Dolar : Alış : 7.3391 / Satış : 7.3524
Euro : Alış : 8.8679 / Satış : 8.8839
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11318 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Akif yener ‘Biz, bir millet iki devletiz’

27 Aralık 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Akif yener ‘Biz, bir millet iki devletiz’
Akif yener ‘Biz, bir millet iki devletiz’

‘Biz,  bir millet iki devletiz’

Sakarya Azerbaycan Öğrenci Topluluğu, “Dünya Azerbaycanlıların Beraberlik Günü “  nedeniyle bir kutlama etkinliği düzenledi.

Sakarya Gençlik Spor ve İl Müdürlüğü’nde düzenlenen programa Sakarya’nın sevilen sanatçısı Akif Yener de renk kattı.  Programda bir konuşma yapan Akif Yener, “Türkiye ve Azerbaycan tarih boyunca iki kardeş ülke olmuştur.

‘Biz, bir millet iki devletiz’ cümlesi bu kardeşliğin en güzel kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

31 Aralık’ta Dünya Azerbaycanlıları birleşti.

Azerbaycan Türklerinin sembolik olarak birlik ve beraberlik günüdür, bayramıdır. Azerbaycan Türkleri binlerce yıl Azerbaycan’ da yaşayarak dünya kültürüne büyük destek vermişlerdir.

Savaşlar, inkılaplar, dış baskılar, dünyada olan ayrı ayrı sosyal ve siyasi prosesler sonucunda, 18. Asrın sonu, 19. Asrın başlarında İran ve Rusya arasında Azerbaycan toprakları uğrunda savaşlar olur. Sonuçta, 1828’de Rusya ve İranın yaptıkları Türkmençay anlaşmasına göre Azerbaycan Güney ve Kuzey Azerbaycan olarak ikiye parçalanır. Güney Azerbaycan İranın işgali, Kuzey Azerbaycan ise Rusyanın işgali altına girer.

Azerbaycan Türklerinin bir kısmı yurtlarından kovulmuş, sürgün edilmişler, birbirinden ayrı kalmışlardır. Bu nedenle Azerbaycanlılar kendi topraklarından bütün Dünyaya yayılmışlardır.

Azerbaycan halkını birbirinden ayıran sınırlar Aras Nehridir. Bu nehrin her iki tarafı dikenli tellerle sarılmıştır. Parçalanmış Azerbaycan Türklerini birbirlerinden ayrı tutmak ve gelecek nesillere kardeşliklerini unutturmak için İranda Azerbaycan Türklerine Azerbaycan Türkü demek yasaklanmış, Türk denilmesine izin verilmiştir. Azerbaycanda ise tersine Türk demek yasaklanmış ve Azerbaycanlı ismi verilmiştir.

Sovyetler Birliği zamanında ise Türk kelimesini söyleyen insanlara ya Panturanist ya da Panturancı diyerek kurşuna dizip öldürmekteydiler. Bu nedenle yıllarca Azerbaycan halkından gerçekleri, Kuzey ve Güney de yaşayan insanların kardeş olduklarını gizlemekteydiler. Azerbaycanın özgürlük mücadelesini veren insanlar evde gizli toplantılar yaptıktan sonra piyano başına geçip Laçın şarkısını çalıp, söylerdi.

Neden? Çünkü oradaki sözler “Arası ayırdılar kum ile doldurdular, ben senden ayrılmazdım zor ile ayırdılar, ay Laçın, ay Laçın, men sana kurban Laçın” bir milletin parçalanma faciasını anlatmaktadır. Önceleri Laçın şarkısı bu sözlerle okunurdu, sonraları Moskova ve onların uşakları tarafından Laçın şarkısından bu sözler silindi.

Azerbaycanın şu andaki nüfusu dokuz milyon 300 bindir. Bölünmüşlük nedeniyle de İranda otuz milyon Azer Türkü yaşamaktadır.

Ayrıca 11 milyon civarında da değişik ülkelerde yaşamaktalar.

Azerbaycanda herkesin öncelikli beklentisi Karabağ ve işgal altındaki toprakları geri almaktır.

Bu nedenledir ki Azerbaycan güçlü bir Diaspora oluşturma gayretindedir. Bu uğurda hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyor. 2002 yılının 5 Haziranında Azerbaycanın Ulu Önderi Haydar Aliyevin kararı ile Yurtdışında Yaşayan Azerbaycanlılarla İş Üzere Devlet Komitesi oluşturuluyor. Önceleri bu kurum yurtdışında yaşayan Türklerin bir araya gelmesi ve onların teşkilatlanmalarını sağlamaktı.

2008 yılında ise şimdiki Cumhurbaşkanı İlham Aliyevin kararı ile bu kurum Diasporla İş Üzere Devlet Komitesi adını alıyor ve diaspora faaliyetinde çok aktif rol oynuyor. Artık Diaspora faaliyetlerinde çok önemli duruma gelindi. Daha fazla güçlü olmak üzere sürekli bir çalışma içindedir.

31 Aralık Hemreylik Günü nedir?
Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma Gününün temeli 1989 Aralık sonlarında Azerbaycanın Nahçıvan şehrinde sınırların (SSCB-İran sınırları) dağılması sırasında konuldu. Kuzey ve Güney Azerbaycan arasındaki sınır direkleri yıkıldı. Bu arada İstanbulda Türk dilli halkların Konferansı geçiriliyordu. Konferansta dünya Azerbaycanlılarının dayanışmasının kutlanmasına karar verildi.

1991 yılının 16 Aralık tarihinde kardeş Azerbaycanın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı Haydar Aliyev dünya Azerbaycanlılarının birliğini yaratmanın önemini dikkate alarak 31 Aralık tarihini Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma Günü ilan etti. Böylelikle tüm Azerbaycan Türkleri için aziz olan 31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma Günü bayram olarak kutlanıyor.

Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun her Azerbaycanlı 31 Aralık Hemreylik Günü olarak birlik beraberlik içerisinde bir araya gelip çeşitli konuşmalar yapılarak eğlenceli bir şekilde kutlamaktadırlar.

Bende 6 yıl önce Türkiyeye eğitim amaçlı Azerbaycandan gelen bir Azerbaycan Türkü olarak Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik Gününü İçtenlikle kutluyor ve başarılar diliyorum.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar