Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

14 Kasım Diyabet Günü

14 Kasım 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»14 Kasım Diyabet Günü
14 Kasım Diyabet Günü

Yüksel-Nurten Büyükakten önderliğinde DİYABET DOSTLARI VE OBEZİTE (Dİ-DO) PROJESİ Ramada Otelde Basın mensuplarına  tanıtıldı

14-KASIM-DÜNYA DİYAB
DİYABET DOSTLARI VE OBEZİTE (Dİ-DO) PROJESİ
Amaç:
a)Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerin 18 yaş altı tüm öğrencilerin taranarak diyabetli olanlarının obez ya da obezlik sınırındakileri tespit etmek ve bunların bakımlarını güçlendirmek yaşadıkları sorunların çözülmesine katkıda bulunmak.
b) 18 yaş altı diyabetli, obez ya da obezlik sınırındakilere , ailelerine, öğretmenlerine, okullarının psikolojik danışmanlıklarına, beden eğitimi öğretmenlerine yönelik “Diyabet ve Obezite” konusunda farkındalık yaratmak.
c) 18 yaş altı grupta şişmanlık ve sağlıklı beslenmenin önemi konusunda farkındalık yaratmak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen “Okullarda Diyabet Programı’nın” tüm okullara yaygınlaşması için çaba harcamak, obezitenin gündemde tutulması ve diyabetin en büyük tetikleyicisinden biri olduğunu vurgulamak.
d) 18 yaş altı grupta diyabet ve obez tanısı konusundaki gecikmelerin önlenmesi, olabildiğince erken tanı konulması, diyabet ve obezitenin sadece yetişkin hastalığı olmadığını vurgulamak.
e)18 yaş altı grup ve aileleri arasında iletişim kurulması, periyodik toplantılara diyabet ve obezite ile başa çıkmayı başarmış gençlerin ve ailelerin deneyimlerini paylaşmak, aileler arası dayanışmayı güçlendirmek.

diyabet1
f) Projeye katılan gönüllülerin , diyabetli ve obezlerin kendi okullarında ve çevrelerinde tüm arkadaşlarına “ Diyabet ve Obezite” konusunda bilgilendirme toplantıları yapmalarına destek olmak.
g)Diyabetli ve obezler için yeme içmenin kontrol edilmesi dışında bunun herkesin sorunu olduğu vurgulanmak, sağlıklı beslenme toplantılarının herkesin katılımını sağlamak ve projeyi Türkiye genelinde yaymak.Yürütülecek proje kapsamında projenin verimliliğini eğitim programında yer alan amaçlarının gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla her bölgedeki sorumlu okullarla ve kulüplerle iş birliği yaparak kaynaştırma ve birleştirme esas alınacaktır.


PROJENİN ORTAKLARI
• Adapazarı ve Çark Rotary , İnteract ve Roraract Kulüpleri
• Sakarya Doğa Koleji Sosyal Proje Grubu
• Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları
• Diyabete ilgilenen STK lar
• Diyabet ve Obezite ( Dİ-DO) gönüllüleri
• SESHAŞ ( Sakarya Eğitim ve Sağlık Hizmetleri A.Ş) bursiyerleri
• Ürgüp Hayri Mehmet Ürgüplü Anadolu Lisesi
 ve Obezite Projesi.!
Yüksel-Nurten Büyükakten önderliğinde Bu proje Adapazarı ve Çark ROTARY,ROTARACK,İNTERACT kulüpleri ortak projesi olarak basınla paylaşılmış.
“HER 6 SANİYEDE BİR KİŞİNİN DİYABET HASTALIĞINDAN ÖLDÜĞÜNÜ” biliyormusunuz..

“14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ”
Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde 7 milyonun üzerinde diyabetli olduğu, yaklaşık 3 milyon kişinin ise diyabetli olduğundan haberdar olmadığı tespit edilmiştir. Diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve 20 yaş üzeri her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır. (Araştırmalarda %8.5 ile %13 arasında değişmektedir). Kısacası ülkemizde diyabetli hasta sayısında önemli bir artıştan söz etmek mümkündür. Hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve obezitedeki (şişmanlık) artışın bu sonuca çok önemli katkısı olduğu bilinmektedir.

Bu çerçevede Bakanlığımızca diyabetin önlenmesi ve kontrolü amacıyla “Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı (DİABTÜRK)” yürütülmeye başlanmıştır. Ayıca özellikle Tip 2 diyabetin en önemli nedenlerinden birisi olan obezitenin önlenmesi ve kontrolüne yönelik olarak da “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” yürütülmektedir.

Diyabet konusunda toplumda farkındalığın arttırılması ve konunun öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ile Dünya Diyabet Federasyonu’nun (IDF) öncülük ettiği, tıp tarihinde bu güne kadar üretilmiş olan en değerli molekülü “İNSÜLİN HORMONU” nu bulan Frederick Banting’in doğum günü olan “14 Kasım Diyabet Günü” tüm dünyada her yıl belirlenen değişik tema ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu yılki Dünya Diyabet Federasyonunun belirlediği ve tüm dünyada kullanılan 14 Kasım Diyabet Günü teması “Geleceğimizi Koruyalım” dır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar