Dolar : Alış : 7.9379 / Satış : 7.9522
Euro : Alış : 9.3941 / Satış : 9.4111
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya28°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 10739 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Prof.Dr. Ali  Seyyar “Çalışırken bile manevî ve sosyal hayattan kopmamız gerekir”

07 Haziran 2018 - 30.710 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Prof.Dr. Ali  Seyyar “Çalışırken bile manevî ve sosyal hayattan kopmamız gerekir”
Prof.Dr. Ali  Seyyar “Çalışırken bile manevî ve sosyal hayattan kopmamız  gerekir”

Saadet Partisi, Sakarya Milletvekili Adayı  Prof.Dr.Ali  Seyyar  “Çalışırken bile manevî ve sosyal hayattan kopmamız gerekir”

HAFTALIK ÇALIŞMA SAATLERİ AŞAĞIYA DOĞRU ÇEKİLECEK VE EŞZAMANLI OLARAK İŞÇİLERİMİZİN VERİMLİLİĞİ ARTIRILACAKTIR

Almanya’da çalışan işçiler, ortalama olarak haftada 35 saat çalışır. Ama yine de bizim işçilerimizden daha çok verimli çalıştığı için, daha yüksek ücret elde eder. Bizim işçimiz ise 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. maddesine göre haftada azamî 45 saat çalışır ama Almanya’daki işçilerin elde ettiği ücretin ancak dörtte birini kazanır. Siz bakmayın kanunlardaki 45 saat sınırına. Hepimiz biliyoruz ki bizim işverenlerimizin ekseriyeti işçilerini daha fazla çalıştırır. Kerhen de olsa işçilerimizin % 23’ü bazen haftada 60 saat ve üzerinde bile çalışır, üstelik fazla mesai ücreti almadan.
Bir başka ifadeyle Türkiye’deki işçilerimiz, dünya ortalamasının çok üzerinde fazla mesai yapmakta ama fazla mesainin verimliliği artırmadığı gibi, çalışana da artı bir maddî katkı sağlamamaktadır. Her çalışma saati, kişinin serbest zamanının kısalması anlamına gelir. Fazla mesai ise, sosyal hayattan kopmak ve ailevî mesuliyetleri ihmal etmek ile eşanlamlıdır. İşçilerini fazla çalıştıran işverenlerimiz, zahiren bundan yararlanabiliyor gibi düşünülebilir. Fakat her bir fazla mesai, verimliliğin de düşmesine sebebiyet vereceği için, sonuçta işverenin de aleyhine bir uygulamadır. Kaldı ki, kul hakkı ihlallerin başında (fazla) çalışma saatlerine mukabil çalışanın maddî hakkını vermemek gelmektedir.


Velhâsıl-ı Kelâm


– Bir İslâm toplumunda çalışma şartları ve saatleri, dünyaya örnek olabilecek bir şekilde ifrat ve tefritten uzak olarak makul bir çerçevede tutulması gerekmektedir. OECD tarafından hazırlanan “asıl işlerinde haftada 60 saat ve üzerinde çalışanların oranı” listesinde Türkiye yüzde 23,3 ile birinci sırada yer alıyor. Bu, bizim açımızdan hiç de hoş bir tablo değildir. Türkiye, hem uzun kanunî çalışma süresini, hem de en uzun fiilî çalışma saatlerini aşağıya doğru çeken düzenlemelere geçmelidir. Bunu yaparken, işçilerimizin verimliliğini artırıcı tedbirleri de hayata geçirmelidir.
– Şu bir gerçek ki fazla çalışanların performansları, yeterince dinlenenlere kıyasla daha düşüktür. Bir başka ifadeyle işçilere haftalık/yıllık ne kadar dinlenme hakkı verilirse, işçilerin çalışma azmi ve bereketi de o nispette artmaktadır. Mesela OECD sıralamasında dünyanın en kısa ortalama çalışma saatlerine sahip olan Almanya’nın verimliliği, dünyanın ilk sıralarındadır. Küresel Rekabet Raporlarına göre, Almanya dünyanın en rekabetçi dördüncü ülkesidir. Demek ki çalışanlara fazlasıyla dinlenme hakkı verilerek de verimlilik yüksek tutulabiliyormuş.
– O halde biz de işletme maliyetlerini düşüren ve işçi verimliliğini artıran girişimlerde bulunalım ve işçilerimize daha çok serbest zaman hakkı tanıyalım. Böylece çalışanlarımız, kulluk vazifeleri bağlamında hem manevî, hem de sosyal görevlerini daha rahat ve kolay yerine getirebilecektir. Çalışırken bile manevî ve sosyal hayattan kopmamızı telkin eden Peygamberimizin (sav) şu sözleri, iş dünyasının temsilcilerinin (yöneticiler, sendikalar, işçi ve işverenlerin) kulağına küpe olmalıdır: “Rabbinin sende hakkı var, bedeninin sende hakkı var, ailenin sende hakkı var; her hak sahibine hakkını ver.” (Buharî; Savm: 51/1968).

Görüntünün olası içeriği: Ali Seyyar, gülümsüyor, gözlük ve yazı

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ali Seyyar dahil, gülümseyen insanlar, takım elbise

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gözlük ve yakın çekim

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar, ayakta duran insanlar, takım elbise ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, Ali Seyyar dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, takım elbise ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, yemek yiyen insanlar, oturan insanlar ve yiyecek

YORUMLAR

İlgili Terimler :
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

BENZER HABERLER

""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar