Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Albert Parsons, August Spies, Engel ve Fisher;

01 Mayıs 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Albert Parsons, August Spies, Engel ve Fisher;
Albert Parsons, August Spies, Engel ve Fisher;

Albert Parsons, August Spies, Engel ve Fisher; 

Cihad KORAY

Öncelikle emekten, emekçiden yana olan,” Mücadelem onurumdur” diyen sınıf bilinciyle emeğe, ulus bilinciyle vatana, yurttaş bilinciyle Cumhuriyete ve onun kurucusu ATATÜRK ve ilkelerine sadık, 1919 ret etmeyen yurtseverlerin 1 Mayıs mücadele ve dayanışma bayramını kutluyorum.
Başlıkta ki isimleri büyük çoğunluğumuz bilmez. Çünkü bunların bilinmemesi için , verdikleri mücadele gelecek nesillere örnek olmasın diye kasıtlı olarak insanların hafızasından silinmiştir.
Bu insanlar yılladır dünyada kutlana gelen 1 Mayıs geleneğinin başlangıcı olan , 1886 Chicago işçi direnişinin işçi liderleridir. Bu gün iş günü saatimizin 8 saat olmasını borçlu olduğumuz insanlardır. Gün içerisinde 8 Saat çalışma süresi bu gün hepimize doğal bir hak gibi geliyor. Oysa bu hak için insanlar hayatlarını ortaya koymuşlardır.
Dönemin egemenleri tarafından kanla bastırılan Chicago direnişinin Albert Parsons, August Spies, Engel ve Fisher adlı işçi önderleri, meydana gelen olayların sorumluları sayıldılar ve bu dört işçi önderi 11 Kasım 1887’de idam edildiler. İsimlerinin ölümsüzleşmesi sadece direnişe önderlik yapmaları değildi. İdam sehpasına giderken o cesur tavırlarını sürdürmeleri ve söyledikleri son sözlerdi.

Spies ; “Sessizliğimizin, bugün boğduğunuz seslerden daha güçlü olacağı günler gelecektir…” 

Fisher; “Yaşasın işçiler”, 

Parsons; “Halkın sesi kendini duyursun”, ; 

Engel ; “Bir yanım var ki, öldüremezsiniz” diye haykırmış. 

Oysa o günün egemenleri bu 4 işçi önderine mahkemede “yaptıklarına pişman olduklarına dair itirafta bulunmaları taktirde affetme” teklifinde bulunmuşlardı. Onlar onursuz şekilde yaşamaktansa , onurlu ve şerefli biçimde ölmeyi tercih ettiler.
Bu gün ne böyle işçi önderleri kaldı, nede sendikalar. Ortalıkta iktidar eteğinde varlığını sürdürmeye çalışan bir yığın sözde sendikalar çalışanları “sendika” ile aldatmaktadır. O yüzden günümüzde 1 Mayıs birlik, Mücadele ve dayanışma günü içi boşaltılmış ve anlamı buharlaşmış gününün adına dönüşmüştür.;. .

Evet bence 1 Mayıs Türkiye de ve Dünyada anlamı ve manasından uzaklaşmış biçimde geçiştiriliyor. İnanın bazı sendikaların başında ki kişiler ya yine mi geldi şu 1 mayıs diyecek kadar angarya görmekteler. Utanma belasına adet yerini bulsun diye geçiştiriyorlar. Allah aşkına konfederasyonların tavırlarına bir bakın. Kimi Sakarya da , kimi Bakırköy de, Kimisi de illa da Taksim de kutlayacaklarını açıkladılar. Bence Ankara da ki kutlamalar Kızılayda değil  Ankara TCDD Garı önünde yapılmalıydı. Burada 1 Mayısı anmak çok daha güzel ve manalı olurdu. O karanfiller 100 den fazla emekçinin hayatını kaybettiği yere konulmalıydı.

koraycihad3

Günümüzde 1 Mayıs anlamını yitirmiş Kamuoyu için bir tatil gününden farklı bir mana ifade etmeyen güne dönüşmüştür. Bunun en büyük sebebi Türkiye de sanayi kültürü oluşamamış bireylerin  sınıf bilincinden uzak, güdülen bir yapıya sahip olmasıdır. Buna ek olarak  Emperyalist ülkelerin sınıf bilincine sahip sendikaların kendi ülkelerinin yaptığı sömürüye karşı gelmemeleridir. Kaşı çünkü sömürülen ülkelerden elde edilen zenginlik kendilerinin refahını arttırıyorlardı bu yüzden sessiz kalmışlardır.

Bunun en güzel örneği Fransadır. 2. Dünya savaşında bir tek mermi atmadan Almanya’ya teslim olan Fransa’nın işgale karşı oluşan filmlere konu olan o müthiş direnişi örgütleyen işçi sendikaları Fransa’nın Cezayir’i işgaline karşı sesiz kalmakla kalmamış destek vermiştir. 2 milyon Cezayirlinin öldürülmesi bile tavırlarını değiştirmemiştir. İngiltere, İtalya, İspanya, ABD ve Sovyet’ler birliği ve şimdi Rusya da ki sendikalar ülkelerinin bu sömürü sarmalına sessiz kalmışlardı. İşte bu iki yüzlü tavır önce tüm işçiler birleşin yani enternasyonali, daha sonra 1 mayısı birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak anılmasından uzaklaştırmıştır.
Türkiye de zaten hiç bir zaman adına ve anlamına uygun anma törenleri yapılmamıştır. Bu gün hala genel algı bu günün Rusya dan ülkemize gelmiş komünist olgudur.

Artık sendikalar her yıl sergiledikleri iki yüzlülükten vazgeçip kamuoyunu kandırmayı bıraksınlar. Çünkü 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma günü olmaktan çıkmıştır.

Albert Parsons, August Spies, Engel ve Fisher hakkını bizlere helal etsin demekten başka aklımıza başka söz gelmiyor.
O günün işçi önderleri ölüme gözü kapalı giderken bu günün sendika ağalarının yaşadığı saltanat. Üstelik sendikacılık adına hiç bir şey yapmadan.
Tüm bunlara rağmen 4 işçi önderinin aziz hatırasına binaen 1 Mayıslar kutlanmaya devam edilmelidir.
Emekten ve emekçiden yana olan herkesin birlik ve dayanışma günü kutlu olsun.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar