Dolar : Alış : 6.0463 / Satış : 6.0572
Euro : Alış : 6.7549 / Satış : 6.7670
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 14894 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yabancıların yüzde 95’i tedavi amaçlı termal tesisleri tercih ediyor.

16 Kasım 2018 - 563 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Yabancıların yüzde 95’i tedavi amaçlı termal tesisleri tercih ediyor.
Yabancıların yüzde 95’i tedavi amaçlı termal tesisleri tercih ediyor.

un tesislerde merkezleri açılmasına yönelik çalışmaları hızla devam ediyor. 🏃‍♂️ Bu çalışmalarımıza siz de katılın, tesislerinizde daha fazla yabancı turist ağırlayın🖐🖐

Türklerin yüzde 70’i dinlenmek, yabancıların yüzde 95’i tedavi amaçlı tesisleri tercih ediyor. Daha fazla yabancı turist çekmek için termal tesislerin donanımını artırmak zorundayız. Unutmayın sizin yanınızda🤗 @yavuzyilik

Termal Turizm

Termal turizm, termomineral su banyosu, soluma, içme, çamur banyosu gibi etkinliklerinin yanında fizik tedavi, iklim kürü, egzersiz, rehabilitasyon, diyet, psikoterapi gibi tedavi türlerinin birleştirilmesiyle oluşan tedavinin yanında termal sularda rekreasyon ve eğlence ile oluşan turizm şeklidir.

Yurdumuzdaki kaplıcaların şehirlere göre dağılımı şöyledir:

Adana : Avluk, Haruniye (cilt ve romatizma hastalıklarına iyi gelir), Narlık, Yeşilova.

Adıyaman : Çömrük ve Kuruçay (basur, romatizma) kaplıcaları.

Afyonkarahisar : Araplıdede (Kükürtlü Hamam), Gazlı Göl (sinir, böbrek, romatizma), Gece (sinir, cilt, romatizma), Heybeli Hüdai (böbrek, siyatik, romatizma), Ömer (cilt, sinir, romatizma) kaplıcaları.

Ağr ı: Çermik (cilt, romatizma), Davut Çermiği (cilt, romatizma), Yılanlı Çermik (cilt, romatizma) kaplıcaları.

Amasya : Armut (cilt, romatizma), Gözlek (cilt, romatizma), Hamam, Hamamözü (cilt , romatizma), Ilısu, Terziköy kaplıcaları.

Ankara : Ayaş içme ve kaplıcaları, Haymana kaplıcaları, Kızılcahamam kaplıcaları, Dutlu Hamamı, Kapullu Hamamı, Melekçeköy Ilıcası, Sey Hamamı, Uyuz Hamamı, İçme Hamamı, Karıkoca Suyu.

Antalya : Cevinde (cilt, siyatik ve romatizma) Kaplıcası.

Balıkesir : Acısu (mide, barsak), Altınsuyu (mide, böbrek), Ekşisu (mide), Emendere (cilt), Gönen (romatizma, cilt, göğüs) Hisaralan (mide, cilt, romatizma), Ilıca(siyatik), Ilıcaoba (cilt), Kum Ilıcası(cilt), Kepekler (cilt romatizma) kaplıcaları.

Bingöl : Çerme (romatizma), Haçyan Çermiği (cilt), Harar (cilt), Ingan Çermiği (cilt), Kös (cilt, romatizma) kaplıcaları.

Bitlis : Alemdar Çermiği (cilt), Köprüaltı Çermiği (cilt), Çim Çermiği (kulak), Acısu Çermiği (cilt), Köçür Çermiği (cilt, romatizma), Sabkür Çermiği (cilt).

Bolu : Babas (cilt, romatizma), Büyük (romatizma), Çatlak (siyatik, romatizma), Küçük (siyatik, romatizma), Pavlı (cilt) kaplıcaları.

Burdur : Çerçin, İn (diyabet, egzama, gastrit) kaplıcaları.

Bursa: Çekirge (romatizma, cilt, siyatik, sinir), Armutlu (cilt, böbrek, romatizma, astım), Gemlik, Oylat (romatizma, cilt) kaplıcaları.

Çanakkale : Kestanbol (cilt, nefrit, romatizma), Külcüler (cilt, romatizma), Kırkgeçit (cilt), Terzialanı (felç) kaplıcaları.

Çankırı : Acısu (barsak), Akkaya(cilt, romatizma), Bayındır (barsak), Çavundur (cilt), Karacaviran (cilt), Kazancı (mide) kaplıcaları.

Denizli : Pamukkale (kalb, damar, sinir), Karahayıt (safra, romatizma), Yenice (mide, barsak, safra, karaciğer) kaplıcaları.

Diyarbakır : Çermik (cilt, romatizma) kaplıcası.

Erzurum : Çermik (romatizma cilt), Çermik-Oltu (romatizma), Ilıca (cilt) kaplıcaları.

Eskişehir : Eskişehir Kaplıcası, Sakarya Ilıcası, Uyuz Hamamı, Karacahisar Hamamı.

Hatay : Eskişehir kaplıcası, Sakarya Ilıcası, Uyuz hamamı, Karacahisar hamamı.

İstanbul :  Büyük İçmece (karaciğer, mide barsak), Yalova (nevralji, mide, romatizma) kaplıcaları.

İzmir : Agememnun (romatizma, mide, böbrek), Bademli (mide, barsak, karaciğer), Bozköy (mide, barsak, karaciğer), Cumalı(mide, barsak), Çeşme (cild, romatizma), Deliömer (böbrek), Dereköy (cilt), Dikili (romatizma), Doğanbey (mide, barsak, karaciğer, safra), Şifne (mide, barsak, karaciğer, safra) kaplıcaları.

Kırşehir :  Bulamaçlı (romatizma, nevralji, kadın hastalıkları), Karakurt (romatizma), Terme (böbrek, romatizma) kaplıcaları.

Kütahya : Dereli (karaciğer, safra, böbrek), Gediz (karaciğer, romatizma) Göbel (böbrek), Hamamköy (mide, barsak, karaciğer, böbrek, safra) Ilıca(karaciğer, safra, romatizma), Murat Dağı (karaciğer, safra, böbrek), Naşa (damarsertliği, tansiyon), Yoncalı (böbrek, barsak, safra, siyatik, romatizma) kaplıcaları.

Malatya :  Balaban ve İspendere içmeleri.

Manisa :  Emirler (safra, romatizma, karaciğer, kadın hastalıkları), Ilıcak (böbrek), Kurşunlu (cilt, siyatik, romatizma, safra, solunum, karaciğer), Menteşe (kadın hastalıkları), Sart (romatizma, cilt) kaplıcaları.

Mardin :  Asın Gürün (barsak), Belceğiz (barsak), Bozüyük (cilt, karaciğer, kalb, safra), Gebeler (cilt, siyatik, romatizma, karaciğer, mide, barsak), Gölenye (mide, barsak), Kalemiye (mide, barsak, böbrek), Karaada (romatizma), Kel Girne(cilt), Sepetçiler (barsak) kaplıcaları.

Samsun :  Havza (her çeşit romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, kırık çıkık sekelleri, kadın hastalıkları) Ladik Mahamyağı Hilyaz (sinir sistemi, nefrit ve çocuk felçleri) kaplıcaları.

Siirt : Bestemeremi (romatizma), Billüris (cilt, lümbago, siyatik, romatizma), Hısta (romatizma) kaplıcaları.

Neden Türkiye?

1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte demokratik ve laik bir rejime kavuşan Türkiye’nin başkenti ve resmi dili sırasıyla Ankara ve Türkçe’dir.

Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan Türkiye, yüzyıllardır medeniyetler ve kültürlerin beşiği olmuştur. Birden fazla dağ, mağara, deniz, çok sayıda doğal güzellik ve yüzyıllar boyunca göğüslerinde yaşayan farklı uygarlıklardan geçmiş tarihi mirasa sahip zengin bir coğrafyadır.

Kültürel ve Tarihi Zenginlikler

Türkiye, her bölgede ayrı hazineleri bulunan, her köşede doğudan batıya, kuzeyden güneye zengin bir açık hava müzesi.

Sümerlerden Hititlilere, Lydia’dan Bizans’a, Osmanlı Selçuklu ’dan Türkiye sınırlarında yayılan birçok imparatorluğun kalbidir.

Çatalhöyük: İlk Yerleşim Alanlarından Biri’ dir.

Bilinen en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Çatalhöyük, tarih ve yaşam biçimlerini aydınlatıyor. Çatalhöyük yerleşimleri iki bin yıl kesintisiz kullanıldı.

Noel Baba’nın Ülkesi…

Noel Baba’nın Kuzey Kutbu’nda geldiğini düşünüyorsan, tamamen yanılıyorsun!

Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Likya şehri olan Patara’da dünyaya geldi.

Nuh’un Gemisi

Efsaneye göre, Nuh’un Gemisi, Tanrı’nın insanların ve diğer canlı ırkların hayatta kalması için büyük sel öncesi inşa etmesi için Nuh’a emrettiği bir teknedir ve tekne’nin Ağrı Dağı yakınında karaya oturduğu sanılmaktadır.

İstanbul

Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti olan İstanbul, tarihi anıtlar ve muhteşem doğal zenginlikleri olan büyüleyici bir şehir…

200’den fazla alışveriş merkezinin bulunduğu İstanbul, Kapalı Çarşı gibi birçok tarihi çarşıyı içinde bulundurması sebebiyle sizlere keyifli bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Dinlerin Buluşma Noktası; Tolerans Coğrafyası

Günümüzde hala var olan ya da zaman içinde kaybolmamış olan bütün dinlerin buluşma noktası olan Anadolu, birçok dinin ve kültürlerin izlerini taşıyan önemli yapılara ve mirasa sahiptir.

Hristiyanlıkta kutsal sayılan 7 kilisenin yolu Efes, İzmir, Bergama, Salihli, Philadelphia, Denizli ve Akhisar olarak belirlendi ve bu rotayı tamamlayanların haclarını tamamladığı varsayıldı.

Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılmış olan huşu uyandıran bir mimariye sahip birçok cami vardır.

Konya’daki Mevlana Derviş Müzesi, her yıl yüzlerce binlerce misafiri Tasavvuf ve Hoşgörü anıtının en güçlü sembolleri olarak ağırlıyor.

Bugün, çeşitli dinlere mensup insanlar bu bölgede hoşgörüyle ve güvenle yaşıyorlar.

Türk Mutfağı

Türkiye’nin en değerli hazinelerinden biri elbette Türk mutfağıdır. Coğrafyanın tarihi zenginliği Türk mutfağına da yansımış ve yüzyıllar boyu birçok uygarlığın mutfak kültürlerinin karışımı ile ortaya çıkan muhteşem bir lezzet dünyası haline gelmiştir. Et yemekleri, zeytinyağlı yemekleri, tatlılardan harika sunumlara sahip baharatlara kadar uzanan binlerce özel yemekler sizi bekliyor.

TERMAL SAĞLIK VE TURİZM DERNEĞİ

Derneğin amacı; ikamet ettiği şehir ya da ülkeden termomineral su banyosu, soluma, içme, çamur banyosu gibi etkinliklerinin yanında fizik tedavi, iklim kürü, egzersiz, rehabilitasyon, diyet, psikoterapi, cilt rahatsızlıkları gibi sorunlar nedeniyle tedavi amaçlı seyahat eden kişilere, ülkemizin termal zenginliğini, uluslararası standartlardaki sağlık tesis ve kliniklerini daha yakından tanıtmak, bu alanda yurt içi ve yurt dışı tanıtım faaliyetleri düzenlemek, sağlık turizmi ve çalışma alanına giren konularda Türkiye lehinde aktif lobi faaliyetleri yürüterek, bu konulardaki çalışmalara katkıda bulunmaktır.

YÖNETİM KURULU (ASIL)

Yavuz YILIK

Caner Canlı

Caner CANLI

Halil Erdoğan

Halil ERDOĞAN

Opr. Dr. Cem Adabağ

Opr. Dr. Cem ADABAĞ

Sadettin BAŞER

YÖNETİM KURULU (YEDEK)

Ünal DİNÇ

Necdet ATICI

Dr. İlknur GÜNAYDIN BAHAR

Dr. İlhan PEKDEMİR

Dr. Savaş Güneş

Dr. SAVAŞ GÜNEŞ

DENETLEME KURULU (ASIL)

Dr. Zeki BEK

Mahsun ÇİFTÇİ

Kaan KEREMİZ

DENETLEME KURULU (YEDEK)

YORUMLAR

İlgili Terimler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar