Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKarla Karışık Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11080 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

655. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Karşılandı

22 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»655. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Karşılandı
655. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Karşılandı

Edirne’de bu yıl 655.’si düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nde 7 yıl ağalık yapan Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, düzenlenen törenlerle karşılandı.  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ağa Seyfettin Selim’e altın kemer taktı. Seyfettin Selim daha önce 5 yıl üst üste ağalık yapmış ve altın kemerin ebedi sahibi olmuştu.

Edirne Belediyesi önünden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın önderliğinde hareket eden kortej ağayı karşılamak üzere Talatpaşa Asfaltı’na kadar yürüdü. Talatpaşa Asfaltında karşılanan Ağa Seyfettin Selim’e Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, altın kemer takarak, ‘655. yıllık efsaneye hoş geldiniz” dedi

Bir grup askerin yaptığı kalkışmaya Türk halkının tek vücut ve tek yürek olarak karşı geldiğini ifade eden Başkan Gürkan, “Kırkpınar’ın 654 yıllık tarihi boyunca hiçbir zaman, hiçbir ortamda ve hiçbir savaşta sekteye uğramadı. Hep devam etti. Yiğitlerin efsanesi yağlı güreşleri, bir grup terörist, kalkışmaya kalktı diye durduracak halimiz yoktu, oturduk hep beraber bu efsanenin devam etmesine karar verdik.” dedi.

9280592

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ise askerin içerisinde bir grup cuntanın darbe girişiminde bulunduğuna değinerek, “Türk milletinin dünyaya örnek olacak şekilde darbeye dur dedi” ifadelerine yer verdi.

Güreşleri iptal etmediği için Başkan Gürkan’ı kutlayan Aydın, “Kırkpınar’da yapılması düşünülen eğlenceleri iptal ettiler. Sadece güreşlerin yapılması kararı alındılar. Doğru bir karar vermişlerdir. 655 yıllık geleneğe ara vermek bize yakışmazdı. Aziz milletimize yakışmazdı” diye konuştu.

655. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin hayırlı olmasını diledi. Daha sonra Edirne Belediye Binası’nın önüne gelen kortej Edirne Valisi Günay Özdemir’i karşıladı. Atatürk Anıtı’na kadar yürüyen kortejin, anıta Kırkpınar çelengini koymasının ardından Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kortej daha sonra Pehlivan Mezarlığı’na giderek, pehlivanların kabri başında dua etti.

       
GÜRKAN, NESSEBARLI MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI
GÜRKAN, NESSEBARLI MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI

655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali için Edirne’ye gelen Nessebar Belediye Başkan Yardımcıları Victor Borisov ve İvan Gurkov Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Bulgaristan’da yer alan Nessebar’ın da Edirne gibi tarihi bir kent olduğuna dikkat çeken Gürkan, “Her iki kent de deneyimlerini, birikimlerini ve geleceğe ait düşüncelerini birleştirmeli” dedi. 

GÜRKAN, NESSEBARLI MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Nessebar Belediye Başkan Yardımcıları Victor Borisov ve İvan Gurkov ile Başkanlık Makamında bir araya geldi.

655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Edirne’de olmaktan duydukları mutluluğu dile getiren Nessebar Belediye Başkan Yardımcıları Victor Borisov ve İvan Gurkov; Başkan Gürkan’a Nessebar’a özgü hediyeler takdim ederek, Gürkan’ı 15 Ağustos 2016 tarihinde Nessebar’da düzenlenecek olan bayramlarına davet etti.

GÜRKAN, NESSEBARLI MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI

Nessebar’ın da Edirne gibi kimlikli bir şehir olduğuna vurgu yapan Gürkan, “En önemli ortak özelliğimiz ise iki kentin de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması. Edirne hem Kırkpınar hem de Selimiye Camii ve Külliyesi ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. O yüzden ortak özelliklerimiz çok fazla. Deneyimlerimizi, bilgilerimizi, geleceğe ait olan düşüncelerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Yurtdışından gelen misafirlerimize hep aynı şeyi söylüyorum. Bir eser ya da bir yer UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmişse sadece o bölgenin değil; dünyanın bütün insanlarının ortak mirası haline gelmiştir. Nessebar’da sadece Bulgar arkadaşlarımızın değil, bizim de sorumluluğumuz var. Atina’daki Akropolis’de,  Selimiye Camii’nde dünya üzerindeki 7,5 milyar insanın sorumluluğu var. Bu eserler hepimizin ortak mülkiyetinde ve sorumluğunda. Bu eserlere hepimiz sahip çıkmalı, korumalı ve geleceğe taşımalıyız” dedi.

Edirne Belediye Başkanlığı’nın organizasyonluğunda gerçekleştirilen 655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali için Dev Kispet hazırlandı. Kırkpınar’ın ve Yağlı Güreşlerin en önemli simgelerinden biri olan dev kispet Sarayiçi’nde sergileniyor

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar