Dolar : Alış : 5.8826 / Satış : 5.8932
Euro : Alış : 6.6316 / Satış : 6.6436
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 15125 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Geyve Hükümet Sarayı Engelliler düşünülmeden mi yapıldı?

02 Ağustos 2018 - 3.132 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Geyve Hükümet Sarayı Engelliler düşünülmeden mi yapıldı?
Geyve Hükümet  Sarayı   Engelliler  düşünülmeden mi  yapıldı?

Prof.Dr.Ali Seyyar”Türkiye’de nüfusun yüzde 10-12’sinin engelli olduğunu ancak engelli bireylerin evlere hapsolduğu için görünmez bir nüfus olarak yaşamını sürdürdüğünü savundu”

Avrupa ülkelerinde engellilerin de tıpkı sağlıklı bireyler gibi toplumun ve kentlerin imkanlarından eşit derecede yararlandığını belirten Prof.Dr.Ali Seyyar  “Eğer kentler engelliler için yapılanmamışsa, orada yaşayanlara kentli diyemeyiz. Kentlerin, asgari düzeyde engelli kullanımına uygun yapılanması gerekir.

Tüm dünyada yapılaşmaya dair bu sorunların çözümü için sürdürülebilir mimarlık yaklaşımı gündeme gelmiştir. Ülkemizde de sürdürülebilir mimarlık yaklaşımına uygun kamu binalarına ihtiyaç duyulmaktadır

Geyve Hükümet Sarayı Engelliler düşünülmeden mi yapıldı?

Sakarya Valisi  İrfan Balkanlıoğlu’nun  Geyve ilçesinde  yapımı tamamlanmak üzere olan Yeni  Hükümet   Sarayında yaptığı inceleme  sonrası  Çekilen  fotoğrafların   Basın kuruluşlarına  servis edilmesinden  sonra  eleştirilerde  gelmeye başladı.

DEVLET BİNALARIMIZ HEM ESTETİK HEM DE ENGELLİ DOSTU OLMALIDIR
Vatandaşlarına hizmet edecek resmî devlet binaları, engelli dostu mimarî özelliklere de sahip olmalıdır. Fotoğrafta merdivenlere bitişik rampa sisteminin olmadığını gördüm. Ayrıca binada asansörün olup olmadığını da tespit edemedim. VELHASIL HENÜZ PLANLAMA AŞAMASINDA BU AYRINTILAR DÜŞÜNÜLMELİYDİ…

Görüntünün olası içeriği: Ali Seyyar, gülümsüyor, gözlük ve takım elbiseProf.Dr.Ali Seyyar”Günümüzde yaşanan sosyal, ekonomik, kültürel değişimler küresel ölçekte olduğu kadar ülkemizde de planlı ve kimlikli olmayan yapılaşmaya, estetik değerlerin göz ardı edilmesine ve yapıların görsel, mekânsal ve çevresel özelliklerinin bozulmasına neden olmaktadır. Kent kimliğinin önemli bileşenlerinden biri olan kamu binalarında da bunun yansımaları görülmektedir.Yeni yapılan Binalarda  Engelliler  için gerekli  olan  tüm düzenlemeler yapılmalıdır.Geyve Hükümet Sarayında  bir eksiklik  varsa  hizmete açılmadan  tamamlanmalı.Engelli  dostu  demek  sadece   Girişlerdeki  düzenleme  değil,Tuvaletlere  varana  kadar herşey düşünülmelidir”

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar