Dolar : Alış : 5.4392 / Satış : 5.4490
Euro : Alış : 6.2032 / Satış : 6.2143
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 14537 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Karıncalı Dede Türbesi Çöplük Olmuş

12 Mart 2018 - 279 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Karıncalı Dede Türbesi Çöplük Olmuş
Karıncalı Dede Türbesi  Çöplük Olmuş

Seçim Dönemlerinde Türbelere özen gösterenler Neredesiniz?

Hak ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı  Eyüp GÜZEL Yüzyıllarca Suları akan,Mescidinde  ibadetin yapıldığı Karıncalı Dede Türbesinin içler  acısı  haline  tepki  gösterdi.

Hak ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı  Eyüp GÜZEL  Arifiye Belediyesi  ile  Sakarya Büyükşehir Belediyesi nerede  Seçim  dönemleri  oy için yapılan  güzel çalışmaları  seçimlerden  uzaklaştıkça  hizmetin gelmediğini gördük.

SEDAŞ  ELEKTRİK VERMİYOR

SASKİ  SU VERMİYOR

BELEDİYE  YOL VERMİYOR

BELEDİYE  ÇÖPÜ ALMIYOR

BELEDİYE  KANALİZAYONU TIKAMIZ

REZİLLİK  DİZ BOYU

Hak ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı  Eyüp GÜZEL “Adapazarı’nı Bilecik’e bağlayan E-25 Karayolunun Adliye Köyü mevkiinde yüksek bir kayanın üzerinde bulunan türbe adını, karıncalarla insanüstü ilişkiler kuran ve onlarla adeta konuşan bir Türkmen ermişinden aldığı söylenmektedir.

Söylenceye göre karıncalar tarafından basılan bir köyün ahalisi Karınca Baba’ya başvururlar.

Köylerini bu karıncalardan kurtarmasını isterler. Bu şahıs köye gelerek dua eder ve köyün karıncalardan kurtarılmasını sağlar. Bu olaydan sonra bu kişinin adı “Karınca Baba” olarak anılır. Çevreye zarar veren karıncaları da, onlarla konuşan ikna eden mübarek zat, karıncaları yanına toplamakta ve birlikte bir hayat sürmektedir. Hayatını adeta karıncalarla birlikte geçiren Türkmen ermişine, vasiyeti üzerine vefatında sonra söz konusu kayanın üzerinde mezar yapılmış olup, burası zamanla “Karıncalı Dede Türbesi”ne dönüşmüştür. Bu türbeyi ziyaret edenler dileklerinin kabulü için bölgede bulunan ağaçlara bez parçası astıkları ve karıncaların yemesi için pirinç bıraktıkları görülmüştür. Türbenin etrafının ağaçlıklı olması sebebiyle Karınca Baba’yı ziyarete gelenler burada piknik yaparlar.”

Ancak  şimdi  Su  yok,çevre  çöplük olmuş.Bir  an  önce  Yetkilileri  uyarıyorum.Görev  sadece  seçim  arifesinde olmaz”      

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar