Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AB Türkiye Delegasyonu Van Valisi İbrahim TAŞYAPAN’ı ziyaret etti

08 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»AB Türkiye Delegasyonu Van Valisi İbrahim TAŞYAPAN’ı ziyaret etti
AB Türkiye Delegasyonu Van Valisi İbrahim TAŞYAPAN’ı  ziyaret etti
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müsteşarı Julian VASSALO ve beraberindeki heyet, ilimizdeki programları kapsamında Vali İbrahim TAŞYAPAN’ı makamında ziyaret etti.
        Ziyarette Müsteşar Vassalo’ya, Başkâtip Kasia LACH, Ateşe Jeremy NAGODA ve ECHO (Avrupa Topluluğu İnsani Yardım Bürosu) Program Yetkilisi Murat YÜCER eşlik etti. Vali Taşyapan, ziyaretlerinden memnuniyet duyduğunu belirttiği heyete, Van’daki çalışmalarında kolaylıklar diledi.
        İl Jandarma Komutanı Albay Yüksel OĞUZ, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat EKİCİ ve İl Göç İdaresi Müdürü Bünyamin BAĞCI’nın da katıldığı ziyaret, basına kapalı olarak devam etti. 

AB

VALİ İBRAHİM TAŞYAPAN, DENİZCİLİK LİSESİ’NİN 6. MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDI

Vali İbrahim TAŞYAPAN, Tuşba ilçesindeki Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (Denizcilik Lisesi) 6. mezuniyet törenine katıldı.
        Edremit ilçesinde Gebze Su Sporları Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Protokol konuşmalarının ardından mezuniyet kütüğüne plaket çakılmasıyla devam eden törende, mezunlar tarafından denizcilik andı okundu. Mezuniyet beratlarının dağıtılmasının ardından ise flama devir teslimi gerçekleştirildi.
 
        Denize uğurlama, müzik dinletisi ve dalgıç kulübü tarafından dip temizliği yapılmasının ardından tekne gezisiyle son bulan törene, Vali İbrahim TAŞYAPAN’ın yanı sıra, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin ŞEVLİ, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin KIREKİN, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faik ÖNER, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet TAKVA, YYÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi SOYALP, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis CEYLANİ, kamu kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. 

ULUSLARARASI ERCİŞ 7. İNCİ KEFALİ GÖÇÜ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

  Erciş ilçesinde bu yıl 7. kez düzenlenen Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali, Vali İbrahim TAŞYAPAN ve eşi Nesibe TAŞYAPAN’ın katılımıyla, Erciş balık bendi mevkiinde başladı.
        Van Valiliği, Erciş Kaymakamlığı, Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, Erciş Ticaret ve Sanayi Odası ile Doğa Gözcüleri Derneği işbirliğiyle düzenlenen festivalin açılışında konuşan Vali Taşyapan, inci kefalinin Ercişlilerle buluşmak için her yıl balık bendi mevkiine, tatlı sulara geldiğini belirterek, “Bu balık büyük bir değerimiz. Bu değeri anmak, toplumun dikkatini buraya çekmek, bu güzelliği tüm dünyayla paylaşmak ve Erciş’in kültürünü, tarihini, sanatını topluma ve geleceğe aktarmak için bu festivali yapıyoruz. Burası aynı zamanda bir öğrenme yeri haline geliyor. Yapılanlar basın aracılığıyla dünyayla paylaşılıyor” dedi.
        Erciş’in ülkemizdeki pek çok ilden büyük ve güzel bir ilçe olduğunu kaydeden Vali Taşyapan, “Birçok tarihi ve kültürel değerimiz burada yaşıyor. Bu festival de Erciş için bulunmaz bir fırsat. Gün geçtikçe içeriğini zenginleştirerek kutlamaya devam etmemiz gerekiyor. Festivalin hazırlanmasına destek olanlara, paydaşlara, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
        Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih ÇİFTÇİ de festivalin hayırlara vesile olmasını dileyerek, festivallerin kültürel faaliyetlerin gelecek nesillere aktarılması adına önemli olduğunu söyledi. Bakan Yardımcısı Çiftçi, festival aracılığıyla Erciş, Van ve bölgenin güzelliklerinin ülkemize ve dünyaya tanıtılacağına inandığını kaydetti.
        Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin YAŞAR ise, festivali iki amaç için yaptıklarını belirterek, “İlk amacımız inci kefalinin varlığına dikkat çekmektir. Sonra da Erciş’in kendisini, doğasını ve insanını hem Türkiye’ye hem de uluslararası alanda tanıtmaktır” dedi. Kaymakam Yaşar, son bir yılda verilen şehitler nedeniyle festivalde yer alan konser programlarının iptal edildiğini açıklayarak, festivale destek olanlara ve hazırlık aşamasında emek verenlere teşekkür etti.
        Açılış konuşmalarının ardından, Erciş ilçesinde faaliyet gösteren Gülbahçesi ve Yunus Emre anaokulu öğrencileri tarafından sunulan dans gösterileri, ilgiyle izlendi.
        İlçede yapılan resim, şiir ve öykü yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ile festival kapsamında düzenlenen fotoğraf yarışmasında derece alanlara, Vali İbrahim TAŞYAPAN ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.
        Açılış programı sonunda Erciş Kaymakamı Yaşar tarafından, Vali Taşyapan ve protokol üyelerine günün anısına hediyeler verdi. Vali Taşyapan ve beraberindekiler daha sonra festival alanında kurulan stantları gezerek, sergilenen ürünleri inceledi. Stant alanından balık bendindeki seyir terasına geçen Vali Taşyapan ve protokol üyeleri, akıntıya karşı yüzerek üreme bölgelerine gidebilmek için büyük gayret sarf eden inci kefallerinin göçünü izlediler. Son olarak Erciş’in Ulupamir Mahallesi sakini olan Kırgız Türkleri tarafından at üzerinde oynanan oğlak oyununu izleyen Vali Taşyapan ve beraberindekiler, oyun sonunda kazananlara ödüllerini verdiler.
        İki gün daha çeşitli etkinliklerle devam edecek festivalin açılış programına, Vali İbrahim TAŞYAPAN ve eşi Nesibe TAŞYAPAN’ın yanı sıra, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih ÇİFTÇİ, Vali Yardımcısı Mehmet PARLAK, Çaldıran Kaymakamı Mustafa MENDEŞ, Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin YAŞAR, Muradiye Kaymakamı Mehmet Fatih ÇELİKEL, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi ÖZGÖKÇE, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet TOPAL, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet TAKVA ile kamu kurum amirleri, STK temsilcileri ve Ercişli vatandaşlar katıldı. 

VAN ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ AİLESİNE, 10 YENİ AMBULANS VE 3 112 İSTASYONU DAHA KATILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilen tam donanımlı 10 ambulans ile yeni açılan 3 112 istasyonu, Vali İbrahim TAŞYAPAN’ın katıldığı törenle hizmete girdi.
        İl Ambulans Servisi Başhekimliği 112 Komuta Kontrol Merkezi bahçesinde düzenlenen törende ilk olarak, 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) faaliyetleri ile adı geçen birimlerin mevcut durumları hakkında bilgi aktarıldı.
        Törende konuşan Vali İbrahim TAŞYAPAN, acil sağlık hizmetlerinin yurt sathında en iyi şekilde verilmeye çalışıldığını belirterek, geçmiş yıllardan günümüze kadar serüven takip edildiğinde, acil müdahale olaylarında çok ileri seviyelere gelindiğinin görüleceğini söyledi.
        Daha iyiye ulaşmak için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Vali Taşyapan, “Geçen yıl Van’da göreve yeni başladığım dönemde yine burada ambulansların acil sağlık hizmetlerine katılım törenini yapmıştık. Bir yıl sonra yeniden 10 ambulansımızın sağlık hizmetlerine katılması törenindeyiz. Emeği geçenlere, ambulansları tahsis edenlere teşekkür ediyorum. Bu araçlar insanlarımıza hizmet için kullanılacak. Acil durumlarda onlara ne kadar çabuk yetişebilirsek o kadar can kurtarabiliriz. Özellikle ilimizde kış şartlarının çok ağır olduğu durumlarda, hem hava ambulansıyla, hem paletli ambulanslarımızla hem de UMKE ve diğer sağlık çalışanlarımızın işbirliği ve koordinasyonuyla olaylara süratle müdahale edebiliyoruz” dedi.
        Acil sağlık hizmetlerinde çalışanların zamanla yarışıp, insanların canını kurtarabilmek üzere hastaları iyi tedavi alacakları yerlere canlı olarak ulaştırabilmenin gayreti içerisinde olduğunu ifade eden Vali Taşyapan, “Acil sağlık hizmetlerinde görev yapanlar görünmeyen kahramanlar olarak bu hizmeti yapıyorlar. Vazifelerini en iyi şekilde yapabilmeleri için diğer insanların işlerini kolaylaştırmasını diliyorum. Trafikte ambulanslara karşı zaman zaman duyarsız kalabiliyoruz. Saniyelerle yarıştıklarını bilmemiz, bu konuyu farklı ortamlarda da dile getirerek duyarlılık oluşturmamız gerekir” diye konuştu.
        Tören öncesinde 112 acil çağrı merkezini ziyaretlerinde, merkeze gelen çağrıların neredeyse tamamının lüzumsuz, operatörleri meşgul eden çağrılar olduğuna tanıklık ettiklerini vurgulayan Vali Taşyapan, gerçekten ihtiyaç sahiplerinin çağrı merkezine ulaşmasının bu asılsız çağrılardan dolayı engellenebileceğini hatırlattı.
        Daha sonra protokol üyeleriyle birlikte kurdele kesen Vali Taşyapan, hizmete giren ambulanslar ve 112 istasyonlarının hayırlı olmasını diledi.
        Yeni araçları inceleyerek bilgi alan ve112 ekiplerinde çalışan personelle bir süre sohbet eden Vali İbrahim TAŞYAPAN, daha sonra törene katılan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami BATTAL, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat EKİCİ, İl Jandarma Komutanı Albay Yüksel OĞUZ, YYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa TUNCER, AK Parti İl Başkanı Zahir SOĞANDA, İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün YANMAZ ve İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İMREN ile kamu kurum amirleri ve 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarıyla iftar yaptı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar