- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11836 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Adapazarı Belediye Başkan Aday Adayı Şuayip ÜR Halkı Dinliyor

13 Nisan 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Adapazarı Belediye Başkan Aday Adayı Şuayip ÜR Halkı Dinliyor
Adapazarı Belediye Başkan Aday Adayı Şuayip ÜR Halkı Dinliyor

Adapazarı Belediye Başkan Aday Adayı Şuayip ÜR Halkı Dinliyor

Şuayip ÜR  Ozanlar, Karaman, Camili, Korucuk Mahallelerindeydi

Şuayip ÜR  Ozanlar Mahalle Muhtarı MUHİTTİN YAZGAN, Karaman Mahalle Muhtarı MUSTAFA ÇALIK, Camili Mahalle Muhtarı Yunus ÖZÇELİK , Korucuk Mahalle Muhtarı CÜNEYT ULU ile  istişare yaptı.

Sizinle Sakarya yolculuğuna çıkıp burada bulunan çok önemli bir şahsiyetin türbesi hakkında bilgi sahibi olacağız. Karaman baba Anadolu’ya gelip çeşitli kerametlerden bulunup insanları kendine bağlayan Müslümanlaştıran Horasan Erenleri ve Alp Erenleri arasındadır. Doğum tarihi tam olarak bilinmese de 8. Yy. olduğu söylenilir.

Sakarya Seyyid Karaman Baba Türbesi

Kara Baba aslında gerçek ismi Can Babadır. Sürekli siyah elbise ve siyah külah taktığı için Hacı Bektaşi Veli tarafında kara lakabını takmıştır. Kara Baba horasandan Anadolu’ya göç etmiş belli bir süre Erzincan da kalmıştır. Daha sonra Anadolu’nun Türkleşip Müslüman olduktan sonra oradan Sakarya’ya geçmiştir. Burada savaşırken şehit düşmüştür ve oraya defnedilmiştir. Peygamber efendimizin soyunda geldiği söylenen kara baba Seyyid lakabını da bu şekilde almıştır. Bu şekilde Seyyid Kara Baba ismine sahip olmuştur.Bu türbeye yerli yabancı bir çok turist ziyaret etmektedir. Özellikle çocukları olmayan kadınların buraya gelip adak adadığını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak buraya olur da yolunuz düşerse kerametleriyle bir sürü insanı İslam dinine çağıran bu din adamı aynı zamanda Anadoluluyu Türkleştirip Müslüman yapmak için cephe de savaşan bu kahramanı ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Seyyid Karaman Baba Türbesi, Sakarya’nın Yenikent Devlet Hastanesi Karşısı, Kent Ormanı Arka tarafında bulunur. Sakarya il merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunur.

 

Şuayip ÜR Karaman Mahalle Muhtarı MUSTAFA ÇALIK   6  Mayıs’ta  yapılacak olan  Karaman Baba  Anma  Proğramı hakkında  bilgi aldılar.


YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar