Dolar : Alış : 5.7479 / Satış : 5.7582
Euro : Alış : 6.3805 / Satış : 6.3920
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya12°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 15765 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Ahmet Hamdi Nayir Tırsan Treyler Fabrikasını Ziyaret Etti

28 Haziran 2019 - 371 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Vali Ahmet Hamdi Nayir Tırsan Treyler Fabrikasını Ziyaret Etti
Vali Ahmet Hamdi Nayir Tırsan Treyler Fabrikasını Ziyaret Etti

Sakarya İlimizdeki sanayi kuruluşları ile firmalarını yakından tanımak ve fikir alışverişinde bulunmak amacıyla her Cuma ziyaretler gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta da Tırsan Treyler Fabrikasında incelemelerde bulundu.

Fabrikanın Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yılmaz ve yetkililer tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra idari binaya geçerek fabrikanın genel yapısı ve üretim faaliyetleri hakkında bir de brifing aldı.

Avrupa’nın en modern ve en yüksek kapasiteli treyler üretim tesislerinden birisi olan Tırsan Adapazarı üretim kampüsünün fiilen 1995 yılında açıldığını, 140 bin m2’si kapalı olmak üzere toplam 365.000 m2 alanı ile Türkiye’nin en büyük treyler fabrikası olduğunu ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yılmaz, toplam 1623 çalışanıyla bir vardiyada 54 tane treyler ve farklı ekipmanlar dahil 72 adet üretim yapabildiklerini, fabrika alanında tam otomasyonlu kataforez (KTL) kaplama tesisi ile birlikte, saate 10 m3 kapasiteli entegre biyokimyasal su arıtma tesisinin de bulunduğunu, Avrupa ve Rusya dâhil 57 ülkeye bir yılda 7 bin 812 adet treyler ihraç ettiklerini, Kässbohrer markasıyla da üretim gerçekleştirirken dünyanın sayılı markalarından DAF’ın da Türkiye Distribütörlüğünü yaptıklarını, AR-GE merkezleri sayesinde 200’ün üzerinde patentleri bulunduğuna dair bilgiler verirken, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i ağırlamaktan da onur duyduklarını ifade etti.

Fabrikanın üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, dünyanın sayılı markalarından olan Tırsan Treyler firması gibi sanayi kuruluşlarımızın İlimize ve ülkemize büyük katma değer sağladığını, özellikle karayollarında görmeye alıştığımız bu büyük markanın Sakarya’daki yatırımlarının istihdama önemli ölçüde katkıları olduğunu belirterek, firmanın üretim faaliyetlerini yakından görmek ve istişarelerde bulunmak amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti.

Fabrika gezisinde çalışanlarla selamlaşıp kolaylıklar dileyen Vali Nayir, tesislerdeki üretim faaliyetlerini izlerken ekipmanları yakından inceledi.

Üretim tesislerimizde, her ürün segmenti için bağımsız bir KOBİ mantığıyla çalışan 4 farklı fabrikamız bulunmaktadır. Ürün yelpazemiz içerisinde perdeli ve tenteli semi-treyler, açık kasa ve konteyner taşıyıcı, damper, alüminyum ve paslanmaz çelikten tanker ile alüminyum silolar, frigo kutu araçlar, low-bed ve low-loader taşıyıcılar yer alır.

Tırsan, 2009 yılında 4 milyon € yatırımla Türkiye treyler sektörünün ilk ve tek Ar-Ge merkezini devreye almıştır.

Tırsan olarak kendimizi ürettiğimiz değere adadığımızdan, 55’ten fazla ülkede doğru müşteriye doğru treyler çözümünü sunmak için araştırma-geliştirme projelerine ve iş birliklerine yatırım yapıyoruz.

Kavramsal tasarımdan teknoloji araştırmalarına, çözüm mühendisliğinden seri üretime kadar, toplam sahip olma maliyetini aşağı çekmeye odaklanarak çevreci, sürdürülebilir ve güvenilir treyler çözümleri için yinelemeli proje yönetim yöntemini uyguluyoruz.

Tırsan Ar-Ge merkezi; aralarında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Hacettepe Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Leibniz-Institut, Fraunhofer Institut (Almanya), RWTH Aachen Üniversitesi (Almanya), Atina Teknik Üniversitesi, Türk-Alman Üniversitesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nin de yer aldığı 15’ten fazla ulusal ve uluslararası üniversite ve enstitünün yanı sıra, WABCO, Knorr Bremse, BPW ve SAF gibi dünyanın önde gelen treyler sistem tedarikçileriyle ortak araç ve sistem geliştirme projeleri yürütmektedir.


3.500 m² alan üzerine kurulu, prototip ve araç test tesisini bünyesinde barındıran Tırsan Ar-Ge merkezi; test, sertifikasyon ve süreç geliştirme projelerini de TÜV SÜD, tarafsız denetim ve belgelendirme kuruluşu DEKRA, European Institute of Pharma Logistics (EIPL), İngiltere merkezli otomotiv sektörüne yönelik mühendislik, test, araştırma ve belgelendirme kuruluşu MIRA, TÜBİTAK’a bağlı OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme San. ve Tic. A.Ş.) gibi kurumlarla yürütmektedir.

Tırsan, Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 61 milyon 216 bin TL yatırımla şirketin ikinci Ar-Ge merkezini kurmak çalışmalara başladı. Kurulacak tesiste, 7.200 m2’si tasarım ofisleri, 9.400 m2’si ise prototip ve test alanı olmak üzere toplam 16.600 m2 kapalı alan yer alacak.

2016 yılı itibarıyla Tırsan Ar-Ge merkezi 77 proje geliştirmiştir. 2013 yılında Tırsan, low-bed araçlar için kendi hidrolik dümenleme sisteminin yanı sıra yeni nesil damper geliştirdi.

Bunun yanında, 2015 yılında toplam 59 adet patent başvurusu gerçekleştiren Tırsan, 2015 yılının ilk yarısında toplam 16 patent ile Türk Patent Enstitüsü sıralamasında önceki yıla göre 24 sıra birden yükselerek Türkiye’de en çok patent başvurusu yapan 5. kuruluş oldu. 2007-2016 yılları arasında toplam 125 patent ve faydalı model başvurusu yapan Tırsan, gerçekleştirdiği faydalı model projeleri neticesinde, 2016 yılında Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) tarafından verilen Başarı Ödülleri çerçevesinde Faydalı Model alanında birincilik ödülü aldı. 

2014 yılında Tırsan, kendi geliştirdiği üç yeni teknoloji ile (Fren ile Dümenleme – SBB, Dijital Kontrol Sistemi – DTC ve Enerji Sönümleyici Tampon – RUPD-AB) uluslararası Trailer Innovations 2015 yarışmasında yer aldı.

Avrupa’nın en modern ve en yüksek kapasiteli treyler üretim tesislerinden biri olan Tırsan Adapazarı üretim kampüsü, 365.000 m² toplam alanı ile Türkiye’nin en büyük treyler fabrikasıdır. 

1977 yılında İstanbul, Kartal’da 7.000 m²’lik bir tesiste faaliyet göstermeye başlayan Tırsan, 1993 yılında 24.000 m²’si kapalı olmak üzere toplam 175.000 m² alan üzerine kurulu Adapazarı’ndaki tesisini faaliyete geçirmişti.

Tırsan treyler üretim kampüsü; perdeli ve tenteli treyler, platform araçlar, paslanmaz çelik tanker, alüminyum tanker ve silo, kutu tipi treyler, low-loader ve low-bed, damper ve konteyner taşıyıcı olmak üzere yıllık treyler üretim kapasitesi toplam 20.000 adet olan bağımsız bir KOBİ mantığıyla çalışan sekiz farklı fabrikadan oluşmaktadır. Tırsan treyler Ar-Ge merkezi, bünyesinde bulunan her bir üretim tesisinde konusunda uzman Ar-Ge ekibi ile sektörünün ilk ve tek treyler Ar-Ge merkezi unvanına sahiptir.   


Adapazarı treyler üretim kampüsünde 2013 yılı aralık ayında 10 milyon € yatırımla, 5.600 m² alan üzerine kurulu tam otomasyonlu kataforez (KTL) kaplama tesisi ile birlikte, saate 10 m3 kapasiteli entegre biyokimyasal su arıtma tesisi de devreye alındı. 

2016 yılında Türkiye treyler sektöründe ilk kez olarak metalizasyon işlemi devreye alındı. Metalizasyon işleminde treylerin şasisine, %85 çinko ve %15 alüminyum içeren metal alaşım spreylenerek metal yüzeyin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturuluyor.  Treylerin şasisini paslanmaya neden olan darbelere, delinmelere ve çiziklere karşı etkin olarak koruyan metalizasyon işlemi ağır taşımacılık segmentindeki treylerlere uygulanmaktadır.

Türkiye’nin İlk ve Tek Treyler Ar-Ge Merkezi

Adapazarı tesisi içerisinde 3.500 m² alan üzerine kurulan treyler Ar-Ge Test ve Prototip Tesisi, 80’i aşan uzman mühendis kadrosuyla her sene yepyeni projelerle Türkiye’ye katma değer sağlamaya devam etmektedir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar