Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11292 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Davutoğlu,”Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” Programı‘na katıldı

09 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Davutoğlu,”Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” Programı‘na katıldı
Davutoğlu,”Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” Programı‘na katıldı

Başbakan Davutoğlu, “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” temalı Kutlu Doğum Programı‘na katıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ankara Ticaret Odası Congresium’da düzenlenen “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” temalı Kutlu Doğum Programı’na katıldı.

basbakan

Aşk-ı Nebî, Ayasofya’da açıldı…

Aşk-ı Nebî sergisi Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç’in katılımıyla Ayasofya’da açıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve İslam Kültür ve Sanat Platformu işbirliğiyle Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Aşk-ı Nebî sergisinin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, sözlerine dün gece idrak edilen Regaib Kandilinin bütün İslam alemine hayırlar getirmesini dileyerek başladı.

“Fethi Mübin ile birlikte her taşı ihtida etmiş bu muhteşem mabedi tazim ile selamlıyorum. Fethi Mübinden bugüne kadar bu kubbe altında secdeyi Rahmana kapanmış büyüklerimizi
yad ediyorum. Bu yüce mabette bir Kutlu Doğum arefesinde bizleri bir araya getiren Allah’a hamd ediyorum” şeklinde sözlerini sürdüren Başkan Görmez, özel bir koleksiyondan oluşan serginin açılışında yaptığı kısa konuşmasında şunları söyledi;

“Bizim tarihimizi kılıç kalkan üzerinden, oyun eğlence üzerinden okuyanlar yanılırlar…”

Biz millet olarak dinimizin kitabını okuyarak Müslüman olmamışız. Elbette aslolan dinin kitabı ancak biz bu kitabı insanlığa getiren ve onu hayata dönüştüren zat-ı kibriyaya muhabbet duyarak Müslüman olmuşuz. Bizim medeniyetimizde Muhabbetle Muhammed aynı kelimeler olmuş. Bizim tarihimizi kılıç kalkan üzerinden okuyanlar yanılırlar. Bizim tarihimizi oyun eğlence üzerinden okuyanlar yanılırlar. Bizim tarihimizi bir aşk, sevgi, muhabbet, sevda üzerinden okuyacaksak, bu aşk, sevgi Muhammed Mustafa aşkı, sevgisi ve muhabbetidir. Bugün bir numunesini gezeceğimiz hilye-i şerifler mimarimizin her karesine nakşettiğimiz sevgili Peygamberimize olan sevgimizi ifade eden sanat eserlerimiz aynı zamanda bunun en güzel ifadesidir.

“Moğol istilasından sonra İslam medeniyetinin en çok yağmalandığı bir dünyada olduğumuz için üzgünüz…”

Bizim medeniyetimizde bir insanın canı bütün tarihi eserlerden daha kıymetlidir. Ancak biz son on yıllarda sadece can kaybetmiyoruz. Sadece canlarımız yok olmuyor. Aynı zamanda bir medeniyet yağmalanıyor. Şam’da, Bağdat’ta, Halep’te, Yemen’de, Sana’da dünyanın muhtelif yerlerinde İslam medeniyeti yağmalanıyor. Müslümanlar sadece kendilerine ait medeniyetleri değil, kendisinden önceki bütün medeniyetleri de muhafaza etmişlerdi. Üzülerek belirteyim ki, şimdi hepsi yağmalanıyor. Moğol istilasından sonra neredeyse İslam medeniyetinin en çok yağmalandığı tarihi mirasın yok olmakla karşı karşıya kaldığı bir dünyada olduğumuz için üzgünüz.

Bir Kutlu Doğum Haftası arefesindeyiz. Ben bu hafta münasebetiyle anmaktan anlamaya şiarıyla başlattığımız bu haftada sevgili Peygamberimizi daha doğru anlamaya ve onun insanlığa getirdiği rahmet mesajını bütün kainata, bütün insanlığa yeniden yaymaya vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.

İstanbul iki büyük sergiye ev sahipliği yapıyor…

Hz. Peygamber’in yaradılış güzelliklerini anlatan Hilye-i Şerifelerin yanı sıra, sergi de ilk defa O’nun yaradılış güzellikleri; “O Güzel Ahlakı Tamamlamak Üzere Gönderilmiştir”, “O Âlemlere Rahmet Olarak Gönderilmiştir”, “Mühr-i Nübüvvet O’nun Alâmetlerinden Biridir”, “Muhammed İsm-i Şerîfi İlk O’na Ad Olmuştur” , “O’nun Remzi Gül’dür”,  “O’na Duyulan Sonsuz Hasrettir, Hilye-i Şerifeler “, “Hadis, Siyer, Megâzi, Şemâil, Delâil O’nu Anlatır” ve “O’nun En Büyük Mucizesi Kur’ân-ı Kerim’dir” başlıklı bilgi panolar da yer almıştır.

Peygamber sevgini ve saygısını hat sanatına yansıtan bu sergi ile Kur’ân’ın ilk nüshalarının da sergilendiği Türk ve İslam Eserleri Müzesinde 5 Mart 2016 da açılan Hz. Peygamber’in en büyük mucizesi Kur’ân-ı Kerim’in ilk yazısı olan Kûfi hattı konu alan “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” sergisi Kutlu Doğum Haftası gibi anlamlı bir dönemde aynı anda ziyaretçileriyle buluşmaktadır.

Fotoğraflar

Videolar

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Sultanahmet’te “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” hutbesi…

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Sultanahmet’te “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” hutbesi…

ذٰلِكُمُ اللّٰهُ رَبُّكُمْۚ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ خَالِقُ كُلِّ شَيْءٍ فَاعْبُدُوهُۚ وَهُوَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ وَك۪يلٌ ﴿١٠٢﴾  (Enam 6/102)

اِنَّ هٰذِه۪ٓ اُمَّتُكُمْ اُمَّةً وَاحِدَةًۘ وَاَنَا۬ رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ ﴿٩٢﴾  (Enbiya 21/92)

وقال النبي (ص):  يَا أَيُّهَا النَّاسُ كلكم من آدم وآدم من تراب، كونوا عباد الله إخوانا    صدق رسل الله فيما قال اوكماقال.

Aziz Mümin ve Mümine Kardeşlerim!

Cumanız mübarek olsun.

Dün akşam âlem-i İslam olarak üç ayların habercisi, başlangıcı, her sene bize Kur’an’ımızı yeniden getiren Ramazan’ın muştusu, Regaip Kandilini idrak ettik. Kandilinizin, kandillerimizin âlem-i İslam’a ve insanlığa huzur getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

Resulü Ekrem Sallallahu Aleyhi Vessellem her yıl bu vakitlere geldiğinde elini Rabbine açmış ve şöyle dua etmiştir:   “ اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَب، وَشَعْبَانَ، وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ” “Allah’ım Recep, Şaban aylarını bizler için mübarek eyle ve Ramazan ayına kavuşmayı bizlere nasip eyle” Aynı duayı tekrarlayarak millet olarak, âlemi İslam olarak Yüce Rabbimiz bütün dertleri, kederleri geride bırakmış olarak Ramazan’a kavuşmayı bizlere nasip eylesin.

Aziz Kardeşlerim!

Aynı zamanda yarından itibaren her yıl Sevgili Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi Vessellemin insanlığa getirdiği rahmet mesajını daha doğru anlamamızı sağlayan Kutlu Doğum Haftası’nın ilk günlerini idrak etmeye başlayacağız. Bu haftalarımızda Yüce Rabbimiz, Resulü Ekrem Sallallahu Aleyhi Vessellemi daha doğru anlamayı, onun insanlığa getirdiği Rabbin mesajını hayatında yaşamayı, onun getirdiği rahmeti bir hayat tarzına dönüştürmeyi bizlere nasip ve müyesser eylesin.

Aziz Kardeşlerim!

Bu hafta Resulü Ekrem’in bütün insanlığa çağrısı olarak tevhid ve vahdet üzerinde durmaya çalışacağız. Zira Tevhid, sadece “La İlahe İllallah” sözünden ibaret değildir. Tevhid, sadece soyut bir inançtan ibaret değildir. Tevhid, aynı zamanda Allah’ın birliği, kâinatın birliği, toplumun birliği, insanlık birliğidir. Tevhid, İslam’ın yeryüzüne ve bütün insanlığa bahşettiği bir medeniyettir. Okuduğum ayeti kerimede yüce Rabbimiz şöyle buyururlar: “  ذٰلِكُمُ اللّٰهُ رَبُّكُمْۚ ” “Allah’tır sizin Rabbinizdir, Allah sizin Rabbinizdir.” “لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ ” “Ondan başka ilah yoktur.” “خَالِقُ كُلِّ شَيْءٍ” “O her şeyin yaratıcısıdır.” Öyleyse “فَاعْبُدُوهُۚ ” “Ona ibadet edin, ona kulluk edin.” “وَهُوَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ وَك۪يلٌ ” “O şüphesiz her şeye vekildir.” Diğer ayeti kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurdu: “اِنَّ هٰذِه۪ٓ اُمَّتُكُمْ اُمَّةً وَاحِدَةًۘ ” “Kelime-i tevhide iman etmiş insanlar topluluğu tek ümmettir.” “وَاَنَا۬ رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ ” “Ben de sizin Rabbinizim, ben de bu ümmetin Rabbiyim, öyleyse bana ibadet ediniz” buyuruyor.

Aziz Kardeşlerim!

Tevhid, Allah’ın hakkaniyetine imandır. Tevhid, Allah’ın birliğine imandır. Tevhid, kul olanlara kul olmayacağını öğreten bir imandır. Tevhid, köle olanlara köle olmamayı bize öğreten bir inançtır. Tevhid, aynı zamanda kâinatın birliğidir. Tevhid medeniyetine göre bütün kâinat Müslümandır. “وَلَهُٓ اَسْلَمَ مَنْ فِي السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ  …” “Yerde ve gökte var olan her şey Allah’a teslim olmuştur.” Tevhid medeniyetine göre yeryüzünde Allah’ı tesbih etmeyen hiçbir varlık yoktur, “وَاِنْ مِنْ شَيْءٍ اِلَّا يُسَبِّحُ بِحَمْدِه۪ …” “Yeryüzünde Allah’ı tesbih etmeyen bir şey olmaz”, “وَلٰكِنْ لَا تَفْقَهُونَ تَسْب۪يحَهُمْۜ …” “Fakat siz onların tespihlerini anlayamazsınız.” Tevhid medeniyetine göre yeryüzünde her şey Allah’a secde eder, “وَالنَّجْمُ وَالشَّجَرُ يَسْجُدَانِ” “Ay ve yıldız, ağaçlar Allah’a secde ederler.” Tevhid medeniyetine göre dünya doğu ve batı diye ayrılmaz, “  وَلِلّٰهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ  ” “Doğu da Allah’ın, batı da Allah’ındır.” “رَبُّ الْمَشْرِقَيْنِ وَرَبُّ الْمَغْرِبَيْنِۚ” “Allah iki doğunun da Rabbidir, iki batının da Rabbidir.” Tevhid aynı zamanda insanın birliğidir.  Tevhid insanın ırklara, renklere, makamlara, mevkilere, statülere göre asla tasnif edilmeyeceğini öğreten bir inançtır bütün insanlığa. Tevhid medeniyetine göre yeryüzüne konuşulan bütün diller, Allah’ın ayetedir. Tevhid medeniyetine göre yeryüzündeki bütün renkler, Allah’ın ayetleridir. Tevhid medeniyetine göre insanı yücelten tek şey vardır, o da takvadır, haktır, hakikate imandır, adalettir.

Kardeşlerim!

Bugün öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, bütün dünya, bütün insanlık bir değerlendirme girdabına girmiş durumda. Bütün insanlığı yeniden diriltmek gerekiyor, bütün insanlığı yeniden yaşatmak, bütün insanlığı yeniden yüceltmek gerekiyor. İnsanlığı yeniden diriltecek, insanlığa yeniden hayat verecek yegâne iksir kelimeyi tevhitte saklıdır, İslam’ın rahmet mesajıdır. Tevhid mesajını tevhid medeniyetine göre insanı yaşatmak için İslam’ın rahmetine ihtiyaç vardır. Tevhid medeniyetine göre insanı yüceltecek yegâne husus, insanın Rabbine kul olması, kullara kul olmayı bırakması, kendi arzusunu, kendi hevasını ilah edinmeyi terk etmesi, kendi kalbini, dünyevi bütün arzuların hırsların, tutkuların egemenliğinden kurtararak kalbini sadece Rabbine açması, sadece Hakk’a iman etmesi, sadece adalete sarılması, sadece Allah’ın insanlığa gönderdiği rahmet mesajına sarılması bütün insanlığın ihtiyaç duyduğu şeydir.

Yüce Rabbimiz Kutlu Doğumunu idrak edeceğimiz Efendimiz Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi Vessellemin bütün insanlığa getirdiği o rahmet mesajıyla insanlığın yeniden buluşmasını nasip ve müyesser eylesin.

Fotoğraflar

Videolar

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar