Dolar : Alış : 6.0463 / Satış : 6.0572
Euro : Alış : 6.7549 / Satış : 6.7670
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 14894 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vagon Fabrikası Var! Tren Garı Var! Ama Treni Yok!

17 Kasım 2018 - 1.005 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Vagon Fabrikası Var! Tren Garı Var! Ama Treni Yok!
Vagon Fabrikası Var!  Tren Garı Var!  Ama Treni Yok!

Cumhuriyet Halk Parti’li kadınlar Adapazarı Gar Meydanı’nda bir araya gelerek, Ada Treni için eylem yaptılar. Vatandaşında büyük desteğini alan CHP’li kadınlar, Ada Treni yeniden Adapazarı’na gelene kadar her Cumartesi günü Gar Meydanı’nda olacaklarını söylediler.

EN UCUZ ULAŞIM
CHP İl Kadın Kolları tarafından organize edilen eyleme tül ilçe kadın kollarının yanında vatandaşlarda destek verdi. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Azize Ceroğlu, “Her şehrin bir tarihi dokusu var. Bizde yüz yıllık Garımıza sahip çıkmak istiyoruz.  Burası bir öğrenci kenti. İstanbul’dan, Kocaeli’nden yüzlerce öğrenci geliyor. Sakarya’dan İstanbul’a, Kocaeli’ne yüzlerce öğrenci gidiyor. Onlar içinde en ucuz ulaşımdır tren. Bu hakkı neden onlardan alıyorsunuz” dedi.

HIZLI TREN BAHANE EDİLDİ
Gar Meydanı’nda toplanan kalabalığa seslenen CHP İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu, şunları söyledi;
“Tüm dünya raylı sistemi teşvik edip insanların ulaşım hayatı belli bir refah düzeyine çıkarmak istenirken, şehrimizde neden aksi  yönde bir yol izlendiğini anlamlandıramadığımız için bugün burada siz duyarlı halkımız ile bu konuyu paylaşmak istedik.
120 yıllık Adapazarı-Haydarpaşa hattı hızlı tren bahanesiyle 2012 yılında seferden kaydırılmış  ve ve yolcu sayısı 30 binden 19 bine düşürülmüştür. 2015 yılında hızlı tren ile birlikte banliyö treninin tekrar faaliyete geçeceği söylenmesine rağmen trenler faaliyete geçmemiş  ancak yapılan mücadeleler sonrasında Arifiye ve Mithatpaşa’ya kadar gelmiştir.

HAKLARI GASP EDİLDİ
Oysaki öğrenci ve emekçilerimizin ada treninin şehir merkezine gelmemesi ile düşük bütçeli taşınma hakkı gasp edilmiştir.
Konunun asıl muhatabı olan TCDD’nin ‘ben bütün altyapıyı hazırlayacak ve yapacağım yeter ki izinler verilsin’ sözüne rağmen Büyükşehir Belediyesi’nin hala trafiği bahane ederek treni merkezden uzak tutarak Sadece Mithatpaşaya kadar faaliyet göstermesine izin vermezi çok manidardır.

BİR GARİP ADAPAZARI
Buradan Büyükşehir Belediyesine sesleniyoruz;
Bu Gar biz Sakaryalılar için sadece ulaşım yolunu ifade etmiyor. Bu Gar kentimizin tarih ile son bağlantılarından biridir. Elimizden alınmasına ve ranta açılmasına izin vermeyeceğiz.
Bir Garip Adapazarı! Vagon Fabrikası var, Tren Garı var, ama treni yok. Ne yazık ki Adı Ada Ekspresi ama Ada’ya gitmez.”
İMZA KAMPANYASI BAŞLATACAKLAR
Çeroğlu, her hafta Cumartesi günleri saat 15.00 ile 16.00 arasında Gar Meydanı önünde toplanarak, Ada Treni’ni isteyeceklerini söyledi. Ada Treni gelene kadar bu eylemin devam edeceğini belirten Çeroğlu, önümüzdeki hafta yeniden imza kampanyası başlatacaklarını da duyurdu.

BASIN METİNİN TAMAMI

Çok Değerli Sakarya Halkı, Değerli Basın Emekçileri Ve Emniyet Güçleri.

Tüm Dünyada Raylı Sistem Teşvik Edilip İnsanların Ulaşım Hayatı Belli Bir Refah Düzeyine Çıkarılmak İstenirken Şehrimizde Neden Aksi Bir Yol İzlenildiğini Anlamlandıramadığımız İçin Bugün Burada Siz Duyarlı Halkımız İle Bu Konuyu Paylaşmak İstedik.

120 Yıllık Adapazarı-Haydarpaşa Hattı Hızlı Tren Bahanesiyle 2012 Yılında Seferden Kaldırılmıştır Ve Yolcu Sayısı 30 Binden 19 Bine Düşürülmüştür. 2015 Yılında Hızlı Tren İle Birlikte Banliyo Treninin Tekrar Faaliyetine Geçeceği Söylenmesine Rağmen Maalesef Trenler Faaliyete Geçmemiş Ancak Yapılan Mücadeleler Sonrasında Arifiye Ve Mithatpaşa’ya Kadar Gelmiştir.

Oysaki Öğrenci Ve Emekçilerimizin Ada Treninin Şehir Merkezine Kadar Gelmemesi İle Düşük Bütçeli Taşınma Hakkı Gasp Edilmiştir.

Konunun Asıl Muhatabı Olan TCCD’nin Ben Bütün Alt Yapıyı Hazırlayacak Ve Yapacağım Yeterki İzinler Verilsin Dediği Sözüne Rağmen Büyükşehir Belediyesinin Hala Trafiği Bahane Ederek Treni Merkezden Uzak Tutarak Sadece Mithatpaşaya Kadar Faaliyet Gösterilmesine İzin Vermesi Çok Manidardır

Buradan Büyükşehir Belediyesine Sesleniyoruz;

Bu Gar Biz Sakaryalılar İçin Sadece Ulaşım Yolunu İfade Etmiyor. Bu Gar Kentimizin Tarih İle Son Bağlantılarından Biridir. Elimizden Alınmasına Ve Ranta Açılmasına İzin Vermeyeceğiz

Bir Garip Adapazarı!

Vagon Fabrikası Var!

Tren Garı Var!

Ama Treni Yok!

Ne Yazık Ki Adı ADA Ekspresi Ama Ada’ya Gitmez!

Bu Ada Treni Buraya Gelecek!

Görüntünün olası içeriği: 20 kişi, Ayşe Kiliç, Gönül Yıldız İrşi ve Lale Aydın Alanlar dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, Reyhan Azak dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar