halinde çözeceklerine olan inancımız tamdır. Bu kurum bu ülkenin kurumu, bu kurum Sakarya çiftçisinin kurumu bu kurum sahipsiz değildir herkes bunu böyle bilsin.

2012 yılından bu yana Adapazarı Şeker Fabrikası ile ilgili açıklamalar yapmadım. Ancak gördüğüm kadarı ile çok rahatlar. Adapazarı çiftçisine pancar ektirmemek için her yol deneniyor ve bu bağlamda çiftçiye bir takım zorluklar çıkarılmaktadır. Ayrıca, basından da takip ettiğim kadarıyla arıtma tesisi yenilenmezse bu sene Fabrikanın çalışmasına izin verilmeyeceği yorumları yapılıyor. Bütün bunlar pancar çiftçisini bir belirsizliğin içerisinde bırakarak, pancar tarımından uzaklaştırmak için kasıtlı olarak mı yapılıyor diye düşünmek lazım.

Konuşmama burada son verirken sizleri önce Allaha sonrada Sizlere emanet ediyorum.

66’ınci Olağan genel Kurulu Toplantımız Tüm Ortaklarımıza Hayırlı ve Uğurlu olsun.

“ALLAHA EMANET OLUN”

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar