Dolar : Alış : 7.3836 / Satış : 7.3969
Euro : Alış : 8.9597 / Satış : 8.9759
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Antalya’nın son ağaçlarıda yol için kesildi

28 Nisan 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Antalya’nın son ağaçlarıda yol için kesildi
Antalya’nın  son ağaçlarıda yol için kesildi

Kayak merkezine yol yapmak için çam ağaçları kesildi Beydağları’nın en yüksek zirvelerinden Bakırlıtepe’nin eteklerinde yer alan Saklıkent Kayak Merkezi’ne ulaşan 38 kilometrelik yol boyunca uzanan çam ormanları, otomobillerin geçebilmesi için yok edildi.

2 bin 500 metre rakımlı Bakırlıtepe’nin eteklerinde yer alan Saklıkent, bölgenin en gözde turizm destinasyonlarından biri. Kayak sezonunun aralıktan marta kadar sürdüğü tesislere, Beydağları’nı geçen 38 kilometrelik bir karayoluyla ulaşılabiliyor.

‘Turizm yolu’ olmasına rağmen, mermer ocakları yüzünden günün her saati TIR trafiğinin yoğun olduğu yolun yenilenmesi ve genişletilmesi için Karayolları 13’üncü Bölge Müdürlüğü çalışma başlattı. Bu kapsamda üç ihale yapıldı. 5-15’inci kilometreler arasını kapsayan iki ihalede 1 milyon 772 bin TL’lik sözleşme imzalandı. Yolun ilk 10 kilometrelik bölümünde asfaltlama çalışmalarının başlaması beklenirken, yolun 15 ila 38’inci kilometrelerine ilişkin üçüncü ihale de 14 Mart’ta yapıldı. Son ihalede süreç devam ederken virajlarda yolun daraldığı gerekçesiyle çam ağaçları kesilmeye başladı bile.

saklikent- saklikent1

Toplam 210 günde yolun 23 kilometrelik son bölümünde asfaltlama tamamlanacak.

Kesim ‘abartılı’ değil

Karayolları Bölge Müdürü Şenol Altıok, çalışmanın ‘ciddi bir yol genişlemesi içermediğini’ söylese de tehlikeli noktalarda geçişi düzenlemek için bazı ağaçların ‘kesilmek zorunda olduğunu’ belirtti.  “Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştiriyoruz. Gerekli olduğunu düşündüğümüz ağaçları ancak izin verirlerse kesiyoruz” diyen Altıok, ‘abartı olarak değerlendirilebilecek sayıda ağaç kesilmediğini’ söyledi. Altıok, şöyle konuştu: “Burada insan hayatıyla ilgili bir denklem var. Yol kenarında kökleri çürümüş ağaçlar var, yol yapım çalışmalarında gerekli değilse onlara dahi dokunmuyoruz.”

Antalya-Beydağlar

Toros Dağlarının batı uzantısı olan Beydağları, Antalya Körfezi’nin batısında kuzey – güney doğrultusunda körfeze paralel olarak uzanır. Teke Doruğu, Bakırdağı, Tahtalı Dağ ve Kızlar Sivrisi önemli doruklarıdır. İçlerinde en yüksek olanı 3069 m. ile Kızlar Sivrisidir.

Yılın 300 günü havanın açık olduğu dağa bir günde zirve yapılabiliyor. Zirveden denizi ve Antalya’yı izlemek tırmanışın tüm yorgunluğunu unutturuyor. Eğer uykunuzdan fedakarlık edip güneşin doğuşunu burada yakaladığınızda gözlerinizi kamaştıracak kadar parlak bir gün doğumuna şahit olursunuz.

Yamaç paraşütü yapak isterseniz ve iyi bir hava yakalarsınız muhteşem bir manzarayla karşılaşırsınız. Ayrıca Bey dağları önemli bir dağcılık merkezi olmanın yanında önemli bir kış turizm merkezidir.

Yükseklik 3069 m.
Konumu Toros dağlarının Antalya il sınırları içinde kalan batı bölümünü oluştururlar. Akdeniz kıyıları boyunca kuzey-güney doğrultusunda uzanırlar. Yılın her mevsimi gezi ve tırmanışlar için uygundur. Kış ayları dışında en uygun zaman Nisan, Mayıs ve Haziran aylarıdır.
Özellikleri Genellikle kalker kayalardan oluşan bu sıradağlar, değişik orman örtüleri ile kaplıdır. Bu dağlar üzerinde çok sayıda dağ dorukları yer alır.
Ulaşım Tırmanışlar için en uygun yaklaşma yeri Antalya- Antalya-Kemer ve Antalya-Elmalıdır. Antalya; İstanbul ve İzmir’e deniz kara ve hava yolu, Ankara’ya hava ve karayolu ile bağlıdır.
Tırmanışlar Beydağlarının en yüksek doruğu olan Kılarsivrisine (3069 m.) tırmanış Elmalı üzerinden yapılır. Buradan otomobil ile çevresi sedir ormanları ile kaplı Çamçukuru yaylasına gidilir. Çamçukuruna kamp kuran dağcılar, bir gün içinde doruk çıkışını yapar ve dönerler. Buzdağlarının en ilginç gezi ve tırmanışı Tahtalı Dağındadır, 2360 m. yükseklikteki bu dağ 2000 m. yüksekliğe kadar değişik türde orman örtüleri ile kaplıdır. Orman örtüsünden sonra dağ çayırları bulunur. Tahtalı Dağa çıkış için Kemer’den otomobil ile dağın kuzeyindeki Soğukpınar’a (Soğucaksu) çıkılır. Burada kamp yeri seçilir. Doruk tırmanışı Akdeniz’i gören sırtlar üzerinden yapılır. Tırmanış sırasında her an görünüm ve manzara değişir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :