Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11263 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Adı Duyulmamış Kahramanlar kitabı söyleşi programı gerçekleşti

19 Şubat 2017 - 5 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Adı Duyulmamış Kahramanlar kitabı söyleşi programı gerçekleşti
Adı Duyulmamış Kahramanlar kitabı söyleşi programı  gerçekleşti

Moderatörlüğünü Yılmaz Yürek’in yaptığı  Yazar Ali ÇETİNKAYA’nın Adı Duyulmamış Kahramanlar kitabı söyleşi programı Sait Tanış kültür Merkezinde  gerçekleşti.

Eğitimci – Yazar Ali Çetinkaya tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında; katılımları için konuklarına teşekkür etti ve neden böyle bir kitap yazmak ihtiyacı duyduğunu, yazarken duyduğu heyecanını ve karşılaştığı zorlukları anlattı ve kitaptaki bazı kahramanları tanıttı.

“Türk Milleti büyük bir millettir.Türk çocukları kimlerin torunları olduklarını,nasıl bir milletin evlatları  olduklarını  Türk Tarihinden  öğreneceklerdir.Bu nedenle Türk çocuklarına tarihimizi en anlamlı bir şekilde öğretmeliyiz.Aksi halde geçmişini bilmeyenin geleceği de olmaz.”

“Bugün gençlik yıkıcı,bölücü ve hain saldırıların karşısında  korumasız  bırakılmıştır.Hatta Türk olmamakla övünen bir güruk meydana  gelmiştir.Bunun adına da  kimileri ilerici,kimileri dindarlık,kimileri eşitlik  gibi kavramları kargaşa halinde gençliğe  empoze etme  çabaları yoğunlaşmıştır.”

Amacının “Canını Türk Milletine siper edip, vatan ve millet için gerektiğinde gözünü kırpmadan canını feda eden ve ömrünü bu uğurda harcayan başta Mustafa Kemal olmak üzere bütün kahraman Türk evlatlarını tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak en önemli görevimiz ve boynumuzun borcudur.” olduğunu açıklayan Eğitimci Yazar Ali Çetinkaya şu bilgileri verdi:

” Çanakkale’de, Yemen’de, Sarıkamış’ta, Balkanlarda, İstiklal Savaşında binlerce kahramanlarımız var. Yokluklarla dolu mücadelelerini zaferlerle kapatmışlardır. Bu kahramanların tanınmasını istedim. Bunu da bir boyun borcu gördüm. Bir yıllık çalışma süremde 70 başlıkta 85 kahramana ulaşabildim. Bundan sonra diğer tarihçiler tarafından da çalışmalar yapılır diye umuyorum. Bu kahramanları, Türklerin yaşadığı coğrafyadan derledim. Mesela; Makedonya’dan Ohri’li Kemal var. Hemen hemen her bölgeden kahramanlarımız var.

Ailemden de var, babamın babası var, Adapazarı Bakırlı’lı Mehmet Çavuş. Ferizli İlçesine bağlı (Abdulrezzak) Konuklar köyünden Karatepeli Halil, benim dedem olur onun da annesinin abisi. Kadınlarımızın da bu kahramanlar arasında önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. Gene Bakırlı ‘dan Gülsüm Gelin ki benim babaannemdir. Tarihimiz sayılamayacak kahramanlar ile dolu. Ben 85 kahramanla bir çalışma yaptım.”dedi

Sakarya Şairler  ve Yazarlar Derneği Başkanı Çetin ELVEREN”Milli şuur oluşumuna katkı sağlayan güzel bir beyin fırtınası içinde geçen söyleşi idi.Katılmaktan keyif aldım .Kutluyorum”

Türkiye Yazarlar Birliği  Sakarya Şube  Başkanı Hasan Topçu “Adı Duyulmamış Kahramanlar adlı kitaba ahde vefa gözüyle bakılmasını tavsiye ederken yazar Ali Cetinkaya yı yazdıgi bu güzel kitap için tebrik etti”

Sakarya  Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Bölüm Başkanlığından Okutman Adem ARI” Hem Büyük zaferleri hem kara  günleri anmak,tarihimizdeki kahramanları yaşatmak,milletimizi milli ruha büründürmek ve inançları kuvvetlendirmek için şarttır”

Yazar Aydoğan Melih Horosan”Ben Kahramanı  olmayan  Ülke  istiyorum.Kan  akmasın,Barış içinde yaşansın diyorum”

Yazar  Mustafa Hamdullah Ergin”Ali ÇETİNKAYA Üstadın bu kitabını bütün öğrencilerimiz mutlaka okumalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bu işin üzerine mutlaka eğilmelidir…”

Habervole  Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN” Avrupa,Asya ve Afrika’da yenmediğimiz  millet  kalmamıştır.Yaklaşık 500 yılın yarısı  savaşlarla geçtiği halde  yıkılmayıp, dimdik ayaktadır.Kazandığımız  bu  zaferler şanla  şerefle  doludur.Binlerce  kahramanımız da  ölmezler arasına  girmiştir.Türk Milletinin evlatları bu  zaferlerle  ve  kahraman atalarıyla ne  kadar iftihar  edip göğüsünü kabartsa azdır.İşte  Yazarımız  Ali Çetinkaya’da  atanın  ,vatanın   ne  anlama  geldiğini  bildiği  için  Çanakkale’den Cumhuriyet’e Adı  Duyulmamış  Kahramanları  bulup  bizlere  ulaştırarak  büyük birişi  başarmıştır.Kendisini  kutlarım.”

Azerbaycan Yazarlar Birliği,Azarbaycan Gazeteciler Birliği,Türkiye Yzarlar Birliği,Irak Türkmen Yazarlar Birliği,Türkiye İlim Edebi Eser Sahipleri Meslek Birliği Üyesi, “Turana Doğru” gazetesi imtiyaz  sahibi Gazeteci Yazar Nezmiyye HİCRAN” Bütün cihan bilir şunu,İki devlet,bir  milletiz!Yaranıştan-ahirete;İki devlet,bir  milletiz!,Kimse bizi ayıramaz,Mert,mübariz erenleriz,Kimse bize karışamaz,İki devlet,bir  milletiz! Ali  Çetinkaya’ın Milli şuur oluşumuna katkı sağlayan Adı Duyulmamış Kahramanlar adlı  eserini bir  başlangıç olarak  görüyorum.Her  biri  Roman  olacak  kahramanlar var.Geçmişinİ,Atasını  unutmaması  için  bir araç  olarak  görüyorum.Kutlarım.Başarılarının devamını dilerim”dedi.

         

Hasan Tahsin ve İlk Kurşun

Hasan Tahsin ya da gerçek adıyla Osman Nevres (1888, Selanik – 15 Mayıs 1919, İzmir), 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkartma yapan, seçkin askerlerden oluşan Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan ulusal sembol kişi, yazar ve gazeteci.İzmir’i Yunanlara teslim etmek istemeyenlerce “Redd-i İlhak Heyeti Milliyesi” isimli bir dernek kurmuşlardı. 14 Mayıs’ı 15 Mayıs’a bağlayan gece binlerce İzmir’li eski musevi mezarlığında (Maşatlık meydanı) toplanmıştı. Bu esnada İngiliz, Fransız, Amerikan, İtalyan ve Yunan zırhlıları İzmir Körfezi’nde bulunuyordu. Kalabalığa hitap eden önemli bir isim, o zamanın Belediye Başkanı Hacı Hasan Paşa’ydı. Belediye Başkanının yanı sıra topluluğa hitap eden bir diğer önemli isim ise Hukuk-u Beşer gazetesinin başyazarı olan Hasan Tahsin’di. Halkı direnmeye çağırıyorlardı.

Tahsin, konuşmasında Paris Barış Konferansı kararlarını sert bir dille eleştiriyor, gazetede yazdığı gibi “Burayı Yunan’a vermeyeceğiz. Vermek isteyen kuvvetle paylaşacak kozumuz var” diyordu. Bu geceye yakın akşam üzeri Moralızade Halit Bey, Mustafa Necati ve Ragıp Nurettin’in bir grup vatansever ile birlikte hazırladığı, “Redd-i İlhak Heyeti Milliyesi” tarafından dağıtılan bildiride[8];

“              …Ey bedbaht Türk!.. Yunan hakimiyetini kabule taraftar mısın? Artık kendini göster. Tekmil kardeşlerin Maşatlık Meydanındadır. Oraya yüzbinlerle toplan.. Orada zengin, yoksul, bilgin, cahil yok. Fakat Yunan egemenliğini istemeyen bir mutlak çoğunluk var. Geri kalma!.. Binlerler, yüzbinlerle Maşatlık’a koş. Ve Milli Kurul’un buyruğuna uy..           „yazıyordu

Milli Mücadelede İlk Kurşunu Hatay Dörtyol Karakese’de Mehmet Çavuş (KARA MEHMET ) Atmıştır

Yakın zamana kadar Milli Mücadele’de  ”İlk Kurşun’un ” İzmir’in işgali sırasında Hasan Tahsin (Asıl adı Osman Nevres)’in Yunanlılara attığı kurşun,Milli Mücadele’nin İlk Kurşunu olarak biliniyordu. Son yıllarda yapılan araştırmalarda,  Milli Mücadele’de düşmana karşı  sıkılan ”İlk Kurşun’un,(İzmir’in 15 Mayıs 1919’daki Yunanlılara sıktığı ilk kurşundan 5 ay önce) Dörtyol’da 19 Aralık 1918’de Mehmet Çavuş (Mehmet KARA) tarafından atıldığı ortaya çıkmıştır.
Bu çarpışmaların ardından Dörtyol’a dönen Fransız askerleri, Jandarma Komutanı Teğmen Hasan’ı  sebepsiz olarak ağır şekilde yaraladılar.
Dörtyol civarındaki Çaylı Köyü’nde Mehmet (Osmanoğlu lakaplı) oğlu Mustafa da  Kurtkulağı Köyü’nde şehit edildi. Bu ve buna benzer  haksız  davranışların  devamı, Türk halkını direnişe sevketti.
Yöre halkı canını ve namusunu kurtarmak için her türlü imkanını kullanarak silah
satın almaya başladı.Kara Hasan da Fransızlardan  kardeşinin intikamını almak için Kuzuculu
Köyü’nde bir teşkilat kurarak direnişe geçti. Mal  ve hayvanlarını satarak  silahlanan  yöre  insanları da Kara Hasan’a katıldılar. Böylece, zamanla sayısı 300-400’e  varan bir  milli teşkilat ortaya çıktı.1919 yılı başlarında harekete geçen  Kara Hasan Paşa ve çetesi de, Türkiye’de  işgal güçlerine karşı milli direnişi ilk başlatan teşkilat olmuştur.
Kara Hasan’a halk ”PAŞA” unvanını verir. Çetesi de ”Kara Hasan Paşa Çetesi”
olur. Kara Hasan Paşa artık Fransız ve Ermenilerin korkulu rüyası olmuştur.Kara Hasan Paşa,
halkın dilinde bir milli kahramandır artık. Çetesi ile Gavur Dağları, Antakya, Adana, Maraş, Antep, Osmaniye, Ceyhan dolaylarında  Fransızlara baskınlar yapıyordu. Türklerin can, mal ve namuslarını korumaya çalışıyordu. Kara Hasan Paşa, Türkiye’nin en büyük Kuvay-i Milliye Teşkilatını kurarak Fransız ve Ermenilerle mücadele ederek 9 Ocak 1922’de düşmanların bu vatan topraklarından kovulmasını sağlamıştır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar