Dolar : Alış : 8.5446 / Satış : 8.5600
Euro : Alış : 10.0929 / Satış : 10.1111
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11962 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Su Altında Tutkunun adı “Zarife Burçin Altan “

29 Mayıs 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Su Altında Tutkunun adı “Zarife Burçin Altan “
Su Altında Tutkunun adı “Zarife Burçin Altan “

Su Altında Tutkunun adı “Zarife Burçin Altan “

Ben Zarife Burçin Altan. 1979 Söke doğumluyum. İlkokul ve ortaokulu İstanbul, liseyi Kuşadası’nda okudum. Dalışa 1995 yılında liseye giderken başladım. Lise bittikten sonra dalış okulumu açtım. 22 yıl dalış okulu işlettim.

Federasyona bağlı 2 yıldız eğitmen, su altı rehberi ve uzmanlık eğitmenliklerim mevcuttur.

2 yıl önce dalış okulumu kapattım. 2 yıldır federasyona bağlı dalış okullarında eğitmenlik ve rehberlik yapıyorum. Dalış benim için bir spordan öte tutku haline geldi ve aynı şekilde devam ediyor.

Scuba İngilizce bir deyimdir. “Self contained underwater breathing apparatus” sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı “su altında kendi kendine solunum aracı” anlamına gelir.

Scuba dalıcılığı aslında uzun deneyimin sonunda kazanılan bir sezgi eve dengeli olma yeteneğidir. Dalgıç olmak kolay değildir fakat ulaşılması zor bir spor dalı da değildir.

Gençlerin ve sağlıklı her bireyin bu spora yönelmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü denizin altında göreni büyüleyen rengârenk bir dünya vardır. Bu dünyayı bir kez görünce vazgeçemiyorsunuz. Nedeni bilinmez ama Deniz altı sporları ve spor dalları en tehlikeli spor dalları arasında yer alır. Bu spor dallarındaki tehlikeler kişinin bilgisizliği, beceriksizliği ve dikkatsizliğinden kaynaklanmaktadır.

Dalış dünyada en fazla talep gören sporların başında gelir. Dalış asla gereksiz risk almamak ve güvenlikten taviz vermemek prensiplerine dayanır. Limitler ve kurallar çiğnenemez ve esnetilemez. Tüplü dalışta asla nefes tutulmaz, eğitim sınırları aşılmaz, yalnız dalınmaz ve su altındaki her şeye sevgi ve saygı duyulur.

Tüplü dalışta yetkili merci TSSF (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu)’dur. TSSF Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı resmi bir kurumdur. Su sporlarının yayımlanmasını, düzenlenmesini ve denetlenmesini sağlar. TSSF spor amaçlıdır. TSSF’ye bağlı çalışmak disiplin ve düzen olmasına karşın; dalış okulları her yıl dalış okulu yetki belgesinin yenilenmesi ve her yıl ödemek zorunda olduğumuz yetki belgesi, eğitmenlik, rehberlik harçları bize külfet oluyor.

Ülkemizde zaten yaygın olmayan bu spor dalından kendi emek ve çabamızla yoktan var etmeye çalışıyoruz. Türkiye geneli için reklam ve tanıtım konusunda zayıf olduğumuzu düşünüyorum. Yurtdışı ve yurtiçindeki bütün insanların Türkiye’de dalış yapabilmeleri için gerekli ve tanıtımların yapılması gerekmektedir.

Bana dalış ile ilgili sesimizi duyurma imkânı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.

Sevgi, saygı ve maviyle kalın…

Z. Burçin ALTAN

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar