Dolar : Alış : 6.0824 / Satış : 6.0934
Euro : Alış : 6.5654 / Satış : 6.5772
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya13°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 16203 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakarya’nın Kardeş Şehri Seçilen Oş Şehrini Yakından Tanıyalım

16 Haziran 2019 - 797 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Sakarya’nın Kardeş Şehri Seçilen Oş Şehrini Yakından Tanıyalım
Sakarya’nın Kardeş Şehri Seçilen  Oş Şehrini Yakından Tanıyalım

Habervole Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN Sizin için Oş şehrini araştırdı

Oş kentinin tarihi

Oş kеnti 3 bin yıllık geçmişiyle sadece Kırgızistan’ın değil, Orta Asya’nın da en köklü ve tarihi şehirlerinden birisi. Bişkek‘ten sonra ülkenin en büyük şehri olma özelliğine sahip olan şehir, Kırgızistan’ın güneybatısında, Özbekistan sınırına çok yakın bir bölgede bulunuyor. Bol yağış alan ve yeşillikleriyle ünlü kent kışın en soğuk hissedildiği Ocak ayında -6 dereceyi görürken, en sıcak zamanları olan Temmuz ayında ortalama hava sıcaklığı 24 derecedir. 

Oş kenti, 1944 yılında Stalin tarafından Ahıska ve Batum`dan sürgün edilen TürkKürt ve Hemşinlilere de ev sahipliği yapmaktadır. Oş kent nüfusunun yaklaşık %2’sini Ahıska Türkleri ve Karadeniz Türkleri oluşturmaktadır.

Süleyman Dağı’nda Babür’ün kendi yaptığı ve yaşadığı bir ev bulunuyor. Sonradan Camiye dönüştürülen ve kutsal kabul edilen bu küçük ev “Babür Evi” olarak biliniyor. Bir efsaneye göre Hz.Süleyman kenti ziyaret ettiğinde geceyi bu dağda dua ederek geçirdiği için bu ismi almıştır. Hz.Muhammed’in de Süleyman dağında dua ettiğine dair rivayetler bulunuyor. Bölge halkı ve çevre coğrafyalarda kutsal sayılan bu dağa gelindiğinde yarı hacı olunduğuna inanılıyor. 

Oş kentinde Kırgızların ulusal kadın kahramanı olarak kabul edilen Kurmancan Datka’nın bir heykeli bulunuyor. Kırgızistan’da hala herkesin gönlünde özel bir yeri olan Kurmancan Datka, Rusya’nın yayılmacı saldırılarına karşı halkını örgütlemiş ve Rus ordusuna karşı halkıyla birlikte kahramanca savaşmıştır. 

Oş pazarı, antik dönemlerden günümüze bölge için çok önemli bir ticaret noktası. Yaklaşık 2000 yıllık bir tarihe sahip olan bu göz kamaştırıcı pazar, günümüzdeki modern çarşılar kurulana kadar Orta Asya’nın en büyük alışveriş noktası olma özelliği taşıyordu. Pazarda elektronik eşyadan sebzeye, büyükbaş hayvandan giyim eşyasına kadar geniş bir yelpazede ürün bulmak mümkün.

Oş kentinde kültür ve eğlеnсе

Oş kentinin çevresini kaplayan dağlar tırmanış parkurlarıyla ve zorlu yapısıyla dağcıları bölgeye çekiyor. Ayrıca bölge kış sporları ve kayak yapmak için de çok iyi bir seçenek. 

Oş kenti bahar ve yaz aylarında düzenlenen akşam konserleri ve tiyatro gösterileriyle kültürel yönden zengin ve keyifli akşamlar geçirmek için iyi fırsatlar sunuyor.


YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar