Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SGK Başkanı Bağlı “Özel Hastanede atom bombası patladı”

15 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»SGK Başkanı Bağlı “Özel Hastanede atom bombası patladı”
SGK Başkanı  Bağlı “Özel Hastanede  atom bombası patladı”

SGK Başkanı isyan etti!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, “Bir Hastane düşünün 124 bin vaka gönderiyor, bunun 123 bini acil. Orada atom bombası falan patlamadı, olsaydı haberimiz olurdu. Hastane düşünün ölüyü tedavi ediyor. Hastane düşünün 60 yaşındaki teyzeye doğum yaptırıyor” dedi.

Özel Hastaneler ve sağlık Kuruluşları Derneği’nin (OHSAD) bu yıl 7’ncisini düzenlediği Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları Kurultayı, Antalya Belek Sueno Deluxe Otel’de başladı. Toplantının açılışına Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, OHSAD Başkanı Reşat Bahat ve davetliler katıldı.

’TEDAVİ HARCAMALARI 39.5 MİLYAR’

Toplantıda konuşan SGK Başkanı Bağlı, SGK’nın bir geri ödeme kuruluşu olduğunu belirterek, harcamaların 4’te 1’inin sağlık hizmetlerinin finansmanında kullanıldığını söyledi. Bunun da yaklaşık 60 milyar liraya denk geldiğini kaydeden Bağlı, “Tedavi harcamaları 39.5 milyar, ilaç harcamaları 19 milyar TL. En fazla ödeme yaptığımız birim kamu hastaneleri. Özel sektörün sağladığı rekabet kamu için bir yol gösterici olmasıdır. Bu sektör ayakta kalacak. Sadece kamu ile sağlık hizmetlerinin sunulmayacağı tartışılmaz bir hakikat” dedi.

’HASTANE DÜŞÜNÜN ÖLÜYÜ TEDAVİ EDİYOR’

Hakimlik ve hekimlik mesleğinin yolsuzlukla yan yana gelmemesi gerektiğine vurgu yapan SGK Başkanı Bağlı, “Parayla bir hekimin çok fazla ilişkisi olmaz diye bilinir. Hele yolsuzlukla, usulsüzlükle hiçbir şekilde bunların yan yana gelmemesi gerekiyor. Bir hastane düşünün 124 bin vaka gönderiyor, bunun 123 bini acil. Orada atom bombası falan patlamadı, olsaydı haberimiz olurdu. Hastane düşünün ölüyü tedavi ediyor. Hastane düşünün 60 yaşındaki teyzeye doğum yaptırıyor. Evlenmemiş kızımız gidiyor sezaryen ameliyatı oluyor, ortada çocuk yok, bir çocuk buluyorlar. Geriye dönük resmi bir muamele, evlilik cüzdanı çıkartılıyor. MERNİS’e kayıt yaptırılıyor her şey yolunda. Faturayı gönderiyor ’SGK bunu ödesin.’ Ben öderim arkadaşlar ama emin olun ödediğim para bu SUT- Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları üzerinde baskılamaya sebep veriyor” diye konuştu.

ohsad_kurultay

’ÖLÜ ADAM NASIL TEDAVİ EDİLİR?’

Hastanelere yapılan ödemelerle ilgili yaşadıkları sorunlardan da bahseden SGK Başkanı Bağlı, usulsüzlük tespit ettikleri kurumların sözleşmesini feshettiklerini anlattı. Sözleşmesi feshedilen hastanenin hemen yargıya başvurduğunu kaydeden SGK Başkanı Bağlı, şöyle dedi:

“Hakim başlıyor teminat almaksızın, savunma almaksızın bütün tedbirlerimizi, fesih kararlarımızı ve ortaya koyduğumuz cezai şartlarımızın tedbirine karar veriyor. Feshediyoruz, tedbir kararı alınıyor. Cezai şart yazıyoruz, tedbir kararı alınıyor. Ödemesine bloke koyuyoruz, tedbir kararı alınıyor. Sadece 1 vilayette denetlemişiz, eski parayla 5 trilyon usulsüz ödeme, 1 katrilyon cezai şart, tahsilatımız sıfır. Bir vilayette 25 müfettiş olabilir mi? Bir vilayette müfettiş ev kiralamış 3 yıldır orada. Ondan sonra ’SGK siyasi davranıyor.’ Sağlık hizmetinin siyasalı diye bir şey olur mu? Bizi dolandıranlarla yürümeme hakkımız olduğunu düşünüyorum. Ölü adam nasıl tedavi edilir? Cezaevindeki adam nasıl diyalize girer? Almanya’daki insan nasıl böbrek ameliyatı olur? Bunları görmüyor musunuz? Görüyoruz, yakalıyoruz, tedbir kararı koyuyoruz, fesih yapıyoruz. Ondan sonra hemen toplanıyorlar, ortaklar kendi aralarında orada çalışanlara devir yapıyorlar, ’yeni bir şirket olarak geldim benimle sözleşme yap.’ Şeytan taşlamaktan salavat çekmeye vakit bulamadık. Bize verilen talimat bu sorunları çözme yolunda. Bu sektör ayakta kalacak. Hep beraber bu problemleri aşacağız, yeter ki uzlaşı içersinde olalım. Hep birlikte konuşarak bu işin çözümünü bulacağız.”

’HASTANE YAPMAYA KALKIYORUZ, MÜTEAHHİT İFLAS EDİYOR’

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş de bakanlığa bağlı toplam 900’ü kamu, 556’sı özel sektör ve üniversiteler olmak üzere 1500’e yakın hastane olduğunu anlattı. Bu hastanelerin en iyi şekilde çalıştırılması halinde başarılı olacaklarını kaydeden Müsteşar Gümüş, “Özel sektör 556 hastanesi 40 bin yatağı, 20 bine yakın hekimiyle, bu hekimlerin çoğunluğu uzman hekimlerimiz, ülke bu hastaneleri yapmaya kalksa belki 15 yılda yapacaktı. Hastane yapmaya kalkıyoruz, müteahhit iflas ediyor. Mesela Seyrantepe’deki Şişli Etfal Hastanesi 5 yıldır yapılacak çünkü kamunun dinamikleri zor. Ama özel sektör karar veriyor ve yapıyor. Sağlık sektörü bu kadar hızlı geliştiyse özel sektörün payı unutulmamalıdır” dedi.

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ve SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ile SGK yetkilileri OHSAD Kurultayında

Sektörün sorunlarının tartışıldığı ve ilgili taraflarla çözümlerin geliştirildiği Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları 7. Kez, 13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Antalya Sueno Hotels Deluxe Belek’de gerçekleşecek. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımı ile gerçekleşecek OHSAD Kurultayında sektörün tüm paydaşları aynı platformda bir araya geliyor.

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı ve çok sayıda SGK ve GSS yetkilileri, OHSAD Kurultayında özel hastane yöneticileriyle buluşacak. SGK’dan Başkan Yardımcıları Dr. Orhan Koç ile Dr. Mustafa Kuruca’nın oturumlarda konuşmacı olarak bulunacağı Kurultayda, SGK’dan katılımcı olarak yer alacak diğer üst düzey yetkililer de şu şekildedir:

GSS Genel Müdürü Dr. İsmet Köksal, GSS Genel Müdür Yardımcıları Dr. Cemil Gül ve Op. Dr. Alper Süzen, MEDULA Hastane Şb. Md. Refik Altun, GSS Genel Müdürlüğünden Önder Güngör, Eyüp Sabri Tezcan, Pelin Akbay, Serdar Bora, Özlem Ergün.

Küçük ve Orta Ölçekli Sağlık Kuruluşlarının Geleceği OHSAD 2016 Kurultayında Masaya Yatırılıyor

OHSAD Kurultayının ilk oturumunda ele alınacak küçük ve orta ölçekli sağlık kuruluşlarının sorunları ve geleceği Sağlık Bakanı, Müsteşar, Müsteşar yardımcıları, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü ve bürokratların huzurunda ele alınıyor. Çözüm önerileri değerlendiriliyor.

Bu yıl 7.si gerçekleşen OHSAD Kurultayı, her yıl olduğu gibi özel hastane yöneticileri ile Sağlık Bakanlığı ve SGK üst düzey yetkililerini buluşturacak. Açılışını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylunun gerçekleştireceği Kurultayın oturumlarında Sağlık Bakanlığı ve SGK yetkilileri her iki kurumun da mevzuat ve uygulamaları yanında özellikle bu yıl küçük ve orta ölçekli özel sağlık kuruluşlarının sorunları ve geleceği masaya yatırılacak.

Özellikle küçük ve orta ölçekli özel sağlık kuruluşları yetkililerinin tam kadro katılımını bekliyoruz.

7. OHSAD Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları, 13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Antalya Sueno Hotels Deluxe Belek’te gerçekleşecek. Sağlık sektörünün sorunlarını gündeme taşıyıp tüm paydaşları bir araya getirerek ortak çözüm alternatiflerinin oluşturulmasına zemin hazırlayan OHSAD Kurultayının ilk oturumunda küçük ve orta ölçekli kuruluşların geleceği konuşulacak.

Moderatörlüğünü Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yrd. Tarkan Alpay ve SGK Başkan Yardımcısı Dr. Orhan Koç’un gerçekleştireceği Küçük ve Orta Ölçekli Sağlık Kuruluşlarının Geleceği konulu oturumda konuşmacı olarak yer alacak isimler şöyle: Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yrd. Hüseyin Çelik, GSS Genel Müdürü Dr. İsmet Köksal, Pendik Şifa Hastanesi Süleyman Yılmaz, Akdeniz Hastaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cenk Bayaz, Çorlu Optimed Hastanesi Dr. Ayhan Arslan.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar