Dolar : Alış : 5.2810 / Satış : 5.2905
Euro : Alış : 6.0289 / Satış : 6.0397
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 13943 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Göç Yolu  filminin galası  Hendek ilçesinde gerçekleştirildi

20 Eylül 2018 - 706 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Göç Yolu  filminin galası  Hendek ilçesinde gerçekleştirildi
Göç Yolu  filminin galası  Hendek ilçesinde gerçekleştirildi

Göç Yolu  filminin galası  Hendek ilçesinde gerçekleştirildi

Senaryosunu ve yönetmenliğini Turgut Ural, yapımcılığını ise Mustafa Şengün’ün üstlendiği “Göç Yolu (Elveda Balkanlar)” filminin galası, çekimlerin yapıldığı Hendek ilçesinde gerçekleştirildi.

SAKARYA İLİNDE  HİÇBİR BELEDİYENİN YAPAMADIĞINI HENDEK BELEDİYESİ YAPTI

Senaryosunu ve yönetmenliğini Turgut Ural, yapımcılığını ise Mustafa Şengün’ün üstlendiği “Göç Yolu (Elveda Balkanlar)” filminin galası, çekimlerin yapıldığı Hendek ilçesinde gerçekleştirildi.

Rasimpaşa Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda özel gösterimi yapılan “Göç Yolu (Elveda Balkanlar)” filmi, 21 Eylül’de vizyona girecek.

Ahmet Yenilmez, Aysun Güven, Sinan Bengier, İzzet Çivril, İskender Bağcılar, Tolga Öz, Gül Gülsün Yıldız, Esra Sönmezer, Hülya Diken, Kaan Keskin, Şükran Çağman, Ercüment Fidan, Kaan Oruçoğlu, Mustafa Öksel ve Bedirhan Yağcı’nın rol aldığı film, izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Yönetmen Turgut Ural gazetecilere yaptığı açıklamada, filmin 1912’de Balkan Harbi’nde yaşanan soykırımları ve acıları anlattığını söyledi.

Balkanlardaki Osmanlı gücünün zayıflamasıyla Edirne sınırlarına kadar gerileme yaşandığını aktaran Ural, “Oradaki soydaşlarımıza Türklere ve Müslümanlara da büyük bir baskı yapılmaya başlandı. Biz filmde bundan bahsetmeye çalıştık. Daha doğrusu orada bunun gibi binlerce, on binlerce olay yaşandı. Biz sadece küçücük bir hikayeden yola çıkarak bir şeyler yapmaya çalıştık.” şeklinde konuştu.

Vatanın kıymetini anlatan güzel bir eser ortaya çıkarttıklarına inandıklarını anlatan Ural,vatansız kalan insanların yollara düşmek zorunda olduğunu, yerinden, yurdundan, şerefinden, namusundan olabileceğini aktarmaya çalıştıklarını kaydetti.

Filmin aslında bugünleri özetlediğine işaret eden Ural, “Orta Doğu’da yaşananlar, diğer kapitalist devletlerin baskı altında tuttuğu devletlerin ne halde olduğunu anlatıyor. 1912 yılında Balkanlar’dan bu sürgün yaşanmış, bir benzeri 90’lı yıllarda Bulgaristan’da yaşandı. Bu olaylar halen sınırımızda Suriye’de yaşanıyor, onun öncesinde Irak’ta yaşandı. Biz isteriz ki ömrümüz kısa, güzel bir hayat yaşayalım, gülelim oynayalım, kimse kimseyi üzmesin.” ifadelerini kullandı.

Çekimlerin Hendek ilçesinin bütün köylerinde yapıldığını dile getiren Ural, köy sakinlerince güzel karşılandıklarını, keyifli bir set oluşturduklarını belirtti.

Ana oyuncu kadrosunu İstanbul’dan getirdiklerini söyleyen Ural, yardımcı oyuncuları kentteki tiyatro topluluklarından oluşturduklarını ve verim aldıklarını bildirdi.

İlçenin Balkanlar ile mimari dokusunun benzediğine değinen Ural, “Bölge turizme kazandırılabilir. Burasının yeşili var, imkanı var, doğası çok güzel, havası çok temiz. Burada güzel çalışmalar yapılabilir.” dedi.

?

Galanın ardından film ekibi, sinema salonu önünde vatandaşlara karanfil dağıttı.

Galaya Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, 25. Dönem Sakarya Milletvekili ve 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci, Kaymakam Orhan Burhan, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü,Sakarya Şairler ve Yazarlar Dayanışma Derneği Başkanı Halil Müftüoğlu,  Sakarya Yaşam Derneği Başkan Vekili Fehmi DUMAN’ın yanı sıra filmde rol alan Hendek Genç Tiyatro oyuncuları Selçuk Erdoğan, Emel Erdoğan, Davut Özdemir, İrfan Yaz, Enes Erdem, Görkem Tomarca, Murat Abay, Şenol Şenocak, Ayşe Türegün, Yunus Türegün, Recai Dursun, Hüseyin Bayram, Melisa Bayram ve Refik Duran ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber

Fehmi DUMAN

 

Sabahattin BİRİNCİ  

Necla BAKAN

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar