Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya24°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 15367 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gösteriş Amaçlı İftarlar Konuşulmaya başlandı

22 Temmuz 2014 - 3.433 kez okunmuş
Ana Sayfa » Guncel»Gösteriş Amaçlı İftarlar Konuşulmaya başlandı
Gösteriş Amaçlı İftarlar Konuşulmaya başlandı

Sizler  şaşalı iftarlarda  oruç açıyor  .Hacivatı  Karagözü oynatıyor. Konserlere  devam ediyorsunuz. Filistin yine bütün insanlığın gözleri önünde saldırıya uğruyor.. Hem de mübarek Ramazan ayında..

İsrail Filistin’i günlerdir bombalıyor… İnsanları öldürüyor, binaları yıkıyor, yakıyor…

*****************************************************

İFTARLARIN KAYNAKLARI MUTLAKA  AÇIKLANMALI

*****************************************************

 Aklı başında olanların  söylediklerini yayınlıyoruz.

İşin tadı iyice kaçtı. Devletin parasıyla göteriş, şatafat almış başını gidiyor. Gidişatı iyi görmüyorum. Bu ibadet filan değil. Bu tür davetlere de katılmıyorum. diyorlar

Ramazan ayı  gösteriş ayı olmuş.

Ramazan ayı  Fırsat ayı olmuş

Ramazan ayı Susturma  ayı olmuş

Ramazan ayının  gerçek  özelliğinden eser  kalmamış.

Şirketler, kurumlar, belediyeler, sadece varlıklı, hatırlı, tanınmış, siyasetçi, bürokrat, kodaman tayfası için lüks mekanlarda iftar verme huyundan bir türlü vazgeçmediler.

Din adamları tarafından orucun en önemli amacının “aç kalarak hep aç olanları halini anlamayı sağlamak olarak” açıklanıyor.

Oruç tutan insanlar midelerine, dillerine, bellerine hakim oluyorlar. Uzun süre nefsi arzularını iptal ediyorlar. Bu sayede bedenen ve ruhen arınma yaşıyorlar.

Şirketler, kurumlar, belediyeler, sadece varlıklı, hatırlı, tanınmış, siyasetçi, bürokrat, kodaman tayfası için lüks mekanlarda iftar verme huyundan bir türlü vazgeçmediler.

Din adamları tarafından orucun en önemli amacının “aç kalarak hep aç olanları halini anlamayı sağlamak olarak” açıklanıyor.

Oruç tutan insanlar midelerine, dillerine, bellerine hakim oluyorlar. Uzun süre nefsi arzularını iptal ediyorlar. Bu sayede bedenen ve ruhen arınma yaşıyorlar.

Pahalı ithal arabalarına kurulup, lüks mekanlara iftara giderek gösteriş yapanlar dinin özüne zarar veriyorlar.

Mehmet Şevket Eygi, İhsan Eliaçık, Süleyman Ateş, Bayraktar Bayraklı, Abdülaziz Bayındır, Cemalnur Sargut, Ali Rıza Demircan, Mehmet Görmez gibi din uzmanlarının yazılarını, konuşmalarını dinleyince israfın büyük günah olduğunu öğreniyoruz.

57 Müslüman ülkenin yarıya yakınında kavgalar, çatışmalar, boğuşmalar, savaşlar, mezhep ayrılıkları, sefalet, yolsuzluk, hırsızlık, ahlaksızlık, adaletsizlik hüküm sürerken bir avuç azınlığın kuş sütünün eksik olduğu sofralarda oruç gösterisi yapmasını kabul edemiyorum

Bankalar Parayla  Para  kazanan  Kuruluşlar  Ramazan ayı içinde  Çalışanlarına  Harcama  çekleri veriyor.O çalışan  300 Tl   yüzünden  Faizle  Vatandaşı inim inim inleten  yapısını Ramazan  ayını bile  kendine  fırsata  döndürmüş.

Şirketleri takibe  aldık  Şirketler  Taşocağı Çalıştırıyorsa.

Taşocağı,Kum Ocağı,Maden işletmeciliğinin  bulunduğu  bölge  halkına  Tüm  hanelere  Ramazan Paketi  gönderiliyor.Fakir  zengin ayrılmıyor.Ramazan  ayında  toplam  2-3   bin Tl  lik  Ramazan  paketi  şirket  için  yapacağı  bütün olumsuzlukların   gündemden çıkarılması  demek.Oruç tutmayan  bazı  vatandaşlar şirketlere  zaman  zaman  sorun çıkarsalarda  onlara  görede   çıkış yolu  bulunuyor.

Kurumlar, Kendi personeline  iftar  vererek  bir  yıl  boyunca  ayaklanmalarının  önününü kesiyorlar.

Belediyelerin iftarlarını  mercek altına  aldığımızda gördük ki  Belediye  Hangi  siyasi partidense   sadece  o  partiye  mensupların  birlikte  yılda  bir  kez .Bu kadar Borcun içinde  yüzen  belediyelerin  böyle  büyük  iftarları  yapması  uygunmu  diye  sorduğumuzda  bu da  mı  sorulur.Haram yedirecek  değiller  ya  diyorlar.

Sadece varlıklı,

Hatırlı, tanınmış, siyasetçi,

bürokrat, kodaman tayfası için lüks mekanlarda iftar verme huyundan bir türlü vazgeçmediler.

Sorularımızı  sıralayabiliriz.

SEDAŞ  neden  sadece  Gazetecilere ve  Muhtarlara  iftar  veriyor?

SATSO  iftarında  3500  kişinin için  de  bir  tane  fakir  neden yoktu?

Belediyeler  Ramazan  ayında  Tüm kesimleri  kucaklayacak  bir  projeyi  neden  devreye  sokmaz?

allahsahidimdirki2r

Ayda  30000 Tl  ücret  alan Dansözün  verdiği  iftara  binlerce   vatandaşın katılması   düşündürücü  değilmi?

 

allahsahidimdirki1

Sual: Haram parayla iftar verilir mi?
CEVAP
Yalnız haram para ile iftar verip ondan sevap bekleyen kâfir olur. Sevap beklemeden vermek küfür olmaz. Geliri haram helal karışıksa, verilen iftar haram da küfür de olmaz.

Sual: İftar vermenin sevabı nedir?

CEVAP
İftar vermek çok sevabdır. Yolda giderken bir oruçluya bir hurma veya bir zeytin verilse de iftar verme sevabına kavuşulur. Peygamber efendimiz, (Bir kimse, bu ayda bir oruçluya iftar verirse günahları affolur. O oruçlunun sevabı kadar ona sevab verilir) buyurunca, Eshab-ı kiramdan bazıları, bir oruçluyu iftar ettirecek kadar zengin olmadıklarını söylediler. Onlara cevaben (Bir hurmayla iftar verene de, yalnız suyla oruç açtırana da, biraz süt ikram edene de bu sevab verilir) buyurdu. (Beyhekî)

Yine bir hadis-i şerifte, (Ramazanda bir misafire oruç açtırana Sırat köprüsünü geçmek kolaylaşır) buyuruldu. (V. Necat)

Yemek yedirmek çok sevabdır. Hele oruçluya yedirmek daha çok sevabdır. Oruç tutanın sevabı kadar sevab alır, oruçlunun sevabından eksilme olmaz.

Peygamber efendimiz, (Ramazan ayında bir oruçluyu su ile iftar ettiren, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur) buyurunca da, Eshab-ı kiram, “Su az ve kıymetli iken mi?” diye sual etti. Onlara cevaben (İsterse nehir kenarında versin, aynıdır) buyurdu. (V. Necat)

Yemek yedirmeyi nimet bilmelidir! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Amellerin en faziletlisi, bir müminin aybını örtmek, karnını doyurmak ve bir ihtiyacını karşılamak suretiyle onu sevindirmektir.) [İsfehani]

(Allahü teâlâ, yemek yediren cömertle meleklerine övünür.)
[İmam-ı Gazali]

(Misafir, sofrada bulunduğu müddetçe, melekler, ev sahibine dua eder.) 
[Taberani]

(Cennette öyle güzel köşkler vardır ki, bunlar, tatlı konuşan, yemek yediren ve herkes uyurken namaz kılanlar içindir.)
[Tirmizi]

(Arkadaşına, sevdiği yemeği ikram edenin günahları affolur.)
[Bezzar]

Dostlarla yemek
Dost ve arkadaşlara yemek yedirmek, sadaka vermekten efdaldir. Hazret-i Ali buyurdu ki:
(Dostlara yedirdiğim bir ekmek, fakirlere verdiğim beş ekmekten daha kıymetlidir. Dostlarla yenilen yemek, köle azat etmekten daha makbuldür.)

(O beni yemeğe çağırmıyor. Onu niye çağırayım) dememelidir! Yemeğe çağırırken de, yemeğe giderken de yalnız Allah rızasını düşünmelidir!

Yemekte günah işlenen davetlere gidilmez. Fakirlerin davetine gitmeyip de, zenginlerinkine gitmek kibirdendir. Kendinden aşağı olanları ziyaret etmek de tevazu alametidir.

Düğün yemeğine davet olunanın gitmesi sünnet, başka ziyafetlere gitmek müstehaptır.
Bazı âlimler ise, (Düğün yemeğine gitmek vacip, diğer davetlere gitmek sünnettir) demişlerdir.

Müslümanın Müslüman üzerindeki beş haktan biri, davetine icabettir. Yani davetini kabul edip gitmektir. Hadis-i şerifte, (Davete icabet ediniz) buyuruldu. (Müslim)

Külfete girenin davetine gitmek gerekmez. Cimrinin davetine de gitmemelidir! Peygamber efendimiz bu hususta, (Cömerdin yemeği şifa, cimrinin yemeği hastalıktır) buyurmaktadır. (Deylemi, Hâkim, İbni Lâl, Dare Kutnî, Hatib)

Samimi olarak davet edilen yere gitmelidir! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Müslüman kardeşine ikram eden, Allahü teâlâya ikram etmiş olur.) [İsfehani]

(İki kişi birden davet ederse, kapısı yakın olana icabet et! Çünkü kapısı yakın olanın hakkı daha önce gelir.) 
[Buhari]

(Davete icabet etmeyen, Allah’a ve Resulüne asi olmuş olur.)
[Buhari] (Dinimizin bu konudaki emrine uymamış olur.)

Sual: Haram parayla iftar verilir mi?
CEVAP
Yalnız haram para ile iftar verip ondan sevap bekleyen kâfir olur. Sevap beklemeden vermek küfür olmaz. Geliri haram helal karışıksa, verilen iftar haram da küfür de olmaz.

Sual: Almanya’da şöyle söylentiler var:
«Burada herkes zengin istediği her şeyi alıp yiyor. Hiç kimseyi davet etmek gerekmez. Asıl sevap kazanmak için bir fakiri davet edeceksin ki sevap kazanasın. Burada fakir olmadığına göre iftara davet etmek gerekmez» diyorlar. Doğru mu?
CEVAP
Yanlış. Akıl ile din olmaz. Din kitapları ne yazıyorsa, ona bakılır. Bazı kimseler de, “Mahallende fakir varken hacca gitmek gerekmez. Fakiri sevindirmek hacdan önemlidir” diyorlar. Ama dinimiz öyle demiyor. Müslüman olanın dinimizin bildirdiklerine inanması gerekir. Bütün dünyanın fakirlerini doyursanız, hepsini zengin etseniz, hac yerine geçmez.

Fakire yemek yedirmenin sevabı ayrı, iftar açtırmanın sevabı ayrıdır. Peygamber efendimiz, (Ramazan ayında bir oruçluyu su ile iftar ettiren, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur) buyurunca, Eshab-ı kiram, “Su az ve kıymetli iken mi?” diye sual etti. Onlara cevaben (Hayır, ırmak kenarında olsa da, ırmaktan bir bardak su alıp verilse de aynı sevaba kavuşur) buyurdu.

Görüldüğü gibi ırmaktan su almak bedavadır. Burada önemli olan oruçluya iftar açtırmaktır. Bu su ile de olur, hurma ile de olur, zeytin ile de olur. Yemek yedirilirse daha çok sevap kazanılır.

Sual: Oruçlu olmayanı iftara davet etmek caiz midir?
CEVAP
Evet, caizdir. Fakat iftara davet ederken, oruç tutanları tercih etmeli. Bir mazereti sebebiyle, oruç tutamıyorsa, mesela yolcu ise, hasta ise yahut muayyen halde ise, onlar da, davet edilebilir.

İftar yemeği parası vermek
Sual: Birine iftar yemeği parası vermek, iftar vermek gibi sevab mıdır?
CEVAP
Evet.

İftar ettirme sevabı
Sual: 
Cami önlerinde camiden çıkanlara iftarını açmak için hurma veriliyor. Bunlar da iftar ettirme sevabına kavuşuyorlar mı?
CEVAP
Elbette kavuşuyorlar. Yarım bardak su verilse de, iftar sevabına kavuşulur. İftar ettirme sevabı çok büyüktür. Üç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ramazan ayında, bir oruçluyu, su ile de olsa iftar ettiren, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.) [V. Necat]

(Bir kimse, Ramazanda, bir oruçluya iftar verirse, günahları affolur. Hak teâlâ, onu Cehennem ateşinden azat eder. O oruçlunun sevabı kadar, ona sevab verilir.)
 [İbni Huzeyme]

(Bir hacıyı veya bir mücahidi teçhiz eden ve onların ailesini görüp gözeten veya bir oruçluya iftar veren, aynı sevablara kavuşur, diğerlerinin sevabından hiç bir şey eksilmez.) [Beyhekî]

İftara davet ederken
Sual: İftara veya başka davetlere tanıdıklarımızı davet ederken bazıları, (Kimler geliyor?) diye soruyor. Söylemek gerekir mi?
CEVAP
Elbette, gerekir. Hattâ sormasını beklemeden, kimlerin geleceğini söylemeli. Gelecekler arasında görüşmek istemediği veya görüşmesinde sakınca olabilecekler olabilir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar