Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11855 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Adapazarı Ziraat Odası Koltuğuna Ercan Ateş oturdu

05 Nisan 2018 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Adapazarı Ziraat Odası Koltuğuna Ercan Ateş oturdu
Adapazarı Ziraat Odası Koltuğuna Ercan Ateş oturdu

Adapazarı Ziraat Odası Seçimlerinde 3 liste yarıştı

Sakarya Ticaret Borsası’nde gerçekleştirilen seçimlerde 3 liste yarıştı.

ADAPAZARI ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI’NA

ERCAN ATEŞ

SEÇİLDİ

75 geçerli oyun olduğu seçimde 30 oy Ercan Ateş aldı.

Mustafa Karabaş 18, Remzi Keleş 27 oy aldı.

Ercan Ateş’in listesinde ise şu isimler yer aldı:

Ercan Ateş,

Namık Hızel

Müacahit Çakır

Murat Sarı

Feti öz

Vahdettin Yılmaz

Esat Yürekli

 

Remzi Keleş, Ercan Ateş ve Mustafa Karabaş’ın aday olduğu seçimlerde,  30 oy  alan Ercan Ateş Adapazarı Ziraat Odası’nın yeni başkanı seçildi. Mustafa Karabaş 18, Remzi Keleş 27 oy alabildi.

Mevcut Oda Başkanı Erdinç Eryılmaz ve yönetim kurulunun görevden alınması ardından bir süredir Kayyumda olan Adapazarı Ziraat Odası bu gün gerçekleşecek Olağan Üstü Kongre ile Başkanını belirledi. Olağan Üstü Genel Kurul Sakarya Ticaret Odası’nda gerçekleşti. Divan Başkanlığını Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar’ın yaptığı genel kurulda 76 delege oy kullandı.

Beyaz ,Yeşil,Mavi Listeler Yarıştı  Beyaz  Galip Geldi

3 Listenin kıyasıya yarıştığı genel kurula Beyaz Liste ile katılan Ercan Ateş 30 oy ile seçimi kazandı. Ateş’in rakipleri Yeşil Liste sahibi Remzi Keleş 27, Mavi Liste sahibi Mustafa Karabaşoğlu ise 18 oy aldı. Oylamada 1 oy geçersiz sayıldı.

ÖNYARGI YOK

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan genel kurulda konuşan Divan Başkanı Şener Bayraktar, TZOB kararları ve bu güne dek geçen süreçle ilgili Birlik müfettişlerinin yapmış oldukları teftişlere yönelik katılımcıları bilgilendirdi.

Bayraktar, “Ben Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanıyım. Aynı zamanda Akyazı Ziraat Odası başkanıyım. Kamuoyunda değişik şekillerde dillendirildiği için yine söylüyorum.

Ziraat Odaları Birliği’nin ne AZO’ya ne de Sakarya’da görev yapan Oda Başkanı veyahut da Oda tüzel kişiliğine herhangi bir önyargısı yok.

Yapılan tüm işlemler kanun tüzük ve yönetmelik çerçevesinde yapılmıştır. Bu güne kadar gelen süreç içinde de AZO asıl sahipleri tarafından bu güne kadar getirilmiştir.

MEVZUATA AYKIRI DURUM YOK

Birliğin yaptığı uygulamalar ve atanan kayyum AZO’nun olağan yürüyüşü içinde gerçekleşmiştir. Kanun ve mevzuata aykırı olarak yapılan bir işlem yok. Bu bir yargı sürecidir. Kurumun meydana gelen zararı konusunda savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Bu işten sadece AZO için yapılmamıştır.

Karasu, Kaynarca ve Pamukova Ziraat Odalarında da; zimmet, görevi kötüye kullanma, görevi ihmal gibi suçlar oluştuğundan savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş, savcılık incelemesi ardından dava açmak suretiyle savcılık tarafından suçlu görülenler ağır cezada yargılanmaya başlanmıştır. Birlik Sakarya İli dahil söz konusu konularla ilgili kendi iradesi doğrultusunda müfettiş göndermemiştir. AZO’ya müfettiş Odanın talebiyle gelmiştir. Ancak müfettiş, Odayla alakalı 10 yıllık geriye dönük yaptığı araştırma neticesinde tespitlerde bulunmuştur. Dolayısı ile ne AZO nede diğer faaliyet gösteren odalarımızın birbirine karşı husumeti ve saygısızlığı yoktur” dedi.

“HERKES ADAM GİBİ GÖREV YAPACAK “

Bayraktar konuşmasında, “TZOB benim Odama da müfettiş gönderdi. 10 gram tohumun hesabını sordu. Hesap verdik yüzümüzün akıyla çıktık. Bu kurumlar kimsenin babasının çiftliği değil. Milletin alın teriyle odalara getirdikleri yıllık aidatlarla bütçelerini oluşturan kurumlar. Şimdi bir seçim yapacağız. Bu dünyanın altı var. Bu kurumlarda yapılan yanlış kul hakkıdır. Her kim bu kurumlarda bilerek yada bilmeyerek kurumu zarara uğrattıysa hırsızlık yaptıysa bu kendinden de çıkacaktır. Neslinden de çıkacaktır. Her kim neslinin hırsız olmasını istemiyorsa kul hakkı olan milletin hakkı olan bu kurumlarda bilerek adam gibi görev yapacak” diye söyledi.

“KİMSEYE HIRSIZ DİYEMEZSİN”

Bayraktar’ın eski AZO Başkanları Hamdi Şenoğlu ve Erdinç Eryılmaz ile yönetimlerine yönelik seslenişi üzerine Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve AZO eski Muhasip Üyesi Hakan Candemir ve bazı delegeler “Başkan mahkeme var. Hırsız diyemezsin adam gibi konuş. Kimseye hırsız diyemezsin evet bu toprağın altıda var. Mahkeme karar vermişte mi bizi hırsızlıkla suçluyorsun. Mahkemeye intikal edilen konuları neden burada konuşuyorsun” şeklinde tepki gösterdi.

EMANETİ KULLANIYORUZ

Şener Bayraktar ise söylemlerine yönelik gelen tepkiler üzerine cevaben yaptığı konuşmasında ;“Bir dakika. Ben burada size müfettişlerin raporlarını okudum. Ben kimseye hırsız demedim. Dışarı atılmak istemiyorsanız sesinizi kesin. Beyler oturun bakayım. Bağırıp çağırarak yaygara yapmaya gerek yok. Mahkeme orada. Mahkeme karar verecek. Ben oda başkanıyım. Kim hırsızlık yaptıysa açık ve net söylüyorum, kim adaletsizlik yapıyorsa Allah belasını versin. Ben kimseyi hırsızlıkla suçlamadım. ‘Hırsızlık yapan varsa’ dedim. Mahkeme orada. Ben yorum yapmadım. Bende dahil olmak üzere her oda başkanı bu milletin emanetini kullanıyor. Bu emanetlere kim yanlış yaptıysa bilin ki bunun bedeli var. Ben söylediklerimin arkasındayım. Bu kurumlarda hiç kimseyi hırsızlıkla suçlamadım” şeklinde cevap verdi.

YÖNETİM KURULU

Genel kurul Oda Başkan adayları Mustafa Karabaşoğlu, Remzi Keleş ve Ercan Ateş’in sırası ile yaptığı selamlama konuşması ardından 76 delegenin katılımı ile gerçekleşen seçim ile son buldu.  Beyaz Listeyle seçime giren Ercan Ateş’in Asil ve Yönetim Kurulu Listesi ise şu isimlerden oluştu;

Yönetim Kurulu Asil: Namık Hızel, Esat Yürekli, Mücahit Çakır, Feti Öz, Vahdettin Yılmaz, Metin Seçkin, İlhan İlbakan, Cemal Gürsel Coşkuner, Mehmet Dursun, Murat Sarı, Cavit Derelioğlu, Tahir Mollaoğlu, Murat Kocaman, Turan Sezer, Ahmet Zeki Özkaya, Ercal Tıkıl, Mehmet Ali Mumcuoğlu, Bilal Durmuş, Ali Fuat Almak ve Ramis Yücel’den oluştu.

Yönetim Kurulu Yedek : Abdurrahman Turgut, Gökhan Kaya, Alaattin Bora, Arif Köse, Ali Rıza Pala, Muammer Oruçoğlu, Halil İbrahim Arslan, Nusret Demircan, Muhterem Bel, İsmail Çokluk, Fahrettin Fidan, Murat Demir, Belgüzar Mert, Fahrettin Karaca, Haşim Satılmış, Cevdet Altıntaş, Sedat Yıldız, Mustafa Kolayyılmaz, Mustafa Özdoğan, İsa Asrak ve Salih Arslan.

Ziraat Odaları ilk kez 1881 yılında çıkarılan bir tüzükle kurulmuştur. 1881-1897 döneminde Ziraat Odalarının sayısı 99’a yükselmiştir. Genellikle bir danışma kurulu niteliğinde olan Ziraat Odalarından beklenilen hizmetler yeterli görülmemiştir. 1912 yılında çıkarılan bir tüzükle Ziraat Odalarının ilçe düzeyinde kurulması sağlanmıştır. Ziraat Odalarına yeterince mali kaynak temin edilemediğinden, Odalar kendilerinden beklenen görevleri yapamamışlardır. Cumhuriyet döneminde 1937 yılında yürürlüğe giren, 3203 Sayılı Ziraat Vekaleti Vazife ve Teşkilatı Kanunu’nun 6 ve 7’inci  maddelerine göre, Ziraat Odalarının yeniden canlandırılmasına çalışılmış ve bu amaçla 1940 yılında birçok Ziraat Odasının seçimleri yapılarak kurulmasına çalışılmıştır. Ancak, başarılı bir sonuç elde edilememiştir. Ziraat  Odalarının, çiftçileri bünyesinde toplayan aktif bir kuruluş olmaları için özel bir kanuna ihtiyaç olduğu anlaşıldığından, böyle bir kanunun çıkarılması yönünde çalışmalar yapılmıştır.

6964 Sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu 1957 yılında yürürlüğe girmiştir. Ancak, kanuna ilişkin tüzüğün zamanında çıkarılmaması nedeni ile Ziraat Odalarının faaliyete geçmeleri 1963 yılından itibaren başlamıştır. Aradan geçen süre içerisinde, 6964 Sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat odaları Birliği Kanunu2nun bazı maddeleri, 1971 yılında 1330 Sayılı Kanun’la, 1984 yılında ise 2979 Sayılı Kanunla değişikliklere uğramıştır. Çiftçilik ile uğraşanların yasal kuruluşu olan Ziraat Odaları da, diğer meslek  kuruluşları gibi hukuki dayanağını Anayasa’dan  alan kamu kurumu niteliğinde mesleki kuruluşlardır. Nitekim, Anayasanın 135’inci maddesinden anlaşılabileceği gibi “kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlar” ancak kanunla kurulabilmektedir.

6964 Sayılı Kanun’un 1979 Sayılı Kanun’la değişik 2’inci maddesine göre, her ilin merkez ilçesi ile bağlı ilçeler Ziraat Odasının  faaliyet alanı sayılmaktadır.

ORGANİZYON

6964 sayılı kanuna göre, her ilin merkez ilçe ve bağlı ilçelerinde Ziraat Odasının kurulması gerekmektedir. Ülkemizde halen 600 Ziraat Odasında 4 milyona yakın çiftçi kayıtlıdır. Ziraat Odalarının her köyde bir delegesi vardır. Ülke genelinde köy delegelerinin sayısı 35.000’den fazladır. Birliğimize ait tüm odalarda toplam, 15.000 yönetici ve 2500’den fazla personel bulunmaktadır. Birlik merkezinde ise yaklaşık 70 personel bulunmaktadır.Merkezdeki idari yapılaşma Başta 10 kişiden oluşan yönetim kurulu olmak üzere bir genel sekreter, teknik ve idari olmak üzere iki genel sekreter yardımcısı ile bunlara bağlı birimlerden oluşmaktadır.Teknik Genel sekreter yardımcılığına bağlı birimler.Teknik Hizmetler Kurulu, Ticari ve Mali İşler Müdürlüğü, Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bulunmakta, Diğer taraftan idari genel sekreterliğe bağlı birimler; Teftiş kurulu Başkanlığı, muhasebe müdürlüğü,odalar ve organizasyon müdürlüğü, özel kalem müdürlüğü,personel ve idari işler müdürlüğü,hukuk müşavirliği bulunmaktadır. Ayrıca doğrudan başkana bağlı başkanlık danışmanları bulunmaktadır.

Odanın bulunduğu ilçe ve merkez ilçede her yıl eylül ayında köy muhtarlarınca köydeki üreticiler hakkında ziraat odasına beyannameler teslim edilmekte, dört yılda bir aralık ayında köy delege seçimleri yapılmakta, seçilen delegeler ile iki yılda bir şubat ayında ziraat odası seçimleri yapılmakta ve mart ayında da ildeki ziraat odaları aralarında genel kurul delege seçimi yapmakta ve yine iki yılda bir mayıs ayında da birlik genel kurulu seçilmektedir.

Ayrıca il bazında ülke genelinde 80 adet il koordinasyon kurulları bulunmakta, kurul ildeki ziraat odaları arasındaki koordinasyon çalışmaları yürütmektedir. Diğer taraftan illerin bulundukları tarımsal bölgeler dikkate alınarak oluşmuş bulunan 9 adet bölge başkanlığı vardır.

GÖREVLER

Ziraat odalarının tanımı 6964 Sayılı Kanun’un 2979 Sayılı Kanun’la değişik 1’inci maddesinde de belirtildiği üzere “Ziraat Odaları, meslek hizmetleri görmek, tarım sektörünün her alanının genel menfaatlere uygun olarak gelişmesine ve devletin tarımsal plan ve programlarının gerçekleşmesine yardımcı olmak, çiftçilerin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslek faaliyetlerini kolaylaştırmak, tarımda iş, mesleki disiplin ve ahlaki ile birliğini korumak, çiftçilerin birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü, güveni sağlamak amacıyla kurulan, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu  niteliğinde meslek kuruluşlarıdır” şeklindedir. Ziraat Odalarının görevleri 6964 Sayılı Kanun’un 3’üncü maddesinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Ziraat Odalarının bu maddede belirtilen görevleri, çiftçi kütükleri tutmak, kayıtlı üyelerine girdi temin etmek ve dağıtmak, biçerdöver kayıt ve tescil işlemleri yapmak veya bu tür toplantılara katılmak ve sosyal amaçlı çalışmalara destek olmaktır.

TZOB 6964 Sayılı Kanunun 24’üncü maddesinde belirtilen görevleri ile ilgili olarak tarım politikasının gerçekleştirilmesine yardımcı olmak ve uygulanan tarım politikasının sonuçlarını değerlendirmek için raporlar hazırlamaktır. Bunlar, çiftçilerin uygulanan politikalar hakkındaki düşüncelerinden yararlanarak hazırlanmaktadır. Böylece tarım sektörünün ülke ekonomisine yaptığı katkının arttırılmasına ve çiftçilerin ekonomik ve sosyal yönlerden gelişmesine çalışılmaktadır. Ayrıca tarım sektörü ile ilgili toplantılara iştirak edilmekte veya bu tür toplantıların düzenlenmesi konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Tarım ile ilgili yeni kanun teklifleri hazırlanmakta ve hazırlanan kanun teklifleri ile ilgili görüş bildirilmektedir.

TZOB’ nin bir diğer işlevi de, hükümet yetkilileri  ile görüşmeler yaparak, çiftçilerin sorunlarını ve bunların çözümüne ilişkin önerileri iletmesidir. Diğer taraftan zaman  zaman yapılan bölgesel toplantılarla çiftçilerin uygulanan tarım politikaları ile ilgili görüşleri belirlenmektedir.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar