Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11124 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Arifesinde Sakarya

13 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Arifesinde Sakarya
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Arifesinde Sakarya

Sakarya Ziraat Odası 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Arifesinde Meclis Toplantısını Kazımpaşa  beldesinde  gerçekleştirdi. Sakarya Ziraat Odası  Meclis Başkanı Cevat ALTUN “Tarım  kesimi göz  ardı  edilerek  yapılacak hiç bir  işten hayır  gelmez . Sakarya  çiftçisinin  bir  çok  sorunu  var.El  ele  verirsek  aşılmayacak  sorunda  yok.” dedi. “Arkadaşlar, dünyada zaferlerin iki vasıtası vardır. Biri kılıç, diğeri sapan. Hakiki zafer kılıçla değil, sapanla yapılandır. Milletleri vatanlarında yerleştirmenin, millete istikrar vermenin aracı sapandır, sapan, kılıç gibi değildir. O kullanıldıkça kuvvetlenir…

Türk çiftçisi bir eliyle kılıcını kullanırken, diğer elindeki sapanı topraktan ayrılmadı. Eğer milletimizin çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bugün dünya yüzünde bulunmayacaktık” (M. Kemal ATATÜRK). Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 tarihinden beri her yıl ‘’Dünya Çiftçiler Günü’’ olarak kutlanıyor.

Cicero, çiftçiyi “Gerçek çiftçi; ürününü göremeyeceği halde, toprağını eken adamdır” diyerek tanımlarken,

Emerson “İlk insan, ilk çiftçiydi” diyor.

Cenap Şahabettin ise “Ekinlere bir kere de çiftçi gözüyle bakınız; başakları hükümdar tuğlarından ve taneleri incirlerden daha kıymetli bulursunuz” diyerek çiftçiliğin önemini vurguluyor.

Her Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde,  gazete, radyo ve televizyon gibi yayın organlarında ve okullarda, güç şartlar altında çalışan çiftçilerin ekonomiye olan katkısının ve hızla artan dünya nüfusuna karşı en temel ihtiyaç olan gıda üretiminin önemi bir kez daha vurgulanıyor.

Bu kapsamda, tarım sektörünün gelişmesi, sürdürülebilir bir büyüme trendinin yakalanması ve üreticilerin uluslararası piyasalarda rekabet gücü kazanabilmesi için çiftçilere yönelik bir takım destek projeleri oluşturuluyor.

Ayrıca, çiftçilerin başarılı olmasını sağlamak adına doğal kaynakları koruyarak, çiftçilerin daha fazla üretmesi ve yaşamlarını iyileştirmesine yardımcı olmak, nitelikli tohum geliştirerek, üretimlerine değer katmak gerektiği belirtiliyor.

Sulama, gübreleme, ilaçlama konusunda aydınlatıcı bilgiler verilerek, toprağın daha iyi işlenebilmesi için ekim, dikim, bakım ve hasat işlerini yapmakta kullanılan alet ve makinalar tanıtılıyor. Beslenme için gerekli tarım ürünleri üreten çiftçilerin bağ, bahçe ve tarlada nasıl zor şartlar altında çalıştıklarının önemine dikkat çekildiği 14 Mayıs‘ta giyeceklerin ham maddesi olan pamuğun, ipeğin, yünün üretilmesinde çiftçilerin çalışmaları hakkında bilgi veriliyor.

 

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Şenoğlu”Yarın 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü…

Her sektörde böyle derdinizi ve yaptığınız işin önemini anlatabileceğiniz, sesinizi yetkililere duyurabileceğiniz bir gün vardır. Biz çiftçilerinde günü 14 Mayıs günüdür.

14 Mayıs 1946 Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş tarihidir. Bu kuruluşun kısa adı İFAB’tır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği bu kuruluşun üyesidir.
Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs yalnız bizde değil, kuruluşa üye bütün ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu günü kutlarken bir yıl geriye bakıyoruz ve önümüzdeki yıla bakıp sektörde neler yapmışız, neler yapabiliriz ve hedefe ulaşırken neler yapmamız lazım olmasını iyi irdelemek istiyoruz.

Her ekonomik krizde biz etkileniyoruz. Markette domates 1 TL’ye indi, tüketici memnun, Patates 1 TL, tüketici memnun, marul ucuz tüketici memnun. Süt çiftçide ucuz tüketici memnun. Hiç kimse sormuyor? Nasıl oluyor bu iş? Çiftçim cefakardır, zengindir; merak etmeyin, zararı karşılıyor.

Çiftçi kardeşim; biliyorum yüzün gülmüyor. Gülmesini istiyorsan, kooperatifine sahip çık, birliğine sahip çık, odana sahip çık.

Yoksa bizi böyle çıtır çıtır gevrek simit gibi yerler. Hep çalışırsın, hep “seneye” der durusun. Biliyorum karnında 40 tane seneye var. Gel bugün birlik olalım. Gel bugün kamuya haklılığımızı anlatalım. Sırtımızdan geçinenlere müsaade etmeyelim. Dünyada olmadığı gibi desteksiz yürüyemeyeceğimizi haykıralım. Verilen desteklerle ayakta kalamadığımızı, her geçen gün borçlandığımızı haykıralım.

Verilen desteklerden TC Ziraat Bankası’nca kesilen % 0,2’lere haykıralım. Milletvekili maaşlarını veren Ziraat Bankası milletvekillerine promosyon adı altında ücret verdiğini, memur maaşlarını veren bankaların dairelere promosyon altında neler yaptığını anlatmaya gerek yok.

Harmanda teri olmayanın ambarda ürünü olmaz.

Barışta ter dökmeyen savaşta kanını döker.

Çiftçiler gününüzü kutlar, ürününüzün bereketli olmasını dilerim.

Çektiğimiz acıları 14 Mayıs günü saat 11.00’de Kent Meydanındaki basın bildirgemizi birlikte haykıralım.

BİZ ÜRETEMEZSEK TÜRKİYE AÇ KALIR.

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Şenoğlu “Ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde, üretim ve verimliliğin artırılmasında, tarımsal üretimin her kademesinde alın teri olan çiftçilerimiz, her zaman baş tacımız olmuştur” dedi.
Hamdi Şenoğlu, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada “Yediğimiz her ekmekte, içtiğimiz her çorbada, giydiğimiz her kıyafette çiftçimizin hakkı ve alın teri vardır. Geçimini topraktan sağlayan, topraktan aldığı ürüne değer katarak onu bizlere ulaştıran çiftçilerimizin emeği kutsaldır”
Sakarya  ovasının bereketli toprakları üzerinde kurulu bulunan Sakaryanın tarımla geçinen biril olduğunu, bu anlamda çiftçiliğin ne demek olduğunu iyi bildiklerini belirten Şenoğlu, şunları kaydetti:

 


“Bu topraklarda yaşayan binlerce kardeşimiz alın terini toprağa akıtarak ekmeğini kazanıyor. Üretici kardeşlerimiz adeta toprağı berekete dönüştürüyor. Toprağın bereketinin üretime, üretimin zenginliğe ve huzur ortamına katkı sağlaması dileğiyle, tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor, bol bereketli bir hasat dönemi diliyor, bütün çiftçilerimizi sevgiyle selamlıyorum.” AECLİSAECLİS0AECLİS01AECLİS1AECLİS02AECLİS2AECLİS03AECLİS3AECLİS04AECLİS4AECLİS05AECLİS5AECLİS06AECLİS6AECLİS07AECLİS7AECLİS08AECLİS09AECLİS9AECLİS010AECLİS10AECLİS011AECLİS11AECLİS012AECLİS12AECLİS013AECLİS014AECLİS14AECLİS15AECLİS017AECLİS019AECLİS020AECLİS20AECLİS21AECLİS022AECLİS22AECLİS023AECLİS024AECLİS24AECLİS026AECLİS030AECLİS032AECLİS033AECLİS034AECLİS045AECLİS080AECLİS082AECLİS083AECLİS084AECLİS087AECLİS090AECLİS0181AECLİS333AECLİS444AECLİS555AECLİS2222AECLİS3001AECLİS3002AECLİS3003AECLİS3004 Yaşam için en temel unsur olan beslenmede, tarım olmazsa olmaz bir yere sahip. Tarım arazilerinde ve tarım nüfusunda yaşanan azalma ise değişen zaman ile birlikte gelecek nesilleri tehdit eden en büyük sorunlar arasında yer alıyor. Son yıllarda stratejik değeri daha iyi anlaşılan tarım sektörünün, zor şartlarda çok büyük emekler vermesinin yanı sıra,  ülke ekonomilerine de büyük katkı sağladığı biliniyor. İstihdamda önemli bir yere sahip olan tarım sektörünün, toplumsal yapı ve ülke ekonomisindeki yeri ve rolü oldukça önemli. Bizde toprağı ekerek, ona değer katan tüm çiftçilerimizin ‘Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyoruz.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar