Dolar : Alış : 7.9170 / Satış : 7.9313
Euro : Alış : 9.3956 / Satış : 9.4125
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya15°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 10851 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SASTOP’un Marka Şehir Cennet Sakarya Raporu

26 Ekim 2020 - 699 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»SASTOP’un Marka Şehir Cennet Sakarya Raporu
SASTOP’un Marka Şehir Cennet Sakarya Raporu

SASTOP’un Marka Şehir Cennet Sakarya Raporu, Turizm İle İlgili Sayın Yöneticilerimize  Sunduğumuz Önerilerimizden bazı bölümler.

Sakarya şehrine olan turist akışını kısıtlayan en önemli unsur; Pazarlama faaliyetleri dir. Pazarı, Pazar planı olmayan hiçbir ürün değerinde satılamaz. Pek çok ürünün pazarlaması hak ettiği kadar yapılmadığından hak ettiği maddi değeri bulamamıştır. Şehirde hedeflenen turist sayısına kalış sürelerine ulaşılmadığından mevcut yatak kapasitesini oluşturan ortalama tesis ve hizmet kalitesinin altındadır. Şehirde kalifiye eleman eksikliği de gözlemlenmektedir. Şehrin daha fazla eğitimli insan gücüne ihtiyacı vardır. Var olanlarda ekonomik sebeplerden büyük şehirler göç etmektedirler. Halkımız arasında yapılan görüşmelerden de değerlendirilmiş olan bu raporumuz halkımızın sesidir.

Turizm pazarlaması açısından bakıldığında Turizm potansiyelinin ilçeler bazında ayrı ayrı değerlendirilerek yapılması farklı turizm çeşitleriyle ilişkilendirilmesi detaylandırılması turizmi tanıtımı açısından şehre olan talebi önemli bir şekilde artıracaktır.

Kent potansiyellerine göre doğru hedef kitleleri oluşturulmalıdır. Bu hedef kitlelerin turizm de beklentilerine göre gelişme alanları, tesisler ve fonksiyonlaştırma işlemleri yapılmalıdır. Bu anlamda hem yerli hem de yabancı turist için de ürün ve hizmet farklılaştırılmasına gidilmelidir.

Öncelikle Turistik çekim noktaları olarak belirttiğimiz yerlere ulaşım yolları, oradaki sosyal ihtiyaçları giderecek tesis ve alanların bakımlı, dinlendirici ve misafirperver bir özel durumun sağlanması gerekmektedir.

Sakarya, toplumsal yönden içe kapanık bir yapıya sahiptir. İnsanlar genel olarak evleri ile iş yerleri arasında geçen bir hayat sürmektedir. Değişiklik istendiğinde genellikle başta İstanbul olmak üzere yakın illere gitmektedirler. Şehrimizde yaşayanlar Sakarya’yı yeteri kadar tanımamaktadır. Öncelikle turizm alanlarımızı tanıtmamız gerekmektedir. Örneğin “Taraklı ilçemizi“  Türkiye’nin en büyük ikinci su basar ormanı “Acarlar Longozunu“ bile görmeyen insanlarımız vardır.“ Yayla Turizm“ ilimizde önemli potansiyele sahip olmasına rağmen Sakarya halkı alanları yeterince tanımayınca kullanmamaktadır. Temel sorun Sakarya’nın Sakaryalılarca yeteri kadar tanınmaması ve tanıtılmamasıdır.

Turizm=Tanıtım ilkesinden hareketle sektör ve halk tanıtımlı bir tanım hamlesi başlatmak gerekmektedir.

İlde yaşayan insanların bir araya geleceği cazibe merkezleri tespit edip bu yerleri yatırımcılara tanıtım ile alt yapı oluşturmamız gerekir.

Sapanca gölünde Tekne turizmi ve sahile yanaşılacak yerlerde Kafe ve Lokanta hizmet yerleri ile beraber Mehtap Turları düzenlenmeli (Gölü kirletmeyecek enerji ile çalışan araçlarla)

Sakarya nehri etrafında geniş yollar ve sahil boyunca kafeler vd. ve de yerleşim için örnek yapılaşma olmalıdır. (Tüm dünya nehir kenarlarında bu tarz yapılaşmalar mevcuttur).

Şehrimizi doğası gereği doğa turizmine çok elverişlidir. Karavan Turizmi konusunda da uygun yörelerde planlama, imar, denetim çalışması yapılmalıdır.

Av.Ü. Önder DÖKERSaraçlar Sk. Şen Pasaj Kat:3 / 4  ADAPAZARI
Tel  : 0264 271 99 38 Fax : 0264 273 10 27
email: onderdoker@gmail.com

Poyrazlar gölünde modern kafeler zaman geçirebilecek eğlence merkezleri olmalıdır.

Çark deresinde özel kayıklarla (kanalın su seviyesi yükseltilerek ve temizlenerek) gezinti yaptırmak bazı bölümlerde kafeler vs. kısa konaklama mola yerleri oluşturularak peyzaj ve süs bitkileri ile donatılmalıdır.

Jüstinyen köprüsünde gerekli çalışmalar yapılarak Turizm hizmetlerine sunulmalıdır.

Şehrin tüm girişlerinde ve caddelerinde öncelikle binaların kesinlikler boyanması (en azından görünen kısımları / gerekirse aynı veya değişik renklerde) Şehre gelen turist veya geçici konaklama yapanlara güven vermesi ve başka yerleri de görmek için merak uyandırmasını sağlayacak çalışmalar yapılmalıdır.

Geçmişte var olan Adapazarı Trenin yine hafta sonlarında merkez gardan belli saatlerde Sapanca ya tren seferleri düzenlenmelidir. İstanbul treni artık çalıştırılmalıdır.

Tüm Belediye, taksi, minibüs, midibüs vs. şoförlerinin eğitimden geçirilerek tek tip elbise (mevsimine uygun) şekilde giyinmesine şoförler odası, otobüsçüler odası, minibüsçüler odası karar vermelidir. Güzel bir düzenlenme yapılarak dışardan gelecek turist ve iş damlarına özenli ve güvenli bir kente geldikleri duygusunu yaratacaktır. Bu öneriler MARKA kent için yeni bir ambiyans olacaktır.

Yerel el sanatlarına turistik alanda talep oluşturmak, gelir getirici alan olan hediyelik eşya sektörünün gelişmesine katkıda bulunmamız gerekir.

Kültür ve Turizm Festivalleri (ilçeler bazında) düzenlenerek Sakarya’nın potansiyellerinin tanıtılması ve cazip merkezler olarak pazarlanması sağlanmış olur.

Sakarya kentinin Bölge turizminde liderliği görevini üstleneceği nitelikte ( “Sakarya Bölgesi Turizm Master Planı, Sakarya Bölgesinde Ait yörelerin Turizm gelişmesinin koordinasyonu, Sakarya Bölgesi toplam imajın yükseltilmesi ve ortak tanıtım etkinliklerinin sağlanması“) uygulamalar planlanması ciddi bir fayda getirecektir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi de yenidünya anlayışı çerçevesinde, kent belliğini oluşturma ve kent kültürünü tüm hemşerilerine yayma misyonunu en önemli hedef olarak belirlenmelidir.   Sakarya bir göçmen kenti olduğundan kentimize yerleşen göçmenlere tanıtılarak sevdirilerek Ortak bir hemşerilik duygusu oluşturmamız en önemli ihtiyacımızdır.

En azından şehrin ana caddeleri girişlerdeki ön cepheler vede görünen yerler boyanmalı şehrimize gelenlere temizlik ve güven dıugusu ve güzel bir görüntü sağlanmalıdır.

İl içinde; ilçe gezileri organize edilmeli bu geziler için uzman rehberler yetiştirilmelidir.

Şehrimizde görev yapan öğretmenlerimize SAKARYA adı ile seminerler düzenlenmelidir. Orta öğretimde bilhassa Liselerde öğrencilerimize Sakarya ile ilgili seminerler verilmelidir. Tarihi coğrafya ve vatandaşlık dersleri verilip Sakarya kentlik bilincinin gelişmesi sağlanmalıdır. Sakarya’nın bulunduğu coğrafi konumu itibari ile acilen bir FUAR ALANI’na ihtiyaç vardır. Ayrıca kentsel etkinliklerin yapılması için gerekli yeşil alanların düzenlemesi, bu Kent te doğmuş başta Türkiye’de Dünya’da isim yapmış güreşçiler spor adamları Edebiyat dalında eserleri olan sinemada önemli görevlerde bulunmuş değerlerimizin adlarına yapacağımız spor tesislerinde, üreteceğimiz yeşil alanlarda Resim ve Biyografileri ile hem vefa borcumuzu öderiz hem de Sakarya’nın tarihini gelecek gençlere ve gelen turistlere tanıtmış oluruz diye düşünüyoruz.

Sakarya da Sinema,  Film Stüdyoları kurulmuş ve çeşitli yapımlar tamamlanmıştır. Bunun ardından Disneyland’da olduğu gibi insana, özellikle çocuklara yönelik eğlence alanları ardı ardına gelmelidir. Bacasız sanayi olarak nitelenen Sinema ve film Stüdyolarının etkin kullanımı ve gelişimi, şehrimizin ekonomisine katkı yaratacak,  şehrimizi, bu konuda yetenekli insanımızı dünyaya tanıtacaktır.

Bütün turizm yörelerimizde hizmet veren turizm işletmeleri, oteller, moteller, pansiyonlar, restoranlar çevreyi, doğayı kirletmeyecek şekilde planlanmalı, izin verilmeli ve denetlenmelidir. Özellikle Sapanca Gölünde gezi yatları, mehtap turları, sahilde hizmet veren kafeler, restoran işletmeleri çevre illerden günübirlik gelecek vatandaşlarımıza da hizmet verecektir. Ancak bu hizmetin Sapanca Gölünü kirletmeyecek, çevreyi doğayı bozmayacak şekilde yapılmasının önlemi de alınmalıdır.

Demiryolu ulaşım ağının şehir içi planlamaları, ilçelerimiz ile bağlantıları konusunda yapılan çalışmalarımız mevcuttur. Karasu limanı ile bağlantılı demiryolu ağı gerek tarımsal gerekse imalat sektöründe ihracata yönelik ürünlerimizin denizyolu bağlantısı, Tuna nehri aracılığı ile Avrupa içlerine kadar ulaştırma imkânı sağlayacak, Karadeniz ile bağlantılı bütün ülkelere ile ihracat pazarlarımızın gelişmesine çok büyük katkı sağlayacaktır. Bir diğer bugün dünya ticaretinde de önemini koruyan ticaret ve kültür ağı İpekyolu bağlantısıdır. Ucuz ve güvenli demiryolu ve denizyolu ulaşımı yolcu, mal ve hizmet ticaretinde maliyet açısından rekabet edebilme avantajıdır.

Ülkemizde hizmet veren uluslararası hava limanlarına şehrimiz çok yakındır, Sakarya’mızın sınırları dâhilinde küçük de olsa hizmet veren havalimanımız mevcuttur. Ancak gelecekte şehrimizin ihtiyaçlarına uygun büyüklükte bir havalimanı ihtiyacı da planlanması gerekebilir.

Rapor sunumumuzdan sonra halkımızın ek önerileri; Sapanca’mızda bir ara Balon turları yapıldı uygun şartlar oluşursa bu turlar tekrar düzenlenmeli zira Balona binmek isteyen ve merak eden halkımız çok bu suretle bu arzu ve isteklere çevre şehirlerimizden çok talep olacaktır. Çark deresinin üzerine de belli bölgelerde  yaya geçiş yolları askılı köprüler yapılabilir. Tatil günleri turistik yerlerimizi gezdirecek araçlar tahsis edilmeli. Halka bu konuda tanıtım yazıları hazırlanmalı. Fiyatları açıklanmalı.

Mevcut halkın elindeki eski eserler için Müze düzenlenmeli ve Adapazarı’nın geçmişi sergilenmeli, En Önemlisi  basın ile  şehrin reklamı yapılmalı merak uyandırmalı,Örneğin Türkiye’nin en eski tarihi eserlerden biri olan Jüstinyen köprüsü ( Serdivan Başkanımız bu konuya çok önem veriyor) , yapılmakta olan şelale ve Göl kenarındaki piknik alanı,  Merkezdeki Kent Park ve Millet Parkımız bir çok şehirde yok.B.şehir Bel.Başk. Adapazarı Beld. Başkanımız bunlara çok önem veriyor. Abasıyanık parkı düzenlenmeli, Atatürk parkı daha cazip hale getirilmeli 1960- 70 li yıllar burası tüm halkın toplandığı yerdi.  Erenlerdeki Hes yanı  büyük parkımız Erenler Beld. Başk. Çevre düzenlemesi yaparak yeni bir muhit yaratıyor. Tarihi camilerimiz merak çeken yerler. Sakarya’nın döküldüğü Karasu deltası, Akçay barajı, Geyve,Taraklı,Karasu, ve diğer ilçelerdeki tarihi yerler ve özel tabiat ortamları veTüm önerilen ve önerilecek yerlerde ambians olmalı, Özellikle şehrin yemek konusundaki özel mekanlar devamlı denetlenmeli ve  gelecek gezginlere tanıtılmalı, önerilecek yerler seçilmeli. Yöneticilerimizin öncelikle şehre sahip çıkması zira tarım alanı,tarihi yerler, dere kenarlarında yapılacak Sanayiye kesinlikle izin vermemeli ve Halka destek olmaları çok önemlidir. Özellikle halkımızın gizli kalmış değerlerimizi bildirmelerini bu nedenle    Devam edecek önerilerinizi bekliyoruz.    Sakarya Sivil Toplum Platformu Başkanları

YORUMLAR

İlgili Terimler :
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

BENZER HABERLER

""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar