Dolar : Alış : 7.3836 / Satış : 7.3969
Euro : Alış : 8.9597 / Satış : 8.9759
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Albatros Parkı resmen ranta açıldı

20 Haziran 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Albatros Parkı resmen ranta açıldı
Albatros Parkı resmen ranta açıldı

CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin talebiyle yapılan imar değişikliği teklifi, geçtiğimiz yıl da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’ne gelmiş ancak onaylanmamıştı. Haziran ayı meclis gündemine yeniden getirilen planlarda, yüzde 40 olan konut alanı yüzde 60’a çıkarılarak, yüzde 60 olan turizm alanı ise yüzde 40’a düşürüldü.

CHP: GRUP KARARIMIZ VAR

Turizm ve konut alanı oranında yapılan değişiklikle CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin istediği plan değişikliği, bu sefer CHP’li 3 üye Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu, Ferhat Epözdemir’in itirazına sahne oldu. İtiraza şaşıran AKP Grup Başkanvekili Temel Başalan, Büyükçekmece Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Akgün ile daha önce görüştüklerini, CHP ile ortak hareket ederek talebin oy birliği ile geçmesi konusunda istişarede bulunduklarını söyledi. CHP grubuna dönen Başalan, “Toplantı öncesinde bu raporun oybirliği ile kabul edilmesi yönünde gruplar anlaşmıştı. Şimdi neden karşı çıkılıyor?” diyerek açıklama istedi. CHP Grup sözcüsü Tonguç Çoban “Bu dosyaya evet oyu vermemiz konusunda ‘grup kararımız’ var. Hiçbir itilaf yoktur. Ret oyu veren üyelerin kendi takdiridir” diyerek yanıt verdi. albatros-parki-res

Dosya, CHP’li üyeler Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu, Ferhat Epözdemir’in muhalefetiyle oyçokluğu ile kabul edildi.

GEÇEN YIL DA MECLİS GÜNDEMİNE GELMİŞ, KABUL EDİLMEMİŞTİ

Büyükçekmece Belediyesi’nin, Albatros Parkı’na otel yapılması ile ilgili talebi 19 Kasım 2015 tarihinde de İBB Meclisi’ne gelmiş ancak kabul edilmemişti. Mülkiyeti Büyükçekmece Belediyesi’ne ait arazide turizm ve konut alanları oranında değişiklik yapılarak, İBB Meclisi gündemine bir yıl sonra yeniden geldi. Albatros mevkiinde bazı ağaçları kesilmesiyle başlayan gerilim kamuoyunda geniş yer bulmuş, polis ve zabıta arasında yaşanan arbedede bazı eylemciler gözaltına alınmıştı. Albatros’un park olarak kalmasını isteyen bir grup CHP İl Merkezi önüne giderek Albatros’un imara açılması talebini protesto etmişti. Günlerce süren protestolara CHP’li bazı milletvekilleri katılmış, eylemcilere destek vermişti.

“AĞAÇLAR GÜVENLİĞE TEHDİT” DEMİŞLERDİ

Büyükçekmece Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Çağlayan Gürsel, Albatros Parkı’nda kesilen ağaçlar için, “Osuruk ağacı olarak bilinen aylantus ağaçları hızla yayılıyordu. İstilacı ağaçların yayılması nedeniyle, kriminal olaylar oluyor, bu bölgenin güvenliğini tehdit ediyordu” açıklamasını yapmıştı.

970 m2 olan Albatros Büyük Parkta mevcutta bulunan çocuk oyun grubu hayvan figürleri konulu idi. Ancak zamanla deniz kenarında olması sebebi ile tahribatlar meydana gelmiştir. Buna istinaden çocuk oyun elemanlarının tamirleri yapılarak ihtiyaç doğrultusunda başka kent parklarında kullanılacaktır.

Albatrostaki parkımız için çocuklarımızın hayal gücünü gelişmesi ve eğlenceli vakit geçirmeli için masal kahramanları konseptli Sindirella, Alaaddin’in Cini, Jack’ın Fasulye Ağacı ve Albatros Gemisi kullanıldı. Ayrıca mevcuttaki dış mekân spor aletleri değiştirildi ve 8 adet bank, 500 m2’lik kauçuk zemin uygulaması yapılarak parkımız yenilendi.

ARAPLARA REZİDANS YERİNE ÇOCUKLARIMIZA BOTANİK BAHÇESİ

Büyükçekmece belediyesi, Sahilimizde bulunan yaklaşık 30 dönüm ağaçlık alanı İMARA açmak istemekte ve “ARAPLARA REZİDANS” yapacaklarını söylemektedirler. Betonlaştırılan bir DOĞA PARÇASININ eski haline gelmesi mümkün değildir ! “ARAPLARA REZİDANS PROJESİ”, bir inşaat projesidir ve buraya dikilecek olan BETON ve DEMİR YIĞINLARININ, eğer günün birinde “Yanlış iş yapmışız arkadaşlar!” dendiği zaman; YIKILARAK ESKİ HALİNE GERİ DÖNÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR! Yani BETONLAŞTIRMA, YEŞİL ALANLARIN bir nevi İDAM KARARIDIR. İnfaz edildikten sonra, ALBATROS’un yaşamı geri gelmeyecek şekilde sonlandırılmış olur! Büyükçekmece halkının bu konudaki talepleri farklıdır. Onlar ALBATROS’u çocukluk anılarının, dolayısı ile kimliklerinin ve şehrin hafızasının önemli bir PARÇASI olarak görmekte YEŞİL kalması koşulu ile çeşitli projeler üzerinde kafa yormaktadırlar: BOTANİK BAHÇESİ ve ÇOCUKLAR İÇİN KEŞİF PARKI  PROJELENDİRME AŞAMASINDADIR. İMZALARINIZLA DESTEK VERMENİZİ BEKLİYORUZ… *************** MUHATAPLARIN ad, soyad ve e-mail’leri: Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı chp@chp.org.tr Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece belediye başkanı danisma@bcekmece.bel.tr Jean-Claude Frécon, President of the Congress of the Council of Europe Jean-Claude.FRECON@coe.int Anders Knape, President of the Chamber of Local Authorities anders.knape@skl.se Orsolya Gáncsos The ELDW team democracy.week@coe.int

YORUMLAR