- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11807 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali kortej yürüyüşüyle başladı.

10 Temmuz 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali kortej yürüyüşüyle başladı.
656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali kortej yürüyüşüyle başladı.

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla 10-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali kortej yürüyüşüyle başladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Er Meydanı’nın modernizasyonun devlet yatırım programına alındığını belirterek,  bu projeyle Kırkpınar’ın muhteşem gelenekselliğinin bütün ihtişamı ve görselliğiyle gelen misafirlere yansıtılacağını söyledi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in katılımıyla Edirne Belediyesi binası önünde bir araya gelen kortej, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Atatürk Anıtı’na doğru yürüdü. Atatürk Anıtı’na Çelenk sunumu;  Saygı Duruşu,  İstiklal Marşı ile Kırkpınar Marşı’nın okunmasından sonra törenler 25 Kasım Stadyumu’nda devam etti.

655. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim burada yaptığı konuşmada, 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde mücadele edecek tüm pehlivanlara başarılar dileyerek, ata sporunu çok sevdiğini ve ata sporuna destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Dünyada olimpiyatlardan sonra en eski spor organizasyonu Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 656. düzenlendiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “1923’te Cumhuriyetimizin kurulmasıyla Edirne Sarayiçi’nde yapılmaya başlanan ve 94 yıldır Sarayiçi’nde yapılan yağlı güreşler bizim onurumuz ve gururumuzdur. 2010 yılında bu yana UNESCO İnsanlığı Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kırkpınar Yağı Güreşleri sadece Edirnelilerin değil bütün Türk Milleti’nin bütün güreşseverlerin haklı sevinci ve mutluluğudur” dedi.

Tüm Edirnelilerin her yıl Kırkpınar gibi muhteşem bir organizasyonuna ev sahipliği yapmanın heyecanın, mutluluğunu, gururunu yaşadığını anlatan Gürkan, Sarayiçi’nde sürdürülen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni belki de mevcut Er Meydanı’ndan son kez yapılacağını söyledi.

DEVLET YATIRIM PROGRAMINDA

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile geçen yıl yapılan mutabakat sonucu Kırkpınar Er Meydanı’nı  yenileme kararı aldıklarını anlatan Gürkan, “Kırkpınar Er Meydanı Esaslı bir modernizasyon geçecek. Projesi bitmek üzere, tahsisleri, onayları alındı; yatırım programına girdi. Önümüzdeki yıldan itibaren modernize edilmiş, sporcuların daha konforlu imkanlara kavuştuğu, güreş antrenman salonu, Kırkpınar müzesi gibi çeşitli birimlerin yer aldığı bir Er Meydanı hizmete kavuşturulacak.  Er Meydanı, aynı zamanda Kırkpınar’ın muhteşem gelenekselliğini 657 yıllık tarihini de bütün ihtişamı ve görselliğiyle gelen misafirlere yansıtacak” diye konuştu.

8 yıldır Kırkpınar’a hizmet eden, Kırkpınar’ın ebedi 2 altın kemer sahibi 656. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e teşekkür eden Gürkan, Selim’in Kırkpınar’a unutulmaz izler bıraktığını söyledi.

KIRKPINAR COŞKUSU İLÇELERDE   

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in Şehit Aileleri Derneği’ne katkıda bulunduğunu belirten Gürkan, “Seyfettin Selim, Şehir Aileleri Derneği’ne  yeni bir araç takdim edecek. Seyfettin Selim okul sözü vermişti, bugüne kadar yapamadık. Biz biraz geciktik. Bu okulu da Seyfettin Selim Ağamız ile yapacağız. Hem iki kemerli altın kemerli ağa ve Edirneliler aşk ve şevkle hizmet eden Seyfettin Selim ağamız olarak gönüllerimde yer almaya devam edecek. Halkımızın ve Edirne’ye gelecek misafirlerimizin festival boyutunda zevkli dakikalar yaşatmayı hedefledik. Sarayiçi’nde halk konserleri olacak. Sevilen sanatçılar 656. Kırkpınar kapsamında sahneye çıkacak. Yakın ilçelerimizde Lalapaşa, Süloğlu ve Uzunköprü’de Kırkpınar konserleri olacak. Türkün yüceliğini, azametini hiçbir şeye boyun eğmeme yürekliliğini, yendiğinde mütevaziliğini, yenildiğinde saygısını gösteren 656. Kırkpınar Festivali hepimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Edirne Valisi Günay Özdemir’de 656 yıldır bu geleneği yaşatan tüm Edirneliler teşekkür etti. Edirne’nin tarih boyunca medeniyetlerin, kültürlerin yaşadığı ve yaşatıldığı bir kent olduğunu belirten Özdemir, Edirne’de yaşamaktan ve Edirne’ye hizmet etmekten gurur duyduğunu söyledi.  Günay, Edirne’yi anlamanız için Edirne’de Edirneliler ile birlikte yaşanması gerektiğini anlattı. Edirne’nin Osmanlı tarihinin de başlangıcı olduğunu belirten Özdemir, “Osmanlı mimarisinin başlangıcı Edirne’dedir. Tarihi anlamda Edirne büyük bir hazineye sahip.” dedi.

Tören halk oyunları ekiplerinin gösterisiyle son buldu.

656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

656. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

HABER VİDEOSU


 

DAVUL ZURNA EKİBİ; GÜRKAN’I KARŞILADI

DAVUL ZURNA EKİBİ; GÜRKAN’I KARŞILADI

656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali davul-zurna ekibi, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı Belediyeye gelişinde karşılayarak çiçek takdim etti.

20 davul, 20 zurna ve bir şeften oluşan ekip, sabah saatlerinde Belediye önünde haftanın başlaması nedeniyle Kırkpınar nağmelerinden oluşan bir gösteri yaptı. Bu arada Belediyeye gelen Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı da karşılayan ekibin şefi Fahrettin Zurnacı, Başkan Gürkan’a çiçek takdim etti.

Belediye Başkanı Recep Gürkan da davul zurna ekibine teşekkür ederek, “Bugün 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivalimiz başlıyor. Festivalin başta Edirne olmak üzere bütün Türk Milleti’ne, yağlı güreşe hayırlı uğurlu olsun. Sizleri de emekleriniz için şimdiden kutluyorum, kolay gelsin” dedi

HABER VİDEOSU

“KIRKPINAR ÇAYIRINA BAŞARILI PEHLİVANLAR ÇIKMALI”

 “KIRKPINAR ÇAYIRINA BAŞARILI PEHLİVANLAR ÇIKMALI”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Kırkpınar Er Meydanı’nın modernizasyonun 2018 yılı güreşlerine yetiştirileceğini söyledi. Gürkan, dualı çayır Er Meydanı’na çıkan pehlivanların belirli bir eleme usulünden geçmesi gerektiğini savunduğunu belirtti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bu yıl 10-16 Temmuz 2017 tarihlerinde 656’ıncısı düzenlenecek olan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi, Sarayiçi Er Meydanı’nda, dualı çayırda basın toplantısı gerçekleştirdi. Gürkan, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2018’de bitmesi planlanan yeni Kırkpınar Stadı, Yağlı Güreş Belediyeler Birliği, Kırkpınar’a katılan pehlivanlara ve görevlilere verilen ödüller ve ödemeler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  “ER MEYDANI’NDA 3 GÜN DEĞİL, 365 GÜN ETKİNLİKLER OLACAK”

Gürkan, Kırkpınar Er Meydanı’nın Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılacak olan modernizasyonunun ardından yine Edirne Belediyesi’nin tamamıyla yeni yapılacak Er Meydanı’nı kullanacağını belirterek, “Onun dışında kalan zamanda da bu alanı yılda 1 hafta kullanmaktan kaçınarak yılın 52 haftası ya da 365 gün kullanılabilir hale getirebilmekti en büyük hedefimiz. Kırkpınar Er Meydanı Modernizasyonu Projesi ile çağın şartlarına uygun pehlivanların rahatça soyunabileceği, rahatça dinlenebileceği, duşunu alabileceği, tuvaletlerini kullanabileceği, gelen seyircilerin yine modern ve hijyenik ortamda güreş izleyebileceği, protokolün rahatça güreşi izleyebileceği, tüm yağlı güreş severlerin sadece yılda 3 gün değil, yılda 365 gün burada çeşitli güreş etkinlikleri düzenleyebileceği bir alana yakında burasını modernize ederek hem Edirne’nin, hem Kırkpınar’ın hem de Türk milletinin hizmetine kavuşturmuş olacağız. Yeni modernizasyon ile Kırkpınar müzesini buraya taşımak hedeflerimizden birisi, Kırkpınar Yağlı Güreş antrenman salonu, burasının 365 gün açık tutulmasını sağlayabilecek çeşitli etkinlik ve düzenlemeler burada olacak. Hediyelik eşya, bilet gişeleri gibi” dedi.

 “YAĞLI GÜREŞ DÜZENLEYEN KENTLER BİRLİĞİ FAALİYETLERE BAŞLADI”

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de genel kurulunun yapıldığını hatırlatan Gürkan, “Yönetimini ve organlarını seçtik. Faaliyetlere başladık. Yağlı Güreş düzenleyen kentler birliği buna çok ciddi bir katkı sağlayacaktır. Buradaki hedefimiz, Türkiye’de yıl içerisinde düzenlenen yaklaşık 150 yağlı güreşi bir bütünlük halinde görebilmek, bunların tarihlerinin çakışmamasını sağlamak, Yağlı Güreşe hizmet etmek. Özellikle Türkiye’de yapılan tüm yağlı güreşlerin ve tüm yağlı güreşlerde güreşen pehlivanların hedefi olan yağlı güreşin olimpiyatı Kırkpınar’ı daha seyredilebilir, görselliği daha yüksek, gelenekselliğini koruyarak, gelenekselliği asla kaybetmeden gelecek yüz yıllara taşımak. En büyük hedefimiz bu” diye konuştu.

  “KIRKPINAR ÇAYIRINA BAŞARILI PEHLİVANLAR ÇIKMALI”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kırkpınar Yağlı Güreşlerin olimpiyatı ise bunu herkes kabul ediyor. Kırkpınar çayırına çıkmak her yağlı güreş yapan pehlivanın hedefi ise, o zaman yıl içerisinde yapılan yağlı güreşlerde başarıyı elde etmiş, o yılki performansı yüksek olmuş, çeşitli kürsülerde başarı yapan pehlivanlar burada güreşmeli ki biz daha güzel bir Kırkpınar’ı ortaya çıkaralım” dedi.

 “MADDİ DESTEK SADECE BAŞBAKANLIK TANITIM FONU’NDAN GELİYOR”

655’inci Kırkpınar Güreşleri’nde geçtiğimiz yıl maddi desteğin sadece Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan geldiğini anlatan Gürkan, “Belediye olarak, Kırkpınar yağlı güreşlerine ekonomik olarak katkı biz sadece ve sadece Başbakanlık tanıtma fonundan alıyoruz. 2014 yılında 400 bin TL, 2015 ve 2016 yılında 300’er bin TL aldık. Aldığımız tek katkı budur. Ekonomik olarak Kırkpınar’ın bütün yükü Edirne Belediyesinin omuzlarında ve kasasından harcanmaktadır. Hal böyle olunca, en küçük güreşlere bunun birkaç katı ekonomik destek verilirken Kırkpınar gibi organizasyona bu desteğin talep etmemize haklı bir talep olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

  “BİZ TASARRUF YAPMA DERDİNDE DEĞİLİZ”

Gürkan, Edirne Belediyesi olarak Kırkpınar’da asla tasarruf yapma gibi bir niyet içerisinde olmadıklarını vurgulayarak, “Başpehlivana neden 50 bin TL veriyorsunuz da 500 bin vermiyorsunuz? Bin 969 pehlivan katılıyor, bizim bu pehlivanlara federasyonun gönderdiği hakemlere, cazgırlara geçtiğimiz yıl saha görevlilerine geçtiğimiz yıl ödediğimiz rakam 808 bin lira. Yolluk harcına vs. ödemişiz. Diğer organizasyonların dışında. Otel paralarının dışında. Ben şimdi buraya 2 bin pehlivan katılacağına bin pehlivan katılsa en az buradan yaklaşık 500 bin lira bir para artacak.  Ben tasarruf yapma derdinde değilim. Biz Kırkpınar’ı şanına yakışır şekilde yapmaya kararlıyız ve devam edeceğiz. Bu yolluklara yaklaşık 400 bin lira ödesek bizde Edirne belediyesi olarak Başpehlivana 50 bin lira yerine 500 bin lira ödül versek daha güzel olmaz mı? Benim söylediğim iddia ettiğim mesele budur” dedi.

Basın toplantısının ardından belediye başkanı Gürkan, Kırkpınar Marşı bestekarı Müzisyen ve şair Beyazıt Şansı’yı yanına olarak dev pehlivan kıspetinin yanında tüm güreş severleri 10-16 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan Kırkpınar için Edirne’ye davet etti.

HABER VİDEOSU

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar