Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11300 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

15 Temmuz Komisyonu’ndaki Gerginliğin Perde Arkası

16 Kasım 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»15 Temmuz Komisyonu’ndaki Gerginliğin Perde Arkası
15 Temmuz Komisyonu’ndaki Gerginliğin Perde Arkası

15 Temmuz Komisyonu’ndaki Gerginliğin Perde Arkası

15 Temmuz Fetö Darbesi Araştırma Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray Basın Bürosu

Bugün yapılan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda gerginlik yaşandı. Komisyon’un basına kapalı gerçekleşen bölümünde AKP’li Başkan Reşat Petek’in CHP’li üyelerden, “AKP’yi FETÖ’ye yardım ve yataklıkla suçlayan” CHP bildirisi nedeniyle özür dilemelerini istemesi üzerine tartışmalar başladı.

KOMİSYON ÜYELERİNE SANSÜR

CHP’li üyelerden Aytun Çıray ve Zeynel Emre’nin, CHP’nin önerdiği birçok uzmanın atama yazılarının yazılmamış olması ve Komisyon’un taslak raporunun yazılmaya başlamasına rağmen kendilerinin haberdar edilmemesine şiddetle itiraz etmelerine AKP’li üyelerin çok sert tepki vermesi tartışmayı tekrar tırmandırdı. Bu arada AKP oyları ile muhalefetin periskop ve akıllı telefonlardan Facebook üzerinden yayın yapması da engellendi.

Bu arada tartışma sırasında Reşat Petek’in CHP Parti Meclisi bildirisini ihanetle suçlaması üzerine Çıray’ın Petek’e, “Asıl ihanet eden sensin, aslında orada oturmamalısın. Hâlâ resmi web sitende Zekeriya Öz’e övgüler düzen yazılar duruyor” demesiyle AKP’li üye Hüseyin Kocabıyık’ın da tartışmaya katılarak gerilimi alevlendirdiği iddialarını konunun doğrudan tarafı olan Aytun Çıray açıklamasında şunları söyledi:

“Komisyonumuz bugün gerçekten tatsız olaylara sahne oldu. Bunun için çok üzgünüm. Ancak Komisyon Başkanı Reşat Bey’in tutumu daha toplantının başından itibaren provokasyon kokuyordu. Reşat Petek’in bu tutumunda tahminlerinin aksine çalışmalarıyla kamuoyunda büyük bir ilgi toplayan Komisyon’u battal hale getirme niyeti vardı.”

chp-milletvekili-ciray-1

PARTİ MECLİSİ BİLDİRİSİ BAHANEYDİ

Çıray açıklamasına şöyle devam etti: “Bunun için CHP’nin Parti Meclisi Bildirisi’ni bahane edilmek istenmesi provokasyonun açık bir delili olarak gördüm. Sayın Kocabıyık’ın araya girerek bir dizi iftira ve karalama mahiyetindeki sözleri yenilir yutulur cinsten değildi. Bu sözlere tepkisiz kalmam düşünülemezdi. Tepkim, bana yöneltilen iftira ve karalama cümleleri ölçüsünde ağır oldu; belirtilen kelimeyi kimseyi hedef almadan, bu iftiralar ve karalamaların üzerime hiçbir koşulda ve şekilde üzerime yapıştırılamayacağını vurgulamak için kullandım. Bu konuda beni en çok üzen şey bu tarz bir tartışmanın Komisyonumuzun kadın üyelerinin önünde cereyan etmesiydi. Zaten bunun için de kadın milletvekillerine üzüntülerimi özellikle ifade ettim. Komisyonun basına açık oturumunun başında m Sayın Kocabıyık da iftira içeren mahiyette olan sözleri için benden özür diledi. Ben de teşekkür ettim. Kısaca fikirlerimin arkasındayım ama doğrusu o sözcükler benim tarzım değildi. Bu nedenle ben de o sözcükleri kullandığım için üzüntülerimi belirttim. Tutanaklardan çıkması konusunda da mutabık olduk.”

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar