Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ak Gıda “süt sağımı ve kalitesi” eğitimi yapıldı

27 Nisan 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ak Gıda “süt sağımı ve kalitesi” eğitimi yapıldı
Ak Gıda “süt sağımı ve kalitesi” eğitimi yapıldı

Ak Gıda, sütteki kalite ve verimliliği iyileştirmek amacıyla yürüttüğü “süt sağımı ve kalitesi” eğitim programına bu sene de devam ediyor.  Dünyada bu alandaki uzman isimlerden biri olan, Lactalis Grubu Eğitim ve Süt Teknikleri Sorumlusu Jerome Deniau tarafından, süt çiftçilerine yönelik hazırlanan eğitimlerle, dünyadaki farklı verimlilik uygulamalarının, Türkiye’ye entegre edilmesi ve bu sayede ülkemizde süt konusundaki uzmanlığın arttırılması hedefleniyor.

Eğitim programı; süt sağımı, sütün bakteriyolojik kalitesinin kontrol edilmesi, süt sağım desteği, çiftlik kalitesi denetimleri ve sütün hücresel kalitesinin kontrol edilmesi gibi konu başlıklarından oluşuyor. Eğitime katılan çiftçilere; hayvanda meme sağlığının korunması, süt sağım ekipmanının doğru kullanımı, sağım ve süt enfeksiyonların giderilmesi, sütün birleşimi ve kalitesi, ekipman temizliği alanlarında bilgilendirme yapılıyor.

3 gün süren programın sonunda katılımcı çiftçiler için teknik performans ve karlılık artışı imkânı sunulurken; yasa, düzenleme ve sağlık önlemleri konusunda da güncel bilgiler aktarılıyor.

akgıda1

Eğitim programıyla ilgili görüşlerini bildiren Ak Gıda Başkanı Ali Sözen; “Sektörde verdiğimiz bu eğitim programıyla dünya çapında sahip olunan uzmanlık ve bilginin, süt üreticilerimize aktarılmasını hedefliyoruz. Yüksek standartlardaki bu bilgi ve deneyimleri çiftçilerimize aktararak ülke çapındaki süt sağım verimliliği ve kalitesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. Bünyesinde bulunduğumuz Lactalis Grubu’nun tarım ve hayvancılık alanındaki sektörel bilgisi, AR-GE birikimi ve teknolojik alt yapı bakımından çok donanımlı bir şirket olduğunu belirten Sözen, “Yaptığımız bu eğitimlerin Türk çiftçiliğinin gelişmesinde önemli rol oynayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Çiftçilerin oldukça ilgi gösterdiği ve bugüne kadar Adapazarı ve Aydın bölgelerinde gerçekleştirilmiş olan “süt sağımı ve kalitesi” eğitim programı, Nisan ayının son haftasında ise Burdur’da tekrarlanacak.

Ak Gıda Hakkında:

1996 yılı Ağustos ayında Akyazı Köy-Tür fabrikasının satın alınması ile kurulan Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş. Türkiye ve komşu coğrafyaların en büyük süt işleme kapasitesine sahip Pamukova tesislerine 1998 yılında 450 dönüm arazinin satın alınması ile taşındı. Akyazı fabrikasında UHT süt, yoğurt, beyaz peynir ve kaşar peyniri üretimleri ile başlayan yolculuğu şu anda Türkiye’nin 5 farklı bölgesinde; Pamukova, Karaman, Lüleburgaz, Kahramanmaraş ve Aydın olmak üzere 5 üretim tesisinde devam etmektedir.

1996 yılı Ağustos ayında Akyazı Köy-Tür fabrikasının satın alınması ile kurulan Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş. Türkiye ve komşu coğrafyaların en büyük süt işleme kapasitesine sahip Pamukova tesislerine 1998 yılında 450 dönüm arazinin satın alınması ile taşındı. Akyazı fabrikasında UHT süt, yoğurt, beyaz peynir ve kaşar peyniri üretimleri ile başlayan yolculuğumuz şu anda Türkiye’nin 5 farklı bölgesinde 5 üretim tesisinde üretilen, 23 farklı markada 339 nihai ürün çeşidiyle devam etmektedir. 

Türkiye’nin sayılı sanayi kuruluşlarından biri olan firmamız ‘İstanbul Sanayi Odası’nın ‘2012 yılı Türkiye’deki En Yüksek Cirolu 500 Şirket’ listesinde Ülker şirketleri arasında 1. aynı zamanda Türkiye sıralamasında 43. olarak yer almaktadır.

İlk ve en büyük üretim tesisimiz Pamukova fabrikamızda 1500 ton/gün süt işleme kapasitesi ile iç piyasa ile birlikte Orta doğu ülkelerine, Avrupa’ya ve Amerika’ya ürün verilmektedir. 940 çalışanın bulunduğu üretim tesisimiz diğer üretim tesislerimiz ile birlikte yaklaşık 200 bin kişinin geçim kaynağı olarak ekonomideki yerini almaktadır.

İkinci üretim tesisimiz olan Karaman Fabrikamız 1000 ton/gün süt işleme kapasitesi ile 425 çalışanımıza istihdam sağlamakta ve süt, yoğurt, ayran ve peynir çeşitleri üretimini gerçekleştirmektedir.

Lüleburgaz Fabrikamız 500 ton/gün süt işleme kapasitesi ile 145 çalışanımıza istihdam sağlamakta ve süt, yoğurt ve ayran üretimi gerçekleştirmektedir.

Kahramanmaraş şehrinin ilk süt fabrikası olma özelliğini taşıyan Kahramanmaraş Fabrikamız 500 ton/gün süt işleme kapasitesi ile 172çalışanımıza istihdam sağlamakta ve süt, yoğurt ve ayran üretimi gerçekleştirmektedir.

2013 yılında açılan  Aydın Fabrikamız 500 ton/gün süt işleme kapasitesi ile 159 çalışanımıza istihdam sağlamakta peynir çeşitlerinin üretimi gerçekleştirmektedir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar