Dolar : Alış : 7.7522 / Satış : 7.7662
Euro : Alış : 9.0835 / Satış : 9.0999
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya26°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 10651 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SASTOP 217.Genel Toplantısında Kentin Sorunlarını Masaya Yatırdı

14 Şubat 2020 - 684 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»SASTOP 217.Genel Toplantısında Kentin Sorunlarını Masaya Yatırdı
SASTOP  217.Genel Toplantısında Kentin Sorunlarını Masaya Yatırdı

SASTOP 217 .Genel Toplantısında KENT KONSEYİ Başkan ve Üyeleri ile SASTOP Sakarya Sivil Toplum Platformu Orman Park’ta bir araya geldi.

Sastop eş  Başkanı  ve Toplantı Yönetmeni Av. Önder Döker’in açılışını yaptığı toplantıda:

Kent Konseyi Başkanı  Sinan Çileli Konseyin  çalışma şeklinden  bahsederek  Sakarya ile ilgili Hedeflerini ve öncelikli sorunlar olarak  belirledikleri konularda Komisyon teşkiline başladıklarını ve  gerektiğinde Komisyon toplantılarına   işinde ehil ve Bilgili deneyimli kişileri de davet edeceklerini açıkladı.

Şu an bu toplantımızda Kent Konseyi olarak Başkan Sinan Çileli, KONSEY Genel Sekreteri Abdülkadir Şen , SAÜ Temsilcisi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Demir, G.Dönem Baro başkanı   Av. Önder Döker, Yöçeyder  Temsilcisi Mehmet Ersöz ,Türk Muhtarlar Fed. Başkanı Erdal Erdem  Konseyimizi temsil ediyoruz. Sivil Toplum Kuruluşları ile ortak çalışmalar yapmak için buradayız dedi.

  Sastop’ ta yıllardır çalışmalara iştirak eden Sinan Çileli,2005 yılından bu yana 15 yıllık platform çalışmalarını Sinevizyon ile anlatarak başladığı tanıtım ve sonuçlarınıİlgili Kurumlar, Belediye Başkanları,Valilik, Bakanlıklar ve de Cumhur Başkanlığı Köşkünde yaptıkları  görüşmeleri sundu.

     Sastop Oturum Başk. ve Turabder Sakarya Şb. Başk. Önder Döker Kent Konseyi üyelerine Sastop’un çalışma şekli ve düzeni ile ilgili Bilgi sunduktan sonra Sakarya’nın geleceği ile ilgili halen gündemlerinde olan 7 adet proje hakkında Komisyon Başkanlarından açıklama sunmalarını istedi.

     Trafik Komisyonon Başkanı Sivaslılar Derneği Başkanı  Aytaç Güner Şehrin Trafiğinin çözümlenmesi için 9 ay önce  hazırladıkları rapordan kısa örnekler verdi.Otopark ihtiyacı, Kavşaklardaki problemler, Yollarda  düzensiz park etmeler ve Trafik ışıklarına ihtiyaç olan bölgeler ve diğer konularda komisyon adına açıklamalar yaptı. Halk temsilcisi Armağan Bahadır, Sakarya Motur Kulübü Temsilcisi Adem  Koç, Bizde Başkanımıza isteklerimizi Komisyon ile  birlikte ulaştıracağız dedi.

   Sakarya  Bis. Doğa Sporları Der. Başk. Şefik  Akar  Bisiklet sporları ile ilgili isteklerini hazırladıkları  raporu Başkana sunacaklarını bildirdi. İsteklerini açıkladı.

Sakarya Oto San. Eğit. Ve Dayanışma Der. Başk. Özcan Ovalı Trafiğe öncelikli çözümler sundu.

  Hasarlı okullar   Komisyon Başkanı Özel Eğ. Muhtaç Çocuklar Der. Başkanı  Gülsen Öziş de Bizde Komisyon olarak 4 ay önce çalışmalarımızı tamamladık. Geçtiğimiz günlerde yetkililerce açıklanan 17 hasarlı okula ek olarak kazalarımızdan birinde  bulunan okul hakkında ek çalışma yapıyoruz. Gerçek olup olmadığı hakkında Bir inşaat mühendisi ile bahsi geçen okulu incelemeye gideceğiz bilgisi verdi. Konsey Genel sekreteri bu konuda  inceleme yapmak üzere notunu aldı. Konsey ile birlikte  çalışmaya hazırız dedi.

Toplum Dayanışma ve Kadın gelişim Der. Başk. Hülya Lüleci Sayın Milli Eğitim Müdürümüz  bu konularda bilgi vermek üzere toplantımıza katılacağını  fakat son olarak rahatsızlığı nedeni ile toplantılarımıza katılamadığını açıkladı.

Kırkpınar Kırçev Başkanı  Hüsamettin Koçak ve  Başk. Yard. Ahmet Albaş Teleferik hattı ile ilgili son gelişmeleri sundu.  Pazar günkü Halk toplantısına davet ettiler.

  Emekli  Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı  ve Av. Ahmet Akyüz ,Komisyon olarak Av. Önder Döker ile ilgililer ile yaptığımız görüşmelerde  Yeni Adliye Sarayı için yer tespiti yapıldığını, Projeler hazırlandığını Tespit ettik. Bizim Sastop Adliye Komisyonu olarak ortak arzumuz Şehrin Merkezinde Halkın içinde bir Adliye Sarayı olmasıdır. Yeni kent artık büyük bir kasabadır . Arzumuz oki geleceği de düşünerek Mevcut adliyemiz in Kuzey Adliyesi olarak göreve devam etmesi yeni bir Adliye Sarayının Şehirde olması yönünde Sastop olarak oy birliğimiz mevcuttur.Komisyon üyesi Av. Önder Döker Komisyonumuz, Valilik Binasının da  şehirden ve Halktan uzak olmasının Valilik hizmetleri içinde  sorun olup olmadığı konusunda görüşleri sunan bir rapor hazırlanmak üzere çalışmalara başlanmıştır.

     Çevre Komisyonu Bakanı   Geyve Boğazı ve tabiatı Koruma Derneği  Başkanı  Kamuran Tan Geyve Boğazı ile ilgili davalarımızı kazanıyoruz. Bu arada Kocaali de kurulması istenilen Kimya OSB sinin  çevre yaşamına  zararları büyük olacaktır. Yanlış Yer Seçimi YapıldığıI ORTADADIR. Bu akşam Kocaali heyeti  hava muhalefeti nedeni ile katılamadılar fakat biz bilgileri aldık. Bu arada kurulması planlanan yeni OSB ve Çimento fabrikası çalışmaları da gündemimizdedir. Sanayi yatırım Çalışmalarının Yerleşim, Ziraat ve hayvancılık ile orman alanlarından uzak mahaller düşünülmesi gerekirken yerleşim yerlerinin dibine kurulmak istenmesi çevre  katliamıdır. Raporumuzu Kent Konseyi ile görüştükten sonra acil Başkanımıza sunmak istemekteyiz.

  Sakarya Geç.Dönem Turizm Derneği başkanı, İhsan Mahmutoğulları, Turizm bir kentin tanıtımı için en önemli tavsiyedir. Bu nedenle şehrin bu özelliğini ortaya çıkarmamız için B. Şehir Belediyemize bizde Komisyon olarak  bazı görüşlerimizi sunacağız faydalı olacağını da inanıyoruz dedi.   

  Veterinerler hekimleri Odası Başkanı Yıldırım Çakmak Mesleği ile ilgili sorunları yaptıkları çalışmaları  ve Korona Virüsü salgını hakkında açıklamalarda bulundu.

  Sakarya’daki çeşitli Mülteci Guruplarının varlığı ve kaçak mültecilerin durumu şehrimizde yaşayan bu misafirlerin sosyal duruma uyması, çalışma alanları ve diğer tüm konularda inceleme yaparak Yerel Yöneticilere sunmak üzere raporumuz haftaya tamamlanacaktır. Bu acil eylem planında Türk örf ve adetlerine intibak edebilmeleri için eğitim verilmesi, aile planlaması, Kültür ve diğer tüm konularda intibak sağlanması için  bir rapor halinde inceleme sonucu sunulacaktır.

Sakarya Muhtarlar Derneği başkanı Erdal Erdem Mülteciler konusunda yaptıkları toplantılar ile ilgili bilgiler sundu.  Türkmen İnsan hakları derneği başkanı Dr. Eşref kamil Türkmenlerinde sorunlarını gündeme getirerek bu konuda çalışmalar yapılmasını talep etti.

Şeker İş Sendikası Başkanı Oğuz Kalay şu anda Sakaryada  Şeker pancarı ekimi kısıtlanmaktadır. Eski çalışmalarımız ile  artan ekim sahaları şu anda yeniden daraltılmaktadır. Bu konuda ki çalışmalarımızı sunacağız. Birlikte hareket etmemiz yerinde olacaktır. G.Dön. Hanlı Bel. Başk. Ali Afacan Sakaryadaki Tarım çiftçisinin  sıkıntılarını dile getirdi. Konuklar Adapazarı Bel. Meclis Üyesi Haluk Akbay  ve Oğuzhan  Gündüz  ile  Beykent Üniversitesinden Ege  Ekren.

Toplantının özetini sunan Toplantı moderatörü Turabder Sakarya Şb. Başkanı  Av. Önder Döker Arzumuz Güzel bir Sakarya’dır. İnsanlarının mutlu olduğu bir yaşam şeklidir. Halkımızında önerilerini bekliyoruz. Bizlerde bu konuda görüşler ve bilgiler alıyoruz. Artık yaptığımız çalışmaları Kent Konseyi ile Paylaşarak B.şehir Belediye Başkanımıza sunacağız.

Bu konudaki Çalışmalarımızı, Yerel  Yöneticilerimizin yaptığı çalışmalara ek olarak sunmayı arzu etmekte ve halkın sesini duyurmak istemekteyiz. SAKARYA SİVİLTOPLUM PLATFORMU

YORUMLAR

İlgili Terimler :
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

BENZER HABERLER

""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar