Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya30°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 12047 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

1 günlük evliliği kabusu oldu! İstanbul’a yürüyen Kastamonulu Mustafa Sakarya’da

20 Nisan 2021 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»1 günlük evliliği kabusu oldu! İstanbul’a yürüyen Kastamonulu Mustafa Sakarya’da
1 günlük evliliği kabusu oldu! İstanbul’a yürüyen Kastamonulu Mustafa  Sakarya’da

Sürekli nafaka mağduru oldukları gerekçesiyle Evlilik bir gün nafaka süresiz sloganıyla Kastamonu’dan İstanbul’a yürüyüş başlatan Mustafa Duman ile İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan Erkan Can isimli şahısların kamuoyuna seslerini duyurmak amacıyla, Orhan Camii Önününde basın açıklaması yaptı

Kastamonu’da 1 gün evli kaldıktan sonra eşine nafaka ödemeye mahkum edilen ve Cumhurbaşkanı ile görüşmek için İstanbul’a yürüyen Mustafa Duman, “Buradan kadınlara sesleniyorum. Anlayış bekliyorum” dedi.

Kastamonu’nun merkeze bağlı Pehlivan köyünde ikamet eden 32 yaşındaki Mustafa Duman, sosyal medyadan tanıştığı Ayşe ile iki yıllık birlikteliğin ardından 2017 yılının Ekim ayında evlendi.

Eşinin yüzünü sadece nikah günü görebilen Duman, ailesi ile birlikte İstanbul‘a döndükten sonra bir daha haber alamadığı gerekçesiyle boşanma davası açtı. Davanın görüldüğü sırada aylık 700 TL nafaka ödemeye mahkum edilen Duman, yaşadığı haksızlığı duyurmak için dün Kastamonu’dan İstanbul’a yürümeye başladı. Yaklaşık 400 kilometre yürüyerek Sakarya’ya ulaşan Duman, hafta sonu sokağa çıkma yasağı nedeniyle vereceği molanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için İstanbul’a yürümeye devam edecek.

“DESTEK OLANLAR VAR”

Nafakaya çözüm bulunması için yola çıktığını ve yürüyüş boyunca vatandaşlardan destek gördüğünü ifade eden Duman, “Pazartesi günü yola çıktı. Yaklaşık 580 kilometrelik yolum vardı. Şuan 400 kilometreyi geçtim. Sakarya’ya geldim. Sağolsun bütün insanlar yollarda duruyorlar, destekçi oluyorlar. Bu yasanın gerçekten kötü bir yasa olduğunu dile getiriyorlar. 1 günlük resmi nikahlı eşimden 4 yıldır boşanamıyorum. Aylık 700 lira nafakaya bağlandım. Kapıma sürekli icralar geliyor. Hala borcum var. Bu nafakaya bir çözüm bulunması için yürüyüşe çıktım” dedi.

Bir Imdat Geyve, sakal, ayakta, açık hava ve anıt görseli olabilir
Adalet Platformu ve Türkiye Aile Meclisi Sakarya İl Başkanı İmdat Geyve”Süresiz nafaka ve nafaka hapsi mağdurlarının feryatları duyulacak mı?
Feminist ideolojisinin sloganlarına aldananlar için vakit geç olacaktır. Sadece süresiz nafaka uygulaması bile aileyi tahrip etmeye yetmektedir. Anayasa’da ailenin korunması başlığı altında; “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır” (m. 41) ilkesi getirilmiştir. Ancak, 2002 yılında yürürlüğe giren Yeni Medeni Kanun, 2005 yılında yürürlüğü giren Ceza Kanunu, 2010 yılında referandumla Anayasanın 10. Maddesinde yapılan değişiklikle kabul edilen pozitif ayrımcılık ilkesi, yargıda “kadının beyanı esastır” anlayış ve uygulaması, 2011 yılında imzalanan İstanbul Sözleşmesi ve 2012 yılında yürürlüğü giren 6284 sayılı özel ceza yasasının ilgili bölümleri, aile kurumunun insicamını bozmuş, disiplin sağlanamaz hale getirmiştir.
Yoksulluk nafakası (Medeni Kanun, 175. m) evli eşler arasında geçerli olan ve boşanmadan sonra karar verilen nafakadır. Yoksulluk nafakası, Cedaw sözleşmesi nin dayatmasi öncesi 1988 yılından önce bir yıl olarak uygulanmasına rağmen, Türk Medeni Kanunu’nda 4/12 Mayıs 1988 yılında yapılan değişiklikle SÜRESİZ hale getirilmiştir. 2001 yılında kabul edilen yeni Türk Medeni Kanunu’nda da aynı görüş kabul edilerek süresiz nafaka uygulaması devam ettirilmektedir. Yoksulluk nafakası ile birlikte boşanma aşamasında TEDBİR NAFAKASI ve müşterek çocuklar için İŞTİRAK nafakası düzenlenmiştir. Nafaka yükümlülüklerini yerine getirmeyen nafaka borçlusu hakkında nafaka alacaklısının şikâyeti üzerine İcra ve İflas Kanunu 344. m. gereğince 3 aya kadar tazyik hapsine karar verilmektedir.
Süresiz yoksulluk nafakası (MK. 175. M.) ve ödenmemesi halinde 3 aya kadar tazyik hapsi cezası (İ.İ.K. 344. m.); sebepsiz zenginleşmeye, emeksiz ücrete neden olduğu gibi yoksulluk nafakası bağlanan bir kısım kadınlar süresiz nafaka haklarının ortadan kalkmaması için kayıt dışı çalışmakta, mal varlıklarını ve gelirlerini gizlemektedirler. Süresiz olarak nafaka almaya devam etmek amacıyla yeni bir evlilikten kaçınmakta, evlilik dışı ilişkiler yaşamaktadırlar. Nafaka ödeyen eş ise yeni bir evlilik imkanını kaybetmektedir. Bu uygulamalar sonuç itibariyle ahlaki çöküntüye, husumet ve şiddetin artmasına sebebiyet vermektedir.
Çocuklar adına hükmedilen iştirak nafakası da, nafakaya karar veren Mahkeme veyahut Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İl Müdürlüklerinde oluşturulacak birimler aracılığı ile her yıl alınan nafaka bedellerinin harcama dökümlerinin sunulması sağlanarak denetim altına alınmalıdır. Nafaka bedelini amacına aykırı kullanan hakkında cezai yaptırım uygulanarak çocukların istismarı engellenmelidir. Süresiz nafaka ve iştirak nafakasının denetimsiz bırakılması, telâfisi imkansız mağduriyetler doğurmaktadır.
Haksızlıkların ortadan kaldırılması, boşanan eşler arasındaki hukuki ihtilafların bitirilerek sağlıklı evliliklerin önünü açmak suretiyle olmalıdır. Siyaset, bu denli derin toplumsal yaraya çözümler üretmelidir. Teklifler, çare ve çözümler radikal feminist örgütlerin muhalefeti karşısında dikkate alınmamaktadır. Evlilik oranında azalış ve boşanma sayılarında artışla birlikte aile kurumumuz zayıflamakta ve milli güvenliğimiz geleceğimiz tehdit altındadır. Yasalar ve uygulanması karşısında, artık ağır riskler taşıdığından EVLENMEKTEN kaçınılmaktadır. Evlilik dışı ilişkilere yönelme arttığından sağlıklı nesiller de yetiştirilememektedir. Asıl olan; ailenin dağılmaması, çocukların korunması ve şiddetin önlenmesidir.
Yerli araç çalışmaları gibi
Yasalarinda yerli milli inancimiza uygun fıtrata ve hukuka aykırı olmamalıdır.
Yaşayan kuran Peygamberimiz in kutlu doğumu sebebiyle 33 senedir CEDAW sözleşmesi dayatması ile uygulanan yasağın da tıpkı İstanbul sözleşmesi gibi el konulmasini bekliyoruz. Bugu n aynı zamanda ilk anayasanın teşkilatı esasinin yapıldığı ve 2.maddesi devletin dini İslam maddesi tekrar fabrika ayarlarına geri dönmeli nafaka sistemi mal rejimi velayet yani medeni hukuk İslam’a aykırı olmamalıdır.
İstanbul sözleşmesi nin dayattığı uygulamalar iptal edilmeli ailesiz cinsiyetsiz ahlaksız toplum projesi toplumsal cinsiyet eşitliği veya toplumsal cinsiyet adaleti maskesiyle eşcinsellik teşviklerine dur denilmeli şiddetin her türlüsüne karşı cikilmalidir cinayetleri önlemenin yolu kısas uygulamasidir şiddeti önlemenin yolu içki kumar faiz fuhuş teşhircilik yasaklanmalıdir
Süresiz nafaka, Nafaka hapsi ve çocuk haczi insanlık suçudur
Ebeveyn yabancılaşmadi uygulayanlara cezai müeyyide uygulanmalı Velayeti istismar edenden velayet alınarak karşı tarafa verilmelidir. Kadın erkek çocuk mağdur edilmemelidir. Kadınin mağduriyet yaşanmaması icin mihri sözleşme ile belirlenmelidir.
Genç evlilik annelik babalık teşvik edilmeli devletimiz her evlenene en az 100 ay evli kalmak şartıyla 100 gram altını hibe vermelidir
Yarın 21 Nisan Çarşamba günü Saat10 da Kocaeli adliyesinde ve Düzce Belediye Önü nde basın açıklamalari yapacağız
Aile davamızı ÖnceAdalet önceAile diyerek yürüyüş yapan kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz
Cuma namazı Ayasofya camii nde buluşacağız

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar