Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11120 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AK Parti, 2. olağanüstü kongresini bugün yapacak

22 Mayıs 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»AK Parti, 2. olağanüstü kongresini bugün yapacak
AK Parti, 2. olağanüstü kongresini bugün yapacak

Kurulduğundan bugüne kadar 5 olağan kongre düzenleyen AKP, 2. olağanüstü kongresini bugün yapacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu, kongrede kısa bir veda konuşması yapacak.

Kurulduğundan bu güne kadar 5 olağan kongre düzenleyen AKP, 2. olağanüstü kongresini bugün yapacak.

Kongre, bugün saat 10.00’da Ankara Arena’da başlayacak. Binali Yıldırım’ın tek genel başkan adayı olacağı kongrede, parti kurulları da yenilenecek. Bin 470 delegenin oy kullanacağı kongrede önce divan seçimi yapılacak. Adı Başbakan adayları arasında geçen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, divan başkanı olacak.

binali

Binali Yıldırım, Türk siyasetçi. 58., 59., 60. ve 61. Hükümetlerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı, 61. Hükümette ismi değiştirilen Ulaştırma Bakanlığı yerine Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

Olağanüstü kongreye sunulacak

MKYK listesinde de değişiklik olması bekleniyor. Davutoğlu’nun, 12 Eylül 2015’teki kongrede listeye koyabildiği Mehmet Babaoğlu ve Selçuk Öztürk ile 29 Nisan’daki MKYK’da yetki devrine imza vermeyen Cemil Çiçek’in liste dışı kalacağı belirtiliyor. Partinin grup yönetimi ile Meclis komisyonlarının başkanlarında da yeni yasama yılıyla birlikte değişeceği kaydediliyor.

Kongrede Ahmet Davutoğlu, Başbakan ve AKP Genel Başkanı olarak son konuşmasını yapacak. Davutoğlu’nun kısa bir konuşma ile “birlik” mesajı vermesi bekleniyor. Genel başkan adayı olarak konuşma yapacak olan Genel Baştan adayı Binali Yıldırım’ın ise dün Ankara’daki evinde kongre hazırlıklarını yapan heyet ile bir araya geldiği ve konuşması üzerinde çalıştığı ifade edildi.

akpartiankara1

5 bin polisle önlem

Kongre nedeniyle Ankara’da birçok yol gün boyu ulaşıma kapatılacak. Arena Salonu’nun etrafı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınacak. Televizyonların canlı yayın araçları geceden kongrenin yapılacağı salona park edilecek. Sabah ise canlı yayın araçlarında bomba araması yapılacak. Kongre için 5 bin polis görev yapacak.

Binali YILDIRIM Hakkında
BİNALİ YILDIRIM – 26. DÖNEM İZMİR MİLLETVEKİLİ / AK PARTİ Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde Erzıncan Refahiye’de dünyaya geldi. Baba adı Dursun,anne adı Bahar’dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşave Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümdeyüksek lisans yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa veDeniz Bilimleri Fakültesi’nde asistan ve araştırma görevlisiolarak çalıştı. 1978 – 1993 yılları arasındaTürkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’ndeçeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 1990 – 1991 yılları arasındaİsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO)ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve MalGüvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitimsırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’daçeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ilebirlikte kontrollerde bulundu. 1994 – 2000 yılları arasındaİstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleriİşletmeleri’nde (İDO) Genel Müdürlük görevi yaptı. Bugörevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denizkaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. Baştaİstanbul – Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, AdnanMenderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulmasıolmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal,22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu alanında dünyanın enbüyük şirketleri arasına soktu. 1999 yılında deniz toplu taşımacılığıve turizme katkılarından dolayı uluslararası “Skal Kulübü”tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü. 3 Kasım 2002 genel seçiminde AK Partiİstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girerek, 58. ve 59. AKParti hükümetlerinde Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 22 Temmuz 2007 genel seçiminde AKParti Erzincan milletvekili seçildi ve 60. AK Parti hükümetindeUlaştırma Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti. 12 Haziran 2011 genel seçiminde AKParti İzmir milletvekili seçildi ve 61. AK Parti hükümetindeUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak kabinedekigörevine devam etti. Öncüllerinden farklı olarak, 11 yılüst üste görev olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en uzunsüreli görev yapan Ulaştırma Bakanı oldu. Bakanlık görevleri sırasındagerçekleştiği önemli projelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • 2003 – 2013 yılları arasında 17.500 km bölünmüş yol inşaatı
 • 2002 yılında 26 adet olan aktif havalimanı sayısının 55’e çıkarılması
 • Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya, Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren projeleri
 • Marmaray projesi ile İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarının denizaltından demiryolu ile birbirine bağlanması,
 • İstanbul’un iki yakasını denizin altından birbine bağlayacak olan Avrasya Tüneli
 • 3. Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü)
 • İstanbul – İzmir Otoyolu ve dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü
 • 1213 km Yüksek Hızlı Tren demiryolu hattı inşaası, 9350 km konvansiyonel demiryolu hattının yenilenmesi
 • Avrupa’nın en büyük konteyner limanlarından biri olan Çandarlı Limanı
 • Dünya’nın en büyük havalimanlarından biri olacak olan İstanbul 3. Havalimanı
 • Dünyada %5 büyüyen havacılık sektöründe Türkiye’de %15 lik büyüme

Ayrıca Avrupa ve Asya kıtaları arasında uluslararası ulaşım için hizmet verecek çok önemli projelerden biri olan Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu ve Karadeniz Sahil Yolu projeleri de görevi sırasında gerçekleştirildi. Bu mega projelerin tamamı uluslararası kamuoyu tarafınının da dikkatini çekti ve yakından takip edildi. Bakanlıkları esnasında, Bilgi Toplumu vizyonu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim alanında uyguladığı politikalar ve projeler sayesinde ülkemizde aşağıdaki gelişmeler kaydedilmiştir:

 • 2002 yılında 23 milyon olan mobil telefon abone sayısı 72 milyona çıkmıştır
 • 2002 yılında 3 bin olan geniş bant abone sayısı 41 Milyona çıkmıştır
 • 2002 yılında aylık 126 dakika olan telefon görüşme süresi 370 dakikaya çıkmıştır
 • 2002 yılında aylık 7 adet olan kısa mesaj gönderme adedi aylık 218 mesaja çıkmıştır
 • 2003 yılında 97 olan yetkili telekom operatörü sayısı 1100 adede çıkmıştır
 • 2003 yılında 900 milyon TL olan E-Ticaret hacmi 21 kat büyüyerek 18.9 Milyar TL’ye çıkmıştır

Uluslararası arenada Ulaştırma ve Haberleşme alanında çok sayıda görüşmede Türk heyetlerinin yöneticiliğini yaptı. Halen İsveç Malmö’de bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi ( WMU ) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. Dünya Denizcilik Üniversites,, Berlin Teknik Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu çok sayıda üniversite tarafından kendisine Fahri Doktora ünvanı verildi.

 • 20 Temmuz 2006 tarihinde Girne Amerikan Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi
 • 19 Haziran 2009 tarihinde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi
 • 7 Mayıs 2010 tarihinde Cumhuriyet Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi
 • 29 Eylül 2010 Yozgat Bozok Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi
 • 28 Şubat 2011 Anadolu Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi
 • 12 Eylül 2011 Erzincan Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi
 • 20 Eylül 2011 Kırklareli Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi
 • 23 Aralık 2011 Almanya Berlin Teknik Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi
 • 6 Haziran 2012 Pamukkale Üniversitesi’den Fahri Doktora ünvanı verildi
 • 2 Aralık 2012 tarihinde Dünya Denizcilik Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi
 • 22 Mart 2013 Tarihinde Okan Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi

Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanlığını yürütmektedir. 2014 yerel seçimlerinde İzmir Büyüksehir Belediye Başkan adayı oldu. Evli ve 3 çocuk babası olan Binali Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

PROJELER
Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye’yi ulaştırma ve haberleşme alt yapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan İzmir de payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık. Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. PTT’yi çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırdık.
Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye’yi ulaştırma ve haberleşme alt yapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan Kayseri de payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık. Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. Ptt’yi çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırdık.
13 YILDA BİNGÖL’E ULAŞTIRMA VE HABERLEŞMEDE 1,2 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye’yi ulaştırma ve haberleşme alt yapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan Bingöl’de payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık. Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. PTT’yi çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırdık.
Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye’yi ulaştırma ve haberleşme alt yapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan Gaziantep’te payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık. Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. PTT’yi çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırdık.

Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye’yi ulaştırma ve haberleşme alt yapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan Van da payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık. Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. PTT’yi çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırdık.

Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye’yi ulaştırma ve haberleşme altyapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan Ordu da payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık. Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. Ptt’yi çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırdık.

Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye’yi ulaştırma ve haberleşme alt yapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan Ankara da payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık. Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. PTT’yi çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırdık.

Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye’yi ulaştırma ve haberleşme alt yapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan Trabzon da payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık. Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. PTT’yi çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırdık.

Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye’yi ulaştırma ve haberleşme alt yapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan İstanbul da payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık. Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. PTT’yi çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırdık.

Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye’yi ulaştırma ve haberleşme alt yapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan Bolu da payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık. Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. PTT’yi çağdaş bir anlayışla yeniden yapılandırdık.

Son 13 yılda , İzmir’e yapılan bazı kamu yatırım ve desteklerinin sektörel bazda dağılımı şöyledir;

Körfez Geçiş Köprüsü 2016’da projenin tamamı ise 2018’de tamamlanacak.

İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren projesi izmir’i Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar üzerinden Ankara’ya bağlayacak.

Türkiye’nin en büyük limanı İzmir’e yapılıyor…

Türkiye’nin en büyük iç hatlar limanı…

İzmir’in kalbi nefes aldı, 4 ayda 3 Milyon araç geçti

Toplamı 680 hektar arazi üzerinde kurulmuş ve şimdilik 315 adet fabrikanın faaliyet gösterdiği Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) dahilindeki fabrikalar genel olarak seramik, yapı malzemeleri, mermer, kağıt, tekstil, deri kimya, plastik ambalaj, içecek, gıda, otomotiv yan sanayi, elektrik ve elektronik iş kollarında faaliyet göstermektedir. Bu bölgedeki fabrikaların nakliye kapasitesi ise günümüzde 3 milyon ton/yıl mertebesindedir. Bölgedeki nakliyenin tamamı karayolu ile yapılmaktadır.

İzmir’in trafik sorununa kalıcı bir çözüm üretmek amacıyla TCDD, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile iş birliğine giderek EGERAY projesini 2011 yılında hayata geçirdi. Proje kapsamında, Aliağa- Cumaovası arasında 06 Mart 2011 tarihinde yolculu seferlere başladı. Günde 192 sefer ile yaklaşık 250 bin yolcu taşınıyor.

Dünyanın en derin batırma tüp tüneliyle Asya ve Avrupa birleşti.

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 2016’da tamamlanacak.

Hem yatırım yapılıyor hem de devletin kasasına 22.5 milyar euro girecek!

5.5 km’si denizin altından geçen çift katlı tüp tünel tamamlandı.

Bölünmüş yollar sayesinde trafik kazalarında can kaybı %59 oranında azalmıştır.

Tüm Türkiye’yi Doğu-Batı ve Kuzey-Güney akslarında bölünmüş yollarla kalkındırma hedefi ile çıkılan yolda engel oluşturan dağlar tünellerle geçildi 80 yılda 50 km tünel açılabilmişken, son 13 yılda 200 km tüneller açtık.

2023 hedeflerine ulaşmak için ullaşım altyapısı en önemli eşik.Bu hedef doğrultusunda karşımıza çıkan dağları tünellerle aşarken, deniz ve göllerin üzerinden köprüler attık.

26 olan havaalanı sayısı 13 yılda 54’ye çıktı, Türkiye’de herkes uçakla tanıştı.2003 yılından 2015 yılına kadar; İç hat yolcu sayısı 9 Milyondan 90 Milyona Dış hat yolcu sayısı 25 Milyondan 85 Milyona Yükseldi.

Milletimizin seyahat tercihlerinde büyük oranda değişiklik olmuştur.

İnşaat çalışmalarına Mart 2004’te başlanan Ankara-Eskişehir kesiminde çalışmalar tamamlanarak, 14 Mart 2009 tarihinden itibaren Yüksek Hızlı Tren seferleri başlatılmıştır.

Tarihi ipek yolu canlanıyor…

Denizcilik sektörümüzde yıllardır konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilmeyen çok sayıda proje hayata geçirildi. Deniz taşımacılığının geliştirilmesi yolunda devrim niteliği taşıyan kabotaj hattında çalışan gemiler ile balıkçı teknelerine “Vergisiz Yakıt” verilmesi projesi 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren uygulamaya konuldu. Böylece ÖTV tahsil edilmemek suretiyle sektöre ciddi bir destek sağlandı.

1.5 asırlık geçmişi olan Ptt’de son 13 yılda halka alternatif hizmetler sunmak amacıyla pek çok proje hayata geçirildi. Ptt çağdaş ve modern yönetim anlayışıyla 2003’te 11 Milyon lira zarardayken 2014 yılında 250 Milyon lira kâr elde etti.

Karayolu Taşımacılığı, 19 Temmuz 2003 tarihinde çıkarılan “Karayolu Taşıma Kanunu” sayesinde sektörün ihtiyacına yanıt veremeyen yönetmeliklerle düzenlenmiş kimliğinden sıyrılıp, sağlam bir yasal zemine oturtuldu.

3G abone sayısı 16,6 milyona ulaşmıştır, Geniş bant erişim abone sayısı 8.042.557 adede ulaşmıştır.; Ülkemiz yaklaşık 40 milyon internet kullanıcısı ile, İnternet Kullanıcı Sayısı bakımından Dünya’da 12 inci sıraya, Avrupa’da 5 inci sıraya yükselmiştir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar