Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ak Parti Milletvekili Mustafa İsen Türk Kadınlar Birliğini ziyaret etti

04 Mart 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ak Parti Milletvekili Mustafa İsen Türk Kadınlar Birliğini ziyaret etti
Ak Parti Milletvekili Mustafa İsen Türk Kadınlar Birliğini ziyaret etti

Ak Parti Milletvekili Mustafa İsen Türk Kadınlar Birliğini ziyaret etti
Erkek Milleti Kadın Derneklerine gelmiyor
Sakarya Ak Parti Milletvekili Mustafa İsen ve beraberindeki heyet Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şubesini Ziyaret etti. Ziyarette Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan ile Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulundu.

(TKB) Üyesi sordu
“Buradamı yaşıyorsunuz.
Gezmeye mi geliyorsunuz
İlimizde medya diye bir şey yok
Gazetelerimiz yanlı
Biraz böyle
Ayrım yapmazlarsa”
Mustafa İSEN”Ben Ferizlinin Nal Köyünde evimiz var
Sapanca’da da bir evimiz var.
Görevimden dolayı Sakarya’ya geliyorum”
Mustafa İSEN “Toplumsal barışı güçlendirmek için kollarımızı açtık”

Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan Sakarya Ak Parti Milletvekili Mustafa İsen ve heyetini Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şube girişinde karşıladı. Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şube Başkanı Tevhide”Hoşgeldiniz.Birliğimizi ziyaret eden bir milletvekilini görmek bizleri memnun etti. Türk Kadınlar Birliği, 7 Şubat 1924 tarihinde kuruldu. Kurucuları arasında, Nezihe Muhittin, Latife Bekir (Çeyrekbaşı) ve Sabiha Zekeriye (Sertel) de bulunmaktadır. Şükufe Nihal aktif üyelerden birisidir. Derneğin, Atatürk’ün eşi Latife Hanımdan da büyük destek aldığı bilinmektedir.

Kuruluş amacı, kadının siyasal haklarını elde etmesi ve sosyal yaşama eşit olarak katılmasının sağlanması idi. İlk Genel Başkan Nezihe Muhiddin’ in aşağıdaki sözleri bu amacı ve mücadeleyi en iyi şekilde özetlemektedir:


“Biz Türk Kadınları toplumsal ve siyasal yaşamda hak ettiğimiz yeri almalıyız. Önce Türk Kadınlarını bilinçlendirmeli ve eğitmeliyiz. Onlara daha fazla şey istemelerini ve bunlara nasıl ulaşacaklarını anlatmalıyız. Amacımız Türkiye’de kadın ve erkeğin toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitliğidir.”


Bu bakış, gayret ve çalışmalar sonucu ,1926 yılında kabul edilen Medeni Yasa ile kadın toplum içinde kimliğini elde etmiş, 1930 yılında da kadınlarımız, belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını yasayla kazanmıştır. Türk Kadınlar Birliği, aynı yıl 11 Nisan’da İstanbul’da büyük katılımlı bir miting düzenlemiştir. 1933 yılında kadınların, köy ihtiyar heyetlerine seçme ve seçilebilme, 1934 yılında ise, TBMM.’ne girebilme haklarını elde etmeleri üzerine, 7 Aralık 1934 günü, Kadınlar Birliği ikinci büyük kadın mitingini düzenlemiştir.


Türk Kadınlar Birliği 1935 yılında Cumhuriyetin ilk uluslar arası Dünya Kadınlar Birliği toplantısına da ev sahipliği de yapmıştır.
Türkiye’de ilk kez uygulamasını başlattığı “Toplum Merkezleri” ile Türk Kadınlar Birliği,hedef kitle olan kadının sağlığı, eğitimi ve örgütlenmesine, Yerel Yönetimleri ve Devleti de katmayı başarmıştır.


Diğer sivil toplum örgütleriyle işbirliğine önderlik eden derneğimiz, nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımız için, yasalarda bulunan kadın-erkek eşitliğine aykırı hükümlerin ortadan kaldırılmasına özel önem vermektedir.

Bu konuda 1996 yılında başlatıp halen sürdürdüğü “Yasalar Önünde Tam Eşitlik “ kampanyası çerçevesinde Medeni Yasanın ve Ceza Yasasının değiştirilmesi başarısına da imza atmış ve halen başta Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları olmak üzere, çeşitli yasa tasarılarının hazırlanmasına fiilen katkıda bulunmakta ve bu tasarıların yasalaşması için kamuoyu desteğini kazanmaya çalışmaktadır.”
Siyasi Partilerin ne erkekleri ne kadınları uğramıyor.Seçimlerde
Ak Parti Milletvekili Mustafa İsen”Benim sorumluluğum ilimde bulunan sorunları ilgili yerlere aktarma görevini en iyi şekilde yapıyorum.”

Ziyarette Ak Parti Milletvekili Mustafa İsen Referandum süreci hakkında bilgilendirme yaptı.
Mustafa İsen “Vatanımızın birlik ve bütünlüğü için ihtiyacımız olan Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sistemidir. Önümüzde yeni anayasa değişikliği için bir referandum seçimi olacak. Çıkacak sonuç ülkemizin bekası için önemli. Ben milletimizin sağduyusuna inanıyorum milletimiz iradesine güveniyorum.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan ortak paydamız ülkemiz bizler ülkemiz için her türlü konuda devletimizin yanındayız şeklinde açıklamada bulundu. Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şube faaliyetleri hakkında Ak Parti Milletvekili Mustafa İsen ‘e bilgiler veren Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan derneklere siyasiler daha çok gelmeli, yer konusunda belediyeler katkı sağlamalı”dedi

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar