Dolar : Alış : 6.0463 / Satış : 6.0572
Euro : Alış : 6.7549 / Satış : 6.7670
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 14894 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İş’e iş, Aş’a aş katan Yalçın Koçak’a 40.Yıl plaketi

27 Aralık 2015 - 495 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İş’e iş, Aş’a aş katan Yalçın Koçak’a 40.Yıl plaketi
İş’e iş, Aş’a aş katan Yalçın Koçak’a 40.Yıl plaketi

İnşaat Mühendisleri Odası, 61. Kuruluş Yıldönümü, meslekte 25-40 yılını doldurmuş üyelerine teşekkür plaketi verilmesi amacı ile Şen otel’de önce ki akşam bir kokteyl düzenledi. Kokteyle oda üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

İş’e iş, Aş’a aş katan Yalçın Koçak’a 40.Yıl plaketi

Yalçın KOÇAK’ın rahatsızlığı nedeniyle plaketi oğlu Tolgay YALÇIN aldı.

SAKARYA İnşaat Mühendisleri Odası’nın 61’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla şube yönetimi tarafından Sen Otel’de kokteyl verildi. Yoğun katılım ile gerçekleşen kokteylde konuşan İMO Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, “İnşaat Mühendisleri Odası 1954 yılının Aralık ayında 6235 sayılı yasa ile kurulmuş kamu kurumu niteliğinde, ülke genelinde 105 Bin ilimizde ise 980 üyesi olan bir meslek örgütüdür. Kurulduğumuz günden bugüne kadar güvenli yapılaşmanın sağlanması, doğa ve doğal kaynakların korunması, mesleki niteliğin yükseltilmesi gibi birçok konuda kararlı davranışını sürdüren odamız tüm gayretiyle çalışmıştır” dedi.

GAYRET GÖSTERMELİYİZ

Yapılan çalışmalara rağmen devam eden problemlerin olduğunu belirten Gürpınar, “Yapılan çalışmalara rağmen ülkemizde ve ilimizde meslek alanımızla ilgili yaşanan gerçekler mevcuttur. Maalesef hala yeterli deprem güvenliği olmayan yapı stokumuzu güvenli hale getirmek için gerekli gayreti göstermiyoruz. Kentlerimizde ulaşım ve trafiği önce problem haline getirip sonra çözmeye çalışıyoruz. Yeterli altyapısı olmayan, deprem ve zemin ilişkisi araştırılmayan zeminlere mühendislik kurallarına uymayan binalar yapıyoruz. Her kasabada altyapısız ve öğretim üyesiz mühendislik okulları açıyoruz. Mesleki yetkinliği olan, işini doğru yapmaya çalışan mühendis ve mimarları haksız rekabet koşulları nedeniyle imar ve yapı alanı dışına atıyor, bu alanın her işi bilenler ve her işi yapanlarla doldurulmasına göz yumuyoruz” ifadelerini kullandı. Oda üyelerinin birlik ve beraberliklerinin, dayanışma gücünün devam ettiği müddetçe, çalışmaların hızlı bir ivme ile devam edeceğini vurgulayan Gürpınar, odaların bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Gürpınar’ın konuşmalarının ardından meslekte 25 ve 40 yılını doldurmuş oda üyelerine teşekkür ve onur plaketi verildi.

plaket
25 ve 40 yılını dolduranlara onur plaketi
İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesinin 61. Kuruluş Yıl dönümü nedeni ile önceki akşam Sen Otelde düzenlenen gecede meslekte 25 ve 40 yılını doldurmuş inşaat mühendislerine onur ve teşekkür plaketi verildi.

Yalcıkocak1 Yalcıkocak2 Yalcıkocak3

Plakete layık görülen oda üyelerinin isimleri şöyle: 40. Yılını dolduranlar 23 kişi. Yalçın Koçak, Ersin Taranoğlu ,Zafer Adalet, Recep Aşoğlu ,Nuri Paker  Rıfat Akbıyıklı, Hidayet Tan, Hüseyin Uluç, Rıdvan Yıldırım, Ender Edip Saygılı, Mehmet Usta ,Recep Çavuşoğlu, İdris Yazıcı, Aysun Sarıyer, Selma Taştemur ,Mustafa Güner ,Orhan Ulusakarya ,Fikret Gül ,Mehmet Emin Kaba ,Yavuz Kaya, Bahri Çallı,Arif Nushet Altınışık

Yalçın KOÇAK Kimdir?

22 Mart 1952 Sakarya ili, Adapazarı Merkez Karakalpak Mahallesi nüfusuna kayıtlı olarak dünyaya geldim.

Annem; Ozanlar Mahallesinden Lâtif Duman kızı Hakime’den doğma Rahime

Babam; Mustafa oğlu Fadime’den doğma Mehmet. Ailem şehrin en eski kereste ve nakliye tüccarlarıydı. Yeni yol veya şose denilen eski E-5 yani Ankara yolu garajlardan, şehrin içerisinden geçiyordu. Evlerimiz ve işyerlerimiz oradaydı. Babamlar dört erkek, üç kız kardeştiler. Rahmetli dedem de çocuk çokluğundan vergi olarak yol parası ödemeyenlerdendi.

İsmail, Şevki, Mevlüt amcalarım; Hanife, Rabia, Hilmiye halalarımdı.

İlk okulu Sakarya İlkokulunda bitirdim. Öğretmenim çok ileri görüşlü Arapça ve Türkçe’ye hakim aydın bir Atatürk Milliyetçisi Mediha Maner Hanımdı. Bizleri de kendi gibi yetiştirmeye azami özen gösterdi.

Orta eğitim Adapazarı Ticaret Lisesi orta kısmında okudum ve aldığım eğitimle hâlâ defter ve kebirimi ve de mizan ile bilançolarımı kendim bağlarım. Nurettin Bayramoğlu’nu ve hocalarımı da rahmetle anarım.

Sakarya Lisesini 66-67’de bitirdim. Üniversite tahsili için İstanbul’a geldim. Yıldız Üniversitesi o zaman İ.D.M.M.A Akademi idi, İnşaat Mühendisliğine başladım. 74 mezuniyet yılımız oldu.

Siyasi düşünce dünyamız dedemden gelen demokratlık Babadan gelen AP’lık ve sonra Amcamdan miras CKMP doğrultularında gelişti.

İstanbul gençliğimizi aldı almasına ama bize çok şey öğretti. O zamanMTTB “Milli Türk Talebe Birliği” fahri hizmet yıllarımızdı. Rasim Cinisli ağabeyimizle göz açtık, Kadir Mısıroğlu ile yürüdük, Rahmetli üstad Necip Fazıl’la şahlandık, kabımıza sığmaz olduk. Milliyet nedir, ne demektir onlardan öğrendik, Altın Nesil olmalıydık ezilmişlikten, adam sendecilikten, bananecilikten ve de bizden adam olmazcılıktan kurtulmalı ve de kurtarmalıydık, Boyunduruk kabul etmedik, Hürriyetimizi gemletmedik.

Hamdık, piştik, M.Zahit Kotku (KS)’yu tanıdık, elinde olduk.

Ekonomik hürriyeti olmayanların, fikir hürriyetine sahip olamayacakları gerçeğini çabuk öğrenmiştim.

Daha okulu bitirmeden başladığım, şantiye hayatıyla kısa zamanda işlerimi büyüttüm. Askerlik mi, Evlilik mi?

Vatan hizmeti beklemez dedik, Yarim bekledi.

İzmir Gaziemir Ulaştırma Okulu (Carlos) Yıllarım.

Takım komutanım takmıştı bu lakabı, zaten MTTB’de lakabım Tek Kişilik Ordu’ydu. Ordu hızıma yetişemeyince mimlendik belli.

Ankara Kirazlıdere MSB İnşaat-emlak Kontrol mühendisi Yıllarım. Yazık yetimin malına, heder olan paralara çok yazık itiraz edersen savunma; saçın uzun, paçan geniş askerlikse askerlik v.s. oysa işimiz mühendislik, emirle durmuyor binalar ayakta, demir’le duruyor. Albay Recai Gülener ve ekibi çok bilen, yemeyen, yedirmeyen birini ister mi sürdüler AFYON’a. Kıta aylarım başladı. Binbir macera 38 gün geç’le gelen tezkere ve 1986 Rütbeleri sökülen Mühendis General Recai Gülener, O gün kara kuvvetleri komutanı olarak beni Afyon’a süren; Kenan Evren Cumhurbaşkanıdır, Ben de genç  Sakarya milletvekili . Ziyaretine gittiğimde “Demek o sürdüğümüz Asteğmen sendin Yalçın, bak Allahın adaletine sürenin Rütbeleri söküldü, sürülen taltif oldu” diyecekti.

Evlendim; Sevdiğimi aldım, Muradıma Erdim. Eşim Saraybosnalı Rumeli Türklerinden. Yazlık köyü eşrafından İsmet’in kızı FATMA… Bana üç erkek evlat verdi, üçü de yiğit hem de yolumdan gelen cinsinden şükür yarabbi.

Tolgay inşaat, Turgay ekonomi, Yasin İşletme mühendisidir.

İş ve meslek yaşantımız çok hızlı ve başarılı oldu.

İş’e iş, Aş’a aş kattık, yüksek vergiler ödedik çok eser bıraktık. 1983’de Rahmetli ÖZAL’a destek olduk. 87 Seçimlerinde Sakarya’nın listesinin iyiliği konularında ziyaretimden çıkarken “Yalçın seni de yazdım”  dedi, geri dönerken Ağabeyim Dr. Cengiz Aslan beni göğüsledi kapı dışına çıkardı. Yalvar yakar Sakarya’dan kaç milletvekili bekliyorsanız beni alta yazın, işlerim çok ben gelmeyeyim ama gönderen olayım istedim.

Hemşehrilerim lütfetti beni o alt sıradan da çıkarttı kader; Ekonomik hürriyetim vardı. Müstakil ve müstakim siyaset imtihanım başlıyordu. Ayıpsız günahsız ikbâl ile çekildik devletten.

Rahmetli ÖZAL’la aynı başkanlık divanında çalıştım. Kahveci Rahmetli ekürimdi. Çok zor işleri başardık altından kalktık. Genel Başkanımızı, kimliklerimiz pahasına Cumhurbaşkanlığına çıkardık. Mirasımızı kimler yiyor; işte ortada, hem de inkâr edenlerimiz.

yalcınkocak11yalcınkocak12yalcınkocak22yalcınkocak18

ÖZAL’ın yolu; devamı olduğunu söylemeden Menderes’in yoluydu, baş ucunda dururdu Menderes’in kasetlerini dinlerdi akşamları. 93’de Hayrettin Erkmen Rahmetliden açılan Eski Demokrat Parti’yi istemişti Merkez’de yeni bir siyasal yapılanma için, ömrü vefa etmemişti. Onun bu son siyasi arzusunu vasiyet kabul ettik. 1946 DP’sini aldık, süsledik, yeşerttik 1997’de Mesut’la ters düşüp Anap’tan ayrılan üniversiteden hocamız Korkut ÖZAL’ı beklemediği bir anda genel başkanlığa getirdik. “Olmayacağını, yapamayacağını bile bile, çünkü arkadaşlarımda şöhret hastalığı kompleksi vardı.”

2001 yılında Korkut Hoca yapamadığı işi iade yerine, Cüneyt Zapsu üzerinden Tayyip Bey’e kaydırma yoluna tenezzül edince yeter… dedik. Aday olduk, kongreyi aldık, yine borç ödedik, sesledik süsledik, DP’ye bu sefer de Melih GÖKÇEK tebelleş oldu.

Oysa ki plan; dağarcığında olanların hepsi gelsin meydana üç gün, üç gece yapalım bir kongre, hazirunun seçtiğine tabi olalım söz bende aday olmayacağım dememize rağmen nefislerinin esiri olan arkadaşlar, malum. Heder ettiler canım programı…

Biz Genel Başkanlık sevdalısı değildik.

Memleket Sevdalısı olarak yapmamız gerekenleri zaten hep yapmıştık.

Doğru demişti AKİF

Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.

Nerede o yürekler… ?

yalcınkocak16yalcınkocak4

Ersin Taranoğlu ( 1953)


Sakarya Milletvekili- ANAP

KONYA – 1953, Zühtü, NaileSakarya Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Mühendisliği Bölümü -İngilizce – İnşaat Mühendisi – Özel Sektör Yöneticisi, Serbest Ticaret – XVIII, XIX, XX nci Dönem Sakarya Milletvekili – Devlet, Orman Eski Bakanı – Evli, 2 Çocuk

ERSİNTARANOGLI1 ERSİNTARANOGLI2

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar