Dolar : Alış : 6.0463 / Satış : 6.0572
Euro : Alış : 6.7549 / Satış : 6.7670
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 14894 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’de her yıl yaklaşık 60 milyon kişi kirli hava soluyor

12 Mart 2019 - 302 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Türkiye’de her yıl yaklaşık 60 milyon kişi kirli hava soluyor
Türkiye’de her yıl yaklaşık 60 milyon kişi kirli hava soluyor

Türkiye’de her yıl yaklaşık 60 milyon kişi kirli hava soluyor

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin Hava Kirliliği Raporu, 2018 yılı boyunca yapılan ölçümleri değerlendirerek Türkiye’nin hava kirliliği tablosunu ortaya koydu. Rapora göre Türkiye’de 60 milyon kişi kirli hava soluyor.

Çevre Mühendisleri Odası’nın hava kirliliği sorununa dikkat çekmek ve çözüm önerileri sunmak için her yıl hazırladığı hava kirliliği raporuna göre, güvenli hava kirliliği verisinin alındığı toplam 45farklı ildeki istasyonlarda yapılan ölçümler, bu bölgelerde yaşayan yaklaşık 60 milyon kişinin yılın ulusal sınır değerlerin üzerinde PM10 (toz) seviyesine maruz kaldığını ortaya koyuyor.

Raporun bu yıl öne çıkan en önemli çıktılarından biri ise, 2018 yılında PM10 ölçümlerinin gerçekleştirildiği istasyonların önemli bir kısmında yeterli veri alımının yapılmamış olması.Yeterli veri alımının olmadığı 37 ildeki istasyonların çevresinde yaşayan 20 milyon kişinin solduğu hava kalitesine dair veri eksikliği nedeniyle yorum yapılmakta zorlanılmaktadır.

Bozoğlu bölgede solunan havanın kirlilik durumu tespitine yönelikönerileri dile getirdi: “2019 yılındayeterliverioluşturulmasıadınaölçümistasyonlarınınbakımvekalibrasyonunadaha da özengösterilmesiniöneriyoruz. Ayrıcaoldukçatehlikeliolanvedoğrudanakciğerlerietkileyen PM2,5 kirleticiölçümlerininbütünistasyonlarayaygınlaştırılarakölçümününyapılmasıivedibirihtiyaçtır.”

Türkiye’nin En Kirli İlleri

Bozoğlu açıklamasında, “Kirlilik parametrelerinin tamamında sınır değeri aşan iller arasında büyükşehirlerimizin geldiği görülmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Kocaeli, Edirne ve Erzurum’da hava kirliliği devam etmektedir. Bu kentlerde PM10, PM2,5, SO2, NO2, NOx değerleri açısından kirlilik yaşanmaktadır. Vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı bu kentlerde acil önlemlere ihtiyaç duyulmaktadır.”

2018 yılının PM10 verilerine göre rapor, Türkiye’deki havası en kirli illerinin başında: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Kahramanmaraş, Manisa, Mersin geliyor.

PM2,5 ölçümü yapılan bütün istasyonlarda ise İstanbul, Ankara, Zonguldak, Çorum, Amasya, Sivas, Erzincan, Erzurum, Edirne, Sakarya, Bursa sınır değerin aşıldığı tespit edildi. İzmir dahil Türkiye’nin yarısından fazlasında ölçüm yapılmamaktadır.

İstasyonlarda ölçümleri yapılan diğer kirlilik kaynaklarına dair (SO2, NO2, NOx, CO ve O3) değerlendirilen verilere göre ise, bu kirleticilerin tamamı için istasyonların yarısından fazlasında güvenli veri alımının olmadığı belirlendi.

Örneğinsolunumyoluhastalıkları, asityağmurlarıgibi sağlık etkilerine yol açan SO2 (kükürt dioksit) ölçümlerinin yapılamadığı il ve ilçelerde yaklaşık 30 milyon kişi yaşamaktadır. Ölçümlerin yapılabildiği ve kirlilik seviyesinin sınır değerlerin üzerinde çıktığı illerin başında ise İstanbul – Sutanbeyli, Adana, Edirne – Keşan, Ağrı – Doğubeyazıt, Kahramanmaraş, Yozgat, Manisa, Hakkari, Bitlis, ŞanlıurfaveKarabükgelmektedir.

Saatlikvegünlük NO2azotdioksit) ölçümüyapanvegüvenliverialınanistasyonverilerigöreTürkiye’dekienkirlibölgeAdana-Doğankent, Amasya – Şehzade, Ankara Çankaya, Demetevler, Sıhhiye, Artvin – Hopa, Bursa – Beyazıt, Çorum – Bahabey, Erzincan, Erzurum, İstanbul Aksaray, Beşiktaş, Çatladıkapı, Esenler, Göztepe, Kadıköy, Kartal, Mecidiyeköy, Selimiye, Şirinevler, Ümraniye, Üsküdar, İzmir – Şirinyeriken NOx (azotoksit) verilerinegöreenkirliillerİstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Balıkesir, Çorum, Edirne, Erzincan, Erzurum, EskişehirOdunpazarı, Iğdır, İzmir Şirinyer, Karabük, Tekirdağ, Bursa, Kayseri, Kocaeli ve Samsunolarakortayaçıkıyor. İstasyonlarınyüzde 57’sinde güvenli O3 (ozon) verisininalınmadığınadikkatçekiyor.

Türkiye’ninhavası son 15 yıldırAvrupa’dandahakirli

ÇMO BaşkanıDr. Baran Bozoğlu; “TürkiyeHavaKirliliğiRaporukapsamındaanalizedilenuydugözlemleriTürkiyeatmosferindekipartikülmaddelerin, son 15 yıliçindeAvrupa’yagöre hep yüksekseviyelerdeölçüldüğünügösteriyor.Başkabirdeyişle, TürkiyeatmosferipartikülmaddeleraçısındanAvrupa’yagöredahakirliolup,bukirlilik 2018 yılında, Avrupa’yagöreyüzde 33,4 oranındadahafazladır.Avrupaatmosferindekipartikülmaddeler son 15 yılda % 14,2 oranındaazalırken, Türkiye’de % 8,4 artışgöstermiştir.”

Havasıdahaazkirliolaniller

Artvin, Ardahan, Tunceli, Gümüşhane Gemilerçekeği ve Rize Ardeşen’inhavasınındiğerbölgeleregöredahaazkirliolduğurapordayeralmaktadır. Bozoğlu: “2018 verileriniincelediğimizdebuillerindiğerilleregöredahaazhavakirliliğiyaşadığınıgördük. Coğrafikonumlarının da etkiliolduğunudüşünüyoruz.”

BelediyeBaşkanAdaylarınaÇağrı

RaporubirbasıntoplantısıilekamuoyuylapaylaşanÇevreMühendisleriOdasıBaşkanı Baran Bozoğlu Türkiye’ninneredeysetamamındahavakirliliğiproblemiyaşandığınadikkatçekerekbukirliliğinnedenlerinedeğindi: “Hatalı kentleşme politikası, temiz hava sağlayacak havakori dorlarına çok katlı binaların yapılması, kent merkezlerinde yeşil alan miktarının azalması, toplu taşımanın yetersizliğiveısınmaamaçlıkömürtüketimikentlerdeanakirlilikunsurlarıolarakkarşımızaçıkarken, Türkiye’ninbirçokyerindetermiksantrallernedeniyleciddihavakirliliğiproblemleriyaşandığınıgörmekteyiz. Verilertermiksantrallerinolduğubölgelerdehavakirliliğininartarakdevamettiğinigözlerönünesermektedir.”

Son olarak belediye başkan adaylarına çağrıda bulunan Bozoğlu sözlerini şöyle noktaladı:“ 31Mart’tayapılacakyerelyönetimseçimlerindehedefleriniveprojeleriniaçıklayanmuhtar,belediyemeclisüyesivebelediyebaşkanadaylarınınhavakirliliğineçözümüretecekpolitikalarıvesomutçözümönerileriniön plana çıkartması çözüm için önemli bir adım olacaktır.”

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar