Dolar : Alış : 7.4367 / Satış : 7.4501
Euro : Alış : 9.0232 / Satış : 9.0394
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

1.Ayçiçek Hasat Bayramı Coşkusu Çerkezmüsellim’de Yaşandı

20 Ağustos 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»1.Ayçiçek Hasat Bayramı Coşkusu Çerkezmüsellim’de Yaşandı
1.Ayçiçek Hasat Bayramı Coşkusu Çerkezmüsellim’de Yaşandı

26. Hayrabolu  Ayçiçek Festivali kapsamında Hayrabolu Belediyesi tarafından  düzenlenen 1. Ayçiçek Hasat Bayramı Çerkezmüsellim Mahallesinde gerçekleştirildi.

 Tekirdağ Büyükşehir Başkanı Kadir Albayrak’ın yanısıra,  Hayrabolu  Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, bazı Daire Başkanları, tarım kuruluşları yetkilileri,  Muhtarlar ve çok sayıda üreticinin katıldığı  Ayçiçeği Hasat Bayramında açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, bitkisel yağlara ödenen 1 Milyar doların petrolden sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.

20 yıla kadar Türkiye’de en önemli konuların su ve sulamam olacağını belirterek “Bunun için bugünden adım atarsak tarımda büyük ivme kazanırız” dedi. Çerkezmüsellim’lilere iki müjde de veren Altayoğlu Çerkezmüsellim Mahallesinde su problemi kalmayacağını ve Mahalle merkezine aile parkı yapacaklarını söyledi.

8245_manset

Hasat Bayramlarını geleneksel hale getireceklerini anlatan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Hayrabolu’nun Ayçiçek ve tarım aletleri açısından Türkiye’nin başkenti olduğunu dile getirdi. Çerkezmüsellim Hayrabolu yolunun asfalt yapılacağının da müjdesini veren Başkan Albayrak “Bol bereketli bir yıl diliyorum” dedi. Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu Hayrabolu’ya  hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a plaket verdi.

Konuşmaların ardından etkinlik girişinde dağıtılan biletlerin çekilişleri yapılarak sürpriz hediyeler sahiplerini buldu. Ayrıca üretim kalitesini arttırmak için düzenlenen yarışmada dereceye giren çiftçilere de altın hediye edildi.  Çekiliş sonrası buğday hasadı yapıldı.

26.HAYRABOLU AYÇİÇEĞİ FESTİVALİ ETKİNLİKLER KAPSAMINDA AYÇİÇEĞİ HASAT BAYRAMI DÜZENLENDİ

26. Hayrabolu Ayçiçeği Festivali etkinlikleri kapsamında “Ayçiçeği Hasat Bayramı” Çerkezmüsellim mahallemizde düzenlendi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yaptığı açıklamada, Hayrabolu ayçiçeğinin ve tarım makinelerinin başkentidir. Hasat bayramını geleneksel hale getireceklerini belirten Albayrak, “Türkiye’de üretilen ayçiçeğin yüzde 33’ü Tekirdağ’da üretiliyor. Bu yıl ve gelecek yıllarda çiftçilerimize bereketli hasatlar diler hepsinin 1. Hasat Bayramı’nı kutlarım.” dedi.

Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, “Bugün 1’incisini gerçekleştirmiş olduğumuz Ayçiçeği Hasat Bayramı’nın bizim için çok önemli olduğunu söyledi.
Yıllar beri bu bereketli topraklarda bu güzel insanlarla beraber el ele kol kola kardeş kardeşe beraber yaşamaya devam ettiklerini ifade eden Altayoğlu, “Ama maalesef son yıllarda ve son günlerde sürekli acı olaylarla karşılaşıyoruz. Biz festivalimizi gerçekleştirirken de bu hasat bayramını da gerçekleştirirken de temel düşüncemiz, teröre de darbe girişimlerine de her türlü olumsuz gelişmeye de karşı ayakta dimdik durabilmek için çiftçilerimizin, kadınlarımızın, sanatkarlarımızın, erkeklerimizin, gençlerimizin daha moralde durabilmeleri için bütün bu olumsuzlara karşı dimdik durabilmeleri için bu organizasyonları devam ettirme kararı aldık ve bugün bunları gerçekleştiriyoruz ”dedi.

26. HAYRABOLU AYÇİÇEĞİ FESTİVALİNDE 10 ÇİFTE RESMİ NİKAH KIYILDI 
26. Hayrabolu Ayçiçeği Festivalinde Belediye Başkanlığınca düzenlenen toplu nikah töreninde 10 nikahsız yaşayan çifte nikah kıyıldı.
Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu yaptığı açıklamada, Ayçiçeği Festivali kapsamında geçen yıl olduğu gibi bu yılda toplu nikah töreni düzenlediklerini belirterek; “Amacımız resmi nikâh kıymaya vakit bulamamış, yardıma muhtaç vatandaşlarımızın nikahlarını yaptık. Bu yılda başvuruda bulunan 10 çiftimizin nikâhlarını kıydık. Toplu nikah geleneğini gelecek yıllarda da sürdürmeye devam edeceğiz.” Dedi.
Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu tarafından çiftlere çelik tencere seti hediye edildi.

TOPLU SÜNNET TÖRENİNDE 65 ÇOCUK SÜNNET OLDU

26. Hayrabolu Ayçiçeği Festivali kapsamında düzenlenen toplu sünnet töreninde 56 çocuk sünnet oldu.

Toplu sünnet töreninde konuşan Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, başvuruda bulunulan çocukların sünnet işlemlerinin daha önceden gerçekleştiğini belirterek;” Alınan başvurular sonucunda 56 çocuğumuzun sünnet işlemlerini Hayrabolu Devlet Hastanelerinde hijyenik bir ortamda gerçekleştirdik. Çocuklarımıza kıyafetlerinin yanı sıra bu törenle de kendilerine hediyelerini verdik. Sünnet edilen çocuklarımıza geçmiş olsun diyorum, anne ve babaları ile vatana hayırlı evlat olmalarını temenni ediyorum.” Dedi.

Sünnet olan çocuklara bisiklet hediye edildi.

 Fehmi Altayoğlu, 1975 yılında Mönchengladbach-Almanya’da doğdu. İlkokul Eğitimimi Cumhuriyet İlkokulunda tamamladı. Orta ve Lise öğrenimimi Tekirdağ Anadolu Lisesinde tamamladı. 1994 yılında Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünü kazandı. 1998 yılında lisans eğitimimi biterek Makine Mühendisi oldu.Bu tarihten itibaren Hayrabolu’ya dönerek, tarım makinaları imalatı yapan şirketin yönetim kademesinde görev aldı.1994-2000 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Hayrabolu İlçesi Gençlik Kollarında görev yaptı.Daha sonra 2001-2003 yılları arasında yönetim kurulu üyeliği ve ilçe sekreterliği görevinde bulundu. 2004-2009 ve 2009-2014 dönemleri arasında Hayrabolu İl Genel Meclisi Üyeliğine iki kez seçildi.Bu iki dönemde Tekirdağ İl Özel İdaresinin Hayrabolu Köyleri ve Beldelerinde yapılan yatırımlarına önemli katkıda bulundu. 1999-2003 yılları arasında Hayrabolu Genç Girişimciler ve İş Adamları Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2005-2009 tarihleri arasında Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevinde bulundu. 2009-2013 ve 2013 yılında tekrar ikinci dönem Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.Hayrabolu’da ticaretinin ve sanayinin gelişmesiyle ilgili olarak ciddi girişimlerde bulundu.Ayrıca Hayrabolu Köylere Hizmet Götürme Birliğinde 8 yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı. Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu üyeliğinde 5 yıl görev yaptı. Köylerimizin, beldelerimizin ve Hayrabolu İlçe merkezimizin sorunlarını ve çözüm yollarını iyi bilen bir Belediye Başkanıdır.İyi derecede İngilizce bilmektedir. Burçin ERAL ALTAYOĞLU ile evlidir ve biri kız, biri erkek iki çocuk babasıdır.

Hayrabolu Tarihçe

Hayrabolu, Trakya’nın en eski yerleşim birimlerinden biridir. Türkler tarafından ilk olarak 1357 yılında fethedilmişse de kısa bir süre sonra Roma İmparatorluğu’nca geri alınmıştır. 1368 yılında Sultan I.Murad zamanında ikinci ve son olarak Roma İmparatorluğu’ndan geri alınmıştır. Bu tarihten sonra Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden, özellikle Kayseri ve Sivas dolaylarından seçilen aileler Hayrabolu ve çevresine iskan edilmiştir. Eski adı Chariupolis’tir (Hanri-polis; Rüzgarlı şehir). Bugünkü adı ise ikinci fethinden sonra Hanripol; Hayrı-bol olarak değiştirilmiştir ve günümüze “Hayrabolu” olarak gelmiştir. Bulunan kıymetli tarihi eserlerden, tarih boyunca Makedon, Hun, Avar, Peçenek, Bulgar gibi milletlerin akınlarına uğradığı ve tarihte bu devletlerin bir yerleşim birimi olduğu belirlenmiştir. Türklerin fethine kadar en uzun süre Roma İmparatorluğu’nun sınırlarında kalmıştır.

Türklerin Trakya’yı fethini sağlayan kuvvetlerin başında Yörükler gelmektedir. Orhan Bey’den başlayarak Fatih Sultan Mehmed’e kadar Osmanlı Padişahları Rumeli’nin fethinde özellikle Yörük kuvvetlerini kullanmışlardır.Yörük kuvvetlerinin komutanları ve Yörüklerin Bey’leri Tekirdağ, Hayrabolu ve Çorlu’da otururdu. İstanbul’un fethinden hemen önce bölgede Yörük Ocakları’nın sayısının 419’a kadar ulaştığı Osmanlı Arşivleri’nde mevcuttur . Fetih sonrası Anadolu’dan aileler bölgeye iskan edilirken Hayrabolu bölgesine de çok sayıda Yörük boyları yerleştirilmiştir.
Hayrabolu’ya Anadolu’dan bir çok evliya ve ahi de gelerek yerleşmiştir.İlçemizde türbesi bulunan Sarban-i Ahmet, 1535 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın fermanı ile Hayrabolu’da dergah açmıştır.Vefatından sonra kapanan bu dergah 1888 yılında Sultan Abdülhamid’in bir fermanı ile tekrar açılmış ve bir süre daha faaliyette kalmıştır

Hayrabolu, Avrupa’ya fetihlere giden Türk Ordusu’nun uzun süre konaklama ve karargah merkezlerinden biri olmuştur. Hayrabolu bölgesinde konaklayan ordu, hayvanların bakımlarını yapmış, askerlerini dinlendirmiş, hazırlıklarını son kez gözden geçirerek Balkanlara Avrupa’ya sefere gitmiştir.İkinci kez fethinden sonra (1368) Hayrabolu, 1829 yılına kadar işgale uğramamış, savaş görmemiştir. 1829 ve 1878 yıllarında Rusların, I.Balkan savaşında Bulgarların(1912) ve son olarak I.Dünya Savaşı’nda Yunanlıların işgaline uğramıştır. 1914 yılında Hayrabolu’yu işgal edip az sayıdaki kuvvetlerini bölgeye yerleştirerek İstanbul’a ilerleyen Yunanlılar Hayrabolu’da ve bir çok köyünde halktan masum insanları katletmiştirler. Yıllar süren çarpışmalardan sonra 14 Kasım 1922 tarihinde Yunan kuvvetleri Hayrabolu bölgesinden çekilmiştirler.
SARBAN AHMED
Doğum tarihi kesin olmamakla birlikte 1470’lerde Hayrabolu’da doğdu. Küçük yaşta okuma yazma öğrenerek tahsile başladı. Genç yaşında Hayrabolu’dan ayrılarak Yeniçeri Ocağı’nda 26. Orta’yı meydana getiren Deveci Ortası’na kaydoldu. Çalışkanlığı ve zekası sayesinde sarbanbaşılığa kadar yükseldi. Kanuni Sultan Süleyman’ın Irak seferine Sarbanbaşı olarak katıldığından bu lakapla tanındı. Sarbanbaşının anlamı devecibaşı, ordunun develi birliklerinin komutanı demektir. Irak seferine giden ordu Aksaray’a uğradı ve Sarban Ahmed Aksaray’da Pir Ali Sultan ile tanıştı. Pir Ali, Sarban Ahmed’de manevi bir kabiliyet görerek. “Dünyanın süsüne, âlâyişine gönül verme, sen dünya âlâkaları ile paslanmaya lâyık biri değilsin” diyerek onda gördüğü kabiliyeti açığa çıkarıyor ve ona dua ederek Rumeli’ye geri gönderiyor (muhtemelen askerlikten istifa ediyor) Memleketine dönmesi kısmı bazı kaynaklarda yanlış olarak Hayrabolu’ya sonradan Anadolu’dan gelerek yerleşen şair,veli.. denmektedir. Kanuni Sultan Süleyman, ordudan emekli olan Deve Kolları Komutanı için 1527’de dergah inşaası için ferman çıkardı. Çağının meşhur veli ve şairlerindendi. Hayrabolu halkından ve Hayrabolu’nun çevresinden her gün bir çok kişi şiirlerini dinlemek, nasihat istemek ve duasını almak için kendisini ziyarete gelirdi.
Oldukça geçimsiz hanımından neden boşanmadığını soranlara: “Dostlarım! Bizim böyle bir kadına tahammül etmemiz, sevenlerimize, halkımıza verdiğimiz bir derstir: maksat, çirkin huylu insanlarla da iyi geçinebilmeyi öğrenmektir” derdi.
1545 yılında Hayrabolu’da vefat etti. Ziyarete açık türbesi ilçemiz merkezindedir. Dergahı vefatından kısa bir süre sonra kapandı. 1888 yılında Sultan II.Abdulhamid’in fermanıyla tekrar açıldı ve bir süre daha faaliyetlerine devam etti.
Sarban-ı Ahmed üzerine yıllardır çalışmalarda bulunan Zeki Özkan, Sarban-ı Ahmed’e ait günümüz Türkçesine çevirdiği kitabında, Onun 193 gazeli, 6 mesnevisi, 3 kasidesi, 5 terci-i bendi, 4 murabbası, 2 tahmisi ve 2 müseddisi bulunduğunu belirtmektedir. Eserlerinde insan sevgisi, Allah aşkı, Peygamber sevgisi, gül, bülbül ve diken motifi, mizahi anlatım, fakirliği ile övünme, dünyaya önem vermeme gibi konuları işlemiştir.

SAKA ERİ HAYRABOLULU HÜSEYİN
(Çanakkale şehitlerimizin aziz hatırasına)TAK! Bir topuk selâmı, cılız.
Hayrabollu Hüseyin, emret kumandanım!
Hüseyin oğlum, kaç yaşındasın? diye sordu kumandan. Karşısında hazrola geçmiş kibrit çöpünden hallice delikanlıya. Delikanlı dediysek de, asker kaputunun içinde ha var ha yok gibiydi. Henüz bıyıkları bile bitmemiş, parlak yüzlü bir oğlancıktı aslında Hüseyin, Hayrabolu’lu Hüseyin..
-Onüçümden ay aldım kumandanım
-Küçüksün!
-Ama kumandanım askere ihtiyaç vardır..
-Çocuksun!
-Ama kuman…
-Sana silah emanet edemem. Seni cepheye süremem. Hüseyin, ağlamaklı oldu, gözleri doldu
-Lakin mühim bir vazife verebilirim. Seni Saka Eri yaptım Hüseyin. Bu bölüğün su ihtiyacını sen karşılayacaksın. Sana bir de katır verecekler. Eratı susuz koma. Koma ki; koşacak, hendek aşacak, fişenk atacak hâli dermanı kesilmesin.
-Emredersin kumandanım!
Kendisine silah emanet edilmeyen Hüseyin, alacakaranlıkta katırını alır yola çıkardı. En yakın köye varır, tahta damacanalarını su doldurur ve akşam karanlığında bölüğe taşırdı. Görevini hiç aksatmazdı. Aman erat susuzluktan yanıyordur şimdi der, hiçbir yerde oyalanmazdı.
İkinci Anafartalar taarruzundan sonra, ordu Anafarta Ovası’na ve tepelere yerleşmişti. Bu birlikler, kendilerine göre siperler kazıyorlar ve zaman zaman da İngilizler’in kısmî taarruzları karşısında, direnemeyip bu siperleri düşmana kaptırıyorlardı.
İşte böyle bir günün arifesinde Saka Hüseyin, sabahın alacakaranlığında katırı ile yola çıktı. Bigali Köyü’ne gidip, kuyulardan su çekecek, akşam karanlığında da, geri dönecekti.
Bir kaç saat sonra köye vardı. Kuyuyu bulup, damacanalarını silme doldurdu. Kuyunun başında bir miktar oyalanıp, günün batmasını bekledi. Hava alacalandı. Gün batmak üzereydi. Saka Hüseyin yola çıkmadan önce, her zaman yaptığı gibi katırının kulağına eğilerek: Deh! Büyük Anafarta Köyü’nün üstünden, Otuzbeşinci Piyade Alayı’nın bulunduğu siperlere! Katır önde, Hüseyin arkada yola çıktılar.
Hüseyin elinde bir değnek taşa çalıya çaktıra çaktıra giderken, bir de türkü tutturmuş:
Çeşmeye varmadın mı
Gül koydum almadın mı
Ben sevdadan ölüyom
Sen sevdalanmadın mı?
Hava iyice karardığında Hüseyin, alayın yakınlarına varmıştı. Varmıştı ama, o gün iş de iyice kızışmıştı. İngiliz topçusu, nefes aldırmadan siperlere bomba yağdırıyordu. Güllenin merminin sayısı belli değil. Saka Hüseyin siperlere yaklaşmanın imkânı olmadığını anlayınca katırıyla birlikte bir çukur bulup sindi. Saatler sonra bataryalar durdu. Makineli tüfekler sustu. Ses, duman, gümbürtü kıyamet kesildi.
Hüseyin çukurdan çıkıp katırı dehledi. Katır önde, o arkada, yollarına devam ettiler. “Bölük su bekler” diye iç geçirdi. Üstelik yaralılar da vardır şimdi. Onlar iki kere su bekler.
Ansızın bir ses karanlıkta kükredi. Hüseyin bu garip kelâmın ne olduğunu anlamadı ama, hiddetinden ve şiddetinden “dur” anlamına geldiğini anladı. Durdu. Birden iki yanında iki karaltı belirdi. Yine hiç duymadığı bir lisan ile bağırmaktaydılar. Saka Hüseyin vaziyeti farketti. Siperler el değiştirmişti. Burası artık Otuzbeşinci Piyade Alayının değil, bilmem kaçıncı düşman alayınındı. Auckland Taburu’nun Anzak devriyelerine yakalanmıştı.
Saka Hüseyini aldılar, katırı da arkasından çeke çeke kumandanlarının karşısına çıkardılar. Hüseyin önceleri çok korktuysa da, hissettirmedi. Yüzünde kocaman bir gülümsemeyle, ellerini kollarını sallıyor ve katırın üzerindeki su damacanalarını gösteriyordu.
İngiliz kumandan Hüseyin’in bu tuhaf neşesine bir anlam veremedi. “Tercüman bulunsun” diye emretti -Kimsin? Göğsünü kabartarak:
-Otuz Beşinci Piyade Alayı İkinci Bölükten Saka Eri Hayrabolulu Hüseyin, emret gavur kumandanı
-Burada ne işin var?
-Bu su damacanalarını kumandanım gönderdi. Git dedi. Yaralıları vardır. Su bizim tarafta kaldı gelip alamazlar, sevaptır. Eğer suyun zehirli olduğundan şüphe ederlerse de gözlerinin önünde bir tas iç.
Anzak teğmen kıpkırmızı kesildi. Bütün gün başlarına gülle yağdırdığı, taş üstünde taş, gövde üstünde baş kalmasın diye yapmadığını bırakmadığı insanlar, nasıl olurda..Bu akıl alacak iş miydi? Gözleri doldu. İlk iş Hüseyin’i tutup yanaklarından öpmek oldu. Oturtup biraz dinlendirdiler. Sonra suları katırdan indirip yerine paket paket sarma tütünü, çikolata, et konserve.. artık ellerinde ne varsa erzak, yığma yaptılar.
“Haydi, good bye, good bye, haydi!”
Hayrabollu Saka Hüseyin, gecenin karanlığında siperden sipere atlaya zıplaya alayının mıntıkasına vardı. Başından geçenleri bir bir anlattı. Gerçi Mehmetçik, domuz etidir diye ete konserveye dokunmadı ama diğer kumanya pek makbule geçti. O gece sessiz geçti. Saka Hüseyin, çehresine sabitlenmiş bir tebessümle yıldızları saya saya uyudu. Asker, yaralarını sardı, şehitlere dualar edildi ve Hüseyin’in cinliğini anlatıp anlatıp gülüştü. Bölük Kumandanı, Hayrabollu Hüseyini tebrik etti, alnından buseledi. “Harp sonunda göğsünde nişanını hazır bil” diye de müjdeledi.
Saka Hüseyin Çanakkale’den sağ sağlim memleketi Hayrabolu’ya döndü ve vefat ettiği 1975 yılına Hayrabolu’da yaşadı…

 

Hayrabolu Tatlısı

HAYRABOLU TATLISI TARİHÇESİ

Hayrabolu’da 1970’li yılların başından itibaren ilk kez Salih KAYA tarafından üretilmeye başlanan ve adına “Hayrabolu Tatlısı” denilen bir tatlı türü kısa sürede büyük bir üne kavuştu.Ana maddesi peynir olan “Hayrabolu Tatlısı”nın üretiminde kullanılan diğer katkı maddeleri ve üretim aşaması gizli tutuluyor.”Hayrabolu Tatlısı” çok kısa sürede Türkiye Genelinde adını duyurmuş olmasına ve büyük talep görmesine karşın, ürünün özelliği nedeniyle kısa sürede tüketilmesi gerektiğinden fazla üretilmiyor.Ancak, son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle “Hayrabolu Tatlısı”nın yeni üretim teknolojisi ve ambalajlama yöntemleriyle tüketim sürecinin uzatılmaya çalışıldığı, bunun başarılması haline ise bu ürünün Türkiye’nin dört bir köşesindeki vitrinlerde yerini alması kesin.

Hayrabolu Tatlısı Tarifi

Malzemesi:
1 kg tuzsuz peynir
8 yumurta
250 gr un
250 gr irmik
2 çay kaşığı karbonat.

Yapılışı:
Peynir kıyma makinesinde makine yoksa elle yumuşatılır.içine 8 yumurtanın 2 sinin akı ayrılarak hepsi kırılır.Unla irmik beraberce, Karbonatla birlikte yoğrulur.Karışım kulak memesi yumuşaklığında olunca, hazırlanan altı yağlanmış tepside orta ısıda 45 dakika pişirilir.Piştikten sonra 1250 gr su, 1 kg toz şekerle yapılan şerbet kaynamaya başladığı zaman tatlılar kepçe ile içersine atılır.
20-25 dakika bastırmak sureti ile kaynatılan tatlılar tabağa konarak servis yapılır.

 

 

Hayrabolu Köftesi

 

HAYRABOLU KÖFTESİ TARİHÇESİ

Bugün şöhreti yurt sathına yayılmış olan ünlü ” Tekirdağ köftesi”nin bundan 100 yıl önce, o zaman Hayrabolu’nun 71 köyünden biri olan Alacaoğlu’dan (şimdi bu köy Lüleburgaz’a bağlıdır) “Hayrabolulu Kebabçı Hüseyin Ağa” tarafından yapıldığı, bu köfte formülünün Tekirdağ’da yoğurtçuluk yapan Hacıköylü bir aile tarafından öğrenildiği ve o bu ailenin hem yoğurtçuluk hem de köftecilik yaparak Hayrabolulu Hüseyin Ağa’nın köftesinin ününü arttırdıklarını belirtiliyor.

Hayrabolu Köftesi Tarifi

Malzemesi:
-Sığır ve dana eti 1 kg. orta yağlı
-75 gram bayat ekmek
-Bir baş ufak soğan
-Bir Diş sarımsak
Yapılışı:
Bu Karışım hep beraber yoğrulur.Sonra içine baharat olarak yarım çorba kaşığı kimyon konur. Yarım çorba kaşığı tuz, bir çorba kaşığı pul biber, bir çorba kaşığı karbonat, evvelce yoğrulmuş olan kıyma içine katılır ve iyice yoğrulur. Normal kapta bir gece bekletilir ve köfteler kömür mangalında pişirilir.

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :