Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11125 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aile Hekimliklerinde Can Güvenliği Sağlanmalı

31 Ağustos 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Aile Hekimliklerinde Can Güvenliği Sağlanmalı
Aile Hekimliklerinde Can Güvenliği Sağlanmalı

Aile Hekimliklerinde Can Güvenliği Sağlanmalı

         Türk Sağlık-Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz “Aile Hekimliklerinde yaşanan şiddet olaylarını defalarca dile getirmiş ve çözüm istemiştik. Özellikle keyfiyete göre ilaç ve rapor yazdırma talepleri nedeniyle aile hekimlerimizin sözlü veya fiziksel şiddete uğradığını sıklıkla gözlemlemekteyiz.

Son olarak Yazlık ASM görevli aile hekimimiz bıçaklı saldırıya uğramıştır.   Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve acil şifalar diliyoruz. Söz konusu şahsın en ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz.

Aile hekimimizin canına kast eden bu kişi kesinlikle sokaklarda elini kolunu sallayarak dolaşmamalıdır. Yarın neler yapacağı belli olmayan böyle şahıslarla ilgili gerekli tedbirlerde alınmalıdır.

irfan

         Aile hekimlerimizin can güvenliğinin ne boyutta vahim bir sınırda olduğu bu saldırı ile bir kez daha anlaşılmıştır. Hastanın tedavisi yerine talebinin yerine getirilmesi gerektiği gibi vatandaşta oluşan algı yanlıştır. Aile Hekimliğini “Herkesin kendi doktoru olacak” diye anlatarak “hekimden siz isteyeceksiniz o da yapacak” algısını oluşturanlar durumun bu hale gelmesi de en büyük neden olmuşlardır.

Olur olmaz taleplerle gelen bazı kişiler Aile sağlığı merkezleri hiçbir güvenlik önleminin olmaması nedeniyle sağlık çalışanlarının tehdit, darp ve yaralama gibi alçaklıkları yapmaktadırlar. Merak ediyoruz bu tür olaylar ancak bir cinayete dönüştüğü zaman mı idareciler soruna çözüm getirmek için uğraşacaklar?

Gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için illa ki aile sağlığı merkezlerinde bir cinayetmi yaşanması gerekiyor?

BU türden hastaların canlarının istediği ilacı veya raporu vermeyen aile hekimini bıçakladığı bir yerde aile hekimleri kadar vatandaşında can güvenliği büyük sıkıntıdadır. Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması lazımdır.

Türk Sağlık-Sen olarak aile hekimimize tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Sağlık çalışanlarına uygulanana şiddettin en aza indirmesi için yapılması gereken acil tedbirlerin ve ağır yaptırımların süratle hayata geçmesini istiyoruz.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar