Dolar : Alış : 7.4367 / Satış : 7.4501
Euro : Alış : 9.0232 / Satış : 9.0394
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya4°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

2. Uluslararası Türkçe Bayramı görkemli bir gösteri ile sona erdi

27 Ağustos 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»2. Uluslararası Türkçe Bayramı görkemli bir gösteri ile sona erdi
2. Uluslararası Türkçe Bayramı görkemli bir gösteri ile sona erdi

2. Uluslararası Türkçe Bayramı görkemli bir gösteri ile sona erdi

“Türkçe Yaz Okulu” kapsamında bu yıl 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye’nin 16 şehrinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, programını 27 Ağustos’ta İstanbul Ülker Sports Arena’da düzenlenen “2. Uluslararası Türkçe Bayramı” ile taçlandırdı. 15 Temmuz Şehitleri anısına düzenlenen “İnsan ve Türkçe” temalı gösteride, yabancı öğrenciler dünyaya “Türkçe” dostluk, barış ve sevgi mesajları iletti.

Yunus Emre Enstitüsünün 2016 Türkçe Yaz Okulu Programı için ülkemize gelen 46 ülkeden 540 yabancı öğrenci Ülker Sports Arena’da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Türkçe Bayramı’nda dünyaya “Türkçe” barış ve sevgi mesajları verdi. Yabancı öğrenciler 1 ay süren program kapsamında 16 farklı şehirdeki üniversitelerde Türkçe Yaz Okulu’na devam etti. Eğitimlerinin ardından İstanbul’da buluşan misafir öğrenciler, bugün Ülker Sports Arena’da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Türkçe Bayramı’nda, “İnsan ve Türkçe” temalı görkemli bir kapanış gösterisi sergiledi. 15 Temmuz Şehitleri anısına düzenlenen gecede yabancı öğrenciler dünyaya “Türkçe” barış, dostluk ve sevgi mesajları gönderdi. 2. Uluslararası Türkçe Bayramı’na Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve THY Genel Müdürü Temel Kotil katıldı.

İzleyiciler için görkemli bir sahne gösterisi hazırlayan öğrenciler,programda doğum, çocukluk, okul, askerlik, düğün, iş hayatı ve ölüm gibi temalara ilişkin folklorik performanslar sergiledi. Gösterileriyle dil ve insan hayatının iç içe serüvenini anlatan Kültür Elçileri, Türkçenin zenginliğine de vurgu yaptı. 2.Uluslararası Türkçe Bayramı’nda sergilenen performanslarda dünyaya gelen her insanın aynı temel özelliklere sahip olmasına rağmen, bir milleti diğerlerinden ayıran ve nesilden nesile aktarılarak gelişen en önemli değerlerden birinin dil olduğu mesajı verildi.

Turkce_Bayrami7

Çağlar ötesinden bir çağrı

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Türkçe’nin büyük medeniyetler kurmuş bir milletin dili olduğuna vurgu yaparak “Türkçe’nin yaygınlık ve kullanım bakımından dünyanın sayılı dillerinden olduğunu bütün bilim camiası kabul ediyor. Tarihi süreç içinde güçlü bir ırmak gibi geçtiği bütün coğrafyalardan kelimeler almış bu kelimeleri kendi musiki ve mayasında birleştirmiş bir dildir Türkçe” ifadelerini kullandı. “Türkçe, güçlü ve köklü bir dil olması sebebiyle söz varlığını ve ifade gücünü sizlerin de katkılarıyla geliştirmektedir ”diyen Bakan Avcı“Türkçe yüzyıllardan beri yeryüzüne barış, güven, huzur ve adalet yaymak için mücadele veren erenlerin Alplerin dilidir. Yedi iklimden turnalar misali ülkemize gelen sevgili öğrencilerimiz, dünyanın herzamankinden daha çok sevgi, barış ve kardeşlik çağrısına ihtiyaç duyduğu bir dönemde “İnsan ve Türkçe” temasıyla bütün insanlığa sevgi ve kardeşlik çağrısında bulunarak kutsal bir görev icra ediyorsunuz” diye konuştu. Sözlerine Yunus Emre’nin dizeleriyle devam eden Bakan Avcı,izleyicilere “Bu çağrı çağlar ötesinden gelin tanış olalım diyen Yunus Emre’nin çağrısıdır ‘gelin tanış olalım işi kolay kılalım dünya kimseye kalmaz.” diye seslendi.

“Esas gücümüz milletten”

Programda konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ise enstitünün sadece Türkçeyi değil, öğrencilere Türk kültürünü de öğrettiğini vurgulayarak “Ülkemizin sinemasından müziğine, sanatından mantalitesine kadar bütün kültürel değerlerini farklı coğrafyalarda, farklı din ve dile sahip insanlara tanıtmaya gayret ediyoruz. Biz, işlerimizi tek başımıza yapmıyoruz, aksine devletimizin ortak aklını, tecrübesini ve bilgisini hemhal ederek Türkiye’yi, Türk dilini ve sanatını yurt dışında tanıtmak için çabalıyoruz” diye konuştu. “Esas gücümüzü milletimizden alıyoruz” diyen Ateş, Türkçeyi öğretmek, Türk kültürünü ve Türkiye’yi tanıtmak amacıyla bütün bir yıl çalıştıklarını ifade etti.

Türkçe dünyanın her yerinde

Programda, Türkçe Yaz Okulu Programına ilişkin bilgi veren Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Türkçe Yaz Okulu’na bu yıl dünyanın 46 farklı ülkesinden ilgi gösterildiğini ve 1 aydır 540 yabancı öğrencinin Türkiye’nin 16 şehrindeki üniversitelerde Türkçe dil eğitimi gördüklerini belirtti. Türkçe Yaz Okulu Programını yurt dışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri ile Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirdiklerini belirten Ateş, öğrencilerin hem Türkçe eğitimi alma, hem de bulundukları şehirlerin tarihî ve turistik yerlerini gezerek, yörenin kültürünü tanıma imkânı bulduklarını kaydetti. Başkan Ateş, Yunus Emre Enstitüsünün 4 kıtada, 37 ülkede, 45 merkeziyle Türkiye’nin kültür diplomasisi görevini üstlendiğinin altını çizdi.

“Dostluk Tırı” il il gezdi, yabancı öğrenciler “Türkçe” yarıştı

Türkçe Yaz Okulu kapsamında Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde yayın yapan Türkçe’nin Sesi Radyosu ve özel olarak hazırlanan “Dostluk Tırı” ay sonuna kadar 10 ilde yabancı öğrencilerle buluştu. “Türkçe Dünyanın Her Yerinde” konsepti ile gün içinde şehir meydanında konumlanan Dostluk Tırı’nda akşamüstü “Kültür Geceleri” düzenlendi. Programda Türkçe Yaz Okulu öğrencileri ödüllü yarışmalara katıldı ve “Türkçe” yarıştı. Yabancı öğrencilerin katılımıyla düzenlenen “Türkçe Yarışıyorum” etkinliği ve “Kültür Geceleri”, Türkçenin Sesi Radyosu aracılığıyla tüm dünyaya ulaştırıldı. Bu kapsamda Samsun, Ankara, Denizli, İzmir, Çanakkale, Sakarya, Bursa, Kocaeli, Edirne ve İstanbul’da “Kültür Geceleri” program dizisi gerçekleştirildi.

2016 Türkçe Yaz Okulu öğrencileri sertifika ve ödüllerini aldı

2016 Türkçe Yaz Okulu’na katılan 540 yabancı öğrenci 25 Ağustos’ta sertifika ve ödüllerini aldı.Dedeman Bostancı Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törende “Türkçeyle Yarışıyorum” Bilgi Yarışması, “Türkiye’yi Yaşıyorum” Fotoğraf, Video ve Metin Yarışması’nın ödülleri ile Türkçe Yaz Okulu’na katılan öğrencilere sertifikaları takdim edildi.

Türkçe coşkusu

2. Uluslararası Türkçe Bayramı’nda bir araya gelen540 yabancı öğrenci ise dilimizin coşkusunu hep birlikte yaşayarak ve “İnsan ve Türkçe” temalı kapanış gösterisiyle dünyaya “Türkçe” olarak barış, dostluk ve sevgi mesajları gönderdi.

Projelere katılımların olduğu ülkeler

Türkçe Yaz Okulu’na bu yıl 46 ülkeden katılım bulunuyor. Programa katılımın sağlandığı ülkeler ise şöyle: Afganistan (Kabil), Almanya (Köln), Amman (Ürdün), Arnavutluk (Tiran, İşkodra), Avusturya (Viyana), Azerbaycan (Bakü), Belçika (Brüksel), Bosna Hersek (Saraybosna, Mostar, Foynitsa), Cezayir (Cezayir), Fas (Rabat), Fransa (Paris), Gürcistan (Tiflis), İngiltere (Londra), İran (Tahran), Filistin (Kudüs), İtalya (Roma), Japonya (Tokyo), Karadağ (Podgoritsa), Kazakistan (Astana), Kırgızistan (Bişkek), Kosova (Priştine, Prizren ve İpek), Lübnan (Beyrut), Macaristan (Budapeşte), Makedonya (Üsküp), Mısır (Kahire, İskenderiye), Polonya (Varşova), Romanya (Bükreş, Köstence), Sırbistan (Belgrad), Sudan (Hartum).

Türkoloji projesi kapsamında ise Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Estonya, Hırvatistan, Hindistan, Irak, Letonya, Litvanya, Moğolistan, Pakistan, Rusya, Slovakya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Yunanistan’dan katılım sağlandı.

Türkçe Yaz Okulu’nun gerçekleştiği üniversiteler ise şöyle: Afyon Kocatepe Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, On sekiz Mart Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, On dokuz Mayıs Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (DİLMER), Uludağ Üniversitesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Samsun Şubesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Bursa Şubesi.

YORUMLAR