Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

743.Hz. Mevlana’yı Anma Etkinlikleri Başladı

08 Aralık 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»743.Hz. Mevlana’yı Anma Etkinlikleri Başladı
743.Hz. Mevlana’yı Anma Etkinlikleri Başladı

Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri, kandil uyandırma, sevgi ve hoşgörü yürüyüşüyle başladı.

Hz. Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri Mevlana Kültür Merkezinde Sema Ayin-i ile başladı.

Mevlana’nın, “Biz birleştirmeye geldik, ayırmaya gelmedik” sözünden yola çıkılarak ‘Birlik Vakti’ teması üzerine kurulan bu yılki  Törene; Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ,  Vali Yakup CANBOLAT, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hv. Tuğgeneral Ergun ESKİCİ, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK, Üniversite Rektörleri, mülki-askeri erkan ile yerli ve yabancı çok sayıda davetli Hz. Mevlana’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru, sivil erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

dsc_0119

Protokol konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet ÖZHAN Türk Tasavvuf Müziği konseri verdi. Konser sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri sema ayinini icra etti.

7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri, Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri ile Şems-i Tebrizi Hazretleri’nin buluştuğu Alaeddin Tepesi ile Mevlana Caddesinin birleştiği yerde kandil uyandırma töreniyle başladı.

SEVGİ VE HOŞGÖRÜ YÜRÜYÜŞ

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından protokol üyeleri kandilleri mumla yaktı. Kandil uyandırma töreninin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği eşliğinde Mevlana Caddesi’nden Mevlana Meydanı’na kadar, sevgi ve hoşgörü yürüyüşü gerçekleştirildi. Mevlana Meydanı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği mehter marşlarından mini bir konser verdi.

743.Hz. Mevlana’yı Anma Etkinlikleri Başladı

Bu yıl “Birlik Vakti” temasıyla gerçekleştirilen 743.Vuslat Yıldönümünde Uluslararası Hz. Mevlana’yı Anma Etkinlikleri, Şems-i Tebriz’i ile Hz. Mevlana’nın buluştuğu Alaeddin Tepesi ile Mevlana Caddesinin birleştiği yerde yapılan “Kandil Uyandırma” töreniyle başladı.Törene; Sayın Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ, Sayın Valimiz Yakup CANBOLAT, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK,  Hz. Mevlana’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi BAYRU, askeri ve mülki  erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği eşliğinde Mevlana Caddesi’nden Valilik Binası önüne kadar devam eden “Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği’nin verdiği konserin ardından yürüyüş, Mevlana Müzesi’nde son buldu. Mevlana Müzesinde “Gülbang” okundu, dua edildi. Sema gösterisi icra edildi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar