Dolar : Alış : 7.4485 / Satış : 7.4619
Euro : Alış : 9.0235 / Satış : 9.0397
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya4°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11100 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

2017’de Birleşik Krallık’ta 20.400 Şirket İflas Edecek

03 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»2017’de Birleşik Krallık’ta 20.400 Şirket İflas Edecek
2017’de Birleşik Krallık’ta 20.400 Şirket İflas Edecek

Euler Hermes, Brexit’in etkilerini değerlendirdi…

2017’DE BİRLEŞİK KRALLIK’TA 20.400 ŞİRKET İFLAS EDECEK

3 TEMMUZ 2016, İSTANBUL – Dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes, Brexit’in gerçekleşmesi durumunda Birleşik Krallık’ta 2012 yılından bu yana ilk kez iflaslarda artış kaydedileceğini ve 2016’da iflasların yüzde 1 oranında artacağını açıkladı. 2017 yılında ise iflaslardaki artışın devam ederek yüzde 4 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İflasların yüzde 35’inin ise perakende, ticaret ve inşaatla ilgili faaliyetlerden geleceği öngörülüyor.

Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran’a göre Birleşik Krallık’ın şu anda güçlü ve zayıf yanları şöyle:

Güçlü Yanlar Zayıf Yanlar
Destekleyici ekonomik ve mali politikalar Yüksek ticari işlemler açığı
Uygun finansal koşullar Yüksek cari işlemler açığı
Sağlıklı bankacılık sektörü Brexit’le ilgili belirsizlikler
Farklı alanlara yönlendirilmiş ihracat yapısı Kişi başı gelirlerdeki düşüş
Mali konsolidasyonun yolda olması Verimlilik büyümesinin düşük olması

ozlem1

Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner konuyla ilgili olarak “Birleşik Krallık ve AB arasında Serbest Ticaret Anlaşması yapılması durumunda bu modelin Türkiye için de geçerli olması ihtimalini göz önünde bulundurarak sürecin Türkiye’ye olumlu yansımasını bekliyoruz” dedi.

En büyük darbeyi finansal sektör alacak

Euler Hermes’in açıklamalarına göre Brexit nedeniyle en büyük darbeyi finansal sektör aldı ancak otomotiv, inşaat ve perakende sektörleri de iki haneli zararlarla karşı karşıya. İngiltere Merkez Bankası’nın bu süreçte gerekli olduğunda 250 milyar Sterlinlik (GBP) likidite sunmaya hazır olduğu, enflasyon yüzde 1’in altında seyredebileceği için Bankanın 2017’ye kadar destekleyici politikasını sürdüreceği belirtiliyor.

Diğer yandan, USD karşısında yüzde 10 değer kaybeden GBP’deki düşüş ise 2017’da daha yüksek enflasyon oranlarına işaret ediyor (yüzde 2,7 artış). GBP’deki değer kaybının özel tüketime de olumsuz yansıyacağı öngörülüyor.

AB ile Serbest Ticaret Anlaşması yapılacak mı?

Eylül 2016’da AB Anlaşması’nın 50’nci maddesinin yürürlüğe alınması ile çıkış müzakerelerinin iki yıllık süresi başlamış olacak. “Yumuşak Çıkış” senaryosunun gerçekleşmesi durumunda Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasıyla Birleşik Krallık’lı şirketler daha düşük gümrük vergilerinin avantajlarından faydalanabilecek ancak ihracat alanında rekabetçiliklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklar. “Sert Çıkış” senaryosu kapsamında ise Brexit resmi olarak gerçekleşmeden önce Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmaması durumunda Birleşik Krallık ile AB arasındaki ticaretin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre gerçekleşmesi gerekecek. Bu durumda DTÖ’nün tanımladığı gümrük vergileri geçerli olacağı için Birleşik Krallık’ın ticari faaliyetleri daha sert bir darbe alabilir.

Bunlara ek olarak, GBP’deki değer kaybı nedeniyle ithalat maliyetleri artacak. Birleşik Krallık’ın ticaretinin yüzde 60’ından fazlasını AB ile yaptığı göz önünde bulundurulduğunda, ticari işlem açığı yüksek olduğu için şirketlerin kârlılığı bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Euler Hermes Hakkında

Euler Hermes alacak sigortasında dünya lideri olmasının yanı sıra kefalet sigortası, garanti ve tahsilat alanlarında da sektörün lider şirketleri arasındadır. 100 yılı aşan tecrübesiyle, Euler Hermes şirketler arası müşterilerine nakit ve ticari alacakların yönetimini destekleyecek finansal hizmetler sunmaktadır. Euler Hermes, sahip olduğu bilgi ağı ile küresel GSYİH’in yüzde 92’sini temsil eden pazarlarda faaliyet gösteren küçük, orta ve çok uluslu şirketlerin kurumsal ödeme gücünde günlük değişimleri takip ve analiz etmektedir.  Merkezi Paris’te olan şirket 50’den fazla ülkede 6.000’in üzerinde çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Allianz Grup üyesi Euler Hermes, Paris Euronext borsasında işlem görmektedir. Grup, Standard & Poor’s ve Dagong Europe tarafından AA- notuna layık görülmüştür. Euler Hermes, 2015 yılında 2.6 milyar Avro konsolide ciro açıklamıştır ve 2015 Aralık sonu verilerine göre, Grubun dünya çapında sigortaladığı ticari işlem hacmi toplam 890 milyar Avro değerindedir.

 

Daha fazla bilgi içinwww.eulerhermes.com.tr, Twitter @eulerhermesve LinkedInadreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi için:

Bedia Dernek

Euler Hermes Pazarlama Yöneticisi

Tel: 0212 290 76 10

bedia.dernek@eulerhermes.com

Bu değerlendirmeler aşağıdaki feragatnameye tabidir.

Geleceğe Dair İfadelerle İlgili Temkin Notu: Burada yer alan ifadelerin bazıları gelecekle ilgili beklentiler ve yönetimin mevcut görüş ve varsayımlarına dayalı ileriye dönük ifadeler olabilir.  Bu ifadeler bilinen ve bilinmeyen riskler içerdiğinden bu durum, gerçek sonuçların, performansın veya olayların, bu ifadelerde belirtilen veya ima edilenden farklı olmasına yol açabilir.  Metin içeriği gereği ileriye yönelik ifadelerin yanı sıra, “olabilir”, “olacaktır”, “olmalıdır”, “beklenmektedir”, “planlanmaktadır”, “amaçlanmaktadır”, “beklemektedir”, “inanmaktadır”, “tahmin etmektedir”, “öngörmektedir” veya “devam etmektedir” gibi kelimeler ileriye yönelik ifadelere örnek teşkil etmektedir. Gerçek sonuçların, performansın veya olayların, bu ifadelerde belirtilenden farklı olmasına yol açan sebepler, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla şöyle sıralanabilir: (i) genel ekonomik koşullar özellikle de Allianz SE’nin temel iş kolundaki ve ana pazarlarındaki ekonomik koşullar, (ii) gelişmekte olan piyasalar da dahil olmak üzere finans piyasalarının performansı, (iii) sigortalı zarar olaylarının ciddiyeti ve sıklığı, (iv) hastalık ve ölüm oranları ve trendleri, (v) kalıcılık seviyeleri, (vi) kredi temerrütlerinin boyutu (vii) faiz oranları, (viii) Euro-Dolar paritesi de dahil olmak üzere döviz kurları, (ix) değişen rekabet düzeyleri, (x) para yığılması ve Avrupa Para Birliği de dahil olmak üzere kanun ve yönetmeliklerdeki değişiklikler, (xi) Merkez Bankalarının ve/veya yabancı hükümetlerin politikalarındaki değişiklikler, (xii) şirket alımlarının etkileri ve ilgili birleşme konuları, (xiii) yeniden yapılanma önlemleri ve (xiv) genel rekabet faktörleri (her durum için yerel, bölgesel, ulusal ve/veya global bazda).  Bu faktörlerin çoğunun terörist faaliyetlerin sonucunda meydana gelmesi veya kuvvetlenmesi daha muhtemeldir. Burada bahsi geçen konular zaman zaman Allianz SE’nin ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonuna sunduğu dosyalarda açıklanan riskleri ve belirsizlikleri de içerebilir. Grup, burada yer alan geleceğe dair bilgilerin güncellenmesi konusunda hiçbir yükümlülük üstlenmemektedir.

YORUMLAR