Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

10 Kasım’da Anıtkabir’e akın akın insan seli

10 Kasım 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»10 Kasım’da Anıtkabir’e akın akın insan seli
10 Kasım’da Anıtkabir’e akın akın  insan seli

Mustafa Kemal Atatürk tam 78 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla Anıtkabir’de yapılacak tören öncesi geniş güvenlik önlemleri alındı. Anıtkabir’e gelen ve aralarında rütbelilerin de bulunduğu askerler elektronik kimlik kartı okuyucularıyla tek tek aranarak Anıtkabir’e alındı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Anıtkabir’de yapılan törende de güvenlik nedaniyle törene gelen askerlerin üstleri aranmıştı.

İLK TÖREN ANITKABİR’DE

Atatürk’ün vefatının 78. yıl dönümü dolayısıyla devlet erkanın katılımıyla ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, yüksek yargı mensupları, Başbakan yardımcıları ve bakanlardan oluşan heyet, Arslanlı Yol’dan yürüyerek Anıtkabir’e geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk’ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulundu.

ankara1 ankara2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Erdoğan deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, bugün ebediyete intikalinin 78. yıl dönümünde Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu olan zatıalinizi bir kez daha hürmetle, tazimle yad ediyoruz. ‘En büyük eserim’ diyerek bizlere emanet ettiğiniz Cumhuriyete sahip çıkmayı görev biliyor, her anlamda daha güçlü, itibarlı ve müreffeh bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Terör örgütlerinin, ihanet çetelerinin ve bunların maşa olarak kullanan karanlık odakların huzurumuzu, istikrarımızı ve bin yıllık kardeşliğimizi bozmasına, ülkemizi hedeflerinden alıkoymasına asla izin vermeyeceğiz. Ruhun şad olsun.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN TWEET

10 Kasım nedeniyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: ”Bize bu vatana sahip çıkmayı ve çağdaş uygarlık yolunda yürümeyi öğrettin. Emanetine gözümüz gibi bakıyor, seni sonsuz bir özlemle anıyoruz.”

ata

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78. yılında Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.

anavatan1

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı  Dr. Devlet BAHÇELİ ile Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim ÇELEBİ Anıtkabir’de tören sonrası kısa bir sohbet gerçekleştirdiler.

Anıtkabir’deki tören, devlet erkânının Aslanlı Yolda yürüyüşü ile başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki devlet erkânı, Anıtkabir’de saat 09.05’te Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Misak-ı Millî Kulesine geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı ve şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, bugün ebediyete irtihalinin 78. yıl dönümünde, Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu olan zati alinizi bir kez daha hürmetle, tazimle yâd ediyoruz. ‘En büyük eserim’ diyerek bizlere emanet ettiğiniz Cumhuriyete sahip çıkmayı görev biliyor, her alanda daha güçlü, itibarlı ve müreffeh bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Terör örgütlerinin, ihanet çetelerinin ve bunları maşa olarak kullanan karanlık odakların huzurumuzu, istikrarımızı ve bin yıllık kardeşliğimizi bozmasına, ülkemizi hedeflerinden alıkoymasına asla izin vermeyeceğiz. Ruhun şad olsun.”

78 YILLIK HASRET

Mustafa Kemal Atatürk tam 78 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Vefatının ardından dış basında çıkan yazı ve başlıklar onun nasıl bir dünya lideri olduğunu açıkça ortaya koyuyordu.

New York Times (ABD): Büyük asker, büyük devlet adamı.

Observer (İng.): Doğruyu yapan bir dahi.

National Zeitung (Alm.): Kurtuluş umudu yokken o ortaya çıktı.

Le Figaro (Fra.): Tutkularını dizginlemeyi bilen bir liderdi.

İzvestiya (Rus): Vefatı Türk halkı için büyük kayıp.

FRANSIZ İHTİLALİNDEN SONRA EN BÜYÜK DEVRİM

Politika (Yugoslavya): Dünya en değerli liderini yitirdi.

Kathimerini (Yunanistan): Onun heykeli en değerli taştan yapılmalı.

Egyptian Gazette (Mısır): Fransız ihtilalinden sonra en büyük devrim.

Buenos Aires Herald (Arjantin): Sınırlı imkânlardan bir gelecek çıkardı.

10 KASIM DA SARAY’DA

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törenin adresi bu yıl değişti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi, adli yıl ve akademik yıl açılışlarının ardından anma törenine de ev sahipliği yapacak. İlk tören ise 09.05’te Anıtkabir’de.

Adli yıl ve akademik yıl açılışlarının yanı sıra hâkim ve savcıların kura töreninin de yapıldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı, bugün de Atatürk’ün ölümünün 78’inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine ev sahipliği yapacak. Son yıllarda Milli Kütüphane ve ATO Congresium’da düzenlenen anma törenleri bu yıl Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na alındı. Ankara’daki 10 Kasım törenleri kapsamında saat 09.05’te devlet erkanı Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulunacak.

Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla tüm Türkiye’de de hayat duracak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saygı duruşu sonrası Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayacak. Ankara’daki ikinci törenin adresi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi olacak. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devlet erkanı Saray’daki Atatürk’ü anma törenine katılacak.

ADRES SON İKİ YILDIR ATO

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca düzenlenen Atatürk’ü anma törenleri 2011, 2012, 2013 yıllarında Milli Kütüphene’de yapılmıştı. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan’ın katıldığı törenler son iki yıldır ATO Congresium’da düzenleniyordu.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar