Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11296 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AHİ´likten DAİ´liğe

23 Ağustos 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»AHİ´likten DAİ´liğe
AHİ´likten DAİ´liğe

AHİ´likten DAİ´liğe

Yalçın KOÇAK

“Biz muhabbet fedaileriyiz, husumete vaktimiz yoktur” diyerek taraftar toplayıp esnaf loncalarına ve onun samimi kardeşlik “AHİLİK” düsturlarına dayanan cemaat, nasıl oldu da, lânetli Haşhaşilerin “DAİ” lerine dönüştü?

40 yıl içimizde barındırdığımız, adeta koruyup kolladığımız, yeşerttiğimiz bir fikir hareketi, nasıl mutasyona uğrar, ya da bir arızalı beyin, şizofren bir sosyopat pedofil bu kadar yıl kendisini nasıl gizlemeyi başarır?

Zayıfların ve küçük aile bireylerinin kuvvete karşı daima özlem ve ilgileri vardır. Bu kabil meşrebe dayanmayan, mesleğe aidiyeti olmayan, gayesi hak olmayıp Suret-i Hak´tan gözüken asabiyetsiz güruhlar; toplumun genleri, dini ve etnik değerleriyle oynayarak taraftar bulabilmektedirler. Tarihte örneği çoktur; meselâ Kadıyanilik ve Bahailik gibi! Sonrası fare kapanı gibidir, bu örgüt yapısına girilir ancak çıkılamaz. Çıkanı itibarından, işinden, gücünden, ailesinden, aklından ederler, olmadı canından ederler. Yetmez, dünyayı dar eder, ölümü size çare gösterir, intihar ettirirler.

Türkiye gibi edilgen Cumhuriyetlerde ve Kondominyum demokrasilerde bir dernek veya vakıf, ya da cemaat kurun, 7 kişi imza atın, Dernekler Dairesi Başkanlığı´na elektronik olarak başvurun, Enter tuşuna basın, isimleriniz İçişleri Bakanlığı´na gitmeden önce İngiliz Büyükelçiliği mahzenindeki ilgili mahfile gider.
Bu sistemin yazılımı ve altyapısı İngilizlerin parasal yardımıyla yapılmıştır.

Oysa devletin birkaç milyon Euro´su yok muydu?
Cemaatin Bakanı ve daire başkanı bu işi başarmaya yetmişti ve taltif edilmişlerdi bile.

Adamlar çok çalışıyorlar. Takdir etmek lâzım… Amerikalılar; İngiliz´in, yüz yıl önce “ileride daha da küçük parçalara ayırmak için” Orta Doğu stratejisi adına koyduğu coğrafyada bizim El Ceziremiz de, Mezopotamya´mız da ortalıkta gezen bir deve kervanıdır ancak…

yalcınbayar7

Fakat unutulmamalıdır, her kervanın bir yol gösterici eşeği illa ki vardır.

Bu şen´i örgütün kurucusu Erzurumludur. İçişleri Bakanı´mızda oralıdır. Hemşehrisini, akıl yolunu ve de geçmişini, ne yapmak istediğini en iyi o tahlil edebilmelidir. Uzun yıllar esnaftan aldığı arkalıkla-destekle, sadaka, zekât ve hayırlarla, salya sümük ağlayarak verdiği vaazlarla, insanların merhamet duygularını sömürerek topladığı himmetle, kendilerince düzgün iş olan devlete kadro yetiştirmek işi, altın nesil projesi devam etti.

Bediüzzaman´ın yanında bulunanlar bunun yöntem ve çalışmalarına itiraz etti ve dışladılar, haklıydılar; altın renkli tenekeden bir güruh ortaya çıkmıştı. Espiyonaj faaliyetlerini iyi biliyorlardı. Dikiz ve röntgen işlerinde ev yıktılar, el yaktılar. Sahte evrak üretmede tavan yapmışlardı. Bilgisayar kullanımı ve yazılımda devletin, yani bizim paralarımızla ABD´de okumuşlardı. Peki bizim tankımız ve uçağımızla bizi vuran şeref ve haysiyet yoksunlarının, neydi noksanları?

Nesepleri bozuktu!

Sıkıntı buradan başladı.

Hastalık için önce teşhis şarttır.

“Biz muhabbet fedaileriyiz, husumete vaktimiz yoktur” diyerek taraftar toplayıp esnaf loncalarına ve onun samimi kardeşlik “AHİLİK” düsturlarına dayanan cemaat, nasıl oldu da, lânetli Haşhaşilerin “DAİ” lerine dönüştü?

Bakın 1000 yıl maziden Pir´i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi´den günümüze bir hikmet, ne diyor.

“Tezvir ağı koyup halkı yoldan çıkardın,
Şeyhlik kılıp riya ile pazar kurdun;
Gönül eğlendirip şeytan ile devran sürdün,
Cemaline seni ne diye layık görsün… Mevlâ.

Namazsıza, ibadetsize vermez kuvvet,
Ameli zayıf, kendisi ayıplıya vermez himmet;
Rızkı noksan, kendisi soysuz olan görmeye devlet,
O fasık´ın gönlüne ne diye safa eylesin… Mevlâ.

Başka söze bilmem gerek kaldı mı?

Tezvirat ağı kurdun, fitnelerle halkı sokaklara döktün, arızalı beynin ile İslâm´a uymayan şatahata (İslâm´a uymayan işlere) düştün, Şeyhlik iddia ettin riya pazarı kurdun, İstidraç içerisinde olduğunu görmeyenlerle gönül eğlendirdin, kendin ayıplıydın, hastalıklıydın, rızkın noksandı, soyunda bozukluk vardı bilistifade kullandı mürted, devlet himayesinde topladın himmet.

“Şimdi safa bitti diyor” Hoca Yesevi…

Hey Hoca Ahmed, seni unutanlar mı, unutturanlar mı suçlu? Mevlâ bizleri affetsin. Akıl ve fikir versin, geçmişimizi akıllı okursak, geleceğimize ışık tutanlarla dolu, noksanımız sadece o yüksek medeniyete, Niyet? (Divanı Hikmet 139)

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar