Dolar : Alış : 5.7479 / Satış : 5.7582
Euro : Alış : 6.3805 / Satış : 6.3920
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya12°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 15765 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yılda 600 bin kişinin canına malolan Hepatit’i önlemenin püf noktaları

27 Temmuz 2019 - 312 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Yılda 600 bin kişinin canına malolan Hepatit’i önlemenin püf noktaları
Yılda 600 bin kişinin canına malolan Hepatit’i önlemenin püf noktaları

Yılda 600 bin kişinin canına malolan Hepatit’i önlemenin püf noktaları

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her yıl 28 Temmuz gününde kutlanan Dünya Hepatit Günü nedeniyle açıklamalar yapan Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko her yıl hepatit nedeniyle yaklaşık 600 bin kişinin hayatını kaybettiğini, ancak bu hastalığa karşı önlem almanın mümkün olduğunu söyleyerek hastalıkla ilgili bilgiler verdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tarafından insanlığı etkileyen en büyük hastalıklardan biri olarak kabul edilen hepatit ile ilgili farkındalığı artırmak için her yıl 28 Temmuz, Dünya Hepatit Günü olarak anılıyor.Hepatitin A, B, C, D ve E olmak üzere 5 türü olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko “Hepatit A en sık görülen tiptir. Ağız yoluyla hepatit A virüsü içeren su ve yiyeceklerle bulaşır. Tuvaletlerden, havuzlardan da geçebilir” dedi.

Hepatit B ve C’nin kronikleşme riski ile toplum sağlığını tehdit ettiğini söyleyen Doç. Dr. Elif Hakko, dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin hepatit B ile enfekte olduğunu ve yaklaşık 400 milyon kişide kronik hepatit B bulunduğunu dile getirdi.Her yıl 600 bin kişinin hepatit nedeniyle yaşamanı kaybettiğni belirten Dr. Hakko, Türkiye’de yılda 6 bin 500 yeni hepatit B vakası çıktığını söyledi.Hakko, “Türkiye’de toplamda 3.3 milyon kişide hepatit B mevcut” dedi. Hepatit C ile ilgili rakamları da paylaşan Dr. Hakko, “Dünyada yaklaşık 210 milyon kişi hepatit C ile enfekte (%3), Türkiye’de bölgelere göre %1-1.9 civarında görülmektedir” diye konuştu.

Hepatit B’nin en yaygın belirtisi yorgunluk

Hepatit B’nin sinsi bir hastalık olduğunu belirten ve hastalığın kan yoluyla ve cinsel temasla bulaştığını söyleyen Dr. Hakko, “Bulaşmadan 2-6 ay sonra bulantı, karın ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, eklem ağrıları ile birlikte göz aklarında ve deride sararma, idrar renginde koyulaşma ile kendini belli eden bir “akut hepatit” gelişir. Genellikle sarılık vardır; ama olmayabilir de. Sarılık yoksa, insan akut hepatit geçirdiğini bile fark etmeyebilir” dedi.

Her 100 kişiden 3’ünde hepatit C var

Dünya genelinde 300 milyon insanın Hepatit C virüs’ü ile enfekte olduğunu söyleyen Dr. Hakko hepatit C’nin kan yoluyla veya ortak kullanılan iğnelerle bulaştığını belirterek “Ayrıca cinsel yolla partnerlerden birinden diğerine, anneden yenidoğana da bulaşabilir” dedi. Hepatit C’nin oldukça yavaş ilerleyen bir hastalık olduğunu anlatan Dr. Hakko, “Hastaların yüzde 20’si kendiliğinden iyileşme gösterir, ek olarak yüzde 25’i ise karaciğerde az hasarla seyreder” diye konuştu.

Hastalığın karaciğerde çoğalarak zarar vermesi durumunun “kronik hepatit” olarak adlandırıldığını belirten Dr. Hakko, “Kronik hepatiti olanların yaklaşık yüzde 20’sinde karaciğer sirozu oluşur. Hepatit C virüsüne bağlı sirozlu hastalarda yıllık karaciğer kanseri sıklığı yüzde 1 – 4 arasında değişmektedir” dedi.

Hepatit B ve C’den korunma yolları

  • Acil kan nakillerinden kaçının. Kan bankalarında, verilen tüm kanlarda hepatit B taraması yapılır ama acil kan verilmesi gereken durumlarda test yapmaya zaman kalmayabilir.
  • Korunmasız riskli cinsel ilişkiden kaçının. Cinsel ilişki ve kan yoluyla hepatit B bulaşma riski, AIDS bulaşma riskinden çok daha yüksektir.
  • Aşılanın. En kolay ve en etkili korunma yöntemi hepatit B’ye karşı aşılanmaktır.

Anadolu Sağlık Merkezi Hakkında

Yaşam kalitesini artırmak için dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmak hedefiyle kurulan Anadolu Sağlık Merkezi, modern tıbbın gereklerini yeni ve kapsamlı bir sağlık anlayışıyla hastalarına aktarıyor. Hizmet kalitesine önemli katkı sağlayan Johns Hopkins Medicine (JHM) ile devam eden iş birliği Anadolu Sağlık Merkezi’nin sağlığın merkezi olma vizyonunu da destekliyor. Kurulduğu günden buyana gerçekleştirdiği çalışmalarla ‘Sağlığın Merkezi’ konumuna ulaşan Anadolu Sağlık Merkezi; onkoloji, kalp damar sağlığı, kadın hastalıkları ve tüp bebek, nöroloji, cerrahi bilimler ve iç hastalıkları dahil olmak üzere tüm branşlarda sunduğu hizmetlerde hasta odaklı yaklaşımla hareket ediyor. Hizmetlerinde hasta hakları ve güvenliğini temel önceliği olarak belirleyen Anadolu Sağlık Merkezi, kaliteli sağlık hizmeti ile dünyanın farklı bölgelerinden gelen hastalara tedavi olanağı sunuyor.


YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar