Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz “Ölen de Öldüren de Tekbir” getiriyor

11 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz “Ölen de Öldüren de Tekbir” getiriyor
Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz “Ölen de Öldüren de Tekbir” getiriyor

ÖLEN’DE TEKBİR GETİRİYOR ÖLDÜREN’DE

Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, İslam Coğrafyasında toplu cinayetlerin işlendiği, “Ölenin de Öldürenin de Tekbir” getirdiği, kardeşin kardeşe kırdırıldığı bir kan gölüne dönüştüğünü söyledi.

Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, İslam Coğrafyasında toplu cinayetlerin işlendiği, “Ölenin de Öldürenin de Tekbir” getirdiği, kardeşin kardeşe kırdırıldığı bir kan gölüne dönüştüğünü söyledi. Öz, Din adına yola çıktığını söyleyen emperyalist taşeronu sözde İslam terör örgütlerinin binlerce müslümanı yok ettiğini, yerinden yurdundan ederek, göç etmek zorunda bırakıldıklarını belirterek, Göç edenlerin büyük bir bölümünün ise zengin Arap ülkeleri yerine açılan koridorlarla maksatlı olarak Türkiye topraklarına yönlendirildiğini ifade etti..

HAİN PROJE

Bayram nedeniyle Gazeteciler ilwe sohbet toplantısı düzenleyen Öz, ‘’Hedefleri önceden belirlenmiş olan ve ülkemizi de içine alan bu hain proje adım adım amacına ulaşmaktadır. Adı İslam olan ve sadece Müslüman ülkeleri bombalayan, burnunun dibindeki İsrail’e tek bir kurşun bile sıkmayan bu terör örgütlerinin amacı, Ortadoğu topraklarını terörize etmek ve yaşanmaz hale getirerek boşaltılmasını temin ederek Büyük Ortadoğu (BOP) projesine hizmet etmektir. Bu proje tamamlandığında kaybeden taraf İslam coğrafyası olurken, kazanan taraf ise bu projenin sahibi müttefik güçler olacaktır’’ dedi.

hain-proje

TÜRKİYE ALET EDİLDİ

Yönetimlerini yok ederek ürettikleri terörün neticelerini bekleyen ve ülkelerin çöküşüne uzun süre seyirci kalan müttefik ülkelerin şimdilerde teröre karşı verdikleri topyekün mücadelenin kimseyi yanıltmaması gerektiğini anlatan AP lideri Vecdet Öz, bu mücadele bölge halkını yok etmek için kullanılan taşeronu işi bittikten sonra ortadan kaldırma faaliyetinden başka birşey olmadığını kaydetti. BOP projesine ‘’Eş Başkanım’’ diyen Türkiye siyaseti, projeye her aşamasında alet olmuş ve müttefiklere yaranmak pahasına topraklarımızı yol geçen hanına çevirdiğini belirten Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz şöyle dedi;

SADDAM VE KADDAFİ’YEDE BÖYLE YAPTILAR

‘’Projenin sonuna gelinmiş, Ortadoğu toprakları ve zengin petrol yatakları müttefikler arasında pay edilirken milyonlarca mülteci ve terör sorunu ülkemizin başına bela edilmiştir. Projenin son aşamasında bölünecek olan Türkiye ise bu haliyle kolay yutulacak bir lokma haline getirilmiştir. Saddam ve Kaddafi’ye yıllarca destek veren, halkına zulmettiren, onca suça bulaştıran ve arkadan belge toplayan zihniyet o ülkeleri nasıl karıştırmışsa şimdi sıra Türkiye ve yöneticilerine gelmiştir. Aylarca çekilen restlere ve gövde gösterilerine rağmen iki günde diz çöküp yalvar yakar Rusya ve İsrail’le masaya oturup taviz veren siyaset sanırım bu durumun farkına vardı ve artık yolun sonuna gelindi.

BU ÜLKENİN SAHİBİ SİYASET DEĞİL MİLLETTİR

Bu ülkenin sahibi siyaset değil millettir. Bu ülke ne Irak, ne Mısır, ne Libya ne de Suriye’dir. Bizi bu ülkelerle karıştıranların akibeti tarihin tozlu sayfalarında mevcuttur. Bizler yedi düvele kafa tutmuş, hiçbir zaman mülteci olmamış bir ecdadın evlatlarıyız. Bu böyle biline..

Vecdet Öz

Genel Başkan

Vecdet ÖZ

E-Posta : vecdetoz@tnn.net

Doğum Yeri : Çarşamba

Doğum Tarihi : 15.12.1959

Akademik Eğitim Bilgileri:

1)Tıpta Uzmanlık:

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı
Eğitimini Tamamladığı Kurum: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

2)Doktora:

Adli Tıp PhD Eğitimini Tamamladığı Kurum: İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü

Mesleki Yeterlik Belgeleri:

1)Virüs Hastalıklarının Laboratuvar Tanısı Yeterlik Belgesi

Verildiği Kurum: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

2)Mantar Hastalıklarının Laboratuvar Tanısı Yeterlik Belgesi

Verildiği Kurum: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikroorganizma Kültür Koleksiyonları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Alınan Akademik Ünvanlar:

Yurt İçinden Alınan Yardımcı Doçent Ünvanı
Yurt Dışından Alınan Doçent ve Profesör Ünvanı

İdari Deneyimleri:

1)İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kan Merkezi Müdürü (1989-1993)
2)Sağlık Bakanlığı İstanbul Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürü (1993-1995)
3)Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar Vekili (1995-1998)
4)İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı (2005-2013)
5)İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi, Enstitü Kurulu Üyesi ve Müdür Yrd. (2013-2015)
6)Adalet Partisi Genel Başkanı (2015- Halen)

Genel Başkan Yardımcıları

Ahmet ALTUNCU

Parti Koordinasyonundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Ahmet PARLAKYILDIZ

Avrupa Birliğinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Ahmet SAATÇİLAR

Dış İlişkiler ve Dış Temsilciliklerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Avam APAYDIN

Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Cevat ALP

Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Doğan Gökhan ECE

Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Ercüment TEKİN

İçişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Erdoğan BUDAK

Enerji ve Tabi Kaynaklardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Erol KORKUT

Kültür ve Turizmden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Fikri AŞKIN

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Gıyasettin YILDIRIM

Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Gürsel BAYAT

Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Siyasi Tarihi

Adalet Partisi (kısaca AP), 1961-1980 yılları arasında yaşamını sürdürmüş merkez sağ ve liberal görüşlü Türk siyasi partisidir.

1965-1971 yılları arasında tek başına, 1970’li yılların büyük bölümünde ise koalisyonlarda ülke yönetiminde söz sahibi olmuş olan parti 12 Eylül sonrasında 1980 yılında diğer siyasi partilerle birlikte kapatıldı. Adalet Partisi, Parti içinde birçok eski DP’li politikacı bulunmaktaydı. AP özellikle idamların ardından oluşan toplumsal tepkiyi iyi bir şekilde değerlendirdi. Bu Demokrat Parti seçmen tabanının büyük bir kısmının AP’yi tutmasını sağladı. Adalet Partisi Türk siyasal hayatında asıl çıkışını ise 1964’te Süleyman Demirel’in genel başkan seçilmesiyle yapmıştır.

Siyasi yelpazede merkez sağda bulunan Adalet Partisi; piyasa ekonomisini benimsemiş, kalkınmacılığı ve büyümeyi hedef almıştı. Toplumsal ilişkilerde dinsel öge ve yapıları kollamakla birlikte temelde laik bir partiydi. Muhafazakar ve liberal çevrelerin merkezine oturabilmişti. Ancak bu 1970’teki bölünmeyle son buldu ve İslamcı ve liberal kanat partiden koptu. Buna rağmen Adalet Partisi’nin hem kırsal hem de kentsel alanlarda etkinliği sürmüştür.

TARİHÇE

27 Mayıs Darbesi’ni yapan Türk Silahlı Kuvvetleri; Demokrat Parti’nin birçok yönetici ve milletvekilini Yassıada’da toplamış, partiyi kapatmış, 16 Eylül 1961’de Hasan Polatkan ile Fatin Rüştü Zorlu’yu ve 17 Eylül 1962’de ise Adnan Menderes’i idam ettirmişti. Adalet Partisi, kapatılan Demokrat Parti’nin (DP) ardılı olarak, böyle bir ortamda siyaset sahnesine çıktı. Tahsin Demiray, Ethem Menemencioğlu, Mehmet Yorgancıoğlu, Muhtar Yazır, Necmi Ökten, Cevdet Perin, Emin Açar ve Kamuran Evliyaoğlu gibi Demokrat Parti’nin bazı eski üyeleri ile 27 Mayısçılarla görüş ayrılığına düşen emekli orgeneral Ragıp Gümüşpala ve Şinasi Osma, Halit Ağca ve Dr. İhsan Önal gibi çeşitli kişiler, 11 Şubat 1961’de bir dilekçe vererek Adalet Partisi’ni kurdular. Milli Birlik Komitesi (MBK) tarafından siyasi partilerin “demokrat” adını kullanması yasaklandığından, partiye Adalet Partisi adı verildi.

siyasitarihimiz-logo

 AP, kurulduğu yıl içerisinde 61 ilde teşkilatını tamamlayıp 15 Ekim 1961 seçimlerine katıldı ve %34,8 oy toplayarak 450 üyeli TBMM’de 158 milletvekilliği, 150 üyeli Cumhuriyet Senatosu’nda ise 70 senatörlük aldı. Seçim sonuçları neticesinde, birinci parti olarak çıkan Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı İsmet İnönü liderliğinde Cumhuriyet tarihinin ilk koalisyon hükümeti olan CHP-AP koalisyonu kuruldu. 24 Mart 1963’te Celâl Bayar Kayseri Hapishane’sinden sağlık nedenleri ile tahliye edilmesi ve Ankara sokaklarında AP’lilerce karşılanması çeşitli gençlik örgütleri ve subaylardan oluşan bir grubun Celâl Bayar’ın evini, Adalet Partisi genel merkezini, Son Havadis ve Yeni İstanbul gazetelerinin Ankara bürolarını tahrip etmesiyle sonuçlandı.

siyasipartihimiz2

AP genel başkanı Ragıp Gümüşpala’nın 6 Haziran 1964’teki vefatının ardından geçici genel başkan Saadettin Bilgiç, 27-29 Kasım 1964 tarihlerinde düzenlenen büyük kongrede görevini Süleyman Demirel’e devretti. Süleyman Demirel liderliğindeki Adalet Partisi 1965’te İsmet İnönü başbakanlığındaki Cumhuriyet Halk Partisi hükümetini düşürdü. Henüz milletvekili olmayan Demirel 1965 seçimlerinde Adalet Partisi’ni birinci parti yaptı ve meclise oyların %52,9’u olan 4.921.236 oyla 240 milletvekili seçtirdi. Senatoya ise Adalet Partisi’nden 97 senatör seçildi. Bu sonuçlarla I. Demirel hükümeti kuruldu.

adalerpatisi_3

1969’da partinin oy oranı düştüyse de 1965 seçimlerinde geçerli olan Milli Bakiye Sistemi yerini d’Hont Sistemi’ne bıraktığından Adalet Partisi’nin milletvekili sayısı arttı. Böylece Adalet Partisi 1969 seçimlerinde oyların %46,5’ini almasına rağmen parlamentoya 256 milletvekili soktu.

Süleyman Demirel, Cavit Şadi Pehlivanoğlu ve Türkiye Odalar Birliği Delegasyonu

1970 yılının Şubat ayı bütçe görüşmelerinde, partili bazı milletvekilleri ve senatörler bütçeye ret oyu vererek II. Demirel hükumetini düşürdüler. Bunlardan 41 kişi partiden ayrılarak, Ferruh Bozbeyli başkanlığında Demokratik Parti’yi kurdular.

60’lı yılların sonuna yaklaşılırken tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sağ-sol çatışmaları, öğrenci hareketleri, işçi mitingleri ve Amerikan aleyhtarlığı artmıştı. Kısa bir süre sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri 12 Mart 1971 muhtırasıyla Süleyman Demirel’i başbakanlıktan uzaklaştırdı ve Adalet Partisi’ni iktidardan düşürdü.

siyasitarihimiz_4

Adalet Partisi’nin yükselişi 14 Ekim 1973 seçimlerinde durdu. Bu seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi birinci parti olarak 185 milletvekili çıkarırken; AP’nin oy oranı %29,76’ya, milletvekili sayısı 149’a, senatör sayısı da 22’ye indi. Bu düşüşün nedenleri, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yükselişi olduğu kadar, Adalet Partisi’nden kopan Demokratik Parti ve Milli Selamet Partisi gibi küçük partilerin sağ oyları bölmesi idi. Seçimlerin ardından Cumhuriyet Halk Partisi-Milli Selamet Partisi koalisyonu kuruldu, Kıbrıs davasıyla bu hükümet itibar topladı, ancak Bülent Ecevit erken seçime gitmek üzere ayrılınca hükümeti kurma görevi Adalet Partisi’ne kaldı. Adalet Partisi yanına Milli Selamet Partisi, Cumhuriyetçi Güven Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’ni alarak Milliyetçi Cephe’yi oluşturdu. 1975-1977 yılları Milliyetçi Cephe ile geçti. 1977 erken seçimleri de siyasal görünümü değiştirmedi. Kimse tek başına iktidar olamadı. Cumhuriyet Halk Partisi azınlık hükümeti kuruldu. Güvenoyu alamayınca, Adalet Partisi II. Milliyetçi Cephe’yi kurdu. Ancak 1977 sonunda hükümet gensoruyla düşürüldü. Siyaset istikrarsızlığı, terör, dış baskılar, iktisadi gerileme, ve hayat pahalılığı son haddindeydi. 1979 sonunda Adalet Partisi eski ortakların parlamento desteğiyle azınlık hükümeti kurmuşken 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle perde kapandı.Parti diğer siyasi partilerle birlikte 16 Ekim 1981 tarihinde resmen feshedilmiştir.

Adalet Partisi, Demokrat Parti’nin mirasçısı olduğunu her zaman vurguladı, hatta ilk seçimlerde eski Demokrat Parti’lileri partiye aday gösterdi. Muhafazakar bir partiydi, sağa kaymış, aşırı akımları desteklediği için liberallerce eleştirilmiş ve ikiye bölünmüştü. Partiye önceleri oy veren tarikat ve tekkeler sonradan Milli Selamet Partisi’ne yönelmişti.

Partiyi yıpratan Milliyetçi Cephe dönemi olmuştu. Milliyetçi Cephe Adalet Partisi-Milli Selamet Partisi-Milliyetçi Hareket Partisi ittifakıydı ve bir askeri darbeyi daha hazırlamıştı. 12 Eylül darbesi geldi ve hepsi kapandı. 19 Haziran 1992 tarihinde kabul edilen 3821 sayılı Kanun ile; daha önce kapatılmış olan Siyasi Partilerin, aynı ad, rumuz, amblem, rozet ve benzeri işaretleri kullanarak yeniden açılmasına müsaade edildi. Bunun üzerine Adalet Partisi Büyük Kongresi 19 Aralık 1992 tarihinde Ankara Atatürk Spor Salonunda toplandı. Bu Kongre Partinin son genel Başkanı Süleyman Demirel ile 1965 den beri onun en büyük rakibi Genel Başkan Yardımcısı Teşkilat Başkanı Saadettin Bilgiç arasındaki rekabetin son raunduna sahne olmuştur.

Sadettin Bilgiç, Eski Bolu Milletvekili Müfit Bayraktar öncülüğündeki bir grup eski AP milletvekili Adalet Partisinin Kimliğinin devam ettirilmesi yolunda bir cepheyi Doğruyol Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel’e karşı açmış ve Katılan delegelerin ezici bir çoğunluğunun kararı ile Adalet Partisi Mevcut bulunan ve İktidarı elinde bulunduran Doğru Yol Partisine katılma kararı alarak tüm mal varlığı borç ve alacakları ile DYP ye katılmıştır. Geleneksel olarak aynı partinin devamı olan Büyük Türkiye Partisi askerlerce kapatıldıktan sonra kurulan Doğru Yol Partisi aynı çizgiyi izledi. Bu suretle Selanik Sokak’ta bulunan 5 katlı AP genel merkez binası da dahil olmak üzere birçok mal Doğru Yol Partisi’nin oldu.

Adalet Partisi isminin tescil edilmesi ve saklanması için 11 Nisan 1995 tarihinde yeniden açılmıştır. 26 Kasım 2009’a kadar faaliyet göstermesine karşın seçimlere katılma yeterliliğine sahip olmadığı için hiçbir seçime katılmayarak sadece tabela partisi olarak kalmıştır. Son genel başkanlığını Bülent Şimşek Özçelik yapmıştır.

Adalet Partisi , 9 Ekim 2015 tarihinde Vecdet Öz ve arkadaşları tarafından ilk logosuyla yeniden açılmıştır.

vecdet_oz

vecdet_oz_2

adaletpartisi_ss

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar