Dolar : Alış : 5.7726 / Satış : 5.7830
Euro : Alış : 6.4503 / Satış : 6.4619
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya19°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 15801 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

0tobüs Firmalarında Denetim ve kontrol arttırılmalı

11 Ağustos 2019 - 310 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»0tobüs Firmalarında Denetim ve kontrol arttırılmalı
0tobüs Firmalarında  Denetim ve kontrol arttırılmalı

Mazot yerine daha ucuz olsun diye yanık yağ kullanırlarsa olacağı bu! Bu otobüs firmalarının acilen denetlenmesi lazım.İnsanların hayatını tehlikeye atıyorlar! Geçmişte de bu otobüs yangınları olmuştu.hepsinin altından yanık yağ çıktı!

Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yunus Yener ve Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz, otobüs yangınlarını değerlendirdi.

Son günlerde şehirlerarası yolcu otobüslerinin seyir halindeyken peş peşe yanması dikkati otobüs ulaşımına çekti çevirdi. Yangınları denetimsizlik ve yapılamayan periyodik bakımlara bağlayan uzmanlar, Ulaştırma Bakanlığının yangın yönetmeliğini uygulamadığını söyledi. 

En son Mersin’de ve ondan birkaç gün önce İzmir ve Manisa’da yolcu otobüsleri küle dönerken, Balıkesir’de seyir halindeki otobüsün yanmasında 5 kişi hayatını kaybetmişti. Makine Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şube Başkanı Yunus Yener, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TODEF) Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz ve şoförler artış kaydedilen yangınları değerlendirdi. 

MMO Şube Başkanı Yunus Yener, denetim yetersizliği ve kamusal sorumluluğa dikkati çekerek, “Çünkü siz kamuyu taşıyorsunuz bu araçlarla. Güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi gerekiyor. Edremit’teki olaylarda ise bir parça elektrik aksamı öne çıktı. Birebir orada inceleme yapan arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi elektrik kahve makinesinden yangın çıkıyor. 10 numara yağ kullanımı iddiaları mümkün değil. Yakıttan örnek alınıyor. Laboratuvarda kontrol ediliyor. Çünkü bütün bu yakıt içerisinde ulusal marker dediğimiz bir işaretleyici konuluyor ve bunun sonucunda 10 numara yağ kullanılmadığı tespiti yapılıyor” dedi.

10 NUMARA YAĞ İNTİHAR!

2014’ten sonra alınan birtakım önlemlerle ve yapılan uygulamalarla artık 10 numara yağın eski avantajının kalmadığını ifade eden Yener, “Artık yeni nesil motorlarda Euro 5 ve 6 dediğimiz motorlarda bu yağın kullanılması bir intihar. Bu motorunuzu gözden çıkarmanız anlamına geliyor. Her bir motor yakıtta göre tasarlanıyor. 2015’ten sonra çıkan yeni nesil araçlarda hepsinde yangın ihbar ve algılama sistemleri var. 10 numara yağdan kaynaklı yangınların oluş şekli de yakıtın cinsi farklı olduğu için motorda aşırı ısınmaya sebep oluyor ve aracın soğutma sistemi bu ısıyı almaya yetmiyor. Bundan kaynaklı olarak motorun yanında yer alan kablolarda alev alma söz konusu ve yangının çıkma şekli de bu şekilde meydana geliyor. Yeni nesil motorlarda bu yağı kullandığınızda motor iflas eder” diye konuştu.

PERİYODİK KONTROLLER ŞART 

Taşıtlardaki can ve mal güvenliğinin ciddi bir problem haline geldiğini dile getiren Yener, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de her türlü konuda can ve mal güvenliğini artırıcı birtakım mevzuatlar ve standartlar ortaya konmaktadır. Şimdi buradaki en önemli eksiklik mevzuatın tamam olmasından ziyade kontrollerin yeterince yapılıp yapılmadığı ile ilgili. Araç kullanıcıları ve sahiplerinin bu konularda bilgilendirilmeleri gerekir. Her bir araç yola çıkmadan yapım mevzuatlarına ve standartlarına uygun davranmak zorunda.  Araçların bütün ekipmanları belli periyodik kontrollerden ve muayeneden geçmesi gerekiyor.”

TOFED: BAKANLIK YÖNETMELİĞE UYMUYOR

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz da, yangınların sebebinin iki üç nedenden kaynaklandığını ifade etti. Kurnaz, “Kimi zaman motor bölümünden oluşan sıcaklık ve hararet dolayısıyla yangınlar, bir de ikramların verildiği kahve makinelerinden. Makinelere su konmadığı için ve suyu bittiğinden sıcaklıkla birlikte plastik aksam tutuşmasından kaynaklanıyor” dedi. Otobüs yangınlarıyla ilgili federasyon olarak uzun görüşmeler neticesinde yangın algılamayı değil yangın söndürmeyi de yönetmelikte şart koştuklarını vurgulayan Kurnaz, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı yangın alarm sistemi getirmişti yönetmeliğe. Fakat bunların takılması ertelendi ve ötelendi. Federasyon olarak bunu bakanlığa ilettik. Olması gerekenin türde yangın algılama sisteminin olmaması halinde ağır husus sayılıp bunun tamamlanması gerektiğini söyledik” diye konuştu.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar