Dolar : Alış : 5.5274 / Satış : 5.5373
Euro : Alış : 6.2630 / Satış : 6.2743
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 14545 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Saadet Partisi Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ali Seyyar Engelli Dostu

25 Mayıs 2018 - 1.347 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Saadet Partisi Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ali Seyyar Engelli Dostu
Saadet Partisi Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ali Seyyar  Engelli  Dostu

Habervole  Genel Yayın Yönetmeni  Fehmi DUMAN,Habervole Haber  Müdürü  Sabahattin Birinci  Sakarya  ve  Türkiye  için  Engelli  Dostu  Saadet Partisi Sakarya Milletvekili Adayı Sosyal Siyaset Uzmanı Prof. Dr. Ali Seyyar ile  Dobra   Dobra   Konuştu

Saadet Partisi Sakarya Milletvekili Adayı Sosyal Siyaset Uzmanı Prof. Dr. Ali Seyyar”

SAKARYA VE TÜRKİYE İÇİN
ENGELLİ DOSTU SOSYAL POLİTİKA PROJELERİM”

“Projelerimi bugün değil kitap çalışmalarımla yıllar öncesinden hazırlamıştım”
– BAKIMA MUHTAÇ ENGELLİLERE KALICI BAKIM HİZMETLERİ PROJESİ:

Kurum danışmanı olarak Hazırlık ve tamamlama aşamasında bulunduğum 2005 tarihli Engelliler Kanunu, sosyal politikanın temel esaslarını dikkate alan bir anlayışla ortaya çıkmıştır. Ne var ki bütün yaklaşımlar, yoksul engellilere cüzi de olsa maddî destek sağlamaya yöneliktir. Bu durum aynen bakıma muhtaç engelliler için de söz konusudur. Bakım ödeneği bu bağlamda sadece yoksul olmak şartıyla verilmektedir. Halbuki yoksul olmayan fakat özellikle yaşlı ve bakıma muhtaç engellilerin de evde ve(ya) kurumda profesyonel bakım hizmetlerine ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bakıma muhtaçlık, başka sosyal risklerden bağımsız olarak tahakkuku halinde kendi başına sosyal bakım güvence modelinin bir parçası olması gerekir. Bunun için de nasıl ki Türkiye’de işsizliğe karşı işsizlik sigortası var ise bakıma muhtaçlar için de sosyal sigortalar sisteminde bakım sigortası ihdas edilecektir.


– AYRIMCILIK İÇERMEYEN ENGELLİ DOSTU İSTİHDAM PROJESİ:

Engellilerin istihdamında da halen ayrımcılık ilkesine aykırı uygulamalar devam etmektedir. Örneğin bugün KPSS’de 100 puan almış bir engelli vatandaşımız Kaymakamlık Sınavlarına girmemektedir. Yani bir engelli vatandaşımızın kaymakam veya vali olması, günümüzün mevzuatına göre mümkün değildir. Çünkü 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (m. 48/A) ve buna bağlı 1700 sayı ve 1930 tarihli Dahiliye Memurları Kanunu (m. 2) ve yine buna bağlı 788 sayı ve 1926 tarihli Memurin Kanunu (m. 4; V) buna engel teşkil etmektedir. Buna göre bir kaymakam adayının “bedenî arıza ve hastalıklara malul bulunmaması, memleketin her ikliminde iş görmeye ve her vasıta ile gezip dolaşmaya kabiliyetinde bir sınırlama” içinde olmamalıdır. Halbuki teknoloji çağında normal bir kaymakamın/valinin yapabileceği işleri artık işgücü niteliği taşıyan engellilerimiz de kolaylıkla ifade edebilmektedir. Engellilerin milletvekili olması mümkün de neden kaymakam veya vali olamasın ki? Kaldı ki asr-ı saadette Peygamberimiz (sav) bile liyakatli engelli sahabilerine en üst idarî makamlar vermiştir. Saadet Partisi iktidara gelirse, engellilerimiz de kaymakam ve vali olabilecektir.


– ENGELLİ DOSTU İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ PROJESİ:

İşgücü niteliği taşıyan her engelli vatandaşımız, istediği meslekte veya işyerinde fırsat eşitliği çerçevesinde kariyer yapabilme hakkına sahip olmalıdır. Bunun için oluşturulacak “Engelli Dostu İşyeri” standartları doğrultusunda gerek kamu kurum ve kuruluşlarında, gerekse özel sektörde “Engelli Dostu İnsan Kaynakları Yönetimi” ilkeleri belirlenecek ve hayata geçirilecektir.


– NİTELİKLİ ENGELLİ İŞGÜCÜ YETİŞTİRME PROJESİ:

Engelli işgücü, yeterince meslekî bilgi ve tecrübeye sahip olmadığı için, genelde ücreti düşük işlerde çalıştırılmaktadır. Fırsat eşitliğine aykırı bu durumun ortadan kalkması için, engelli işgücünün meslekî kalifikasyonunun artırılmasına yönelik olarak İş-Kur ve STK’lar aracılığı ile sertifikalı meslek kurslarının sayısı ve niteliği artırılacaktır.


– AĞIR DERECEDE ENGELLİ İŞGÜCÜ İÇİN KORUMALI İŞYERİ PROJESİ:

Ağır derecede engelli olan fakat yine de işgücü niteliği taşıyan engellilerimizin emek piyasasında iş bulabilmeleri hemen hemen mümkün değildir. Üstelik engelli kotasına rağmen. Çünkü işverenlerimiz, genelde hafif derece engelli işgücünü tercih etmektedir. Bu durum aynen kamu işverenleri için de geçerlidir. Dolayısıyla engelli dostu çalışma atölyelerinin sayısının çoğaltılması gerekmektedir. Onun için Sakarya ilçelerinin hepsinde en az bir tane Korumalı İşyeri Açılacaktır.
– ENGELLİ DOSTU TURİZM PROJESİ:

Turizm sektöründen engelli vatandaşlarımız da eşitlik ilkesine uygun olarak yararlanabilmelidir. Otellerimiz ve bütün turistik tesis ve mekânlarımız engellilerimize uygun hâle getirilecektir. SAKARYA, ENGELLİ DOSTU TURİSTİK MERKEZİ OLACAKTIR.
– ENGELLİ DOSTU MANEVÎ KORUMA PROJESİ: Engellilere ne kadar çok sosyo-ekonomik imkânlar verilirse verilsin, kalıcı ve ciddî rahatsızlıkları sebebiyle engellilerin önemli bir kısmı netice itibariyle bazen hüzün, keder, depresyon ve isyan hâli içinde olabilmektedir. İntihar edenlerin içinde engellilerin sayısal fazlalığı bunun delilidir. Musibet gibi algılanan fakat haddizatında kişi için bir imtihan ve dolayısıyla sevap kazanma vesilesi olabilen engellilik sorunuyla manevî yönden nasıl mukavemet edilebileceği yönde kapsamlı bir şekilde manevî teselli, destek ve koruma sistemi geliştirilmelidir. Bunun için DİYANET aracılığı bütün sosyal kurumlarda ve sivil alanda istihdam edilmek üzere profesyonel manevî destek elemanları yetiştirilecektir.

Haber   Fehmi DUMAN    Sabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar