Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ada Ekpresine engel olanlar kim?

16 Ağustos 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ada Ekpresine engel olanlar kim?
Ada Ekpresine engel olanlar kim?

Türk Ulaşım-Sen Sakarya Şube Başkanı Ömür KALKAN”Ada Ekpresinin de Adapazarı Gar girmesi yönünde bunu halk istiyor, TCDD ve Taşımacılık A.Ş istiyor, Siyasiler, Belediye Başkanları istiyor o zaman buna engel olanlar kim?”

6461 sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun adından da anlaşılacağı gibi demiryollarının kullanımını 3. Şahıslara açtı. UBAK bünyesinde bulunan Demiryolları Düzenleme Genel Müdürlüğü Nisan 2017 tarihi ile demiryollarında faaliyet gösterecek yük ve yolcu taşımacılığı yapacak olan 3. Şahıslar için sertifika yetkilendirme kılavuzunu yayınladı.

Bilindiği üzere 2013 yılında TCDD ve Sakarya büyükşehir belediyesi arasında imzalanan protokolle Adaray Arifiye Adapazarı arasında seferlerine başlamıştı.  Protokol süresi doldu bundan sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi Adaray’ı çalıştırmak istiyorsa yetki belgesi almak zorunda. Aksi takdirde 20 ağustos 2017 den sonra Adaray’ı çalıştıramayacak. Şu an itibariyle TCDD’ye yaklaşık 4 milyona yakın borcu olan Sakarya Büyükşehir Belediyesinin tek kuruş ödemediğini biliyoruz. Borcunu ödemeyen Sakarya Büyükşehir Belediyesinin yetkilendirme belgesini almayacağı da görünmektedir.

Böylece Adapazarı ekspresinin Adapazarı Gar’a girmesini engellemek için paravan olarak kullanılan Adaray’da sona doğru gelindi. Bütün bunlar Adapazarı garın 64 dönümlük rant değeri yüksek arazisi için mi.? Yaşlısını, çocuklusunu, hastasını aktarmayla Arifiye Gar’a götürmek doğrumu. Kaldı ki en ufak bir Ada Ekspresi gecikmesinde bağlantılı Adaray’ı kaçıranlara ellerinde valizlerle saatlerce vasıta bekleyenlere bu çileyi çektirmek doğrumu? Modern şehir anlayışı bu olmamalı. Demiryolları şehir merkezlerine girmeli hatta güzergâhlar uzatılmalı. Temennimiz Adaray’ın çalışması, halkımız Adaray’a alıştı ama bunun yanında Derince, Yarımca, Hereke istasyonlarının açılmasıyla kullanımı artan Ada Ekpresinin de Adapazarı Gar girmesi yönünde bunu halk istiyor, TCDD ve Taşımacılık A.Ş istiyor, Siyasiler, Belediye Başkanları istiyor o zaman buna engel olanlar kim?

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar